- Як зареєструватися на eBay
- Пошук і сортування товарів
- як торгуватися
- Як працювати з продавцем
- Ви виграли! Що робити далі?
- Товар отриманий
Багато хто навіть знає, що там можна купити практично все, що завгодно, починаючи від вібромоторчик для мобільних телефонів, закінчуючи катерами для морських прогулянок і картинами відомих художників. Про такі речі, як одяг, аксесуари, електроніка - і говорити не доводиться. Але головна принада eBay - все це можливо купити за ціною, яка влаштує особисто вас.
В кінці минулого тижня eBay відкрив свій сервіс російською мовою. Так що тепер усунутий один з головних бар'єрів для масових покупок на аукціоні - мовної.
Проте багато хто ще не наважилися скористатися всіма перевагами аукціонної торгівлі через Інтернет. Одні бояться, що це складно, інші думають, що куплений товар ніколи не буде доставлений в Україну, треті - не розуміють, як оплачувати покупку.
Delo.ua розпочинає серію публікацій, покликану присвятити користувача в усі тонкощі здійснення покупок на eBay, дати основні поняття про те, як робити це вигідно і уникнути неприємних моментів, включаючи обман покупця. Оскільки російська версія eBay поки тільки почала працювати і ще можуть бути збої, варто використовувати її як тренажер, а реєструватися і купувати все ж через eBay.com.
Сьогоднішня стаття присвячена ознайомленню з інтерфейсом аукціону, реєстрації, вибору товару і участі в самому аукціоні.
Як зареєструватися на eBay
При першому заході на eBay.com, у верхній частині сторінки бачимо вітання та пропозиція увійти (Sign in) або зареєструватися (Register). Тиснемо реєстрацію і потрапляємо на бланк реєстрації eBay.
Тут вводимо ім'я, прізвище, адреса транслитом. Наприклад, Vladimirskaya, 25A, kv. 43. Далі вказуємо місто, область (навіть якщо це обласний центр), поштовий індекс, а також зі списку - свою країну. За замовчуванням України в списку немає - тиснемо other countries і вибираємо з додаткового списку. Необхідно попередити: адреса варто вписувати коректний, тобто - діючий. І дуже бажано, щоб він збігався з адресою, який ви вкажете при реєстрації в платіжній системі PayPal (про яку - пізніше).
Далі - вводимо Primary telephone number - номер телефону в міжнародному форматі. Код України - 38. Наступне поле - поштовий ящик. Варто попередити, що eBay не однаково добре працює з різними поштовими сервісами. Наприклад, часто зустрічаються твердження, що з поштою Google зареєструватися не вийде. У моєму випадку все пройшло успішно з ящиком на mail.ru. Re-enter email address - ще раз введіть свій е-mail.
Перша частина закінчена. Переміщаємося в нижню частину анкети. Тут найскладніше - придумати свій user ID - ім'я облікового запису. Справа в тому, що всі короткі назви, якими ви звикли користуватися, тут напевно вже зайняті, тому доведеться складати комбінації з імені-прізвища-дати народження-дати реєстрації і так далі. Відразу запишіть вийшло, інакше забудете вже через годину. Далі - пароль. Варто підійти до цього з усією відповідальністю, придумати 10-значний пароль, з верхнім і нижнім регістрами і цифрами. Вводимо пароль ще раз. Далі - Pick a secret question - виберіть секретне питання для відновлення контролю над аккаунтом в разі втрати пароля. Your secret answer - введіть відповідь на секретне питання. Потім вказуємо дату народження, вводимо "каптч" - цифри з малюнка, ставимо галочку навпроти I agree that: в призначеному для користувача угоді. Звичайно, непогано б прочитати і саму угоду. Тим більше, тепер є російськомовний сервіс і вам принаймні не потрібно буде переводити все слова і вирази, щоб зрозуміти, що робити.
Натиснувши кнопку Continue, eBay радісно повідомляє вам, що залишився всього один крок - і ви станете повноправним користувачем аукціону.
На вказану поштову адресу вам надішлють лист з кодом активації облікового запису і кнопкою активації. Тисніть кнопку - Аккаунт зареєстрований. Якщо кнопка не було натиснуто - копіюйте код і тисніть на посилання нижче, яку додали спеціально для такого випадку. Пройшовши по посиланню, вставте скопійований код в вказане поле.
Усе. Реєстрація закінчена, не минуло й 10 хвилин.
Пошук і сортування товарів
Сама захоплююча і приємна частина покупок в eBay - пошук цікавить вас товару або навіть на перший погляд безцільне "перелопачування" сотень тисяч лотів із сотні категорій і підкатегорій eBay в пошуках чогось, що може сподобатися або здивувати. Більшість категорій відкрито для всіх користувачів. Однак є виняток - товари для дорослих. Туди вас допустять, якщо ви підтвердите своє повноліття. Все, що потрібно - ввести дані своєї кредитної картки.
Пошук товарів досить зручний і простий. Але перш, ніж перейти до цього питання, необхідно сказати про типи аукціонів. Їх, в загальному, всього два. Auctions - звичайний аукціон, де ви можете робити свої ставки. Buy It Now - фіксована ціна, без можливості торгу. Зазвичай таким чином продають нові товари. Іноді такі лоти містять приписку Best offer - фіксована ціна з можливістю дисконту, якщо вдасться умовити продавця. Сума знижки тут невелика і залежить від вартості товару. Як правило, вона не перевищує 10% вартості. Іноді продавець намагається застрахуватися від низької кінцевої ціни, додаючи для цього опцію «Reserve price» (резервна або страхувальна ціна). Роблячи ставку, яка нижче цієї ціни, ви побачите слова «Reserve price not meet yet», значить, страхувальна ціна не досягнута. Якщо ніхто не переб'є страхувальну ціну, в кінці торгів лот буде вважатися непроданими, навіть якщо хтось робив ставки.
Наприклад, ви хочете дешево купити смартфон Nokia N97 білого кольору. Вводите в рядок пошуку nokia N97 white, натискаєте Search.
Далі - милуєтеся результатом з шістьма сотнями позицій, серед яких можуть зацікавити максимум - 100.
Коротенько про результати пошуку: зліва - зображення лота, правіше - його назва, в яке обов'язково потрібно вчитатися, щоб зрозуміти, що представлено в лоті. Ще правіше - тип аукціону і кількість ставок, далі - ціна, під ціною - вартість доставки. Сама права колонка - час до закінчення торгів. В принципі, все зрозуміло на інтуїтивному рівні - особливо для досвідчених користувачів Інтернету.
Щоб отримати більш релевантний результат пошуку, можна вказати розділ, в якому потрібно шукати - це CellPhones & PDA. Якщо і після цього результатів надто багато, можна скористатися функцією Advanced search (поруч з кнопкою Search). Тут можна задати максимально точні параметри пошуку, включаючи ціновий діапазон, тип аукціону, форму платежів, яку приймає продавець, дату закінчення аукціону і навіть кількість ставок, які вже зроблені.
Втім, впорядкувати товари можна і після звичайного пошуку - інструментарій тут неймовірно широкий. Зробити найбільш вигідну покупку в більшості випадків можна лише в аукціонних торгах, так що відразу сортуємо видачу, натиснувши Auctions only.
Крім цього, потрібно враховувати, що не всі продавці погоджуються висилати товари по всьому світу. Значить, потрібно впорядкувати видачу і за цим параметром. Це можна зробити, якщо справа над результатами пошуку в випадаючому меню вибрати Sort by: Price + shipping (lower or higher first). У вікні вибрати Україну. У цьому випадку товари відсортують за сумарною вартістю лота + доставки в Україну. В цьому ж меню можна сортувати за релевантністю, вартості, часу до закінчення торгів, відстані до продавця, нові лоти.
Інші опції сортування пошуку (ліва колонка):
Refine search:
Categories - пошук в певних категоріях
Type - тип лота (для кожної категорії товарів він свій). Наприклад, батарея для N97, чохол, зарядний пристрій, запчастини і т.д.
Price - сортування по ціні від і до
Size - розмір (для одягу)
Condition - стан: новий або б / у
Seller - можна дивитися лоти лише від самих шанованих (Top Rated) продавців
Buying formats - формат аукціону: Аукціон, Buy It Now
Location - місце розташування продавця - вибираємо Worldwide
Distance - відстань від вас до продавця
Крім того, в залежності від категорії можна сортувати, наприклад, за кількістю мегапікселів у фотокамерах, кратності зума, типу прикрас (золото, діаманти), типу телевізора і т.д.
як торгуватися
Приклад. Ви знайшли цікавий варіант: новий фотоапарат, за словами власника, але з зірваної заводський пломбою. Поточна ціна - $ 93 + $ 18 доставка. Натискаєте на лот та читаєте подробиці.
Перше, що кидається в очі - ціна в австралійських доларах, перекладена в американські. Це не повинно вас лякати - при оплаті лота, в разі його виграшу, PayPal переведе вашу валюту в австралійську за своїм курсом (часто не особливо вигідному). Тут ви можете поставити максимальну ціну, яку ви готові заплатити за цей товар. Наприклад, ціна лота - $ 100. Ви ставите на нього максимальну ціну $ 200. Якщо більше ніхто не зробить ставок, ви отримаєте лот за нинішньою ціною в $ 100. У тому випадку, якщо хтось поставить більше $ 100, система автоматично трохи підвищить ставку (наприклад, $ 2). Так триватиме доти, доки хтось не переб'є вашу ставку. Про це вам повідомлять в листі. Ви зможете ще вище підняти максимальну ставку або взагалі відмовитися від лота.
Як працювати з продавцем
Праворуч від опису лота є інформація про продавця: його рейтинг (кількість відгуків), кількість позитивних відгуків (feedback), а також інформація про його місцезнаходження, способах оплати та номер лота. Тут же є можливість задати питання продавцю.
До речі, якщо відсоток позитивних відгуків менше 95% - краще уникати таких продавців. Нормальний фідбек - 99-98%. Постарайтеся почитати відгуки, адже тут все відносини між користувачами будуються саме на них.
Зробити це можна, натиснувши на нікнейм продавця. Вас перемістять на сторінку з його детальною інформацією, де можна побачити його рейтинг (кількість зірок в чотирьох категоріях), а так само стрічку відгуків.
Побачити весь список відгуків можна, натиснувши See all в стрічці.
Почитайте позитивні і негативні відгуки, після чого робіть висновок, чи варто зв'язуватися з продавцем. Якщо відгук залишений менше двох місяців тому, до нього пркремляется інформація про лот, щодо якого був залишений відгук, а так само його вартість. Тому продавці турбуються про свою репутацію, бояться негативних відгуків і готові піти на все, аби покупець залишився задоволений.
Повертаємося на сторінку з інформацією про лот. Нижче, на вкладці Description, ми бачимо опис товару.
Вивчаючи його уважно, звертайте увагу на будь-незнайоме слово, щоб при отриманні посилки вас не чекало розчарування, наприклад, якщо ви не звернули увагу на слово Refurbished десь всередині опису. Це означає "відновлений", так що, може бути, у цього лота лише половина рідних запчастин, неоригінальна коробка, батарея, дисплей і так далі.
Вкладка Shipping & Payments містить інформацію про вартість доставки в різні регіони, а також можливі способи оплати. Якщо Україна в списку немає, варто написати продавцеві тікет і уточнити, чи погодиться він відіслати товар в Україну.
Ви виграли! Що робити далі?
Якщо обраний вами лот був аукціонним, після закінчення торгів eBay надішле вам на e-mail лист з повідомленням про те, що ви виграли лот. Тут же будуть вказані дані продавця, ціна лота, його номер. Як тільки з'явиться можливість, ви повинні перерахувати гроші за допомогою PayPal на його рахунок (більш докладно про платіжну систему читайте в наступних статтях). Ідентифікатор користувача в PayPal - це адреса електронної пошти, зазначеної при реєстрації. Крім того, продавець може відправити вам окремий рахунок, інвойс, якщо ви обговорювали з ним особливі умови (наприклад, щодо доставки). Перед тим, як перевести гроші, узгодьте з продавцем різні нюанси: що написати на коробці, яку вартість вказувати, чи оформляти страховку посилки (додаткові витрати, хоч і невеликі). Можна попросити його надійніше упакувати посилку, якщо це електроніка, адже «Укрпошта», яка буде доставляти посилку від митниці, не піклуватиметься про дбайливе з нею зверненні.
Товар з-за кордону буде йти до вас не менше місяця - готуйтеся чекати. Крім того, пошта або митниця може посилку просто втратити або украсти. На щастя, ви від цього захищені, як покупець. При оплаті через PayPal, ви можете подати скаргу протягом 45 днів з моменту оплати і отримати свої гроші назад (про це докладніше в наступних статтях).
Товар отриманий
Нарешті, ви отримали довгоочікуваний лот. Розпакуйте його, перевірте на відповідність з описом, включіть, протестуйте. Якщо все влаштовує, можете залишити позитивний відгук продавцю. Це можна зробити через той же MyEbay, вибравши в меню навпроти купленого товару відповідний пункт. Якщо якість товару незадовільний або він не відповідає опису - створюйте диспут і вирішуйте проблему з продавцем, можете зажадати назад свої гроші і залишити негативний фідбек. Диспут откриваетсся з меню MyEbay, кнопка Resolution Center.
Як правило, продавець готовий піти на багато що, аби не отримати негативний відгук на свою адресу. Але в разі, якщо проблема виникла з вашої вини (щось недогледіли в описі), негативний відгук можете отримати і ви самі, в такому випадку продавці будуть ставитися до вас з побоюванням.
Що робити далі?Що робити далі?