Часто, для багатьох Linux-новачків, установка програм в Linux є якимось священним процесом. Дійсно, що робити, якщо скачана з Інтернету програма для Linux, не те що не працює в системі, а взагалі не встановлюється!
Справа звичайно в знаннях, досвіді та ... в якійсь "абстракції" від звичного.
"Я в Linux зовсім недавно (практично всього тиждень) і він захопив мене тим, що його інтерфейс також доброзичливий, як і інтерфейс Windows.
З легкістю поставивши (завдяки Вашій рубриці "Крок за кроком") Ubuntu на свій домашній комп'ютер, я з подивом помітив, що мій струменевий принтер орієнтувався системою і став працювати відразу після установки! Все працювало "з коробки"!
І це та система, яку я боявся поставити на протязі вже декількох років !! Радості моїй не було меж!
Цей вечір я провів, вивчаючи програми, які встановилися разом з системою. І мені здалося, що їх мало. Зовсім забувши про вечерю, я кинувся в Інтернет, щоб завантажити побільше програм для мого Ubuntu. На одному з сайтів знайшов цікаву для мене програму і вирішив її встановити.
Розпакувавши програму, я спробував виконати дії, описані у файлі readme, який знаходився в архіві з програмою. Але що б я не робив, як би я не старався, на екрані у мене з'являлися одні помилки. Мучиться з цією програмою, я скачав іншу, сподіваючись, що процес її установки буде набагато простий. Друга програма встановилася нормально, без помилок, але відмовлялася запускатися.
Що мені робити? Мені дуже сподобався Linux Ubuntu, але побачивши, що в ньому так складно встановлювати програми, я змушений, на жаль, назад повертатися до Windows.
Чому в Linux все так складно і як встановлювати в ньому програми ?? Чому в Linux немає інсталяційного файлу як в Windows (типу install.exe)? Адже так було б набагато простіше !! "
Цей лист я отримав на початку цього тижня від Андрія з Вознесенська ...
Дійсно, основна проблема для багатьох користувачів, які прийшли з Windows в Linux - це те, що вони вважають, то в Linux буде все "також як в Windows". Це одне з найголовніших помилок! Один з рад, який я даю новачкам в Linux - це абстрагуватися від "звичного" шляху.
Отже, про встановлення програм в Linux Ubuntu!
Установка програм в Ubuntu можлива трьома способами: компіляція з вихідних кодів (мабуть, у Вашому випадку, програми були у вихідних кодах), установка з пакета, завантаженого з сайту і установка за допомогою менеджера пакетів.
Перший спосіб для новачків особливо представляє проблему, так як являє собою, невідомий їм досі, процес "компіляції". При установці програм таким способом необхідно бути впевненим в тому, що всі бібліотеки, необхідні для роботи цієї програми присутні у вашій системі. Також необхідно, хоча б на невеликому рівні, уявляти собі роботу з компілятором і розбиратися в помилках, що видаються їм.
Другий спосіб вже близький до того, як "влаштовано" в Windows. Але навіть він не має на увазі, що в пакеті повинні бути виконувані файли.
Програма в цьому випадку встановлюється за допомогою спеціального менеджера, який працює в командному рядку, і що дозволяє оперувати пакетами (встановлювати, переглядати, видаляти їх з системи).
Саме цим способом можна встановити програму (пакет .deb), отриману вами з CD / DVD / Flash або будь-якого іншого носія (якщо у вас немає Інтернету).
Розберемо установку програми, припустимо, отриманої нами на флешці від одного, на прикладі програми net-acct:
Файл net-acct_0.71-9_i386.deb був скопійований з флешки і збережений в домашньому каталозі. Відкриваємо Термінал і вводимо наступну команду:
Натискаємо Enter і Ubuntu попросить вас ввести пароль суперкористувача root. Введіть його, не допускаючи помилок:
У разі, якщо ви ввели коректний пароль, dpkg встановить програми:
Увага! Можливо, що програма потребуватиме якихось додаткових залежностях (бібліотеки і т.п.). В цьому випадку вам доведеться доустановити їх, також отримавши ці залежності з Інтернету.
Нарешті, третій і, найоптимальніший спосіб установки програм для новачків світу Linux - установка за допомогою менеджера пакетів, доступного практично в кожному з дистрибутивів. Менеджер пакетів дозволяє переглядати вміст репозиторіїв (колекцій пакетів, доступних в мережі, зібраних і протестованих для вашого дистрибутива на відсутність помилок і проблем) і встановлювати звідти програми. Це самий зручний і безпечний спосіб установки програм.
У Linux Ubuntu доступний менеджер пакетів Synaptic Package Manager, запустивши який, ви зможете легко встановити будь-яку, з великої кількості програм, пропонованих співтовариством Ubuntu. Synaptic сам знайде необхідні бібліотеки, додаткові пакети, необхідні для роботи вашої програми, встановить їх. Більш того, менеджер пакетів повідомить вам про всіх вийшли оновлення програм, встановлених у вашій системі!
Зверніть увагу на статтю про установці програм в Ubuntu за допомогою Центру додатків Ubuntu , А також на статтю про Synaptic , Яка доступна в рубриці "Корисне" .
Що мені робити?Чому в Linux все так складно і як встановлювати в ньому програми ?
Чому в Linux немає інсталяційного файлу як в Windows (типу install.exe)?