- Об'єм жорсткого диска
- Швидкість роботи хард диска
- Виробник
- Шум і тріск при роботі
- Йдемо вибирати жорсткий диск
- Разом, що ми маємо?
Чому доводиться купувати новий жорсткий диск? У кожного можуть бути свої причини, але в основному це означає, що швидкість роботи і завантаження програм помітно зменшилися, або не вистачає місця для запису нової інформації на комп'ютер.
Жорсткі диски бувають внутрішніми, які встановлюються в комп'ютер, і зовнішніми. Внутрішні бувають звичайними (розміру 3,5 "для комп'ютерів) і для ноутбуків (форм-фактор 2,5"). У цій статті мова піде саме про внутрішні дисках. Розберемо реальний приклад вибору диска. Адже раптове і необдумане рішення може привести до того, що новий HDD не задовольнить ваші потреби.
Об'єм жорсткого диска
Пішли в минуле диски з 40 або 80Гб пам'яті. Зараз на ринку обсяг жорсткого диска вимірюється сотнями гігабайт і терабайт. Який обсяг диска необхідно вибрати? Багато що залежить від того, яка робота робиться на комп'ютері, і скільки місця вам дійсно необхідно. За більший обсяг доводиться платити. Краще виходити з реальних потреб з 20-50% запасом.
З огляду на те, що жорстких дисків з об'ємом менше 500Гб вже не зустрінеш в магазинах, то будемо вважати, що це мінімально достатній обсяг. Стільки місця достатньо для звичайного домашнього використання, для роботи і проведення дозвілля. Якщо потрібно завантажувати великі обсяги інформації з інтернету, наприклад торренти, і якщо ви встановлюєте важкі ігри, то беріть диск ємністю від 1Тб. Диски ще більшого розміру стануть в нагоді тим, хто зберігає архіви даних. Ну в загальному вони самі знають навіщо їм такий диск 🙂
Мене іноді запитують, скільки в 1 гігабайті мегабайт, або скільки гігабайт в терабайте. Тут все просто, але з приколом. Насправді в одному кілобайті 1024 байт, тобто 1К = 1024Б. В одному мегабайті 1024 кілобайт, в одному гігабайті 1024 мегабайт, і в одному терабайте 1024 гігабайт. Але виробники жорстких дисків пішли на невелику хитрість і прийняли за множник НЕ 1024, а числа 1000, нібито щоб покупці не плуталися 🙂
Ага, круто! Тільки тепер, встановивши накопичувач ємністю, скажімо, 500Гб, ми побачимо доступних тільки 465Гб! Тому що комп'ютер як і раніше вважає гігабайти як годиться!
Ось такий конфуз, тому не треба бігти віддавати жорсткий диск назад в магазин. Хочу застерегти від покупки диска з об'ємом більше 2Тб. Якщо у вас стара материнська плата під управлінням звичайного БІОС, то більше 2Тб ви все одно не побачите! Для таких моделей потрібна наявність UEFI замість БІОС. Щоб це перевірити зайдіть в BIOS і уважно ознайомтеся з його інтерфейсом і настройками в меню «Boot». Якщо буде зустрічатися слово «UEFI», то вважайте що вам пощастило 🙂 Або просто почитайте інструкцію до материнської плати комп'ютера.
Але чи все обмежується об'ємом диска? Ні, є ще один важливий момент - швидкість.
Швидкість роботи хард диска
Диск з великим об'ємом ще не гарантує швидке завантаження програм. Він всього лише дозволяє вмістити більше інформації. Хоча, в принципі, побічно ємність теж впливає на швидкість. Оскільки чим більше обсяг, тим вище щільність запису, і, відповідно потрібно менше часу щоб прочитати блок даних. Простіше кажучи, диск великого обсягу майже завжди буде швидше, ніж диск меншого обсягу при інших рівних.
Продуктивність дисків вимірюється швидкістю читання / запису в мегабайтах за секунду і часом доступу до даних. На сьогоднішній день можна зустріти жорсткі диски зі швидкістю в 150-200МБ / сек і більше. Перед тим як вибрати жорсткий диск краще відразу визначиться з питанням достатньої швидкості, тому як працювати з диском на високій швидкості дуже комфортно. Такі програми, як редактори відео або зображень, тобто досить важкі для системи, при недостатній швидкості диска будуть працювати повільно, а відгук на виконання кожної операції збільшиться.
Швидкість вже наявного диска можна перевірити самостійно. Для цього добре підходить програма HD Tune Pro. Наприклад, ось тест мого дідуся 🙂
Справжню швидкість читання / запису в мегабайтах за секунду в магазинах, як правило, не пишуть. Цей параметр можна визначити по тестах в інтернеті. Досить забити в пошук Яндекса або Гугла ключові слова з моделлю диска і словом «тестування» або «огляд». Серед результатів пошуку треба знайти тести, огляди або порівняльні аналізи даної моделі з іншими жорсткими дисками. А ось час доступу до даних публікують, але на інформацію від виробників я не раджу орієнтуватися, краще все ж шукати реальні огляди в інтернеті.
Відносно швидкості диска деякі моделі мають цікаву технологію - NCQ. У перекладі це означає вбудована черга команд. Дана опція недоступна додає швидкості безпосередньо. З її допомогою диск «запам'ятовує» команди, з якими система звертається до нього, і, при повторному наборі команди, «пам'ять» жорсткого диска відразу нагадує йому шлях, за яким ця інформація знаходиться. Але щоб цей режим працював, контролер SATA повинен працювати в режимі AHCI (це налаштовується в Біосе). За інших рівних краще вибрати жорсткий диск з підтримкою NCQ.
Важливим критерієм в оцінці продуктивності диска є його швидкість обертання. Це дуже важливий параметр, за яким варто орієнтуватися, роблячи покупку. Швидкість обертання шпинделя безпосередньо впливає на швидкість пошуку інформації. Ясно, що чим більше, тим швидше диск. Стандартні швидкості обертання: від 5400 до 7200 оборотів в хвилину. Скажімо так, для зберігання даних досить 5400 об / хв, а для установки системи і програм краще брати жорсткий диск з 7200 об / хв. Диски з 5400 оборотів ще називають «зеленими», тому що вони менше споживають енергії і менше шумлять.
Деякі моделі підтримують швидкість 10000-15000 об / хв. Необхідність в таких пристроях виникає при дуже активному використанні комп'ютера, частіше в професійних цілях, ну або для серверів. Хоча такі моделі активно замінюють на SSD.
Виробник
У кожного виробника, навіть найвідомішого, бувають диски не кращої якості. Все ж це не означає, що потрібно купувати будь-ліпший. На ім'я компанії звертати увагу варто, хоча і без зайвого фанатизму, оскільки за ім'я платити доводиться теж. Кожен жорсткий диск будь-якої фірми має свою серію. Навіть якщо деякі серії дисків не були хорошими, це не можна сказати про всю продукції компанії.
Особисто мені імпонують виробники Western Digital, Hitachi, Seagate. Ще зустрічаються жорсткі диски Samsung, але взагалі їх підрозділ викуплено фірмою Seagate. Якщо ж ви все-таки втратите свої дані, то спробуйте їх відновити за допомогою програми .
Оскільки зустрічаються відверто невдалі моделі жорстких дисків, перед покупкою раджу пробігтися за відгуками в інтернеті. У пошуковику можна ввести модель пристрою + «відгуки». Не варто сильно зачитуватися і приймати кожен відгук за правду в останній інстанції. Їх пишуть різні люди, з різними цілями. Хтось пише навіть заради поганою чи хорошою реклами. чим більше продається конкретних виробів, тим більше про них відгуків. Люди такі істоти, що скоріше поділяться чимось поганим чи наболілим, ніж спеціально зайдуть в інтернет, щоб написати як у них все добре працює 🙂 Загалом, головне відстежити загальний фон, і щоб він був позитивний.
Шум і тріск при роботі
Ще вважаю важливим показником жорстких дисків - це шум при роботі. Справа в тому, що жорсткі диски, на відміну від SSD або флешок, це механічні пристрої, а відповідно вони видають шум. Зазвичай шум тримається в межах норми і не особливо помітний. Але буває коли шум або тріск починають сильно дратувати! А якщо корпус комп'ютера дешевий або просто невдалий, то він тремтить в такт диску! На жаль, до покупки пристрою навряд чи вдасться дізнатися як він буде вести себе. Тому, якщо така проблема виникне, то просто зробіть деякі прості дії щоб диск менше тріщав .
Йдемо вибирати жорсткий диск
Наприклад, якщо взяти жорсткий диск з Яндекс.Маркет , То можна побачити його характеристики:
Я спеціально взяв серверний варіант диска, щоб показати більше параметрів, ніж публікують для недорогих моделей. Тут видно, що форм-фактор диска 3.5 ", а значить підходить для установки в комп'ютер. Далі бачимо обсяг 600Гб і розмір буферної пам'яті (кеш) 32Мб. Цей розмір впливає на швидкість роботи, чим більше кеш-пам'яті, тим краще.
Далі, в розділі «Інтерфейс» видно що підтримується підключення SATA 6Гб / с. Саме таке підключення потрібно для настільного комп'ютера. Чи не IDE або SCSI, а саме SATA. Зауважте, що зазначена тут швидкість 600Мб / с не має ніякого відношення до реальної швидкості роботи диска 🙂 Це всього лише теоретична швидкість роботи інтерфейсу SATA.
У тимчасових характеристиках зазначено час доступу до диска, чим менше - тим краще і швидше.
У розділі «Механіка / Надійність» вказані зразкові рівень шуму і ударостійкість. На ці параметри дивіться в найостаннішу чергу, або їх взагалі можна пропустити, тому що це дані від виробника, які, по-перше, дуже схожі у більшості жорстких дисків, а по-друге, мають мало чого спільного з конкретними екземплярами 🙂
Разом, що ми маємо?
Ось це основні показники, на які потрібно звертати увагу при покупці жорсткого диска. Все ж вибір на практиці робити не завжди легко, чимось доводиться жертвувати. Іноді швидкістю, а іноді кількістю пам'яті. Як не помилитися? Якщо жорсткий диск купується з метою зберігати інформацію, то перевагу краще віддати обсягом, а якщо покупка робиться з метою збільшити продуктивність комп'ютера - швидкості. Крім того, кількість пластин на жорсткому диску теж послужить підказкою. Чим більше пластин, тим більше шуму буде виходити від роботи комп'ютера. Особливо це стосується зовнішніх жорстких дисків.
Ще хочу згадати про гібридних дисках HDD + SSD. У таких моделях з'єднуються дві технології: звичайний жорсткий диск і SSD. При цьому SSD має обсяг близько 4 Гб і використовується як своєрідний кеш. Найбільш часто зчитуються дані заносяться у флеш-пам'ять, за рахунок чого швидкість читання може помітно підскочити. На жаль, це ніяк не впливає на швидкість запису.
Чому доводиться купувати новий жорсткий диск?Який обсяг диска необхідно вибрати?
Але чи все обмежується об'ємом диска?
Як не помилитися?