Як зрозуміти, що телефон на Android і iOS зламаний або заражений

  1. Ні, синку, це не фантастика
  2. Ознаки злому і зараження мобільного пристрою
  3. Як зрозуміти, що додаток може за вами шпигувати
  4. Як видалити вірус з телефону
  5. Якщо зловредів не видаляється
  6. Як знизити ймовірність зараження і злому вашого мобільного

Що таке для нас мобільний телефон? Це радник, помічник, гаманець, особистий секретар і скринька з нашими секретами в одному «обличчі». Йому ми довіряємо найпотаємніше. Іноді він знає про нас більше, ніж найближчий друг. І страшно уявити, що може статися, коли в інтимний простір людини і пристрої вклинюється хтось третій ... зломщик.

зломщик

Розберемося, як зрозуміти, що телефон на Android і iOS зламаний або заражений шкідливим ПЗ. Як знайти і видалити вірус з телефону.

[NEW] Рейтинги F1 на початок 2019 року:
ноутбуки

, роутери для будинку , МФУ , Power bank , SSD , Smart TV приставки з підтримкою 4K UHD , ігрові відеокарти , процесори для ПК , підсилювачі Wi-Fi , смартфони до 10000 рублів , планшети для інтернет-серфінгу , антивіруси

Ні, синку, це не фантастика

Про існування мобільних шкідливих програм чули, мабуть, усі власники смартфонів і планшетів, але багато, на жаль, в них не вірять. Мовляв, Андроїд - це Лінукс, якому віруси не страшні , А закритий Apple і поготів їм не по зубам. Насправді ж шкідливе ПО (мова йде не про класичні віруси) здатне заражати будь-які платформи. 95% заражень припадає на Андроїд. У iOS в цьому плані справи йдуть краще, однак шкідливий - любителі «погризти яблучка» якщо і нападають, то завжди несподівано (власник думає, що девайс в безпеці) і з'являються, звідки не чекали: з офіційних магазинів контенту.

Наймасштабніші руйнування загрожують рутованних і джейлбрейкнутих пристроїв - чим більшими правами наділив себе користувач, тим глибше зможе потрапити шкідлива програма. Але більшості зловредів, щоб нанести вам серйозної шкоди, привілеї не потрібні. Так, невинне на вигляд додаток з рекламою всередині може перенаправити вас на фішингових ресурс, який вкраде ваші дані.

Ознаки злому і зараження мобільного пристрою

На те, що телефон або планшет піддався вірусній або хакерській атаці, вкажуть наступні симптоми:

  • На пристрої самі по собі включаються комунікативні функції - Wi-Fi, відключені SIM-карти, GPS та інше.
  • З'являються додатки, які неможливо видалити. Або після видалення вони відновлюються.
  • Додатки викачуються і встановлюються спонтанно.
  • Реклама відкривається прямо на робочому столі і не має зв'язку з якою-небудь програмою. Може бути «таргетной», тобто відповідає вашим пошуковим запитам і просто сказаним словами поблизу телефону. Як правило, дуже агресивна і нав'язлива.
  • В історії дзвінків і СМС є вихідні дзвінки невідомих номерів (платних).
  • Блокуються окремі функції пристрою, перестають запускатися додатки, у скрутному становищі кнопки, зникають пункти меню в налаштуваннях. Вискакують повідомлення про помилки. Мимовільно змінювати налаштування безпеки (включається налагодження по USB, дозволяється установка програм з невідомих джерел і т. П.)

)

  • Блокується, постійно закривається або повністю видаляється антивірусна програма. Блокується установка антивірусів з маркету.
  • Антивірусна програма інформує вас про зараження, але не може з ним впоратися.
  • У браузері мимовільно відкриваються веб-сторінки сумнівного змісту (казино, дівчатка і т. П.).
  • З балансу телефону списуються гроші. Активуються платні підписки на сервіси та послуги, не пов'язані з вашим мобільним оператором.
  • Змінюється оформлення робочого середовища.
  • Пристрій повністю блокується, а на екрані відображається повідомлення з вимогою заплатити викуп за розблокування.
  • Батарея розряджається значно швидше, ніж зазвичай. Гаджет гальмує, зависає і нагрівається навіть під час сну.
  • Сховище заповнюється незрозуміло чим, очищення не допомагає або допомагає на короткий час.

Буває, що зараження не проявляє себе ніяк, а про те, що воно відбулося, користувач дізнається лише за фактом спустошення банківських рахунків або крадіжки аккаунтів.

Як зрозуміти, що додаток може за вами шпигувати

Шкідливі програми найчастіше потрапляють на Андроїд-пристрої зі сторонніх джерел - сайтів в Інтернеті, зараженого комп'ютера і т. Д., Минаючи маркет Google Play. На iOS, навпаки, основний канал їх поширення - офіційні магазини контенту. Звичайно, всі завантажені туди додатки проходять модерацію, але абсолютно непробивних фільтрів не існує.

Додатки-шпигуни і інші зловредів часто маскуються під щось безпечне і навіть можуть мати корисний функціонал. Однак їх головне завдання - збирати про вас інформацію, а для цього їм потрібні особливі дозволи, надлишкові для потреб нормальної програми. Наприклад, якщо додаток для скріншотів запитує доступ до камери, Wi-Fi, мікрофона, контактам і дзвінків, воно явно збирається робити не тільки скріншоти.

Наприклад, якщо додаток для скріншотів запитує доступ до камери, Wi-Fi, мікрофона, контактам і дзвінків, воно явно збирається робити не тільки скріншоти

Багато нормальні додатки збирають інформацію про систему і пристрої, ведуть лог своєї роботи і передають ці відомості розробнику, але особисті дані власника апарату, з якими вони не взаємодіють, для них табу.

Як видалити вірус з телефону

Ця інструкція більше згодиться власникам електронних «вихованців» на Android або джейлбрейкнутих айфонів. На мобільних пристроях Apple без прав суперкористувача зазвичай досить видалити підозрілу програму засобами системи.

Описані нижче дії допоможуть вам не тільки знайти і знищити шкідливе ПО, а й мінімізувати завдані ним збитки. Основна частина методик може бути застосована тільки до Андроїд, оскільки він схильний до таких напастей значно частіше.

  • Встановіть на пристрій антивірус і проскануйте пам'ять (якщо він вже встановлений, по можливості оновити бази). Якщо він не тільки знайде, але і знешкодить заразу, можете вважати себе щасливчиком. Приблизно в половині випадків антивірус зі зловредів не справляється, хоча визначає його ім'я і розташування, а це дає можливість видалити його вручну.

Увага! Якщо телефон заражений, не запускайте, а краще тимчасово видаліть з нього електронні гаманці та мобільний банк.

  • Андроїд-віруси люблять призначати себе адміністраторами пристрою - це дає їм більше повноважень і перешкоджає видаленню. Також це одна з причин того, що антивірус не може впоратися із заразою, тому ваше завдання - позбавити її адміністративного статусу.

Відкрийте настройки гаджета, перейдіть в розділ «Особисті дані» і «Безпека». Відкрийте підрозділ «Адміністратори пристрою» і зніміть галки навпаки того, на що лається антивірус, або всіх невідомих вам програм. Слідом запустіть повторне сканування або видаліть зловреда вручну, знайшовши його в розділі «Додатки».

  • Якщо шкідливе ПО заблокувало частина функцій телефону, наприклад, відключило можливість зайти в налаштування, спробуйте видалити його через безпечний режим. У безпечному режимі Андроїда працюють тільки системні програми, і вірус не зможе перешкодити своєму видаленню.

Вхід в безпечний режим на різних пристроях виконується по-своєму. На телефонах з Android 4.1 і вище натисніть кнопку живлення. Коли з'явиться віконце вибору дії, натиснувши й утримуючи палець на «Відключити живлення», поки не побачите пропозицію «Перейти в безпечний режим». Якщо у вас старіша версія Андроїда або функція заблокована, щоб завантажити попередньо вимкнений апарат в безпечному режимі, разом з кнопкою харчування слід затиснути гойдалку гучності з боку зменшення. Ця комбінація використовується найчастіше, але є пристрої, на яких потрібно натискати інші кнопки.

  • Шкідливий зі здатністю до блокування системних функцій іноді призначають себе додатками для налагодження.

Щоб видалити непроханого гостя зі списку отладчиков, відкрийте в налаштуваннях девайса розділ «Для розробників». На багатьох прошивках він за замовчуванням прихований. Щоб в нього потрапити, зайдіть на вкладку «Про телефоні» або «Про планшет», знайдіть пункт «Номер збірки» і почніть швидко стосуватися його пальцем, поки не з'явиться повідомлення, що ви стали розробником. У розділі розробників знайдіть пункт «Додатки для налагодження» (на вашій прошивці він може називатися трохи інакше) і видаліть зі списку отладчиков все невідоме.

  • Якщо шкідливе ПО не дає встановити на пристрій антивірус або перешкоджає його роботі, ви можете просканувати телефон антивірусною програмою, що стоїть на комп'ютері.

Щоб перевірити апарат на віруси через комп'ютер, включіть в розділі «Для розробників» мобільного девайса налагодження по USB і підключіть його кабелем до ПК як USB-накопичувач.

Далі в провіднику операційної системи ПК з'являться 1 або 2 нових диска - пам'ять телефону і встановлена ​​в нього SD-карта (якщо є). Запустіть антивірус і проскануйте ці розділи.

Після видалення вірусу обов'язково змініть паролі всіх мережевих акаунтів, які ви використовували на телефоні!

Якщо зловредів не видаляється

Деякі мобільні віруси знімаються вкрай важко. Або не піддаються взагалі, наприклад, коли вони глибоко вбудовані в систему. Подібне буває наслідком зараження рутованних або джейлбрейкнутих девайса, коли шкідлива програма отримує безперешкодний доступ практично до всіх об'єктів і даними. Також буває, що вірус (зазвичай шпигунського і рекламне типу) потрапляє на пристрій разом з прошивкою, причому не тільки кастомной (неофіційною), яку встановив сам користувач, але і фабричної.

Для боротьби з особливо живучими шкідливий використовують 2 методи - відкат системи на заводські настройки з видаленням призначених для користувача даних і перепрошивку.

На телефонах і планшетах, де отримані права суперкористувача, відкат на заводські настройки, як правило, неефективний.

На Андроїд скидання на заводські установки проводиться з утиліти «Налаштування» і розділу «Скидання і відновлення». Опція називається «Повернення до заводських налаштувань» або як-небудь схоже. Не забудьте перед цим зберегти на інший носій всі цінні дані з пам'яті телефону, оскільки під час скидання вони будуть видалені.

Не забудьте перед цим зберегти на інший носій всі цінні дані з пам'яті телефону, оскільки під час скидання вони будуть видалені

Якщо вірус заблокував завантаження або відключив функцію скидання, відновити Android-девайс на заводські настройки можна через меню Recovery. Для цього:

  • Вимкніть апарат натисканням кнопки.
  • Увімкніть знову, утримуючи комбінацію кнопок для hard reset. На одних апаратах це кнопки харчування і збільшення гучності, на інших - харчування і зменшення гучності, на третє разом з ними потрібно натискати кнопку «Додому», на четверте є спеціальна втоплена кнопка «Reset» і т. Д. Що саме слід натискати вам, можна дізнатися з інструкції до пристрою.
  • Зайшовши в Recovery, виберіть опцію «wipe data / factory reset».

Зайшовши в Recovery, виберіть опцію «wipe data / factory reset»

На iOS функція скидання знаходиться в розділі «Основні». Більш м'який варіант - це «Скинути всі налаштування». Він допомагає відновити систему, коли вірус вже видалений, так як повертає до вихідних параметрів тільки настройки, не зачіпаючи контент. Жорсткий варіант - «Стерти настройки і контент» видаляє додатки і файли, а також скасовує всі зміни.

Жорсткий варіант - «Стерти настройки і контент» видаляє додатки і файли, а також скасовує всі зміни

При відсутності ефекту від hard reset залишається останній засіб - перепрошивка апарату, що рівнозначно перевстановлення операційної системи на комп'ютері. Альтернативи фабричним прошивка для багатьох поширених Андроїд-пристроїв без праці перебувають на профільних форумах разом з установочними софтом і інструкціями, але якщо ви не хочете ризикувати (в разі невдалої перепрошивки телефон може прикинутися «цеглою») краще звернеться до сервісного центру.

Як знизити ймовірність зараження і злому вашого мобільного

  • Встановлюйте софт з офіційних магазинів додатків. Виконувані файли, завантажені з невідомих джерел, перед запуском перевіряйте антивірусом.
  • Якщо на пристрої отримані права суперкористувача, обов'язково встановіть антивірусну програму.
  • Якщо телефон виконує функції гаманця, не давайте його в руки стороннім, а якщо ним користуються діти, встановіть батьківський контроль .
  • Оновлюйте операційну систему гаджета в міру виходу апдейтів. Багато шкідливі програми перестають працювати на нових версіях прошивок.

І пам'ятайте, що ваша безпека - у ваших руках.

Дополнительная информация

rss
Карта