- Розмір корпусу
- Система охолодження
- Розташування блоку живлення в корпусі
- Розташування кнопки POWER, RESET і USB-портів на передній панелі
- кабель менеджмент
Привіт друзі! У сьогоднішній статті ми розповімо, як правильно вибрати корпус для вашого ПК, адже в персональному комп'ютері важливо буквально все, в тому числі і металева коробка, в якій знаходяться комплектуючі.
За останні двадцять років я перебачив дуже багато комп'ютерних корпусів і можу з упевненістю сказати, що 99% користувачів при покупці готового комп'ютера не приділяють належної уваги корпусу і вибирають його через вподобаного дизайну (стильного зовнішнього вигляду), не враховуючи можливості вентиляції, розташування блоку харчування (зверху чи знизу), розташування кнопки POWER і USB-портів на передній панелі, і інших важливих нюансів.
А ті користувачі, які хочуть заощадити і замовляють збірку комп'ютера з комплектуючих на свій вибір, часто навіть попередньо не дивляться, в який корпус їм встановлюватимуть обрані компоненти, вибираючи найдешевший.
Уже в перший день використання ПК, людина, яка купила комп'ютер, починає відзначати деякі незручності, наприклад, щоб включити системник потрібно нагнутися, так як кнопка включення знаходиться в нижній частині передньої панелі, те ж саме стосується USB-портів, потрібно постійно гнути спину для під'єднання або від'єднання флешки. Більш серйозні проблеми починаються вже в процесі експлуатації ПК - перегрів і ранній вихід комплектуючих з ладу з причин неправильної ергономіки обраного корпусу ПК.
Останнім часом все більше наших читачів починають збирати комп'ютер самостійно , В першу чергу приділяючи багато уваги вибору процесора і відеокарти, а ось металеву коробку відкладають на останнє місце, і купують якомога дешевше, так як вважають, що корпус мало на що впливає, але це в корені невірно! Так, оболонку для комп'ютерної начинки я вибираю теж в самому кінці, але економити на ній зовсім не варто. А про те чому, я і хочу вам розповісти. Так само ми поговоримо про всілякі види, типи та характеристики комп'ютерних корпусів.
Розмір корпусу
Отже, перше, на що варто звертати увагу при виборі корпуса, це розмір. Вся внутрішня начинка повинна влізати без будь-яких проблем. Для цього, необхідно перейти на сайт виробника і подивитися сумісність за розмірами з іншими комплектуючими.
Форм-фактор материнської плати повинен відповідати форм-фактору корпусу, або може бути менше. Але ні в якому разі материнка не повинна бути більше формату підтримуваного вашим корпусом.
Наприклад, в корпус Micro-ATX можна буде поставити тільки mini-ITX і Micro-ATX, але ось ATX вже не влізе. Далі, обов'язково дивіться на розміри блоку живлення, висоту процесорного кулера і довжину відеокарти. На сайтах виробників ви 100% знайдете необхідну інформацію.
Система охолодження
Після того, як ми визначилися з розмірами, необхідно в обов'язковому порядку дивитися на вбудовані і потенційно можливі системи охолодження. Особисто для мене, це найголовніший параметр при виборі металевої коробки. Так як, від продувності корпусу залежить температура внутрішніх компонентів системи. А від температури, як вам всім відомо, безпосередньо залежить продуктивність і ресурс роботи всіх комплектуючих. Незалежно від розмірів будь-який корпус повинен мати мінімум 2 вбудованих вентилятора, один на вдув холодного повітря в систему, інший на видув гарячого потоку зсередини системи. Кулер на вдув розташовується знизу у осередків для жорстких дисків. А кулер на видув - зверху, близько процесорного кулера. Таке розташування прямо пов'язане з фізикою - гаряче повітря завжди піднімається нагору.
Існують корпусу мають додаткові кулери знизу і зверху. Це забезпечує додатковий вертикальний потік повітря, що позитивно впливає на температуру всередині коробки.
Але варто знати, що більше - не означає краще. Самий оптимальним і ідеальним варіантом я вважаю наявність 4-5 кольорів. 1-2 на вдув близько кошиків для жорстких дисків, 1 на вдув знизу і 2 на видув зверху. Додаткові вентилятори - зайві. До речі вбудовані кулери, як правило, виявляються дуже гучними і недовговічними, не рахуючи самих топових моделей. Тому я рекомендую докуповувати хороші кулери окремо. Головне щоб в корпусі були передбачувані посадочні місця, як тут.
Хоча звичайно ви можете подшаманить і вирізати їх самі, але це рішення вже зовсім на любителя. Ну і не варто забувати про розмір кольорів. Великі лопаті створюють більший повітряний потік при меншій кількості оборотів, а значить вони більш ефективні і менш галасливі.
Розташування блоку живлення в корпусі
Наступне на що я рекомендую дивитися - це розташування блоку живлення . Їх буває два - верхнє і нижнє.
Розглянемо плюси і мінуси кожного. При верхньому розташуванні блок живлення забирає повітря знизу, тобто зсередини системи і випускає наверх, з системи назовні. Усередині корпусу повітря завжди гаряче, ніж зовні, а значить робочі температури блоку живлення при верхньому кріпленні завжди вище, ніж у блоку живлення з нижньому кріпленням. Це призводить до зниження ресурсу роботи самого блоку. З плюсів можу відзначити тільки те, що зверху БП менше забивається пилом, але при наявності хороших фільтрів і БП знизу не буде засмічуватися. Саме тому я рекомендую всім купувати корпус, який передбачає нижнє кріплення для блоку живлення.
Оскільки я згадав пилові фільтри, скажу пару слів і про них.
Для кого-то це не є ключовим фактором, але я вважаю це дуже важливим моментом. Фільтри не дозволяють пилу легко проникати всередину системи, безумовно, вона там все одно буде накопичуватися, але темпи засмічення значно нижче. Звичайно, якщо для вас щотижнева чистка системного блоку не проблема, то можете не звертати на цей критерій ніякої уваги. Так само не варто забувати і про те, що пил безпосередньо впливає на продуктивність будь-якого заліза, підвищуючи його робочу температуру. А всі ми прекрасно знаємо, як це позначається на нашому ПК.
У разі якщо у вас багато жорстких дисків, то не забудьте подивитися на кількість посадочних місць для накопичувачів.
Розташування кнопки POWER, RESET і USB-портів на передній панелі
Особисто мені подобається такий корпус. Розташування кнопки POWER, RESET, USB-портів, а також виходів для підключення навушників і мікрофону знаходяться зверху, що дуже зручно. Сіли за комп'ютер і не потрібно нагинатися, щоб включити його, перезавантажити при необхідності, під'єднати флешку, переносний USB-диск або навушники.
кабель менеджмент
Наступний важливий критерій при виборі, це кабель менеджмент.
Він дозволяє скомпонувати всі дроти таким способом, щоб вони не бовталися просто так всередині корпусу. Як я вважаю, штука дуже зручна, але крім зручності носить так само і практичний характер. Величезна кількість проводів створює перешкоди для повітряного потоку всередині системи, що негативним чином впливає на температуру. А, як ви вже зрозуміли, температура всередині залізної оболонки - наше все. Хоч і більшість корпусів оснащені даною функцій, в природі все ж зустрічаються екземпляри і без неї. Чи не згадати це я не міг.
Такі додаткові функції, як роз'єми для установки процесорного кулера, окантовка для захисту від пошкоджень, антивібраційні ніжки і інші, я думаю, є далеко необов'язковими, але все ж приємно, якщо корпус всім цим оснащений. Хоча це прямим чином позначиться і на ціні продукту.
Так як більшість представлених на ринку моделей зроблені з одного і того ж матеріалу і мають товщину стінок в однаковому діапазоні (0.5-1мм), то загострювати увагу я на цьому не буду. Скажу лише, що не беріть корпус із занадто тонкими стінками, він буде дуже гучний.
Що ж стосується зовнішнього вигляду, то тут справа суто індивідуальна. На смак і колір, як говориться. Але одне негласне правило все ж є. Чи не жертвувати функціоналом заради краси. Наприклад, бувають дуже стильні корпусу, у яких приплив свіжого повітря обмежений передньою панеллю. Брати такі корпусу не варто через погану продувності.
Отже, запам'ятайте такі поради:
- Форм-фактор материнської плати повинен відповідати форм-фактору корпусу, або може бути менше. Решта комплектуючі повинні теж без проблем ставитися всередину.
-Ідеальна система охолодження - 4-5 кольорів. Великі кулери - ефективніше і тихіше.
-Краще расположение БП - знизу.
-Пилевие фільтри - запорука чистоти вашого ПК.
-Стінка корпусу товщиною 0.5-1мм.
-Жертвовать функціоналом заради краси - гнів бога всієї IT.
-Не забувайте про додаткові функції, які можуть полегшити експлуатацію - кабель менеджмент, бічні двері і т.д.
Наостанок хочу відповісти, чому економити на корпусі не варто. Вся справа в тому, що більшість комплектуючих з часом морально і технологічно застарілими. Їх доводиться постійно міняти. А ось металева оболонка вашої системи може побачити три, чотири, а то й набагато більше збірок різних компонентів. Корпус дуже рідко змінюється, саме тому економити на ньому не варто. До швидких зустрічей в нових публікаціях!