- HDMI кабелю, роз'єми, перехідники
- Налаштування HDMI підключення
- Як налаштувати кілька дисплеїв
- дублювання екрану
- Розширення робочого столу
- Як вивести звук на телевізор через HDMI
При наявності великого РК або плазмового телевізора рано чи пізно виникає бажання підключити до нього ноутбук або комп'ютер щоб подивитися кіно, а може попрацювати або просто відчути як воно Спокуса не маленький і руки сверблять.
У першій частині статті я розповім про можливі способи з'єднання пристроїв, у другій частині поговоримо про налаштування відеокарти в Windows 7/8/10, а в третій частині розповім як вивести звук через HDMI. В кінці є наочне відео з описом всього, що відбувається.
HDMI кабелю, роз'єми, перехідники
Я пробував працювати на 32 "телевізорі Toshiba з роздільною здатністю 1366 × 768 і мені не дуже сподобалося працювати з текстом, хоча дизайнери і ігромани, ймовірно, оцінять таку можливість підключення техніки. У найпростішому випадку, потрібен тільки один HDMI кабель, яким потрібно з'єднати комп'ютер і телевізор. Кабель має однакові роз'єми на обох кінцях:
Кабель можна купувати недорогий, тільки дивіться, що якщо ви плануєте використовувати режим 3D, то кабель повинен бути версії HDMI 1.4 або вище. Тепер вам потрібно тільки знайти гніздо HDMI ззаду телевізора і таке ж у комп'ютера. Ось так виглядають гнізда на задній стінці телевізора:
збоку:
А приблизно ось таке гніздо потрібно шукати з заднього боку системного блоку:
Воно розташоване прямо на відеокарті поруч з підключенням для монітора VGA або DVI. З одного поправкою, якщо у вас немає дискретної відеокарти , То гніздо буде розташовано на материнській платі, просто кажучи, десь поруч з USB-портами, але виглядати буде також.
З ноутбуками простіше, у них HDMI-гніздо виглядає однаково, хіба що в різних моделях знаходиться з різних сторін:
У компактних пристроях, таких як планшети, нетбуки, камери і фотоапарати ставлять mini-HDMI роз'єми. Вони рази в 3 менше за розміром і, відповідно, кабель для них потрібен стандарту mini-HDMI. Частенько телевізор висить на стіні і не виходить вставити ззаду масивний кабель. Спеціально для таких випадків продаються кабелю зі штекером під кутом 90 градусів. Ще є варіант прикупити HDMI-куточок:
За допомогою подібного куточка можна підключитися як ззаду, так і збоку. Бувають навіть з можливістю регулювання кута і з вигином не прямо, а в сторону. Тільки перед покупкою прикиньте за зовнішнім виглядом в який бік вийде кабель після підключення через куточок (вгору-вниз-вправо-вліво). Просто бувають кутові перехідники орієнтовані на різні боки, врахуйте це обов'язково! Без HDMI роз'ємів підключитися не вийде. Хіба що якщо є вільний роз'єм для монітора DVI, то можна купити перехідник DVI-HDMI і використовувати його.
Отже, вставляємо кабель в обидва роз'єму до упору. Обов'язково, перед підключенням вимкніть обидва пристрої з мережі! Обов'язково почитайте про це більш детально в статті як згоряють порти HDMI ! При збігу деяких негативних чинників можливі вигоряння портів HDMI або навіть всього телевізора, комп'ютера або ноутбука!
Якщо на телевізорі не вистачає портів, то можна придбати так званий HDMI перемикач або «switcher». Він підключається за все до одного входу на телевізорі, а до світчер можна підключити декілька джерел. За допомогою кнопки або окремого пульта можна перемикатися між пристроями:
Купувати можна звичайні китайські світчери по 10 доларів, а не ті що продаються в комп'ютерних інтернет-магазинах за 50-100 $ і вище! Уже випробувано багатьма людьми і все прекрасно працює навіть без зовнішнього блоку живлення. Єдине, що якщо ви збираєтеся дивитися через нього важкі фільми з високою роздільною здатністю 1080p, то варто придивитися до дорожчих моделей.
Налаштування HDMI підключення
Отже, все пов'язано і тепер залишилося трохи налаштувати Windows. Якщо підключений тільки один телевізор, то картинка відразу повинна з'явитися. Зауважте, щоб комп'ютер завантажувався по телевізору, монітор потрібно не просто вимкнути, а від'єднати від системного блоку!
Після завантаження Windows залишиться тільки вибрати відповідне дозвіл екрану. Зробити це можна натиснувши по вільному місцю на робочому столі правою кнопкою і вибравши «Дозвіл екрану»
Тут можна вибрати бажане дозвіл. Чим вище - тим чіткіше картинка, але тим дрібніше елементи на екрані. За замовчуванням система вибирає максимальний дозвіл, яке підтримує пристрій. Можна так і залишити, якщо все влаштовує. Але якщо працювати некомфортно, шрифт дуже дрібний і мають важко, то можна зменшити дозвіл, але є нюанси.
Рідкокристалічні телевізори та монітори розраховані показувати певну кількість точок (пікселів) по горизонталі і вертикалі, наприклад 1920 × 1080 (це і є дозвіл матриці). І якщо виставити нестандартне дозвіл, то щоб його відобразити на своїй матриці телевізор буде його масштабувати, а це МОЖЕ привести до погіршення якості і замилювання картинки, а може все буде і так нормально.
Якщо ваш телевізор підтримує роздільну здатність 1920 × 1080 (Full HD), то він також буде добре показувати 1280 × 720, при цьому всі деталі і шрифти будуть більшого розміру. Для телевізора HD Ready (НЕ Full HD) немає сенсу виставляти 1920 × 1080, тому що його реальний дозвіл 1366 × 768 пікселів.
За кнопці «Додаткові параметри» на вкладці «Монітор» можна встановити частоту оновлення екрану. Рекомендую поставити 60Гц або більше, якщо ваш телевізор це підтримує:
Телевізор на цій вкладці може називатися не своїм ім'ям, а як-небудь типу «Універсальний монітор PnP». Якщо при перегляді відео, воно трошки смикається або йде якось не плавно, то можна поекспериментувати з частотою. Якість передачі кольору вибираємо «True Color (32 біта)».
При будь-якій зміні в дозволі, частоті або глибині кольору система покаже вікно для підтвердження змін. Якщо пристрій не запрацювало з новими параметрами, то ви не зможете побачити це вікно і не підтвердите свої дії. Не треба панікувати, просто почекайте 15 секунд і система, зрозумівши що ви нічого не бачите, поверне колишні налаштування.
Як налаштувати кілька дисплеїв
Якщо одночасно з телевізором буде підключений і монітор, то Windows буде вважати, що підключено кілька дисплеїв. Взагалі, не важливо що це, телек або моник, для системи це все - дисплеї. Є два режими роботи декількох дисплеїв: дублювання (клонування) і розширення робочого столу. Вибирається це там же, де ви встановлювали дозвіл.
дублювання екрану
У разі клонування на обох пристроях буде однаково встановлена ваша Робочий стіл. При цьому дозвіл екрана буде загальне для обох пристроїв, і виставити його різним неможливо, принаймні поки що. Якщо ви знаєте як це можна зробити, то будь ласка напишіть мені в коментарях
Виходить, що для використання цього режиму краще мати і телевізор і монітор з однаковими дозволами, інакше комусь доведеться працювати не на своїй хвилі Або пристрої повинні бути хоча б одного формату, наприклад обидва широкоформатник. Якщо монітор буде квадратний (із співвідношенням сторін 4: 3 або 5: 4), а телевізор широкоформатний (16: 9 і інші), то картинка на ньому буде з чорними смугами зліва і справа, ось так от.
Розширення робочого столу
Тут все цікавіше Цей режим дозволяє мати два і більше робочих столів. Тобто, якщо поставити два дисплея поруч, то при русі курсор мишки буде переходити з монітора в телевізор і назад. Кожному пристрою система привласнює номер, який видно перед назвою дисплея. Якщо незрозуміло, хто під яким номером знаходиться, то натисніть кнопку «Визначити» і на всіх дисплеях відобразиться велика цифра на весь екран з його номером:
Зверху видно картинки пристроїв з підписаними номерами, вони означають розташування дисплеїв в просторі. Перетягуючи їх мишкою, ви самі задаєте хто зліва, справа або зверху, знизу. Натискаємо «Застосувати» і вуаля! Робочий стіл розширюється на два дисплеї. За допомогою відповідної галочки можна зробити один з пристроїв основним монітором, тобто де знаходиться кнопка «Пуск».
Для комп'ютера і телевізора в режимі розширення можна окремо налаштувати дозвіл екрана і частоту також, як робили це раніше для одного пристрою. В налаштуваннях відеокарт NVidia, AMD (ATI) і інших є свої можливості установки декількох дисплеїв. Наприклад, для відеокарт NVidia серії GeForce потрібно натиснути правою кнопкою на порожньому місці робочого столу і вибрати «Панель управління NVidia». У розділі «Дисплей» можна налаштувати свої монітори:
Як вивести звук на телевізор через HDMI
По-перше, у вас повинні бути встановлені всі драйвера на відеокарту. Побачити, чи встановлений драйвер виводу звуку через HDMI можна в « диспетчері пристроїв ». Щоб його відкрити натисніть кнопки «Win + Pause» і зліва виберіть «Диспетчер пристроїв». У Windows 10 потрібно натиснути правою кнопкою по меню «Пуск» і вибрати однойменний пункт.
У розділі «Звукові, ігрові та відеотехніка» має бути щось на зразок «Пристрій з підтримкою High Definition Audio», тобто підтримка звуку високої чіткості:
По-друге, в пристроях відтворення (відкрити правою кнопкою по динаміку біля годинок або «Панель управління -> Звук») має бути пристрій цифрового аудіо (HDMI) або щось схоже за назвою.
По-третє, коли телевізор буде підключений до комп'ютера, пристрій поміняє статус на «Готовий». Тепер потрібно клікнути по ньому правою кнопкою і вибрати «Використовувати за замовчуванням».
По-четверте, на різних телевізорах не всі входи HDMI можуть приймати звук! Порт під назвою «HDMI 1» точно повинен вміти це робити. Якщо саме не запрацювало, то вам потрібно покопатися в налаштуваннях телевізора на предмет використання для HDMI входу №X цифрового потоку звуку, а не аналогового (використовується при додатковому підключенні тюльпанів). Якщо у вас взагалі немає звуку на комп'ютері або ноутбуці, то почитайте мою статтю щодо вирішення цієї проблеми.
Подивіться два відео (плейлист) з наочним процесом підключення та налаштування Windows 7 (8/10)