Спред між ціною продавця і покупця - це різниця між ціною, за якою покупець готовий придбати цінний папір (англ. Bidprice), і ціною, яку запитує продавець (англ. Askprice, offerprice). Спред є різницею між найвищою ціною покупця і найнижчою ціною продавця. Угода укладається, коли або покупець погоджується на ціну ask, або продавець приймає ціну bid. Простими словами, курс цінного паперу починає рости, якщо кількість покупців перевищує число продавців, оскільки покупці призначають все більш високу ціну. І навпаки, цінний папір демонструє спадний тренд, коли продавців на ринку більше, ніж покупців. В цьому випадку дисбаланс пропозиції і попиту буде змушувати продавців знижувати ціну ask. Більшість інвесторів звертає особливу увагу на різницю між ціною попиту і пропозиції, оскільки в ній містяться "приховані" витрати при торгівлі будь-яким фінансовим інструментів, будь то акції, облігації, сировинні товари, ф'ючерси, опціони або іноземна валюта.
Застереження щодо спреда
Інвестору слід брати до уваги такі аспекти, коли справа стосується спреда між ціною попиту і пропозиції:
- Величина спреда визначається рівнем ліквідності, а також пропозицією і попитом на конкретну цінний папір. Чим ликвиднее інструменти і чим активніше трейдери ними торгують, тим вже спреди, оскільки не виникає суттєвого дисбалансу між пропозицією і попитом. Якщо ж диспропорція більше або торги ведуться в умовах низької ліквідності, то спред між ціною покупця і продавця може помітно зрости.
- Спреди американських акцій звузилися з переходом на десяткову систему числення в 2001 р До цього більшість американських фондових індексів котирувалося до 1/16-й частині долара, тобто до 6,25 цента. Тепер спреди по більшості акцій помітно нижче даного рівня.
- Спред між ціною попиту і пропозиції є витрати, які не завжди очевидні інвесторові. Якщо угоди відкриваються рідко, то витрати, пов'язані зі спредом, можуть бути відносно незначними. Однак активний трейдер, відкриває безліч угод кожен день, може понести помітні збитки.
- Величина спреда зростає, коли на ринку фіксується різке падіння ціни через дисбаланс пропозиції і попиту, оскільки продавці "приймають пропозицію", а покупці залишаються осторонь в очікуванні більш низьких цін. В результаті маркет-мейкери розширюють спред з двох причин. По-перше, для того, щоб згладити вищий ризик збитків в періоди підвищеної волатильності. По-друге, щоб "відмовити" інвесторів від участі в торгах, оскільки більше число угод підвищує ризик того, що маркет-мейкери виявиться на неправильній стороні угоди.
Приклад 1: Припустимо, що акція торгується за ціною $ 9,95 / $ 10. Ціна bid дорівнює 9,95 дол, а ціна offer становить 10 дол. Спред між ціною покупця і продавця в цьому випадку дорівнює 5 центам. У процентному співвідношенні це 0,50% (тобто $ 0,05 / $ 10).
Якщо ви купуєте акцію за ціною в 10 дол і відразу ж продає за 9,95 дол, будь то випадкова продаж або запланований торговий хід, то втрачає 0,50% від вартості угоди через різницю між ціною покупця і продавця. Купівля та продаж 100 акцій призведе до збитків в 5 дол, а якщо бере участь 10 тис акцій, то втрати збільшаться до 500 дол. Відсоток втрат через спреду в даних випадках однаковий.
Приклад 2: Припустимо, що роздрібний форекс-трейдер купує 100 тис євро частково за рахунок кредиту брокера ( "покупка на маржі"). Поточна котирування EUR / USD дорівнює 1,3300 / 1,3302. Спред між ціною покупця і продавця в цьому випадку становить 2 пп. У процентному вираженні спред дорівнює 0,015% (тобто 0,0002 / 1,3302) від торгується суми в 100 тис євро. Тут слід взяти до уваги кілька важливих зауважень, особливо щодо спредів на валютному ринку :
- Більшість роздрібних трейдерів відкриває угоди з використанням значного кредитного плеча. На тлі цього збитки через спреда можуть досягати чималих розмірів, якщо співвіднести їх з власним капіталом трейдера. Припустимо, що в наведеному вище прикладі у трейдера на рахунку було 5 тис доларів (тобто розмір кредитного плеча становив 26,6: 1). Тоді спред в 20 доларів дорівнюватиме 0,4% від маржі трейдера.
- Щоб швидко прорахувати вартість спреда в процентному вираженні від маржі, або власного початкового капіталу, необхідно просто помножити відсоток спреда на розмір кредитного плеча. Наприклад, якби спред в наведеному вище прикладі дорівнював 5 піпсам (1,3300 / 1,3305), а розмір кредитного плеча 50: 1, то вартість спреда в процентному вираженні від маржинального депозиту склала б 1,879% (0,0376% x 50 ).
- В умови динамічного валютного ринку збитки через спреда можуть швидко зростати, оскільки період володіння активом, або інвестиційний горизонт, на форексі зазвичай набагато менше в порівнянні з фондовою біржею.
Приклад 3: Розглянь приклад угоди з фондовим опціоном, або опціоном на акції. Припустимо, що трейдер купує короткостроковий опціон на покупку (опціон "колл") по акції XYZ, оскільки вважає, що її вартість буде зростати. Акція торгується за ціною $ 31,39 / $ 31,40, а одномісячні "колли" на 32 долара торгуються по $ 0,72 / $ 0,73.
Спред між ціною покупця і продавця становить всього 1 цент, проте в процентному вираженні цифра куди більш значна (1,37%). Спред відповідної акції також дорівнює 1 центу, проте відсоток набагато менше (0,032%) оскільки вартість акції більше вартості відповідного опціону.
Однак опціонний трейдер навряд чи побоїться вищого процентного вираження спреда за опціоном "колл", оскільки основна мета - брати участь в зростанні відповідної акції, знижуючи при цьому частку коштів, необхідних для покупки акції зі сплатою повної вартості.
Корисні поради щодо спреда між ціною продавця і покупця
- Використовуйте лімітні ордери. Зазвичай інвестор або трейдер досить заможний, щоб використовувати лімітні ордери. Вони дозволяють розміщувати ціновий ліміт на покупку або продаж цінних паперів в порівнянні з ринковими ордерами, які передбачають негайне вчинення правочину щодо переважної ринкової ціни. В умовах настільки швидко мінливих ринків використання ринкових ордерів може привести до придбання активу за вищою, ніж хотілося ціною, або його продажу за ціною нижче бажаної. Наприклад, якщо переважна ціна на актив, який бажає купити трейдер, становить $ 9,95 / $ 10, то трейдер може не купувати акцію за 10 доларів, а виставити ціну bid в розмірі 9,97 дол. І хоча ймовірність придбання активу на 3 центи дешевше врівноважується ризиком того, що ціна може почати рости, то завжди при необхідності можна змінити ціну покупця. Як мінімум, трейдеру не доведеться купувати актив за 10,05, тому що ринковий наказ уже був відкритий, і лише потім ціна почала рухатися вгору.
- Уникайте витрат на ліквідність. Використання лімітних ордерів також підвищує ліквідність на ринку. Це дозволяє уникнути витрат на ліквідність, нав'язуваних більшістю електронних комунікаційних мереж (англ. ECN) за виснаження ринкової ліквідності, яка виникає при виконанні ринкових ордерів по переважної ціною bid або ask.
- Оцінюйте відсоток їх спреда. Як вже показали вищенаведені приклади, при використанні кредитного плеча або маржі спред між ціною продавця і покупця може бути досить істотним. Тому варто оцінити відсоток їх спреда, оскільки 5-центовий спред по 10-доларової акції набагато більше 5-центової спреда по акції вартістю 40 доларів.
- Шукайте більш вузький спред. Особливо даний пункт відноситься до роздрібних валютним трейдерам, які не можуть скористатися розкішшю 1-центової спреда, доступного інституціональним трейдерам або учасникам міжбанківського ринку. Тому серед безлічі форекс-брокерів, які спеціалізують на роздрібних клієнтів, варто пошукати найвужчі спреди. Це підвищить шанси на успішні торгові угоди.
висновок
Варто звертати увагу на спред між ціною попиту і пропозиції, оскільки в ньому містяться "приховані" збитки при торгівлі будь-яким фінансовим інструментом. Широкий спред між ціною bid і ask може скоротити торгову прибутку і збільшити фінансові втрати. Згладити вплив спредів можна за допомогою використання лімітних ордерів, оцінки процентного співвідношення спреда до вартості активу і шляхом пошуку найбільш вузьких спредів.