- Купівля акцій на фондовій біржі
- Як торгувати акціями на біржі: стратегії
- Як здійснювати операції з акціями?
- Як купити акції на позабіржовому ринку?
Одним із способів вкладення грошей є акції . Ці цінні папери представляють собою частки в компаніях - акціонерні товариства і здатні приносити хороший дохід за рахунок зростання курсової вартості і дивідендів. Однак можливість отримати прибуток на фондовому ринку нерозривно пов'язана з ризиком втратити свої вкладення. Тому перш ніж купувати акції, потрібно розібратися в цій темі.
Щоб купити акції, не потрібно володіти великим капіталом або особливими знаннями. Придбати їх може будь-хто. У цій статті я розповім, як можна купити акції приватній особі.
Види і відмінності акцій
За типом акції діляться на два види: звичайні і привілейовані. Власники перших мають право голосувати на зборах акціонерів, друге - отримувати більш високі дивіденди. За ціною акції різних компаній можуть відрізнятися в сотні тисяч разів, наприклад одна акція Транснафти варто 150 000 рублів, а ВТБ 7 копійок. Ще одна відмінність - ліквідність, одні папери можна продати легко і швидко, інші важче. Якщо ви ще погано знайомі з акціями, я рекомендую спочатку прочитати цю статтю , А потім повернутися назад.
Купівля акцій на фондовій біржі
Акції торгуються на фондовій біржі. Згідно із законом приватна особа не має прямого доступу до біржових торгів. Угоди можна здійснювати тільки через професійного учасника фондового ринку - брокера. Тому, щоб купити акції, необхідно відкрити брокерський рахунок. Багато банків є брокерами, список найбільших брокерських компаній можна подивитися тут . У кожної брокерської компанії свої умови, тарифи і комісії, тому, щоб вам було легше визначитися з вибором, я раджу прочитати статтю Як вибрати брокера на фондовому ринку . Після укладення договору та відкриття брокерського рахунку можна приступати до торгів.
Які акції можна купити на біржі?
На Московській біржі торгуються сотні акцій, серед них папери таких відомих і великих компаній як Газпром, Ощадбанк, ВТБ, Магніт, МТС, Роснефть, Мегафон, Сургутнефтегаз, Лукойл, Норільський Нікель і багато інших. Список торгуються акцій і їх котирування в онлайн режимі можна подивитися тут .
Як отримати акції на руки?
Сьогодні акції існують в бездокументарному вигляді і являють собою записи в електронному реєстрі. Тому отримати акцію «на руки» неможливо. Після покупки паперу в реєстрі акціонерів з'являється відповідний запис про власника. Реєстр веде спеціалізована організація - реестродержатель (реєстратор), що має відповідну ліцензію, видану ЦБ РФ. Зберігається ваші цінні папери будуть в іншій організації - депозитарії, який теж повинен мати ліцензію ЦБ РФ на здійснення депозитарної діяльності. Щоб переконатися, що у вас дійсно є акції, можна замовити виписку з депозитарію.
Як торгувати акціями на біржі: стратегії
Існує два основні підходи до торгівлі акціями: інвестиції і спекуляції . Інвестиційний підхід означає покупку акцій з точки зору бізнесу на основі фундаментальних показників компанії - прибутку, виручки, рентабельності, боргового навантаження і так далі. Завдання інвестора - знайти недооцінені акції стійких компаній, які мають хороший потенціал зростання.
Спекуляції або трейдинг грунтуються на заробіток на русі ціни акцій, звичайний термін утримання позиції - від декількох днів, до декількох хвилин. Основним інструментом спекулянтів є технічний аналіз.
Кожен підхід в свою чергу має різні напрямки - стратегії. Популярні інвестиційні стратегії :
Спекулятивні стратегії:
- інтрадей (торгівля всередині дня)
- свінг-трейдинг (з перенесенням позицій на наступний день)
- скальпинг (закриття позицій з мінімальним прибутком)
- алготрейдінг з використанням торгових роботів
Дуже часто спекулянти роблять так звані угоди «з плечем» - тобто купують акції на позикові кошти, взяті у брокера. Ще один вид спекулятивних угод - шорт, продаж узятих в заставу у брокера цінних паперів, і зворотний їх відкуп за нижчою ціною.
Скільки можна заробити торгуючи акціями на біржі?
Ваші успіхи залежать тільки від ваших здібностей. Можна втратити всі свої гроші, а можна подесятерити вкладену суму. Але жодна брокерська або інвестиційна компанія не може гарантувати вам дохід на фондовому ринку, це заборонено законом. Індекс ММВБ за свою поки ще не дуже довгу історію падав на 80% і виростав на сотні відсотків. В середньому довгострокова прибутковість індексу ММВБ від 10 до 16% в рік.
Як здійснювати операції з акціями?
Купити акції можна двома способами:
- через інтернет - для цього потрібно буде встановити собі на комп'ютер торговий термінал
- по телефону - подавати голосові заявки
Більшість брокерів своїм клієнтам надають торговий термінал QUIK, але є й інші. Термінал, логін і пароль, інструкцію по встановленню та налагодженню можна скачати з офіційного сайту вашого брокера.
Ось так виглядає інтерфейс терміналу QUIK. Його можна налаштувати на свій розсуд.
У торговому терміналі з пошуку знаходите цікаву для вас акцію, наприклад, Ощадбанк і відкриваєте торговий стакан.
У ньому відображаються заявки на покупку і продаж. Поруч з ціною показується кількість лотів. Акції торгуються не поштучно, а лотами. В лоті може бути від однієї до кількох десятків тисяч акцій. Для кожної акції - свій розмір лота. Наприклад, один лот Ощадбанку включає 10 штук акцій. Тобто менше 10 акцій Ощадбанку у вас купити не вийде. Якщо одна акція Ощадбанку коштує 70 рублів, то лот буде коштувати 700 рублів. Це мінімальна сума, необхідна для покупки акцій Ощадбанку за цією ціною.
Ви можете купити акцію за поточною ринковою ціною, якщо вона вас влаштовує, або виставити заявку за своєю ціною (лімітовану) і чекати, поки вона здійсниться. Ціну покупки і кількість лотів вказуєте в вікні введення заявки.
Так само угоду можна налаштувати так, щоб купити або продати акцію в той момент, коли її ціна досягне певного рівня (заявки стоп-лосс і тейк-профіт).
Режим торгів Т + 2
На біржі діє режим торгів Т + 2. Це означає, що розрахунки за угодами відбуваються через 2 робочих дні після дня угоди. Наприклад, купивши акцію 15 числа, фактично папір буде зарахована на рахунок 19 (з урахуванням двох вихідних днів). Гроші так само списуються з рахунку через два дні.
При цьому вам нічого не заважає продати акцію в день її покупки. Режим торгів Т + 2 потрібно враховувати при отриманні дивідендів, так як акцію необхідно купувати за два дні до фіксації реєстру акціонерів. Як купити акції і отримувати дивіденди?
оподаткування акцій
Дохід фізичних осіб від операцій з акціями та отримані дивіденди оподатковуються 13%. Податок утримується і сплачується брокером в кінці податкового періоду (календарного року) і при виведенні коштів з рахунку. Брокер є податковим агентом, тому розраховує і стягує податок самостійно. Подавати декларацію і сплачувати податок самостійно потрібно тільки в разі, якщо коштів на рахунку для сплати податку не вистачило. Але зараз у брокера можна відкрити індивідуальний інвестиційний рахунок, по якому можна отримати податкові відрахування.
Як купити акції на позабіржовому ринку?
Велике число акцій дрібних компаній і невеликих заводів торгується на позабіржовому ринку (на борді). Торгівля здійснюється за допомогою інформаційної системи RTS Board . Які акції торгуються в цій системі можна подивитися тут .
Акції на позабіржовому ринку дуже неліквідні, тому спреди по ним дуже великі і можуть досягати десятки доларів (ціни і угоди відбуваються в доларах). У приватного інвестора немає доступу до цієї площадки, тому всі угоди проходять так само через брокера. Всі операції здійснюються по телефону. Ви телефонуєте своєму брокеру і говорите, що хочете купити стільки-то акції такий-то компанії за такою-то ціною. У брокера є доступ до торгового терміналу RTS Plaza, в якому відображається інформація по торгах, він бачить скільки зараз акцій продається і за якою ціною. Брокер повідомляє вам за якими цінами і скільки акцій можна зараз придбати. Якщо відповідних угод немає, брокер може виставити заявку на покупку за вашою ціною і вам доведеться чекати, поки хто-небудь з учасників ринку не продасть вам акції. Всі угоди проходять тільки між професійними учасниками ринку.
Інший варіант - знайти продавця самому. Це можна зробити через інтернет, написавши на мінорітіфорум . Коли ви знайдете продавця, телефонуйте своєму брокеру і повідомляєте умови угоди і ім'я контрагента, ваш брокер дзвонить цього контрагента і укладає угоду. Таким способом можна сторгуватися і купити акції за більш вигідними цінами, ніж є в торговому терміналі. Комісії по операціях на позабіржовому ринку починаються від 20-25 доларів.
Поділитися в соцмережахЯк купити акції на позабіржовому ринку?Які акції можна купити на біржі?
Як отримати акції на руки?
Скільки можна заробити торгуючи акціями на біржі?
Як здійснювати операції з акціями?
Як купити акції і отримувати дивіденди?
Як купити акції на позабіржовому ринку?