Як перевірити процесор на працездатність, тест завантаження

  1. Що таке процесор
  2. Як перевірити процесор
  3. Перестановка процесора в інший комп'ютер
  4. Диспетчер завдань
  5. Процесор завантажений на 100%
  6. Перевірка процесора, його розгін в програмі AIDA64
  7. Що таке розгін процесора і навіщо його необхідно розганяти
  8. Розгін процесора програмою AIDA
  9. Чому гріється процесор
  10. Як почистити системний блок ПК
  11. висновок
  12. Відео по темі

Користувачі комп'ютерів і інтернету напевно чули або читали про те, що мозок комп'ютера - це його процесор (ЦПУ), що вентилятор, який працює в комп'ютері, охолоджує систему, тому що ЦПУ від напруги перегрівається. І якщо він починає грітися, то робота всієї системи просто блокується, завмирає. Отже, розглянемо, що являє собою процесор або CPU.

Що таке процесор

Англійська назва процесора CPU - Central Processing Unit, повністю пояснює призначення даного пристрою і перекладається, як центральний блок обробки даних. Це невеликий пристрій, який обробляє інформацію, вміщену на власних дисках комп'ютера і в пам'яті знімних носіїв, але приєднаних до комп'ютера.

Процесор також керує роботою підключаються до комп'ютера пристроїв, а саме принтерів, сканерів. У всьому світі тільки три компанії зайняті виробництвом CPU:

  • VIA Technologies;
  • Intel;
  • AMD.

Від потужності електронного пристрою залежить в цілому швидкість роботи комп'ютера і число виконуваних одночасно операцій. Правда, якщо мати потужний ЦП, але при цьому малу оперативну пам'ять, то недолік пам'яті обов'язково позначиться на працездатності всього комп'ютера. Він буде гальмувати. Частота процесора визначає його потужність і можливості.

Мозок комп'ютера розташовується під радіатором, на якому кріпиться вентилятор для його охолодження.

Як перевірити процесор

Коли комп'ютер починає гальмувати і зависати, у користувача відразу виникає думка про те, що проблема в ЦПУ, що щось трапилося з мозком комп'ютера. Давайте розглянемо, як перевірити процесор на працездатність. Це можна зробити декількома способами.

Перестановка процесора в інший комп'ютер

Пропозиція деяких користувачів перенести ЦПУ на інший комп'ютер - не найкраще. Так зазвичай надходять з електроприладами, які не включаються. Щоб переконатися, що проблема в самому приладі, а не в розетці, його включають в інше джерело живлення. Можна, звичайно, так вчинити і з комп'ютером, якщо їх у вас два. Але цей процес пов'язаний з деякими труднощами:

  • Чи не в кожному будинку є два комп'ютери, тим більше що працюють на однотипних процесорах, а сусіди чи друзі, швидше за все, не дозволять вам колупатися в своєму електронному одного.
  • Сама перестановка CPU з одного комп'ютера в інший - процес трудомісткий, хоча по суті своїй, нескладний.

Тепер, напевно, хочете дізнатися, як протестувати процесор, якщо поруч немає іншого комп'ютера. Набагато простіше виконати його перевірку за допомогою програм.

Диспетчер завдань

Диспетчер завдань - програма, що є невід'ємною частиною операційної системи. Вона відображає завантаженість комп'ютера і показує його працездатність. Викликати Диспетчер завдань можна двома основними способами:

  • Одночасним натисканням клавіш Ctrl + Shift + Esc, які розташовані в лівій частині клавіатури, або Ctrl + Alt + Delete, що знаходяться в центральній її частині.
  • Кнопкою ПУСК, в деяких ОС замість неї використовується Панель завдань. Але натискувати не лівою клавішею мишки, як зазвичай, а правою. У меню, вибираєте Диспетчер завдань.

У меню, вибираєте Диспетчер завдань

У вікні на вкладці «Процеси» у верхньому рядку можна побачити загальну завантаженість процесора. Нижче - завантаженість за окремими програмами. За динамікою цифр можемо зробити висновок про навантаження ЦПУ в окремих програмах і його працездатності в цілому. 0% показує, якщо утиліта в стані спокою.

0% показує, якщо утиліта в стані спокою

Вкладка «Продуктивність» графічно демонструє динаміку роботи CPU. Тут же можна дізнатися про тактову частоту процесора (швидкості його роботи), кількості ядер, кешах, пам'яті та ін. Частота процесора - один з найважливіших параметрів ЦПУ, що показують його працездатність. Вона виражається в Герцах. Заявлена ​​виробником тактова частота процесора, встановленого в тестований комп'ютер, 3000 МГц або 3 ГГц.

Заявлена ​​виробником тактова частота процесора, встановленого в тестований комп'ютер, 3000 МГц або 3 ГГц

Знання даного параметра необхідно при установці програм, щоб переконатися, чи потягне конкретний комп'ютер ту чи іншу програму, гру. Розробники програм завжди пишуть системні вимоги до пристрою, на якому буде працювати задана утиліта.

Крім частоти процесора для установки ємних програм та ігор необхідна наявність оперативної і дискової пам'яті. Наприклад, Камтазія студіо стабільно працює тільки при наявності 4Гб оперативної пам'яті. В її системних вимогах рекомендований двоядерний процесор із частотою 2ГГц і вище. В ході редагування програма не перевантажувати процесор. Максимальна його навантаження відбувається тільки при обробці формату відеофайлів, створенні фільму.

Звичайно, у кожного користувача свої пріоритети, пристрасті і, відповідно, програми. Камтазія приведена як приклад.

Процесор завантажений на 100%

Диспетчер завдань допоможе з'ясувати цю причину. Зверніть увагу, яка саме програма перевантажує процесор. Якщо впевнені, що перевантаження безпідставна, то таку програму бажано видалити, а комп'ютер почистити антивірусною програмою. Можливо, що програма конфліктує з яким-небудь додатком. Якщо ви вважаєте, що дана утиліта потрібна, спробуйте її перевстановити.

Тут же можна зрозуміти і те, що процесор почав перегріватися. Зведіть до мінімуму роботу програм. І якщо завантаженість процесора показує 99-100%, отже, є ймовірність його перегріву. Звичайно, можете заперечити, що перегрів не дозволяє максимально завантажуватися процесору. Але висока температура перевантажує CPU, тому стовідсоткова завантаження є своєрідним індикатором перегріву.

Перегрів небезпечний для електронного пристрою. Якщо не вжити заходів, воно рано чи пізно згорить. Якщо перегрівається процесор, обов'язково дізнаєтеся, що треба робити, дочитавши статтю до кінця. Але спочатку процесор протестуємо в програмі AIDA64. Вона допоможе виявити причину перевантаження і перегріву процесора.

Перевірка процесора, його розгін в програмі AIDA64

AIDA64 - потужна діагностична утиліта, відома просунутим користувачам. Вона дає відомості про програмну складову комп'ютера, стан всіх видів пам'яті, температурах і багато іншого, в чому людині малосведущему навряд чи вдасться розібратися.

Базову програму AIDA64 Extreme можна скачати на сайті програми https://www.aida64.com. Виробник пропонує і більш просунуті версії, що виконують поглиблену діагностику і діагностику серверного обладнання.

Після установки і запуску програми потрапляємо на вкладку «Меню», в якій необхідно вибрати каталог «Системна плата», а потім уже розділ «ЦП». У ньому дізнаєтеся все про процесор, його марці, виробника, складові елементи. Вражає кількість транзисторів, яке становить 228 млн. Програма покаже і тактову частоту процесора.

Програма дозволяє провести тест стабільності системи при повній завантаженості CPU або, як кажуть користувачі, розігнати процесор.

Що таке розгін процесора і навіщо його необхідно розганяти

Чи варто розганяти процесор, вирішуйте самі. Максимальне завантаження процесора (розгін) виявляє слабкі сторони в роботі пристрою. У цей момент може з'явитися синій екран, зависнути система. Ці фактори свідчать про те, що є проблема, яка не завжди видно при спокійній роботі. Визначимо, навіщо треба розганяти процесор. В ході цієї процедури можна виявити наявність перегріву ЦПУ, материнської плати і інших пристроїв.

Існує кілька способів розгону процесора. ЦПУ здатний дати максимальне завантаження, коли відбувається архівування документів, при обробці відеофайлів в програмах, таких як Camtasia Studio, ProShow Producer і ін. В момент роботи цих програм можете викликати Диспетчер завдань і поспостерігати за динамікою CPU.

Розгін процесора програмою AIDA

Найпростіший і ефективний спосіб розгону ЦПУ - тестування системної стабільності в програмі AIDA64. На малюнку нижче представлена ​​робота процесора до розгону.

В ході тестування температуру можна проконтролювати на окремій вкладці. Для цього виводите на екран монітора робочий стіл програми і вибираєте розділ «Датчик». Ліва вкладка демонструє температуру і вольтаж елементів ЦПУ.

У вікні Диспетчер завдань видно, що ЦПУ дійсно завантажений максимально. Тестування триває більше 3 хвилин.

І нарешті, на останньому малюнку представлено завершення тестування. Натискаєте кнопку Stop. Всі графіки повільно опускаються вниз. Падає навантаження, відбувається поступове охолодження ЦПУ, материнської плати, ядер.

AIDA дасть інформацію не тільки про процесор, але і про всі складові комп'ютера: материнську плату, стані дисків, планках пам'яті, їх кількості, моделях і наявності цієї самої пам'яті біля комп'ютера. Програма розгледіла і видала навіть відкриту кришку системного блоку.

Чому гріється процесор

Складна робота мініатюрних, а часом мікроскопічних елементів процесора призводять до його нагрівання, аж до плавлення, тому розробники передбачили систему охолодження, що включає термопасту, радіатор і кулер (вентилятор). Мінімальна кількість вентиляторів в комп'ютері встановлюється два:

  • над процесором;
  • в блоці живлення.

Але в потужних, серверних комп'ютерах, іноді ставлять три і більше кулера.

Тестований ПК зараз продемонстрував не найгірші результати, хоча його майже рік не чистили.

Правда, рік тому в ньому мав місце перегрів процесора. Спочатку кілька днів просто відчувався тепле повітря. Грішили на літню спеку. Температура повітря в тіні сягала 40 і більше градусів. Системний блок працював з відкритою кришкою. Потім він став відключатися при перевантаженнях. Неможливо стало працювати в Камтазіі і графічних редакторах. А потім і зовсім став відключатися, ледве встигнувши завантажитися. Причиною виявився згорілий моторчик кулера на радіаторі.

Справедливості заради варто відзначити, що за місяць до цього в системний блок була додана планка пам'яті, заради чого поміняли і материнську плату.

Перше, що повинно насторожити користувача, - поява з комп'ютера теплого повітря. Піднесіть руку до задньої панелі. Якщо повітря йде прохолодний, значить, причин для занепокоєння бути не повинно. Тепле повітря вказує на перегрів процесора.

Тепер ви можете запустити AIDA64, вона покаже ступінь нагріву процесора.

Виробником заявлена ​​критична температура процесора - 76,2 градуса. Хоча процесор здатний працювати і при температурі кипіння води, але краще його до такого стану не доводити, інакше він швидко вийде з ладу. Розглянемо найпоширеніші причини, чому перегрівається процесор:

  • У радіаторі накопичення пилу, і вона перешкоджає відведенню нагрітого повітря. Цікаво дізнатися, звідки береться пил в закритому системному блоці. Незважаючи на те що системний блок закритий, працюють вентилятори наганяють пил всередину системного блоку. Вона буквально забиває решітки радіатора.
  • Вийшов з ладу кулер. Це теж призводить до того, що тепле повітря невідводиться від процесора, і він гріється.
  • Висохла термопаста. При малих навантаженнях, наприклад, при спілкуванні в соціальних мережах, комп'ютер переживе це висихання термопасти, але якщо у вас працюють потужні утиліти, якщо ви любите гри, то без термопасти вже не обійтися. Особливо важлива наявність термопасти в ноутбуках.

Як почистити системний блок ПК

Якщо не виникає проблем з перегрівом, то чистку системного блоку необхідно виконувати приблизно раз на півроку. Для цього вам буде потрібно пилосос, а краще компресор. Для цієї мети можна використовувати і балони зі стисненим повітрям. Правда, якщо збираєтеся чистити компресором, то ставити стіл з системним блоком слід ближче до вікна або винести пристрій на балкон. Але спочатку від'єднайте від нього всі дроти.

Тут же на задній панелі зверніть увагу на гвинтики. Вони утримують кришку. Їх викрутити. Блок укладіть. Не намагайтеся кришки відразу піднімати. Їх утримують замки, тому потягніть кришку спочатку на себе, щоб звільнитися від замків, а потім піднімайте.

Їх утримують замки, тому потягніть кришку спочатку на себе, щоб звільнитися від замків, а потім піднімайте

Існує кілька способів кріплення кулерів і радіаторів до материнської плати. Залежно від телефону, вентилятор кріпиться до радіатора гвинтиками, він легко знімається, а радіатор залишається на своєму місці. Є кулери, які вбудовані в радіатор, тому для чищення доведеться зняти весь блок. Провід живлення вентилятора треба вийняти із гнізда. Утримують лапки провернути і обережно зняти радіатор. Під ним побачите процесор - мозок всього комп'ютера.

Під ним побачите процесор - мозок всього комп'ютера

В ході чистки працюйте акуратно, щоб не пошкодити мікросхеми.

Стару термопасту бажано в процесі чистки видалити і трохи капнути свіжу. Зверніть увагу на блок живлення. Його теж бажано зняти і розібрати. Але якщо працюєте компресором, видувайте якомога ретельніше. У ньому теж накопичується пил.

Якщо підозрюєте, що в CPU є проблеми, то необхідно це ретельно перевірити. Проверните важелі і підійміть рамку. Протріть процесор від старої термопасти і огляньте його на наявність темних плям. При необхідності його можна на даному етапі замінити. Тільки не забудьте на новий СPU покласти термопасту. В даному комп'ютері такої проблеми не стояло, тому профілактика була обмежена тільки чищенням.

Після прочищення радіатор з вентилятором можна встановлювати на місце. Найскладніше тут - кріпильні лапки. Вони тендітні, легко ламаються. Кріпильні лапки складаються з двох деталей.

Будьте уважні і простежте за тим, щоб чорні стрижні були підняті. Переконайтеся, що білі подвійні штирі увійшли в свої гнізда, і тільки потім натисніть на чорні п'ятачки і поверніть їх викруткою.

Вставте штепсель кулера в свій роз'єм. Переконайтеся, що ви як поганий хірург, не залишили всередині викрутку або що-небудь ще. Тільки потім можете закривати кришку, закручувати гвинтики. Тепер підключіть дроти. Комп'ютер готовий до включення і подальшій роботі.

Для чистоти експерименту, після профілактичного чищення був виконаний ще один тест для процесора.

висновок

В даній статті було запропоновано кілька варіантів перевірки працездатності ЦПУ, одним з яких стала потужна діагностична утиліта AIDA64. А також були розглянуті основні причини перегріву процесора і можливі варіанти вирішення цієї проблеми.

Відео по темі

гарна реклама

Дополнительная информация

rss
Карта