- Як оформити реферат правильно
- Правильна структура реферату по ГОСТ
- Оформлення титульного аркуша реферату
- Оформлення листа «Зміст» реферату по ГОСТу
- Вимоги до оформлення «Введення» і «Основний частини»
- Оформлення «Висновки» і «Списку літератури»
- Оформлення розділу «Додатки»
У процесі навчання в школах і ВУЗах в якості самостійних робіт часто використовуються реферати. ГОСТ 7.9 визначає їх як викладу, що містять опис фактів і висновків без інтерпретації автора. Мета застосування навчальних рефератів - навчити їх авторів ефективній роботі. При вступі до навчальних закладів, аспірантури та магістратури іноді вимагають надання контрольних рефератів. Їх мета - визначити, чи готовий автор до навчання. щоб написати хороший реферат , Важливо висловити власне ставлення до теми. Велика увага приділяється і правильному оформленню реферату згідно ГОСТ.
Як оформити реферат правильно
Правила оформлення реферату визначаються в держстандартах, методички навчальних закладів, рекомендаціях викладача. Однак методички не можуть суперечити стандартам: ГОСТ 7.32 (умови оформлення і викладу тексту) і ГОСТ 9327-60 (умови оформлення текстових сторінок, ілюстрацій і таблиць). Але стандарти містять застереження, що допускають зміни деяких пунктів навчальними закладами. Тому учні та студенти найчастіше орієнтуються на методички та вимоги викладачів.
Вимоги до тексту:
- не більше 20-и сторінок (викладач має право збільшити обсяг);
- нумерація арабськими цифрами по центру у верхньому колонтитулі;
- поля: верхнє і нижнє 20 мм, ліве 30 мм, праве 10 мм;
- шрифт Times New Roman, кегль 12/14;
- назви глав - кегль 16;
- інтервал між рядками 1,5.
Оформлення реферату правильно почати з заміщення на рівні абзацу (1,25 см), нумерації сторінок , Виставлення полів, і вирівнювання по ширині. Виноски на джерела вказуються в тексті - поміщаються в квадратні дужки, містять номер джерела та сторінку.
Текст друкується на комп'ютері на одній стороні аркушів. Глави і параграфи потрібно починати з нового аркуша. У стандартах чітких вказівок з оформлення заголовків немає. Найчастіше вони розташовуються посередині, в кінці не ставляться крапки. Між назвами глав (параграфів) і текстом 2 інтервали. Заборонено переносити в заголовках слова.
Таблиці, діаграми і формули не обов'язкові. Якщо вони є, то розміщуються по тексту. Додатки допускаються у випадках, якщо таблиць або діаграм багато або вони перевищують розміри аркуша формату А4.
Правильна структура реферату по ГОСТ
Будь реферат складається з наступних обов'язкових елементів (по ГОСТ 7.9):
- титульного листа;
- «Змісту»;
- «Введення»;
- «Основний частини»;
- «Висновки»;
- перерахування джерел інформації.
При необхідності можна доповнити структуру:
- описом мети роботи (якщо вона не зрозуміла з назви);
- методологією (при наявності новизни);
- описом результатів;
- додатками.
Необхідно пам'ятати, що структура реферату - це план, без якого хорошу роботу створити неможливо.
Оформлення титульного аркуша реферату
за стандартом титульний лист реферату повинен містити:
1. найменування ВНЗ (школи) - перший рядок;
2. найменування кафедри - другий рядок;
3. слово «Реферат»;
4. назву теми;
5. дані студента (учня): ім'я, прізвище, група (клас);
6. дані викладача;
7. місто і рік.
Текстовий зміст пунктів 1 - 4 і 7 вирівнюється по центру, зміст пунктів 5 і 6 - по правому краю.
Приклад (зразок) оформлення титульного аркуша реферату по ГОСТ
Оформлення листа «Зміст» реферату по ГОСТу
«Зміст» - основа роботи. Воно повинно розкривати суть реферату. Перший пункт «Введення», далі перераховуються розділи та підрозділи. Після розділів йде «Висновок», «Список джерел інформації», «Додатки». при оформленні змісту реферату по ГОСТ , Потрібно орієнтуватися на методичку або вказівки викладача.
Приклад оформлення листа «Зміст» в рефераті
Вимоги до оформлення «Введення» і «Основний частини»
введення реферату - це 0,5 - 1,5 сторінок (10% від загального обсягу). Текст повинен бути чіткий, лаконічний, коротко викладає основні думки роботи. У цьому ж розділі описується мета , об'єкт дослідження і актуальність теми .
Ідеї і методи досліджень більш докладно описуються в основній частині з обсягом 15-17 сторінок. В кінці розділів обов'язкові висновки. У текст можуть бути вставлені схеми, формули, діаграми, малюнки, таблиці. При оформленні обов'язкові посилання на джерела інформації і додатки (якщо вони розміщені окремому розділі). Необхідно зробити глави приблизно рівними за обсягом.
Зразок введення реферату на тему «Класична модель феодальної економіки»
Оформлення «Висновки» і «Списку літератури»
Висновки не можуть займати більш ніж 2 сторінки. Це аналіз основного тексту, підведення підсумків. Описуються досягнуті цілі, особливо виділяючи достовірні твердження. Важливо звернути увагу на можливість практичного застосування роботи.
Приклад оформлення висновку реферату на тему: «Перша світова війна»
при оформленні списку літератури в рефераті необхідно орієнтуватися на вказівки ГОСТ 7.80 і ГОСТ 7.82. Всі джерела нумеруються і розташовуються в певному порядку:
- закони;
- постанови Уряду;
- інша нормативна документація;
- статистичні данні;
- наукові матеріали;
- газети і журнали;
- підручники;
- електронні ресурси.
Для наукових видань обов'язкове зазначення:
- прізвища та ініціалів учасника;
- назви книги;
- найменування видавництва;
- місця і дати видання.
Наукові видання пишуться в алфавітному порядку, орієнтуючись на прізвища авторів. Посилання на інтернет-ресурси в рефераті правильно оформляти відповідно до вказівок ГОСТ 7.82.
Приклад (зразок) оформлення списку літератури з ГОСТ
Оформлення розділу «Додатки»
Кожен елемент розташовується на окремій сторінці. У верхній частині пишеться «Додаток № ... + назва». У будь-якого матеріалу з цього розділу повинен бути позначений тип (таблиця, рисунок), номер, назва, джерело. Для нумерації таблиць і малюнків використовуються літери (крім «е» і «й»). Між типом і номером ставиться тире. Наприклад: Таблиця В1 - Типи особистості (Єлісєєв, 2009). Назви таблиць розташовуються зверху і вирівнюються по лівому краю. Назви картинок розташовуються внизу і вирівнюються по центру.
Якщо таблиця більше формату А4, її можна продовжити, вказавши, що це продовження. Якщо використовується великий малюнок, допускається його роздруківка на аркуші формату А3.
Перед здачею потрібно провести перевірку на помилки і унікальність. вимоги по унікальності реферату ГОСТом не визначені, відсоток кожен навчальний заклад встановлює самостійно. Найчастіше це 50-70%, так як це вивчення теорії, свої думки автор висловлює лише в висновках, в таких випадках підвищити оригінальність роботи буває непросто.