- Прогулянка по лабораторії відновлення даних
- Сертифікати та подяки
- Чистий кімната з боку
- Донори донори і не тільки
- куточок споживача
- магія
- Ще більше магії
- HEX
- Технічне оснащення
- Більше деталей - як це, чому і навіщо
- Чистий кімната зсередини
- невимовне
- характерні поломки
- епічний стенд
- Вичитування даних і секторів
- Що ще?
- про запили
- Відновлення логіки і електроніки жорстких дисків
- Робота з RAID і відновлення
- Післямова і бонус
Вітаємо Вас знову, дорогі друзі, знайомі, читачі, шанувальники та інші особистості. Сьогодні, як і обіцялося, ми готові представити Вам репортажний матеріал про те, як насправді виглядає відновлення даних в спеціалізованих лабораторіях.
Всередині Ви знайдете багато цінної інформації, чимало цікавих фотографій, деяка кількість смачних фактів, кілька цікавих рекомендацій та навіть кілька зруйнованих міфів. І все це від [Sonikelf's Project's] і справжніх майстрів по відновленню даних, а саме компанії - DataRecovery, в чиїй дата-лабораторії ми і побували.
Чи готові? Приступимо!
Прогулянка по лабораторії відновлення даних
Власне, фірма Data Recovery, яка люб'язно надала нам своїх спеців і лабораторію для написання цього матеріалу, є одним з визнаних лідерів на цьому ринку. Хлопці займаються цим уже 14 років і починали буквально на коліні, а нині кількість відремонтованих девайсів за їх плечима вимірюється сотнями тисяч (якщо мені не зраджує пам'ять, то цифра перевалила за 400 000 пристроїв). Основний офіс знаходиться в Москві, але робота ведеться по всій Росії, а так само і з закордонними компаніями.
Але в сторону опис, давайте краще подивимося на все своїми очима.
Власне, заходячи в гості (як в нашому випадку) або в якості клієнта (як зазвичай це буває), ми, звичайно ж, бачимо, як це модно називається, reception:
Тут причаїлися (у всякому разі, на даному знімку) привітні, скажімо так, менеджери (хоча назвати їх просто менеджерами язик не повертається, бо вони знають про відновлення даних і можливі поломки більше багатьох). Саме ці люди за стійкою радо зустрічають клієнтів, приймають замовлення, отпаивают кави і все таке інше. Говорячи іншими словами, саме з них починається шлях Ваших даних до нового життя.
Лівіше, як Ви можете бачити на знімку вище, причаївся диванчик для гостей, де можна кинути байти кістки, зібратися з духом і почекати чогось, попиваючи кофіе. Над диваном мешкає дошка для відгуків, де кожен в силах подякувати компанії або навпаки вилити потоки обурення.
За весь час відвідування компанії (а це зайняло кілька днів), відловити негативних відгуків не вдалося, а ось позитивний один таки да (причому разом з чиєїсь справжнім підписом).
до змісту ↑
Сертифікати та подяки
Трохи лівіше дошки з оголошеннями самі уважні з Вас вже напевно запримітили таблички з якимись папірцями, а найрозумніші з Вас зрозуміли, що це таке там висить.
Оних тут, прямо скажемо, дуже немало, а містять вони купи всякого-різного, будь то листи подяки, грамоти, сертифікати та всякі інші штуки. Відзначилися тут і великі компанії (на кшталт того ж мегафона), і малий бізнес. До речі, дякують багато, часто і від душі:
Правіше ж ресепшена можна знайти секретну двері, що ведуть в секретну кімнату, куди стороннім вхід заборонено. На ній навіть висить недвозначний значок, покликаний застерегти Вас від ризикованих вчинків:
Але так як ми безмірно хитрі (і не зовсім сторонні), то трохи пізніше ми туди ще потрапимо.
до змісту ↑Чистий кімната з боку
Лівіше же рецепшен можна знайти таке міфічне і легендарне місце як "чиста кімната", де мешкає, немов в задзеркаллі, Олексій, один з найпотужніших майстрів по відновленню даних з жорстких дисків.
Місце це незмінно притягує погляди відвідувачів, бо то, що там відбувається, неймовірно цікаво непосвяченому (та й не тільки йому). Уважний погляд навіть помітить, що на склі приліплений знак, що дозволяє фотографувати, ніж багато хто (і ми в тому числі) і займаються. Втім, одна справа підглядати - інше зайти, що ми і зробимо, але .. Теж пізніше;)
До речі на стійці самого рецепшен можна знайти навіть такий ось постамент-пам'ятник:
Текст ближче:
Мило, чи не так? А для допитливих .. Ми залишимо це без коментарів. Запитайте у самих DataRecovery, якщо Вам колись доведеться там побувати.
до змісту ↑
Донори донори і не тільки
Якщо ж побродити по офісу, чого зробити дуже багатьом не судилося (не рахуючи наших дорогих читачів в даний конкретний момент), то можна якщо вже не з першого ..
..те з другого разу точно, трохи подумавши, здогадатися, чим займається компанія :)
Серйозно, жорстких дисків тут не просто багато, вони буквально всюди, всюди і скрізь, а духом даних просякнуте все приміщення і найближчі околиці. Якщо задуматися, то страшно насправді уявити собі кількість найрізноманітнішої інформації, що зберігалося і зберігається на всіх цих носіях, будь то диски для відновлення або донори органів запчастин. Це важко вміщається в голові. Точніше, в цифрах щось може і вміщується, а ось в деталях не зовсім.
до змісту ↑куточок споживача
Втім, вистачить просто бродити і дивитися по сторонах, а давайте-ка попрямуємо прямо до наших фахівців і приступимо до того, навіщо ми тут сьогодні зібралися, а саме - поговоримо про відновлення даних.
І почнемо ми з флешок, SSD і карт пам'яті.
Насправді, умовно-раптово, тема відновлення даних з переносних носіїв виявилася найцікавішою для мене (причому, не тільки як фахівця, але і як автора даного репортажу матеріалу), а тому вважаю, що вона буде досить цікава і Вам. Я завжди мав певне уявлення про принципи будови + роботи жорстких дисків і типи розташування на них даних, але не знав, що з flash-носії все виглядає, прямо скажемо, трохи інакше. Втім, давайте до суті.
Перед Вами Владислав і його робоче місце. Він найпотужніший і найсильніший фахівець в області відновлення даних з згаданих уже вище носіїв інформації, а тому саме його ми сьогодні будемо допитувати першим.
Робоче місце Владислава, як і будь-якого фахівця в лабораторії, складається з двох складових, а саме: робочий стіл з усім інструментарієм і стенд з декількох комп'ютерів (буквально висять на стіні), за допомогою яких ведеться потокове відновлення даних з носіїв.
до змісту ↑
магія
Флешки (та інші пристрої) приносять з досить типовими проблемами, що, втім, не спрощує процес відновлення. Власне, думаю, що кожен стикався у своєму житті хоч з одним з перерахованих нижче варіантів:
- При натисканні мишкою по влаштуванню в провіднику (він же "Мій комп'ютер") з'являється повідомлення про те, що пристрій необхідно відформатувати перед використанням (Хоча до цього у Вас там були дані і все працювало);
- Носій не подає жодних ознак життя взагалі, тобто не визначається, не блимає лампочкою (якщо вона є) і взагалі здається абсолютно неробочим;
- Дані просто пропали або частково не відкриваються;
- З'являється повідомлення про те, що файл або папка пошкоджені і читання неможливо ;
- Фізичне пошкодження (втопили, поламали, стрибок напруги і т.п.).
Так чи інакше, далі носій потрапляє на стіл до Владиславу і піддається, для початку, вилучення з корпусу, а потім страшним душевним і фізичним терзанням.
Тут, до речі, варто відзначити, що в компанії прийнята політика пріоритетного відновлення саме даних і мова не йде про ремонт самого пристрою, бо головне - це інформація і все можливе, щоб її відновити будь-яку ціну.
Під стражданнями мається на увазі випайки чіпа пам'яті з пристрою за допомогою ось такого ось страшного агрегату:
Цей самий агрегат є ніщо інше як паяльна станція, призначена, як не дивно, для здійснення операцій одиничної або груповий пайки в, як правило, радіотехнічної промисловості. Ну і комп'ютерної теж, само собою :)
Результат цього процесу Ви можете побачити вище на прикладі кількох флешок, представлених на фото. Тут варто уточнити, що є що.
до змісту ↑Ще більше магії
Формально (і кілька перебільшено) кажучи, всі зовнішні носії інформації складаються з двох (в цьому і перебільшення, бо ми опускаємо тут саму плату, роз'єм та інше) елементів, які відповідають за зберігання, читання і запис інформації, а саме з контролера (маленький чорний квадратик, розташований на флешці) і чіпа пам'яті (чорний квадратик побільше на флешці).
Цей самий чіп пам'яті і займається зберіганням всіх Ваших даних на пристрої. У зв'язку з оним він випаюється з пристрою з метою подальших "тортур" і поміщається ось в таку ось коробочку:
Саме ця коробочка є не що інше, як знаменитий флеш-рідер з комплексу PC-3000, який призначений для отримання низкоуровнего логічного доступу до даних на чіпі навіть в тих випадках, коли контролер накопичувача несправний. Загалом штука неіллюзорно корисна і потужна (зацікавлені завжди можуть почитати про нього в інтернеті). Ми вставляємо туди наш випаяний чіп і .. Хм, після цього виникає резонне питання: "Як з цим злітати?"
Тут варто згадати саме про контролер. Справа в тому, що саме з його допомогою розпізнаються дані, точніше кажучи, не стільки розпізнаються, скільки стають читаються для системи. Умовно, справа в тому, що дані на чіпі представлені в, скажімо так, кашоподібну вигляді, і саме завдяки контролеру наш з Вами комп'ютер бачить їх адекватно і структуровано.
до змісту ↑HEX
З огляду на, що чіп ми Випаяв (а контролер, припустимо, несправний) і встромили в читалку (рідер), нам треба якось потім обробити отриману мішанину в витягуваний дампі пам'яті, щоб виправити в ній помилки і отримати кінцевий вигляд образу з даними. Тут нам допоможе така штука, як код корекції помилок, який є у кожного виробника флешок, і у кожного він свій.
Прочитавши дамп, ми отримуємо те, що Ви можете бачити вище на фотографії. Це і є Ваші дані на флешці. Після чого якимсь "магічним" чином нам треба виправити в цьому всьому помилки, що з'явилися в результаті збою контролера, ніж Владислав і займається кожен день.
Зізнатися чесно, це треба бачити вживу, бо матриця тут, прямо скажемо, відпочиває: сидить собі людина перед монітором, гортає ось це ось і щось там бачить і править. Зверніть увагу на повзунок праворуч і уявіть, скільки циферок-літер необхідно перегорнути і поправити, перш ніж все встане на свої місця.
Результатом процесу стає образ з даними в тому вигляді, в якому Ви його бачите, вставляючи робочий носій в комп'ютер. Після цього дані копіюються і повертаються клієнту.
до змісту ↑До речі, тут питали про SSD .. Що стосується оних, то, умовно кажучи, вони представляють собою швидку флешку з великою кількістю пам'яті (власне, на те вони і твердотільні накопичувачі):
Принцип відновлення ж ідентичний флешка.
Зокрема, на столі Владислава можна зустріти чимало цікавого, бо шлях його тернистий і складний (це ми розповідаємо просто, поверхнево і в двох словах). Серед іншого, наприклад, чималих розмірів лупа:
Призначена вона для збільшення складних випадків, на зразок пристроїв, що Ви бачите вище. Для найбільшої наочності ми зробили фотографію через саму лупу практично впритул:
Це варіант девайса, коли контролер і чіп пам'яті знаходяться разом і можливості випаять щось одне просто немає. У зв'язку з цим, щоб підключитися до девайсу і вважати дамп, доводиться припаювати реально дрібні проводки до доріжок на платі (знімок законтрастілі як могли і тільки після цього проводки хоч якось видно):
Цей процес є практично ювелірної роботою, і, зізнатися, я не дуже уявляю, як Владу це вдається. У таких особливо "веселеньких" випадках допомагає потужний мікроскоп, який теж стоїть на озброєнні на сусідньому столі:
Так що назва "лабораторія" - тут зовсім неспроста ..
до змісту ↑Технічне оснащення
Хіба що колб немає, а так обладнання цілком собі. Ось, наприклад, власники з лупою на іншому кінці:
Власне, нікуди і без осцилографа (��подіваюся, що всі пам'ятають, навіщо він потрібен? :)):
Само собою, не обходиться і без ручної лупи (навіть з ліхтариком! :)) ..
..и балончика стисненого повітря (він є практично у всіх, бо постійно необхідно боротися з пилом, щоб запобігти можливим проблемам при читанні, а так само статику та інші жахи життя, що заважають можливого відновлення даних):
І блоку живлення для подачі стандартного / нестандартного (часом таке буває необхідно для коректного читання даних з чіпа пам'яті) напруги:
Якщо покопатися, то можна знайти і багато інших різниць і деталей, але це вже дрібниці, але ж нам ще йти до інших фахівців.
Завершуючи цю розмову, хочеться знову повернутися до теми того, що дані важливіше носія і в зв'язку з оним, передати слова про те, що краще вже втратити флешку за 1000 рублів, ніж все те цінне, що на ній знаходилося, а так само, що в інтернеті існує багато сумнівних способів відновлення флешок, де пропонуються варіанти в дусі використання різних утиліт для відновлення даних або перепрошивки контролера.
Ніхто не сперечається, що в деяких, рідкісних, випадках це спрацьовує, але в більшості своїй Ви ризикуєте просто втратити інформацію назавжди, хоча після оновлення прошивки і отримаєте робочу флешку .. І, більш того, відновити інформацію після такої взаємодії буде вже неможливо навіть в лабораторії. Так що не займайтеся дурницями, якщо, звичайно, інформація для Вас критична, а віднесіть пристрій до фахівців.
Ну, а ми рушимо далі - в Чисту Кімнату! - до Олексія, який займається відновленням даних з жорстких дисків.
Поїхали.
до змісту ↑
Більше деталей - як це, чому і навіщо
Ну що, почнемо потихеньку. Спілкуватися, як уже говорилося, будемо з Олексієм. На жаль, він не проявляється на фотографіях і не відбивається в дзеркалах, відобразити безпосередньо його ми трохи призабули, зате сфотографували футболку :)
Почнемо з основ. В общем-то все несправності жорстких дисків можна розділити на дві підкатегорії:
- Логічні несправності - жорсткий диск несправний з логічної точки зору, тобто само по собі пристрій, з апаратної точки зору, робоче, але пошкоджена файлова система або дані на ній.
- Фізичні несправності - жорсткий диск несправний з фізичної точки зору. Як правило, це виражається в тому, що він не визначається ні системою, ні BIOS і / або видає сторонні звуки (клацання, скрип і т.п.) і / або не подає ознак життя ні в якому вигляді взагалі.
Олексій працює в Чистої Кімнаті (ЧК) з другим типом поломок і відновленням даних в цьому випадку.
до змісту ↑
Чистий кімната зсередини
Про саму ж ЧК ходить безліч чуток, домислів і легенд, хоча насправді нічого сильно незвичайного в ній немає. Кімната є приміщення з таким ось агрегатом всередині:
По суті, агрегат - практично основний елемент (не рахуючи фахівця Олексія, хоча його елементом навряд чи можна назвати) чистої кімнати і, в певному сенсі, він цієї самої кімнатою і є (хоча і не зовсім).
Само по собі приміщення, де ця радість коштує, є закритим (двері, вікна і т.п., все добре ізольовано, а трафік людей через нього прагне до мінус нескінченності) і в ньому поміщений кондиціонер для підтримки постійно прохолодною і стабільної температури (чим -то мені це нагадало мою улюблену серверну).
Взагалі кажучи, це одне з найбільш комфортних приміщень в офісі (мабуть, в цьому вся суть - дані мліють від задоволення і дають себе відновити :)), а тому ми тут затрималися особливо довго, що позитивно позначилося на отриманні якісної інформації.
До слова, як стверджують творці "коробочки" на фото, комплексно обладнані чисті приміщення вирішують відразу кілька завдань:
- Контроль концентрації частинок у повітряному середовищі чистого приміщення.
- Мінімізація надходження частинок в чисте приміщення ззовні.
- Мінімізація виділення і утримання часток в найчистішому приміщенні.
- Забезпечення в чистому приміщенні інших параметрів повітряного середовища - температури, вологості, тиску.
- Забезпечення необхідного припливу свіжого повітря в чисте приміщення відповідно до гігієнічних вимог.
- Забезпечення в чистому приміщенні ергономічних параметрів - таких як освітленість, рівень шуму та ін.
Так що, думаю, що розуміння, навіщо воно потрібно взагалі, у Вас тепер є, залишилося лише зрозуміти, навіщо воно потрібне стосовно відновлення даних. Давайте про оном і поговоримо.
Щоб сильно не зволікати з нюансами і вступами, почнемо напевно з самого головного, а саме, з агрегату, що тут встановлено. Під стелею у цій штуки встановлені джерела світла, а так само система (зі спеціальними фільтрами) постійної подачі досить потужного потоку повітря певної температури:
Це дозволяє видалити з поверхні робочого столу (і не допускати попадання ззовні) не тільки пил, але і взагалі дрібні елементи іншої гидоти, що здатна потрапити на поверхню диска, його головок (чи інших елементів) і перешкоджати подальшому читання з поверхні диска чого-небудь . На гаках ж підвішені донорські або робочі головки для читання, які можуть бути необхідні в даний момент Олексію.
На робочому ж столі (в буквальному сенсі цього слова) в різний час можна знайти багато всякого цікавого, але в основному все зводиться до ключових в роботі речей, а саме: самі диски в розборі і не дуже, запчастини до них (в основному це магнітні головки ), а так само супутній в роботі інструмент.
Для тих хто не знає, диск складається з елементів, зазначених вище на схемку.
до змісту ↑невимовне
Нам же пощастило і ми застали тільки що розібраний і недавно принесений в ремонт диск, так що Ви можете поглянути на нього без кришечки, якщо з яких-небудь причин не доводилося (хоча б з цікавості) його розбирати.
Трохи ближче для наочності (до речі, в якості примітки, - на даному знімку головка диска знаходиться в паркувальної зони, яка, в свою чергу, знаходиться якраз над поверхнею диска, а не поза нею, як прийнято вважати в деяких колах):
Бачите на другому знімку дивний квадратик зліва? На ньому ще такі характерні сліди бруду .. Так ось, це не елемент жорсткого диска, а спеціальна, скажімо так, ганчірочка, для визначення наявності запилів на жорсткому диску і значить, що цей диск принесений сюди саме через цих самих запилів, а бруд на поверхні є ніщо інше, як пил від магнітного шару. Ах да! До слова про запив ..
до змісту ↑характерні поломки
Найбільш частими і характерними поломками, з якими приносять жорсткі диски з фізичними ушкодженнями, з точки зору майстра, є:
- Циліндричні запили - тип пошкодження, коли головка приводу торкається поверхні диска з тих чи інших причин, що завдає пошкодження магнітного шару і даними на диску відповідно.
- зБМГ - вони ж залипання Блоку Магнітних Головок - тип пошкодження, коли при зовнішньому впливі (удар, тряска та інше) головки диска залипають на поверхні магнітних пластин, а в результаті чого двигун просто не в силах розкрутити шпиндель і зрушити його з місця. Частенько в цих випадках можна почути писк / дзижчання або щось схоже, що означає спроби приводу розкрутитися.
- Клин двигуна - тип пошкодження аналогічний БМГ, коли клинить сам двигун головок. Як правило, це відбувається через те, що в результаті перевантажень млинці зміщуються щодо своєї центрування.
- Електроніка - тип пошкодження, коли виходить з ладу плата контролера і супутньої електроніки. Проблема найчастіше виникає в разі раптових стрибків напруги, статики, несправності Блоку живлення (БП) і тому подібному.
І тут знову нас наздоганяє резонне питання - як же з цим злітати? Зараз розповімо.
Як правило, в кращому і типовому випадку для початку розкривається гермоблок диска, тобто та сама коробочка (корпус), в якому все і знаходиться. Далі знімається старий блок магнітних головок, для чого використовується вот такая вот, як я її називаю, гребёночка:
Процес досить делікатне, бо головки відстоять від диска на мікроскопічне відстань, а торкатися поверхні при добуванні вони не повинні ні в якому разі. Після цього БМГ знімається і на зміну підбирається донор. Причому саме підбирається, бо головки не відповідають один одному з абсолютною точністю і для різних моделей і фірм - вони різні.
Донорів у Олексія лежить маса, причому не тільки в шафі (хоча і не тільки донорів), але і на підвіконні, на столі і взагалі по всіх усюдах:
Уважний читач навіть помітив на столі їстівний донор Apple.
до змісту ↑
епічний стенд
Після вдало підібраних донорських головок диск підключається до стенду з комп'ютерами (такий Ви бачили вище у Владислава), в якому стоїть вже плата (а не коробочка, як у випадку з флешками) PC-3000:
За допомогою плати проводиться детальна і глибока низкоуровневая вичитування даних з носія. Взагалі кажучи, плата потрібна багато в чому для того, щоб, по-перше, виключити як ланка Windows, яка при підключенні любить робити з диском чорти що, починаючи від спроб монтування і закінчуючи читанням, дефрагментірованія, індексуванням та іншим, чого робити строго-настрого заборонено і рекомендується взагалі звести звернення до диска до мінімуму, щоб не добити дані остаточно.
По-друге, плата вміє займатися низькорівневим читанням з корекцією помилок, керування живленням, скидами, переініціалізація, використанням технологічного режиму при вичитування даних і іншим, іншим. Загалом кажучи, є спеціально призначеної для відновлення платою.
до змісту ↑Вичитування даних і секторів
За допомогою неї, рідної, проводиться вичитування і перевірка службової зони (там міститься вся інформація про роботу накопичувача, починаючи від серійних номерів і закінчуючи всіма модулями), а потім її корекція при необхідності.
Після "служебкі" справа доходить до самих даних на диску, де покластерно вичитуються дані (приклад з BAD -сектором Ви можете бачити на фото вище, а без них - нижче), які потім пишуться в образ, а вже з нього витягується інформація, яка потім віддається користувачеві (попередньо записана на робочий носій).
Якщо брати спрощений випадок, то приблизно так. Якщо ж брати випадок складніше, скажімо, в разі клина двигуна і зміщення млинців, то справи йдуть куди страшніше. Наприклад, для отримання млинців використовується вот такой вот агрегат:
Який опускається на них зверху, а далі йде затиск і обережний підйом. Після всієї цієї справи млинці доводиться мало того, що калібрувати, але ще і підганяти, бо, як виявляється, вони спочатку пригнані один до одного і зміщення оних відносно один одного може спричинити проблеми. Взагалі пересадка млинців в донор процес, прямо скажемо, з нашої точки зору, на межі фантастики. Загалом, жутюшка моторошна.
До речі, напевно комусь цікаво, що робиться в разі запилів? Як правило, основна проблема при неглибоких запив (в особливо сумні випадки вже нічим не допоможеш, бо при сильних ударах під час роботи доходить навіть до відколів) найбільшу проблему становить магнітна пил, яку потрібно видалити з поверхні шару, бо вона заважає читанню інформації.
Для цього диск миється з милом піддається вкрай обережною обробці з метою очищення поверхні. Особливо проблематично це, коли запив стався на внутрішніх млинцях (для тих, хто не знав, їх в диску кілька), дістатися до яких без знімання інших практично нереально.
до змісту ↑Що ще?
До слова, запив - це голосно сказано. Візуально неозброєним оком його побачити просто неможливо.
Що ще? Ну давайте подивимося, що тут у Олексія під рукою мешкає в якості інструментарію.
Це стиснене повітря для видалення бруду, пилу і всякого такого іншого:
Нікуди, само собою, і без викруток:
Зелені пимпочки:
Вони потрібні в якості прокладки між знятими головками, які не повинні стикатися між собою.
Само собою, що не обходиться і без чашечки кави ..
..Собственно, поки ми цю каву пили, таки було вирішено дізнатися, які типові помилки бувають і як насправді все є в реальності.
до змісту ↑
про запили
В основному питання стосуються теми фізичного стану та впливу на диск під час роботи, тобто розуміння того, звідки, крім шлюбу, беруться запили і інші жахи життя:
- По-перше, часто побутує думка, що важливо положення диска під час роботи. Насправді це не так - диск може бути донизу "пузом", догори "пузом", боком і як завгодно. Це не впливає практично ні на що.
- По-друге, будь-який диск має параметр "Стійкість до перевантажень" і саме цей параметр захищає його від можливих проблем з роботою під час деяких трясінь, вібрацій і легких ударів. Само собою, це не означає, що диск варто бити і штовхати ногами :)
- По-третє, деякі часом лаються, що диск не варто переміщати і під час роботи. Почасти, це так, але насправді не зовсім, бо, як і сказано в другому пункті, у диска є певний "запас міцності", тобто стійкість до перевантажень. Тому невеликі, але акуратні, маніпуляції з диском можливі, якщо це з яких-небудь причин необхідно.
Але само собою, що порада одна: під час роботи, якщо Вам важливі дані, зайвий раз без потреби до диска краще не лізти.
Напис на фото: "Диск без узгодження з Льошею, не віддавати замовникам!"
Ще ми просили розповісти будь-які цікаві історії або запам'яталися випадки. Олексій пригадав багато тих, але один з таких нам запам'ятався особливо: клієнт приніс замість неробочого жорсткого диска .. млинці від нього. У пакетику. Так. Відновлювати інформацію. Само собою, що допомогти йому вже нічим не можна було. Такі от бувають справи ..
Ну що ж, давайте прощатися з Олексієм і перемістимося в останню кімнату. Ту саму, де ще висів заборонний знак, який ми показували на самому початку.
до змісту ↑Відновлення логіки і електроніки жорстких дисків
Тут два чудових фахівця займаються відновленням даних в разі збоїв логіки (тобто, як і писалося вище, наприклад, в разі проблем з файлової системою або розділами), електроніки (ті самі плати на жорсткому диску), а так само відновлюють інформацію з рейд-масивів.
Типові приклади того, через що летить електроніка ми вже розповідали вище, як правило, в цьому винні: блок живлення комп'ютера, перепади напруги, раптове відключення електрики, статичну електрику, тобто грубо кажучи, все, що може випалити плату.
Як правило, електроніка лагодиться схожим з фізичними ушкодженнями чином: спочатку підбирається правильна донорська плата, відповідна даної моделі і фірмі-виробнику, що важливо. Потім плата змінюється, а диск підключається до PC-3000 на вже відомий Вам стенд. Після цього проводиться вичитування даних і вивантаження оних в образ.
Що стосується відновлення даних рейдів (трохи докладніше про RAID можна прочитати тут ), То один з перших кроків - це правильно підібрати послідовність підключення цього самого рейду, тобто зібрати його назад в тій самій послідовності, в якій він був спочатку, інакше нічого хорошого з цього не вийде.
до змісту ↑Робота з RAID і відновлення
Після цього виявляється причина несправності, при необхідності відновлюється відсутню ланку, тобто, можливо, чиняться диски, що вийшли з ладу (якщо це необхідно), після чого починається процес вичитування і відновлення даних.
Основна складність тут в тому, що рейд має іншу структуру і уявлення даних, тобто в тому ж RAID 0, скажімо, перший байт файлу пишеться на один диск, другий на інший і в разі виходу одного диска з ладу, мішанина може вийде ще та. Що вже говорити про 5 -і рейди і іже з ним.
Говорячи ж про логіку, найчастіше мають на увазі збої в розділах диска, а так само MBR (головний завантажувальний запис) і структури даних взагалі (файлова таблиця). Причини цих збоїв можуть бути самими різними, але факт очевидний - найчастіше в результаті цього розділи не помітні, що не читані, просять відформатувати або дані на них не доступні.
У цьому випадку доводиться за допомогою спеціального софту відновлювати розділи назад, часом звертаючись до HEX-редактор для виправлення можливих помилок. Тут же застосовуються знання, де повинен починатися один розділ і кінчатися інший. Само собою, що не обходиться і без PC-3000 для вичитки битих даних з диска з BAD -сектором.
Якщо ж звертатися до міфів, то тут можна згадати мабуть два:
- Перше з ключових помилок - про цикли перезапису. Тут часто люблять говорити, що, мовляв, необхідно кілька циклів перезапису даних поверх віддалених, щоб остаточно видалити інформацію з диска без можливості відновлення. Насправді це не так. У сучасних накопичувачах щільність запису і доріжок настільки величезна, що одноразового циклу перезапису досить, щоб дані було неможливо відновити жодним чином взагалі.
- Друге з ключових помилок - це про реальний розмір файлу і розмір файлу на диску:
Насправді це пов'язано з розміром кластера, який ми задаємо при форматуванні диска і створення розділу:
Тобто файл розміром 1 байт в кластері 4096 байт буде займати не 1 байт, а 4096 і займати 1 кластер, але в той же час файл 4096 байт при розмірі кластера в 1 байт буде займати 4096 кластерів, тобто він буде дуже фрагментованим, що знизить швидкість його читання.
Чим більше розмір кластера, тим вище швидкість доступу до даних, але в той же час маленькі файли займають більший об'єм.
Ось такі от справи. Взагалі, звичайно, міфів можна назбирати і ще, але для цього треба задавати конкретно-цільові питання, а час репортажу таки підтискав, бо людям ще й працювати треба, а ми їх ось уже кілька днів мучимо питаннями, камерами і всім таким іншим, відволікаючи від робочого процесу. Так що, так, мабуть, пора закруглятися, бо репортаж вийшов досить великим, хоча ще і є, що сказати.
Давайте скажемо хлопцям: "Спасибі!", - і, мабуть, рушимо до виходу, а саме, до нашого Бонусу і післямови.
до змісту ↑Післямова і бонус
Ось такі от справи. Сподіваємося, що репортаж виявився продуктивним і цікавим. Наостанок хочеться Вам сказати, бережіть свої дані обов'язково, але якщо Ви їх таки не вберегли, то краще не намагайтеся займатися відновленням інформації самостійно (ми наслухалися багато історій, коли користувач робить типові помилки або використовує програми, що добивають носій), бо це загрожує остаточною їх втратою і саме після таких спроб відновити дані неможливо вже навіть в такій ось потужної лабораторії, що прикро.
Що стосується бонусу .. Ми тут подумали і вирішили, що так як комусь із Вас (або Вашим друзям / близьким / знайомим) може знадобитися колись відновлення безцінних даних, а це та сама лабораторія, яку проект [Sonikelf's Project's] готовий рекомендувати, то ми зробили знижкових-бонусний купон, який Ви бачите вище. Його треба скачати і роздрукувати (або завантажити на телефон / планшет / інший пристрій) і показати в лабораторії, щоб отримати свою знижку і / або приємний бонус. Перед (або після) відвідуванням лабораторії прохання написати свій відгук і думка нам за допомогою форми зворотного зв'язку і за цей самий відгук Ви отримаєте ще й бонус від [Sonikelf's Project's]. Туди ж можна поставити запитання перед (або після) відвідування DataRecovery .
Як і завжди, якщо є якісь питання, думки, доповнення і все таке інше, то коментарі до Ваших послуг. До слова, нам буде вкрай приємно так само почути Ваші відгуки в форматі відповіді на питання: "Що було добре і що можна було зробити краще?". Ну і, так, діліться таки посиланням з друзями, бо тема цікава! :)
Залишайся з нами! ;)
Ми в соц.сетях: ВК Facebook Twitter Telegram
Чи готові?Хм, після цього виникає резонне питання: "Як з цим злітати?
?подіваюся, що всі пам'ятають, навіщо він потрібен?
І тут знову нас наздоганяє резонне питання - як же з цим злітати?
До речі, напевно комусь цікаво, що робиться в разі запилів?
Що ще?
До слова, нам буде вкрай приємно так само почути Ваші відгуки в форматі відповіді на питання: "Що було добре і що можна було зробити краще?