Як зробити дефрагментацію жорсткого диска

  1. Зміст статті
  2. Що таке дефрагментація
  3. Коли потрібно проводити дефрагментацію
  4. Дефрагментація жорсткого диска штатними засобами Windows
  5. Програми для дефрагментації

В процесі роботи комп'ютер постійно зберігає різноманітні дані на своєму внутрішньому пристрої зберігання даних. При цьому, файли на такому пристрої далеко не завжди розташовуються найкращим чином. Постійне нераціональне розміщення файлів на диску з часом викликає зниження швидкості доступу до даних і негативно впливає на довговічність пристрою, що запам'ятовує. Щоб цього уникнути, диск необхідно періодично дефрагментувати. Про те, що таке дефрагментація жорсткого диска, і як її проводити, читач дізнається з цієї статті.

Зміст статті


що таке дефрагментація ; • коли потрібно проводити дефрагментацію ; • як зробити дефрагментацію жорсткого диска ; • програми для дефрагментації .

Що таке дефрагментація


Під час запису великого файлу на запам'ятовуючий пристрій комп'ютера на ньому може не виявитися досить великий безперервної вільної області, в яку цей файл помістився б повністю. Але якщо сумарний розмір усіх вільних областей запам'ятовує перевищує розмір файлу, він буде розділений на кілька фрагментів, які будуть збережені в цих вільних областях. Процес запису файлів на пристрій у вигляді окремих фрагментів називається фрагментацією, а такий файл - фрагментованим. Користувач при цьому нічого не помічає, оскільки комп'ютер звертається з фрагментованими файлами точно так же, як і зі звичайними. Вони, як ні в чому не бувало, нормально відображаються в провіднику Windows, відкриваються, копіюються і т.д. Проте, під час роботи з такими файлами комп'ютер змушений витрачати додатковий час на пошук необхідних фрагментів, а зчитує голівка жорсткого диска - постійно переміщатися між ними. Звідси уповільнення доступу до даних і підвищений знос устаткування. Чим більше на накопичувачі фрагментованих файлів, тим відчутніше буде негативний вплив фрагментації на його роботу. Проте, користувач завжди може зробити дефрагментацію накопичувача і усунути, таким чином, зазначену проблему.
Дефрагментація - процес, зворотний фрагментації. Він передбачає перерозподіл файлів на диску і розташування всіх їх фрагментів в одній безперервній області. Дефрагментація скорочує час доступу до файлів на диску, завдяки чому прискорюється робота програм, їх використовують.
Важливо !!! Дефрагментація прискорює роботу тільки жорстких дисків. Пристрої, що запам'ятовують, в основу яких покладено використання флеш-пам'яті, після дефрагментації швидше не стануть. Мало того, періодична дефрагментація таких пристроїв може істотно наблизити момент їх виходу з ладу. Якщо на вашому комп'ютері використовується SSD, не проводьте дефрагментацію розташованих на ньому логічних розділів комп'ютера без необхідності !!!

Дізнатися тип пристрою, що запам'ятовує, встановленого в комп'ютері ( жорсткий диск або SSD ), Можна за допомогою якої-небудь спеціальної програми, наприклад, Speccy (див. Зображення нижче).

• Speccy:

Детальніше про програму | скачати >>>


⇒   Детальніше про програму |  скачати >>>

Коли потрібно проводити дефрагментацію


Чим активніше використовується комп'ютер, тим частіше необхідно контролювати ступінь фрагментації його дисків. Рівень фрагментації в значній мірі залежить також від: • кількості вільного простору на диску (чим його більше, тим менше фрагментируются файли); • файлової системи носія. Часто проводити дефрагментацію логічних розділів жорсткого диска необхідно в тому випадку, якщо вони відформатовані в файлову систему FAT. Файли під час запису на такі пристрої, що запам'ятовують часто фрагментируются навіть при наявності досить великих безперервних вільних областей на диску. NTFS є більш досконалою файлової системою. Ступінь дефрагментації NTFS-носіїв, як правило, на кілька порядків нижче. Дефрагментація їм потрібно набагато рідше. Дефрагментацію рекомендується проводити також перед кожним перерозподілом жорсткого диска на логічні розділи . Крім того, деякі програми відмовляються працювати з фрагментованими файлами (наприклад, окремі емулятори оптичних приводів). У таких випадках без дефрагментації також не обійтися.

Дефрагментація жорсткого диска штатними засобами Windows


У складі операційної системи Windows є спеціальна утиліта для дефрагментації носіїв. Запустити її можна декількома способами: Спосіб 1: в розділі «Комп'ютер» або «Мій комп'ютер» натиснути правою кнопкою мишки по значку будь-якого локального диска, в контекстному меню вибрати пункт «властивості», потім у вікні, перейти на вкладку «Сервіс» та натиснути кнопку «Виконати дефрагментацію»; Спосіб 2: натиснути комбінацію клавіш Win + D (кнопка Win позначена емблемою Windows і розташована між кнопками Ctrl і Alt). З'явиться вікно, в якому потрібно написати або скопіювати з цієї сторінки слово dfrg.msc (для Windows XP) або dfrgui.exe (для Windows Vista, 7, 8). Потім натиснути кнопку Enter.

Нижче ви можете побачити, як виглядає вікно утиліти дефрагментації в Windows XP (зліва) і Windows 7 (праворуч).


Щоб зробити дефрагментацію жорсткого диска, потрібно виділити його в списку, натиснути кнопку дефрагментації і дочекатися закінчення процесу. Його тривалість залежить від розміру диска, кількості знаходяться на ньому файлів, ступеня їх фрагментації і деяких інших факторів, і може тривати від декількох хвилин до декількох годин. В утиліті передбачена також можливість попереднього аналізу дисків (кнопка «Аналізувати диск» або «Аналіз»). Дефрагментацію рекомендується проводити, якщо фрагментованість диска досягла 10 або більше відсотків.

Програми для дефрагментації


Якщо Вас чимось не влаштовує штатна утиліта дефрагментації Windows, можна скористатися спеціальними програмами сторонніх розробників. Ось деякі з них: • Auslogics Disk Defrag:

Детальніше про програму | скачати >>>

• Disk SpeedUp:

Детальніше про програму | скачати >>>

Дополнительная информация

rss
Карта