Як хакери з України та Росії перетворили вкрадені прес-релізи в 100 млн доларів

Навесні 2012 року житель Києва Іван Турчинов зустрівся в нічному клубі з двома приятелями і похвалився їм, що він уже кілька років зламує внутрішні сервіси світових новинних агентств, краде прес-релізи з інсайдерською інформацією і за допомогою російських посередників продає їх біржовим трейдерам. , Інформує.

Приятелі - Олександр Єременко та Вадим Єрмолович - теж захотіли взяти участь в цій схемі. Прес-релізи вони передавали хакеру з Росії під ніком eggPLC (його особа досі не встановлена) та іншим посередникам; про багатьох з них теж майже нічого не відомо.

До цього часу за Турчиновим і його компаньйонами вже стежило ФБР. На початку 2012 року американське агентство фінансової інформації PR Newswire виявило витік і звернулося за допомогою спочатку в ФБР, а після підтвердження злому - в приватну фірму, що спеціалізується на кібербезпеки. Шкідлива програма для злому була видалена. Турчинов написав російському посереднику (або посередникам) «панічний лист», в якому повідомив: «PR Newswire виявило наше лайно» і «Ваші хлопці розкриті: занадто крупно грали». Але так як ніяких наслідків не наступило, Турчинов і його приятелі знову зламали сервери агентства і відновили доступ до інсайдерської інформації.

Читайте: New York Times: Джерела ЦРУ в Росії «затихли» і пішли в підпілля

ФБР звернулося за допомогою до українських спецслужб. Ті почали збирати відомості про Турчинова, виявили десять чоловік, з якими він спілкувався на постійній основі. Так вони вийшли на Єременко і Ермоловича. У всіх трьох не було офіційного джерела доходу, зате було багато вільних коштів і нерухомість. Наприклад, Турчинов купив будинок в елітному київському районі Конча-Заспа, публікував в соцмережах фотографії золотого годинника, зброї і розкішного автомобіля.

У листопаді 2012 року агенти ФБР спільно з СБУ провели обшуки в дев'яти місцях, пов'язаних з хакерами. Співробітники спецслужб конфіскували ноутбуки Єременко і Турчинова, виявивши на них сотні прес-релізів і повідомлень, пов'язаних з махінаціями з цінними паперами. Самі хакери при цьому затримані були - їх залишили на волі, щоб спробувати розкрити всю шахрайську мережу.
У початку 2013 року спецагент ФБР Олександр Парізелла приїжджав в Україну, щоб допитати Турчинова і Єременко і обговорити можливість їх арешту і екстрадиції. Однак Україна не видає своїх громадян, більше того, нікому з хакерів навіть не були пред'явлені офіційні звинувачення. Українські спецслужби стверджують, що США і не просили про це.

«Після візиту Парізелли Турчинов продовжив зламувати внутрішні сервери новинних агентств, але тепер вже під контролем українських спецслужб», - розповів The Verge начальник департаменту кіберполіції МВС України Сергій Демидюк. За його словами, спецслужби зв'язувалися з посередниками хакерів з Росії, використовуючи доступ Турчинова, і намагалися вийти на трейдерів, яким передавалася інсайдерська інформація . Демедюк каже, що українським агентам навіть вдалося заробити на незаконних оборудках. Про те, куди пішли ці гроші, він не сказав. В СБУ відмовилися розмовляти з журналістами The Verge.

Читайте: Аркадій Бабченко: «Я б уже на всіх кутах кричав про це. Росія вводить цензуру в Україні »

Користуючись своїм невизначеним статусом, хакери продовжили красти інсайдерську інформацію і навіть залучили до цього нових людей. Так в справу увійшли брати Аркадій і Павло Дубові з відомої в Україні баптистської сім'ї, збагатилася в ході приватизації 1990-х роках. Аркадій володів фабрикою морозива в Одесі і жив в США - в Атланті. Причому він отримав в Америці притулок, зумівши довести, що належить до гнобленому релігійному меншості. Павло теж кілька років навчався в США; в 2007 році обидва брати вирішили повернутися на Україну.

Аркадій Дубовой запросив брати участь в схемі трейдера (і проповідника громади слов'янських баптистів в США) Віталія Корчевського. Він працював у великому банку Morgan Stanley, потім переїхав до Філадельфії, де витратив більшу частину доходів на будівництво власної церкви. Також він допомагав прихожанам, що емігрував з країн колишнього СРСР.

У листопаді 2014 року хакер Вадим Єрмолович приїхав з Києва на мексиканський курорт Канкун - на відпочинок. У перший же вечір до нього приїхали поліцейські і оголосили, що він - небажана для візиту персона і повинен найближчим рейсом полетіти додому. Тієї ж ночі його посадили в літак, який, як виявилося, летить в американський Даллас, а всі пасажири навколо Ермоловича були агентами ФБР. Його заарештували і сказали, що у нього є вибір - 20 років тюрми або співробітництво. Той вибрав другий варіант.

У серпні 2015 року зібрало докази ФБР заарештувало Корчевського і приїхали в США Аркадія Дубового і його сина Ігоря. Їх звинуватили в отриманні незаконного прибутку на загальну суму майже 30 мільйонів доларів. Дубові визнали свою провину, Корчевський - немає. 6 липня 2017 присяжні визнали їх винними, вирок їм поки не оголошено. Єрмолович ж травнем 2017-го отримав всього два з половиною роки в'язниці.

У ФБР називають цю справу найбільшим в історії шахрайством з цінними паперами. Поки відомство може довести загальний збиток від діяльності групи на суму 100 мільйонів доларів, але агенти вважають це тільки «верхівкою айсберга». У шахрайстві може бути замішано більше ста трейдерів з різних країн. Деякі з них заарештовані, щодо інших подані цивільні позови про відшкодування шкоди. Серед них The Verge називає громадянина Росії Давида Амарян. Його компанія Copperstone Capital в січні 2015 року була визнана кращим російським хедж-фондом.

Павло Дубовий залишився в Києві, в лютому 2018 року на нього вчинили замах і поранили. Хто стріляв - невідомо. Олександра Єременка шантажували «не дуже хороші люди» в спецслужбах України за участю його приятеля Турчинова. Вони сказали, що хакеру загрожує екстрадиція в США (що згідно із законом неможливо), але від неї можна відкупитися. Єременко заплатив неназвану суму, дізнався про обман і припинив всі відносини з Турчиновим. Де він зараз - невідомо.

Турчинов на замовлення неназваною «бізнес-групи» зламав сайт української податкової інспекції і втік до Росії, де його навряд чи зможуть дістати спецслужби України і США.


за матеріалами Meduza

Дополнительная информация

rss
Карта