Як налаштувати Windows, щоб заново її якомога рідше - Вадим Стеркиной

  1. 1. Віруси та інші шкідливі програми
  2. 2. «Оптимізація» служб і системних параметрів
  3. 3. Експерименти з програмами
  4. 4. Чистка реєстру
  5. 5. Порушення прав на файли і розділи реєстру
  6. 6. Відключення захисту системи
  7. 7. Невдале управління розділами і / або установка паралельних систем
  8. Так як же все-таки за нею доглядати?

Коли ви останній раз встановлювали систему

Коли ви останній раз встановлювали систему? Якщо це стало для вас звичним заняттям, можливо, ви замислювалися над тим, як збільшити термін життя Windows. Я подивився дату установки своєї Windows 7 - це було близько 15 місяців тому, відразу після виходу RTM. За цей час у мене не виникало необхідності перевстановити систему начисто.

Я пропоную вам поглянути на питання зі зворотного боку: а від чого помирає система? Адже профілактика смертельного захворювання завжди краще лікування. Я розповім вам про сім основних хвороб, які можна запобігти, значно подовживши життя Windows. І доведу, що це не складніше, ніж мити руки перед їжею.

хвороби:

  1. Віруси та інші шкідливі програми
  2. «Оптимізація» служб і системних параметрів
  3. Експерименти з програмами
  4. чистка реєстру
  5. Відключення захисту системи
  6. Порушення прав на файли і розділи реєстру
  7. Невдале управління розділами і / або установка паралельних систем

1. Віруси та інші шкідливі програми

Віруси та інші шкідливі програми

Потрібно забезпечити мінімально необхідну безпеку, тобто всього лише встановити антивірус (в нових Windows він вже вбудований). Оскільки брандмауер і контроль облікових записів включені, шкода, швидше за все, обмежиться профілем користувача. Для усунення наслідків зараження в цьому випадку вже не треба заново систему, тому що ви не втрачаєте над нею контроль.

Захист периметра повинна йти рука об руку з актуальністю системи і програм. Не варто сліпо сподіватися на те, що виробники антивірусів зреагують на уразливості Windows, Java або Adobe швидше розробників. У системи і програм є вбудовані засоби перевірки оновлень - просто користуйтеся ними.

профілактика

2. «Оптимізація» служб і системних параметрів

«Оптимізація» служб і системних параметрів

Служби несуть багато функцій, і відключивши якусь, що не важливу на перший погляд, можна через місяць і не здогадатися, що саме її системі не вистачає. А можна і просто знизити продуктивність, наприклад, відключивши планувальник. Так, в Windows є служби, без яких можна обійтися в домашніх умовах, але вони і так запускаються тільки на вимогу, так що не потрібно забивати собі голову міфічним виграшем в продуктивності.

Що ж стосується системних параметрів, то в Windows більше 3500 політик, і дуже багато з них використовуються всілякими твікера. Важливо розуміти, що політики обмежують дії користувача, причому того, який твикер запускає. Потрібно чітко уявляти собі, що робить Твік, перш ніж його застосовувати. З цим часто проблема, тим більше що побічних ефектів у забороняють політик вистачає.

Найпростіший приклад - відключення історії недавніх документів позбавляє списки переходів сенсу. Краще використовувати для настройки REG-файли , Там хоч видно, куди і які зміни вносяться (але великі файли часто імпортують не дивлячись, а потім біжать на форум в пошуках щастя).

профілактика

3. Експерименти з програмами

Експерименти з програмами

У процесі підбору підходящої програми ставляться потрібні й непотрібні, а іноді програма ставиться просто тому, що виглядає багатообіцяюче, і кряк додається, може згодиться. Багато що з цього осідає в автозавантаженні, що знижує швидкість завантаження системи і її продуктивність, та й просто може конфліктувати між собою. Адже можна використовувати віртуальні машини, причому не тільки для підбору відповідних програм (і кряков, якщо на те пішло :), але і для виявлення їх шкідливої ​​натури.

Справа в тому, що ця хвороба може проходити з ускладненням за номером 1 вище. Наприклад, фальшиві захисні програми зараз є дуже непоганим джерелом доходу у зловмисників, і кількість підроблених антивірусів тільки зростає. Тому непогано використовувати віртуальні машини для тестування програм на предмет того, що вони не ставлять систему на коліна відразу після установки.

Також не треба забувати і про те, що варез - це один із дуже поширених способів проштовхнути на комп'ютери користувачів шпигунські програми.

профілактика

4. Чистка реєстру

Чистка реєстру

Не можна не відзначити, що після експериментів з програмами деякі користувачі вважають святим обов'язком чистити реєстр, або просто роблять це час від часу. Але іноді після чистки з'ясовується, що в системі щось не працює.

Прагнучи перевершити один одного, програми для чистки намагаються знайти якомога більше проблем навіть на чистій системі. Так, можливо, 123 биті посилання в реєстрі не потрібні, але якщо вони там будуть, навряд чи в системі щось зламається від цього. Повірте, якщо реєстр не чистити, він буде чудово працювати, і у вас з ним не буде проблем. У мене ніколи їх не було.

А у вас були коли-небудь проблеми після чистки? вас особисто, може, і не було, але на форум-то приходять мало не щодня. Ось свіженький (звичайно, на момент написання статті), тільки сьогодні прийшов , Хоча він руками копирсався :)

профілактика

  • Не захоплюйтеся чищенням реєстру
  • Якщо використовуєте програму для чищення реєстру, переконайтеся, що у неї включено створення резервної копії (не використовуйте чистильники без цієї функції)
  • Для підстраховки завжди попередньо створюйте точку відновлення системи

5. Порушення прав на файли і розділи реєстру

Порушення прав на файли і розділи реєстру

У любителів ставати «повним господарем системи» дуже популярний Твік для контекстного меню, який дозволяє стати власником і отримати повні права на всю папку і вкладені файли. Як ви думаєте, що буде, якщо його застосувати відразу до всієї папці Windows, щоб було «як у XP»? Нічого особливого, просто систему доведеться перевстановити відразу або в найближчі дні. Так, це екстремальний приклад, але я його не сам придумав, а неодноразово бачив на форумі.

Точкова зміна власника окремих системних папок або розділів реєстру виражається в точкових ж проблеми з системою, природа яких може бути зовсім неочевидна і навіть непереборна до тих пір, поки ви не повернете, наприклад, системної службі TrustedInstaller володіння і права на папку. При цьому, позбавляючи TrustedInstaller прав, ви автоматично знижуєте безпеку системи.

Враховуйте, що в Windows більше не передбачено механізму для відновлення стандартних прав. Цього можна досягти тільки перевстановлення системи поверх встановленої. До речі, недавно вийшла утиліта TakeOwnershipEx дозволяє легко відновити права на файли, але тільки якщо вони були взяті з її допомогою.

профілактика

6. Відключення захисту системи

Відключення захисту системи

На цю тему я, напевно, вже написав не менше, ніж Толстой :) цю посилання я найчастіше даю в своїх відповідях на форумі, і нерідко бачу відповідь «А воно у мене відключено». На зло бабусі відморожу вуха? Залишивши собі можливість відкотитися до точки до виникнення проблеми, ви помітите, що перевстановлення стануть рідше. І мене дуже порадувало, що більше половини тих, хто проголосував користувачів Windows 7, все-таки використовують цю зручну функцію.

Це заодно дає можливість повернути випадково видалені файли з тіньових копій . Я думаю, що більшість читачів, які давно працюють в Windows, хоч раз та й промовляли якусь нехороше слово, через секунду після натискання SHIFT + DELETE :)

В якості однієї з причин відключення захисту системи іноді наводиться аргумент «Воно мені не потрібно, тому що я користуюся акроніксом ». Не потрібно плутати тепле з м'яким - Acronis відновлює систему цілком, відкочуючись систему до дати створення образу. У 80% відсотків опитаних на форумі резервні копії були старше двох тижнів (а половина тих, хто проголосував взагалі не мала їх).

Відновлення системи відкочується тільки системні файли і параметри реєстру, причому точки створюються автоматично з періодичністю, достатньою для відкату без втрати більшості системних і призначених для користувача параметрів.

І якщо вже зайшла мова про відсутність у вас резервних копій, то справа зовсім не в тому, що на диску немає цінних файлів і документів (крім терабайта фільмів і музики, нажитих непосильною працею торрент-клієнта :). Вчасно створений образ системи заощадить масу часу, причому не стільки на переустановку Windows, скільки на установку програм і налаштування користувача середовища.

профілактика

7. Невдале управління розділами і / або установка паралельних систем

Безпосередньо до роботи операційної системи це не відноситься. І, тим не менш, часто перевстановлюють Windows саме через це.

Дивно, але до цих пір бачу в форумі поради використовувати для управління розділами Partition Magic, хоча програма була несумісна ще з Vista! Зрозуміло, що вбудовані засоби Windows мають обмеження, але навіть програмою установки Windows 7 або 8 можна розбити чистий диск на три основні розділи (четвертий - System Reserved ), Чого часто досить, якщо не використовувати розділи як великих папок.

Для більшого є продукти Acronis і Paragon російською мовою (тільки не треба користуватися версією з диска «Золотий Софт 2005"). Але в будь-якому випадку потрібно подбати про попереднє збереженні даних. Програма може обіцяти об'єднання розділів або їх вирівнювання без втрати даних, але щоб не було нестерпно боляче, підстеліть соломку заздалегідь.

Що ж стосується установки декількох систем, то про просте правило «спочатку XP, потім 7/8» нерідко дізнаються вже після того, як нова ОС перестає завантажуватися. Втім, це зовсім не привід її заново, але можна і заздалегідь з'ясувати, як це робиться правильно.

профілактика

Так як же все-таки за нею доглядати?

Протягом уже багатьох років я забезпечую тривалу і нормальну роботу Windows саме такий профілактикою. При цьому я не відмовляю собі в задоволенні «поколупати» систему, що очевидно з інших моїх статей.

Вивчивши профілактичні заходи від смертельних хвороб Windows, нескладно помітити, що для продовження терміну роботи Windows практично нічого не потрібно робити. По суті, потрібно лише встановити антивірус. А все інше вже і так присутній і працює в системі, в тому числі:

  • контроль облікових записів
  • брандмауер
  • захист і відновлення системи
  • автоматичне оновлення
  • віртуальна машина

При цьому ніхто не примушує вас до використання програмного забезпечення Microsoft. Можна встановити будь-який антивірус і фаєрвол, віртуальну машину від VMWare або Oracle. Російською мовою є програми для резервного копіювання від Acronis або Paragon (вони спрощують відновлення, але на відміну від образів Windows їх не можна використовувати в якості системної точки відновлення)).

Але ключовий момент продовження життя Windows не в тому, що саме встановлювати і як налаштовувати, а в тому, чого не треба позбавляти систему. Не позбавляйте її засобів захисту і відновлення, і вона буде працювати довго і стійко.

Бажаю вашій Windows міцного здоров'я!

Обговорення завершено.

Коли ви останній раз встановлювали систему?
А у вас були коли-небудь проблеми після чистки?
Як ви думаєте, що буде, якщо його застосувати відразу до всієї папці Windows, щоб було «як у XP»?
На зло бабусі відморожу вуха?

Дополнительная информация

rss
Карта