Утримання аліментів в програмі "1С: Зарплата і управління персоналом 8" (редакція 3.0)
Зверніть увагу! Починаючи з релізу 3.0.18 в конфігурації "1С: Зарплата і управління персоналом 8" (редакція 3.0) підтримується новий інтерфейс "Таксі".
Поряд з інтерфейсом "Таксі" зберігається і колишній інтерфейс "1С: Підприємство 8". Користувач може вибирати вид інтерфейсу в налаштуваннях програми.
Дана стаття написана в інтерфейсі "Таксі".
Налаштування параметрів розрахунку
Для реєстрації утримання аліментів необхідно в налаштуванні параметрів розрахунку зарплати (розділ Налаштування - Розрахунок зарплати - посилання Налаштування складу нарахувань і утримань) на закладці Утримання (або при початковій настройці програми) встановити прапорець Утримання за виконавчими документами (рис. 1).
Мал. 1
При установці прапорця в плані видів утримань Утримання (розділ Налаштування - Утримання) будуть доступні для використання види утримань Утримання по виконавчим документом (рис. 2) і Винагорода платіжного агента ( Мал. 3 ).
Вид утримання Утримання по виконавчим документом розраховується відповідно до умов, зазначених у виконавчому документі (спосіб розрахунку утримання, наявність обмеження граничного розміру утримання і ознака обліку допомоги по тимчасовій непрацездатності), при розрахунку враховується заробіток за нарахуваннями, перерахованим на закладці Розрахунок бази в картці утримання .
Вид утримання Винагорода платіжного агента (утримання за переказ поштою або через банк перераховуються одержувачу утриманих грошових коштів за виконавчим документом) розраховується в розрізі одержувача з урахуванням чинного тарифу платіжного агента, зазначеного у виконавчому документі (якщо утримується кілька сум на адресу одного одержувача, тариф застосовується до всієї перекладної сумі).
У програмі для утримання за виконавчими документами може бути описано кілька різних видів утримань, наприклад, якщо необхідно бачити утримання в аналітичних звітах за окремими рядками по виду стягнення. Спочатку таке утримання одне - Утримання по виконавчим документом. Якщо в програмі було створено кілька утримань з призначенням утримання Виконавчий лист, то в документі для призначення співробітникові утримання можна вибрати необхідну в даний момент утримання. Аналогічний принцип діє і для утримання Винагорода платіжного агента. Прапорець утримується при розрахунку першої половини місяця на закладці Основне можна зняти, якщо утримання не повинно враховуватися при розрахунку авансу за допомогою документа Нарахування за першу половину місяця.
Мал. 2
Мал. 3
<< - повернутися в початок статті
Введення документа "Виконавчий лист"
Для призначення співробітникові утримання в зв `язку із виконавчим документом (угода про сплату аліментів, виконавчий лист, судовий акт та ін.) Використовується документ Виконавчий лист. Крім того, документ дозволяє призначити співробітникові утримання суми винагороди за переклад перераховуються одержувачу утриманих грошових коштів.
- Розділ Зарплата - Утримання - Виконавчі листи.
- Натисніть на кнопку Створити.
- В поле Організація за замовчуванням вказується організація, встановлена в налаштуваннях користувача. Якщо в інформаційній базі зареєстровано більше однієї організації, то необхідно вибрати ту організацію, співробітнику якої реєструється виконавчий документ ( Мал. 4 ).
- В поле Дата вкажіть дату реєстрації документа в інформаційній базі.
- Поле Номер не є активним для користувача. Програма автоматично присвоїть номер документу після його записи.
- В поле Співробітник виберіть співробітника з довідника Фізичні особи (розділ Кадри - Див. Також - Фізичні особи), на якого отримано виконавчий документ.
- В поле Утримувати з ... по вкажіть дату початку і дату закінчення утримання відповідно до виконавчим документом. Якщо термін утримання не визначений, то дату закінчення в поле по можна не вказувати. В цьому випадку утримання припиниться або автоматично по досягненню спільної утриманої суми заданого розміру (якщо він вказаний у виконавчому документі), або утримання можна буде припинити документом Зміна виконавчого листа (розділ Зарплата - Утримання - Аліменти і інші утримання - кнопка Створити - Зміна умов виконавчого листа ).
- В поле Одержувач виберіть з довідника Контрагенти (розділ Налаштування - Довідники - Контрагенти) того, хто є одержувачем аліментів (попередньо додавши одержувача в довідник Контрагенти). Вказівка одержувача дозволяє при подальшому формуванні даних для відображення в бухгалтерському обліку заповнити контрагента в цих даних автоматично, а також розрахувати винагороду платіжного агента від всієї перекладної одержувачу суми, а не від кожної окремо (в разі, якщо на одну людину надійшло кілька виконавчих документів з однаковим одержувачем, і якщо використовується один і той же платіжний агент).
- В поле Адреса одержувача вкажіть адресу одержувача, якщо кошти переводяться через пошту або іншим подібним способом. Якщо кошти переводяться через банк, одержувачу можна вказати реквізити його рахунку (в довіднику Контрагенти в поле Банківський рахунок).
- У розділі Спосіб розрахунку вкажіть спосіб розрахунку утримання відповідно до умов надійшов виконавчого документа (після проведення документа для співробітника буде автоматично зареєстровано планове утримання Утримання по виконавчим документом):
- перемикач в положення Фіксованої сумою встановіть, якщо у виконавчому документі зазначено утримувати аліменти фіксованою сумою. Введіть суму утримання, яка буде утримуватися незалежно від нарахованої співробітнику зарплати, відпрацьованого їм часу і т.п .;
- перемикач в положення Відсотком встановіть, якщо у виконавчому документі зазначено утримувати аліменти відсотком. Введіть відсоток від заробітку, нарахованого працівнику в періоді утримання, або від прожиткового мінімуму (виберіть необхідне зі списку). При розрахунку від заробітку будуть враховані нарахування, перераховані у вигляді утримання Утримання по виконавчим документом на закладці Розрахунок бази. При цьому такі доходи, як нарахування за договорами цивільно-правового характеру, а також призи та подарунки, враховуються безумовно. Якщо у виконавчому документі зазначено, що утримання слід виробляти і з посібників з непрацездатності, то слід встановити прапорець Враховувати лікарняні листи. Якщо прапорець не встановлений, при розрахунку утримання суми нарахувань за листками непрацездатності враховані не будуть. При розрахунку від прожиткового мінімуму слід попередньо занести прожитковий мінімум регіону одержувача в довідник Прожиткові мінімуми (розділ Налаштування - Див. Також - Прожиткові мінімуми) і вибрати його. Сама величина прожиткового мінімуму вказується в цьому довіднику. У разі її зміни в ньому можна буде вказати нову величину. У разі зміни регіону одержувача змінити використовуваний прожитковий мінімум можна за допомогою документа Зміна виконавчого листа (розділ Зарплата - Утримання - Аліменти і інші утримання - кнопка Створити - Зміна умов виконавчого листа);
- перемикач в положення Часткою встановіть, якщо розрахунок аналогічний розрахунку відсотком, проте дозволяє при розрахунку уникнути похибок через округлення (наприклад, 1/3 замість 33,33%);
- якщо виконавчий документ передбачає в результаті утримання якоїсь певної суми (наприклад, суми збитку або боргу), то можна встановити прапорець Припинити утримання по досягненню межі і вказати суму. Тоді загальна сума утримань з цього документу не перевищить заданої межі - при розрахунку вона буде автоматично обмежена. У цьому випадку після того як вся необхідна сума буде утримана, позбутися від щомісячного утримання з "нульовим" результатом можна шляхом примусового його припинення документом Зміна виконавчого листа (розділ Зарплата - Утримання - Аліменти і інші утримання - кнопка Створити - Зміна умов виконавчого листа).
11. Розділ Грошовий переказ через платіжного агента заповнюється, якщо утримана з працівника сума буде перерахована одержувачу за посередництва платіжного агента: банку або пошти (після проведення документа для співробітника буде автоматично зареєстровано планове утримання Винагорода платіжного агента):
- встановіть прапорець Використовувати платіжного агента для розрахунку і утримання з працівника комісії (винагороди) платіжного агента і виберіть платіжного агента з довідника Контрагенти (розділ Налаштування - Довідники - Контрагенти), куди він повинен бути попереднього доданий. Вказівка платіжного агента дозволить автоматично заповнювати його в якості контрагента при формуванні даних для відображення зарплати в бухгалтерському обліку;
- послуги платіжного агента, як правило, оплачуються згідно з тарифом, який може бути заданий за шкалою і мати обмеження по максимальній і мінімальній сумі. Необхідний тариф, згідно з яким буде розраховуватися сума винагороди, слід вказати в поле Розраховувати винагороду за тарифом. Вибір тарифу проводиться з довідника Тарифи платіжних агентів (розділ Виплати - Див. Також - Тарифи платіжних агентів) (див. Налаштування тарифів платіжних агентів ). За замовчуванням у програмі поставляються тарифи Ощадбанку і Пошти Росії. Перед призначенням поставляється з програмою тарифу рекомендується перевірити його актуальність, застосовність для конкретного регіону і т.п. При необхідності умови можна змінити в картці тарифу, а також можна додати інші тарифи.
12. У розділі Відображення в друкованих формах (натисніть на лінк В друкованих формах відображається як "Виконавчий лист"; Чи не задані реквізити документа (номер, ким і коли виданий) зазначаються відомості, які увійдуть до відповідних граф картки обліку виконавчого документа (її можна буде роздрукувати після проведення документа):
- в поле Вид виконавчого документа виберіть вид документа Виконавчий лист або Угода про сплату аліментів;
- в поле Реквізити документа (номер, ким і коли виданий) вкажіть справжні реквізити виконавчого документа.
13. Поле Відповідальний заповнюється за замовчуванням - значення з налаштувань поточного користувача.
14. Далі натисніть на кнопку Провести.
Мал. 4
Після оформлення документа і збереження його в програмі можна роздрукувати картку обліку виконавчого документа, натиснувши на кнопку Картка обліку виконавчих документів (у верхній частині форми документа або через кнопку Ще) (рис. 5).
Мал. 5
Якщо необхідно змінити умови розрахунку суми утримання або порядку виплати утриманих сум одержувачу або припинити утримання (в тому випадку, коли у вихідному документі Виконавчий лист не була вказана дата закінчення в поле по), слід скористатися документом Зміна виконавчого листа (розділ Зарплата - Утримання - Аліменти та інші утримання - кнопка Створити - Зміна умов виконавчого листа). Документ зручніше вводити на підставі змінюваного документа Виконавчий лист (рис. 6).
Мал. 6
Зі списку виконавчих документів (розділ Зарплата - Утримання - Виконавчі листи) можна сформувати Журнал обліку виконавчих документів, натиснувши на однойменну кнопку (рис. 7).
Мал. 7
Діючі планові утримання співробітника можна подивитися в картці співробітника (розділ Кадри - Співробітники), натиснувши на посилання Нарахування та утримання (рис. 8).
Мал. 8
<< - повернутися в початок статті
Розрахунок і утримання аліментів
Щомісячне утримання аліментів проводиться за допомогою документа Нарахування зарплати (розділ Зарплата - Нарахування зарплати або розділ Зарплата - Створити - Нарахування зарплати).
- Для автоматичного заповнення документа Нарахування зарплати використовуйте кнопку Заповнити або Підбір.
- При заповненні документа в табличну частину на закладці Утримання вносяться рядки по всім видам утримань, призначені співробітникам в плановому порядку (рис. 9).
Заробіток співробітника в липні 2015 р склав 50 000 руб. З доходів співробітника обчислений ПДФО в розмірі 6 500 руб. Заробіток для цілей визначення розміру аліментів становить: 50 000 руб. - 6 500 руб. = 43 500 руб.
Утримання по виконавчим листом складають:
- сума аліментів: 43 500 руб. * 25% = 10 875 руб .;
- поштовий збір при пересиланні аліментів визначається як 150 руб. + 2% від суми аліментів (від 5 000 руб. До 20 000 руб.) (Див. Налаштування тарифів платіжних агентів ): 150 руб. + 10 875 руб. * 2% = 367,50 руб.
Мал. 9
Для аналітичного обліку утримань за виконавчими документами призначений звіт Виконавчі листи, угоди про сплату аліментів та ін. (Розділ Зарплата - Звіти по зарплаті - Утримання - Виконавчі листи, угоди про сплату аліментів та ін.) (Рис. 10). У ньому відображається інформація про співробітників-боржниках, одержувачів та суми фактично вироблених утримань. Якщо утримання перераховано одержувачу за посередництва платіжного агента, заповнюються відомості про агента і сумі його винагороди.
Мал. 10
Програмою автоматично не контролюється черговість утримань, сукупне обмеження утримань і т.п. при наявності декількох виконавчих документів. Контроль фактично утриманих сум можна виконувати за допомогою звіту Утримання із зарплати (розділ Зарплата - Звіти по зарплаті - Утримання - Утримання із зарплати).
У бухгалтерському обліку суми утриманих аліментів із зарплати співробітників відображаються за дебетом рахунка 70 "Розрахунки з персоналом з оплати праці" і кредитом рахунка 76.41 "Розрахунки за виконавчими документами працівників".
<< - повернутися в початок статті
Налаштування тарифів платіжних агентів
У довіднику Тарифи платіжних агентів (розділ Виплати - Див. Також - Тарифи платіжних агентів) описуються тарифи, згідно з якими розраховується комісія (винагорода) за грошовий переказ за виконавчим листом. За замовчуванням у програмі вже введені тарифи Ощадбанку і Пошти Росії (перед призначенням рекомендується перевірити актуальність тарифів, застосовність для конкретного регіону і т.п.). Тарифи інших систем грошових переказів користувач може ввести самостійно, вказавши спосіб обчислення відсотка, задавши шкалу розрахунку, обмеження по максимальній і мінімальній сумі.
Необхідний тариф, згідно з яким буде розраховуватися сума винагороди (вид утримання Винагорода платіжного агента), слід вказати в поле Розраховувати винагороду за тарифом в розділі Грошовий переказ через платіжного агента документа Виконавчий лист (розділ Зарплата - Утримання - Виконавчі листи), попередньо встановивши прапорець Використовувати платіжного агента і вказавши його з довідника Контрагенти (розділ Налаштування - Довідники - Контрагенти) (рис. 11).
Мал. 11
Що поставляється програмою тариф Пошта Росії - основний тариф системи "КіберДеньгі", яка застосовується ФГУП "Пошта Росії" (тариф на пересилку), з використанням шкали із зазначенням фіксованих сум і відсотків від повної суми переказу (рис. 12).
Основний тариф для поштових переказів по Росії становить:
Розмір пересилається сумиТариф
до 1 000 руб. включно 40 руб. + 5% від суми від 1 000 руб. до 5 000 руб. включно 50 руб. + 4% від суми від 5 000 руб. до 20 000 руб. включно 150 руб. + 2% від суми від 20 000 руб. до 500 000 руб. включно 250 руб. + 1,5% від суми
Мал. 12
Для деяких регіонів РФ застосовуються особливі тарифи поштових переказів (наприклад, для Тюменської області) в системі "КіберДеньгі" застосовується тариф з використанням шкали із зазначенням фіксованих сум і відсотків не з усієї суми переказу, а з суми переказу, що перевищує величину попереднього порога:
Розмір пересилається сумиТарифдо 1 000 руб. включно 2% від суми від 1 000 до 5 000 руб. включно 20 руб. + 2% від суми понад 1 000 руб. від 5 000 руб. до 20 000 руб. включно 100 руб. + 2% від суми понад 5 000 руб. від 20 000 руб. до 500 000 руб. включно 400 руб. + 2% від суми понад 20 000 руб.
Для використання такої шкали тарифу в програмі необхідно описати її в довіднику Тарифи платіжних агентів (рис. 13).
Мал. 13
З актуальними тарифами поштових переказів по Росії системи "КіберДеньгі" можна ознайомитися на сайті Пошти Росії .
Що поставляється програмою тариф Сбербанк - тариф на банківський переказ: 1,75% від суми переказу з додатковими обмеженнями (50 руб. - мінімальний тариф, 2 000 крб. - максимальний тариф). Тобто яка б сума не переводилася, вартість перекладу в будь-якому випадку складе не менше 50 руб., але і не більше 2 000 руб. (Рис. 14).
Мал. 14