- Критерій 1. Необхідна потужність
- Критерій 2. Вартість сонячних панелей
- Критерій 3. Виробник
- Критерій 4. Швидкість старіння
- Критерій 5. Спосіб покупки
Будь-яка людина індивідуальна, так що не дивно, що кожен з нас може пред'являти різні вимоги до сонячних батарей при їх покупці, тому відповісти однозначно на питання: які панелі краще брати, досить складно. Для кого-то головну роль відіграє вартість системи, для кого-то площа, яку вона займе, хтось на перше місце в своєму списку параметрів ставить ефективність сонячних батарей. З цього ми і будемо виходити, відповідаючи на питання: як вибрати сонячну батарею?
Про типах батарей детально ми писали в статті «Розбираємося в розмаїтті видів сонячних панелей» , Тому вдаватися в подробиці не будемо, зазначимо лише, що найбільшого поширення набули кремнієві полікристалічні батареї завдяки оптимальному співвідношенню ціна / якість. Вони відмінно підходять для розміщення на дахах, в разі якщо Ви плануєте створити автономне енергозабезпечення будинку. Як переносний сонячної батареї, наприклад, для походів краще підійдуть модулі, розроблені із застосуванням тонкоплівкової технології, так як вони більш гнучкі і легкі.
Критерій 1. Необхідна потужність
Перше з чого Ви повинні почати - це розрахувати потужність панелей, якої Вам буде достатньо для задоволення Ваших потреб в електриці. Найкраще брати батареї, які будуть генерувати енергії трохи більше, ніж Вам необхідно, так як показник потужності, що вказується виробниками панелей, береться з урахуванням максимального рівня освітлення, а в наших погодних умовах таке явище - рідкість.
Також потрібно враховувати втрати, пов'язані з відображенням частини випромінювання від скляної поверхні батареї, різницю в значеннях сонячної інсоляції протягом року і інші фактори. Але не варто брати занадто великий «запас» потужності, інакше ви ризикуєте встановити систему, яка буде генерувати енергії більше, ніж Ви будете споживати. Підсумок один: покупка дорогого устаткування не буде виправдана, і Ви витратите велику суму грошей даремно.
Критерій 2. Вартість сонячних панелей
В такому питанні як покупка сонячних панелей не потрібно гнатися за дешевизною. Чим якісніше елементи сонячної системи, тим вище ймовірність, що вони прослужать Вам протягом довгого часу. Відштовхуватися тільки від вартості неправильно, адже в залежності від типу батареї буде відрізнятися і її вартість. Так, найдоступнішими вважаються сонячні панелі, виготовлені з використанням тонкоплівкової технології, за ними слідують полікристалічні кремнієві, ну і найдорожчі - монокристалічні.
Крім типу модуля на ціноутворення впливають його розміри, ефективність, «розкрученість» виробника і інші фактори. Всі вони повинні враховуватися разом один з одним. Сонячні батареї - довгостроковий інвестиційний проект, тому заощадивши один раз, Ви будете шкодувати про це багато років.
Критерій 3. Виробник
Для цього розділу правильніше буде сказати не виробник, а країна виробника. Найбільш відомими вважаються японські, китайські, американські та німецькі сонячні компанії. Причому, китайські навіть на внутрішньому ринку в Німеччині витіснили німецьких виробників, і все через явно занижених цін на їх продукцію. Сильна підтримка з боку держави дозволяє китайським компаніям штучно знижувати ціни на вироблені ними сонячні панелі. Але як ми писали в попередньому розділі, не варто орієнтуватися на дешеві модулі, у всьому повинна бути «золота середина».
До найбільш відомих компаній-виробників відносяться Sharp, Sanyo, Kyocera, Mitsubishi, Q-Cells, Motech, Sunpower і деякі інші. Якщо Ви плануєте установку дорогої системи високої потужності, то в такому випадку краще брати панелі відомих компаній. Вони займаються не тільки складанням модулів, але і виробництвом самих фотоелементів, а також розробкою нових технологій. Якість виготовлених ними панелей найвище, але і ціна відповідно теж.
Для невеликих систем, що складаються з однієї-двох батарей, призначених для освітлення або харчування дрібної техніки, підійдуть і менш відомі фірми. Вони відрізняються тим, що нарівні з автоматизованим виробництвом використовують ще і ручна праця. Завдяки цьому можна робити хорошу якість за середньою ціною.
Серед дешевих сонячних батарей найчастіше зустрічається продукція, виготовлена дрібними китайськими компаніями або навіть підпільно. Ви повинні розуміти, що дешеві панелі виготовляють з використанням тільки ручної праці, звідси і низька якість. Висновок напрошується сам собою: в залежності від Ваших цілей і розмірів встановлюваної системи слід вибирати і виробника.
Критерій 4. Швидкість старіння
Головне, на що слід звернути увагу при виборі сонячних панелей, - це якість елементів в модулі. Існує три основні ступені якості сонячних елементів. Grade A - після прискореного тесту старіння (PID test) зниження потужності елементів складає не більше 5%, тобто елементи продовжують видавати більше 95% від свого номіналу.
У сонячних елементах з маркуванням Grade B після прискореного тесту старіння потужність елементів знижується не більше ніж на 30%, тобто елементи продовжують видавати більше 70% від свого номіналу.
Маркування Grade C означає, що після прискореного тесту старіння зниження потужності елементів перевищує 30%, тобто елементи продовжують видавати менше 70% від свого номіналу.
Критерій 5. Спосіб покупки
Ну і останнє питання - це де придбати сонячні батареї, і який спосіб найбільш зручний? Один з варіантів - покупка через мережу Інтернет, ось тільки у нього є мінус: ризик отримання неякісних або пошкоджених елементів. Тому вибирайте спосіб оплати післяплатою, тобто за фактом отримання замовлення.
Наступний варіант - це придбання сонячних модулів в спеціалізованих магазинах, в цьому випадку Ви зможете перевірити якість панелей, так би мовити, не відходячи від каси. А якщо шлюб виявиться лише в процесі експлуатації, повернути батареї буде набагато простіше. Ось тільки в Росії ринок сонячних панелей розвинений в меншій мірі, ніж в Європі або в Америці, тому більшості наших співвітчизників залишається купувати фотоелементи через Інтернет-сайти.
Статтю підготувала Абдулліна Регіна
Яку сонячну батарею взяти в похід, подробиці у відео:
З цього ми і будемо виходити, відповідаючи на питання: як вибрати сонячну батарею?