- Етап перший - підготовчий
- Етап другий - технічний
- Етап третій - розкрутка
- Етап четвертий - заробіток
- Реклама
- Платні сервіси
- Продаж статистичної інформації
- Підведемо підсумки
Сьогодні в інтернеті, крім гігантів на кшталт Twitter і Facebook, в які вже на момент створення були вкладені мільйони доларів, можна зустріти тисячі інших, не менш цікавих соціальних мереж. Думаєте, ці сайти створювалися просто так, заради розваги? Нічого подібного. У них спочатку закладалася ідея монетизації - заробіток на розміщенні реклами, підтримка інших своїх проектів, платні послуги, наприклад, доступ до розширених можливостей, та інше. Одне зрозуміло точно: соціальна мережа, це відмінний інструмент для заробітку грошей (зрозуміло, тільки за умови, що вона буде розкручена). Але не будемо вириватися далеко вперед і розглянемо процес створення соціальної мережі з нуля безкоштовно поетапно. Постараюся дати якомога більше інформації і тому, як створити свою соціальну мережу.
Етап перший - підготовчий
Вирішивши серйозно взятися за проект з нуля, необхідно насамперед систематизувати всі свої ідеї та напрацювання, визначивши чіткий напрямок, в якому ресурс буде рухатися. Це може бути мережа для людей, об'єднаних спільним захопленням, мережа для знайомств, спільнота людей певної професії. Та що завгодно може бути. Правда, я думаю, варто відмовитися від ідеї створення загальнотематичних соціальних мереж - змагатися з такими гігантами, як Фейсбук, ВКонтакте і інші, рядовому веб-майстру навряд-чи буде під силу. Краще зосередитися на вузькоспеціалізованих тематиках.
Останнє, взагалі, рекомендується повторювати на всіх етапах, аж до монетизації. Збираєте 10-20 чоловік потрібних, опитуєте їх, збираєте всі дані, побажання та іншу інформацію. Якщо у більшості поточний стан вашого проекту не викликає ніякого захоплення, то беріться за роботу, усувайте всі проблемні моменти. Потім знову опитування і знову робота. Продовжувати потрібно до тих пір, поки проект не буде до блиску вилизаний і відшліфований. Виняток із правил становлять хіба що унікальні в своєму роді сайти, які з моменту свого виходу приречені на успіх, зважаючи на свою оригінальної ідеї, та й то, далеко не завжди. Можна звичайно замовити створення соціальної мережі під ключ, але можна і зробити все безкоштовно своїми руками.
Етап другий - технічний
На даному етапі вам необхідно зрозуміти, як створити безпосередньо сам сайт соціальної мережі, причому зробити це з мінімальними вкладеннями або навіть повністю безкоштовно. На щастя, існує досить багато безкоштовних движків для сайтів, які з легкістю можуть витягнути на собі функціонал соціальної мережі. Давайте поглянемо на них.
- Joomla. Творцям "соціалок" тут безумовно є, де розвернутися. Високий рівень базовий функціонал в сукупності з величезною кількістю сторонніх розширень допоможе виліпити унікальний, ні на що не схожий проект. Але з іншого боку, я б не став рекомендувати цей движок новачкам, у яких відсутній досвід в створенні сайтів - втілення в реальність таких задумок, як соціальні мережі, отже досить складна затія, а з двигуном Joomla і поготів. Використовувати його можливості на повну силу під силу хіба що просунутим користувачам і професіоналам.
- Google Friend Connect. Сервіс від знаменитої компанії Гугл, що дозволяє перетворити будь-який сайт або блог в якусь подобу соціальної мережі. Для початку роботи, достатньо лише вказати адресу вашої майданчики в Майстрі Співтовариств Google, після чого вам нададуть можливість установки і настройки функціоналу цього модуля. Головний плюс в тому, що ніяких навичок програмування від вас не потрібно - все зводиться до копіювання текстових фрагментів в HTML-код існуючого сайту. Останній цілком можна створити на якомусь безкоштовному хостингу, але буде краще всього, якщо ви скористаєтеся сервісом Blogspot від того ж Гугла. Тоді гарантовано не виникне ніяких проблем з інтеграцією.
- InstantCMS. Абсолютно безкоштовний движок, цілком і повністю присвячений створенню соціальних мереж. Написаний на PHP і використовує MySQL бази даних, тобто, на початковому етапі абсолютно не навантажує ресурси хостингу. Присутня можливість автоматичної установки на сервер, безліч плагінів і система шаблонів. З панеллю керування даними движком під силу розібратися навіть не дуже досвідченим інтернет - користувачам, а для тих, хто в функціоналі не розібрався, прямо на офіційному сайті даного CMS розміщений цикл докладних відеоуроків, в яких все наочно показується.
- LiveStreet. Безкоштовний движок для соціальних мереж з вражаючим функціоналом, створений нашими співвітчизниками. Навіть недосвідчений сайтобудівник зможе швидко розібратися і створити проект з нуля. Користувачі можуть проводити опитування, складати рейтинги, обмінюватися медіа-файлами і навіть завести особистий блог всередині "соціалки". Все це робить проект, розташований на даному движку, живим і цікавим. Окремо хочеться відзначити каталог, де зібрано понад 300 різноманітних розширень, які при бажанні можна встановити до себе на сайт, щоб надати йому бажану унікальність. Деякі з них платні, але ціни не кусаються.
- Ucoz. Всі перераховані вище движки для соціальних мереж, на жаль, не позбавляють вас від необхідності оплачувати доменне ім'я та хостинг для вашого майбутнього проекту, а значить, повністю безкоштовними не є. Інша справа Ucoz, який не тільки надає широкий функціонал, шаблони і налаштування, що дозволяють з легкістю створити власну "соціалку", але ще і дає в користування халявное дисковий простір і доменне ім'я третього рівня виду site.at.ua, site.ucoz.ru і ще кількох інших на вибір. Згодом, якщо ви відзначите потенціал проекту, то з легкістю зможете прикріпити до нього домен другого рівня (що рекомендується) або навіть перенести сайт на платний, абузоустойчівий хостинг.
Етап третій - розкрутка
Ну що, ось ми створили безкоштовну соціальну мережу з нуля, а тепер найголовніше. Розкрутку соціальної мережі можна назвати простим заняттям, але повірте, мета виправдовує засоби. Необхідно чітко визначити стратегію, придумати унікальні "фішки", які здатні будуть зацікавити цільову аудиторію, розміщувати замовні огляди на блогах і сайтах ... роботи буде більш ніж достатньо.
Відразу скажу - на відміну від просування інших типів сайтів (блоги, форуми, новинні ресурси), при розкручуванні соціальних мереж пошукова оптимізація йде на другий план. Так, вона має значення і займатися їй, безумовно, варто, але вирішальним фактором тут є інше. Погляньте на історію створення того ж самого Facebook. Його творці спочатку задумували проект як засіб для спілкування між студентами Гарвардського університету, але згодом ідея настільки сподобалася людям, що дуже скоро до сайту відкрили спільний доступ, а число користувачів стало обчислюватися в мільйонах. Звідси висновок, якщо хочете швидко і ефективно розкрутити соціальну мережу, скористайтеся "сарафанне радіо".
Почати однозначно варто зі своїх друзів і знайомих. Саме вони можуть стати першими користувачами вашого ресурсу. Також обов'язково потрібно буде Проспамивши інші вузькоспеціалізовані співтовариства і місця скупчення цільового контингенту. Робити це треба акуратно, інакше вас не тільки можуть прийняти за спамера, але ще і заблокують доступ. В ідеалі, цей обов'язок можна перекласти на інших, наприклад, організувавши партнерську програму, згідно з якою користувачі мережі, котрі залучили на ресурс новачків, будуть отримувати певні привілеї і можливості. Як це краще реалізувати, придумайте самі. Як зразок раджу вивчити партнерські програми популярних сайтів.
Етап четвертий - заробіток
Ми вже створили соціальну мережу і розкрутили її, залишилося заробити. Як вже говорилося на самому початку статті, більшість соціальних мереж створюється з метою отримувати з них певний прибуток. Ваш проект теж навряд-чи буде винятком з правил, тому вам напевно буде цікаво ознайомитися зі списком найбільш підходящих для "соціалок" способів монетизації.
Реклама
Для більшості інтернет сайтів доцільним є використання медійної реклами - банери, новинні замітки та інше, але з соціальними мережами все трохи по-іншому, адже вони відрізняються здатністю класифікувати своїх користувачів. Критеріїв безліч: вік, освіта, рід занять, захоплення ... список можна продовжувати і продовжувати. Це відкриває широкі можливості по впровадженню таргетированной реклами, націленої тільки на цікаву для рекламодавця цільову аудиторію. Наприклад, будь-яке агентство займається написанням курсових і дипломних робіт для студентів технічних ВНЗ - використовуючи всього лише 2 критерію "вік" і "освіта", вони з легкістю знайдуть собі клієнтів. Відповідно, їм буде вигідно платити вам, адже їхні гроші однозначно не будуть витрачені даремно, тому що інформація досягне мети.
Платні сервіси
Використовуючи психологічний портрет користувача соціальної мережі, ви можете визначити потреби, які він в ній задовольняє, і визначити ті, за які він буде готовий віддавати гроші. Наприклад, розважальні потреби: купівля подарунків, які можна відправити іншим учасникам "соціалки", Донат у внутрішніх онлайн-іграх; додаткові функції для організації діяльності: розширений пошук по сайту, доступ до прихованої для звичайних користувачів інформації; додаткові функції для самопрезентації: можливість прикрасити анкету користувача якимись елементами і все в такому дусі.
Продаж статистичної інформації
Розглядаючи заробіток на рекламі, ми вже визначили незвичайний потенціал соціальних мереж в плані орієнтування. Це ж властивість може стати в нагоді при проведенні аналітики і організації різного роду досліджень. По всьому світу є безліч виробників, яким дуже важливо отримувати точні дані, що стосуються ставлення споживачів до їх товарів і послуг. З цією метою організації готові платити користувачам сайтів-опитувальників, де безліч людей за копійки заповнює анкети, проте достовірність статистики, зібраної таким чином, викликає великі сумніви. Чи то справа соціальні мережі, користувачі яких навіть не будуть підозрювати, що беруть участь в дослідженні
Вище були перераховані способи монетизації, застосовні практично до всіх проектів подібного роду. Але якщо ви створюєте "нишевую" соціальну мережу, яка цікава виключно вузькому колу осіб, доцільно буде розробити свою власну, нестандартну схему отримання прибутку. Як приклад розглянемо соціальну мережу для фотографів.
Якщо прикрутити до неї біржу, через яку користувачі зможуть продавати власноруч зроблені знімки (читайте про заробіток на фотобанках), ви зможете заробляти на комісії, взимая певний відсоток з кожної угоди. До того ж, це позитивно позначиться на відвідуваності самого проекту, адже на ньому почнуть реєструватися бажаючі заробити люди.
У будь-якому випадку, незалежно від того, який спосіб монетизації ви побажаєте використовувати, не слід забувати про користувачів. Вкрай не рекомендується перевантажувати ресурс рекламними матеріалами, встановлювати надто високі ціни для доступу до преміум можливостям і істотно обмежувати безкоштовний функціонал в спробі змусити відвідувачів купити ці самі можливості. Як варіант, можна все зробити безкоштовно, а заробляти на рекламі за рахунок великої кількості трафіку.
Підведемо підсумки
От і все. Тепер ви знаєте, як створити свою соціальну мережу з нуля безкоштовно або з мінімальними вкладеннями. Однак для досягнення успіху цього аж ніяк не достатньо - важливо розвиватися, постійно займатися пошуком нових ідей, забезпечувати безперебійну роботу свого проекту 365 днів в році. Тільки з таким підходом він може перерости в щось більше, ніж безкоштовна "соціалка" з парою сотень користувачів. Є чимало прикладів того, як на перший погляд нічим не примітний сайт, за допомогою ретельного опрацювання і грамотної рекламної кампанії, потрапляв в поле зору великих інвесторів і розробників, виходячи на світовий рівень.
PS А як вважаєте ви? Чи є зараз, коли ніша окупована гігантами на кшталт Твіттера, Фейсбук і їм подібних, сенс займатися створенням власної соціальної мережі? І чи варто робити все самому і безкоштовно або ж краще довіритися професіоналам?
Думаєте, ці сайти створювалися просто так, заради розваги?PS А як вважаєте ви?
Чи є зараз, коли ніша окупована гігантами на кшталт Твіттера, Фейсбук і їм подібних, сенс займатися створенням власної соціальної мережі?
І чи варто робити все самому і безкоштовно або ж краще довіритися професіоналам?