Як правильно відсканувати фотографію

Правильне сканування фотографії - запорука гарного результату.

Рекомендації по скануванню фото.

Очищення фотографії та сканера. Акуратно очистіть фотографію від пилу і бруду м'якою сухою ганчіркою без ворсу. Не слід докладати великих зусиль в спробах прибрати сильно налиплі забруднення - це може пошкодити оригінал. Якщо забруднення відчищаються насилу, відскануйте фотографію як є, в графічному редакторі можна видалити зайве, не пошкоджуючи оригінал.

Якщо стара фотографія надрукована на папері з тисненням або має пошкодження поверхні у вигляді тріщин, заломів і розривів, то її рекомендується сканувати певним способом .

Скло сканера має бути чистим і прозорим. Видаліть плями сухою серветкою без ворсу або за допомогою спеціального очищувача. Якщо на склі сканера є пошкодження, змістите фотографію під кутом на кілька сантиметрів і зробіть ще одну копію.

Параметри сканування Параметри сканування. Всі фотографії, включаючи чорно-білі, краще сканувати в кольорі, незалежно від того, хочете ви отримати в результаті кольорове або ч / б зображення. Старі фотографії з плямами і пожовклі від часу сканувати тільки в кольорі, тоді результат при відновленні та реставрації буде найкращим. При скануванні кольорових зображень слід виставити найбільшу глибину кольору з підтримуваних сканером апаратно, бажано 24 біт або вище.

Знімок рекомендується сканувати з роздільною здатністю не менше 600 dpi. Якщо фотографія маленька, наприклад 3 на 4 см, можна поставити роздільну здатність 1200 dpi. Великі фотографії, форматом 15 на 220 см і більше сканувати з роздільною здатністю не менше 300 dpi.

Чи не змінюйте і не покращуйте зображення за допомогою програми для сканування, залиште цю роботу спеціальної графічній програмі. Обрізати зображення не обов'язково, проте це зменшить час роботи сканера і обсяг файлу. Краще залишити трохи порожній області навколо зображення, ніж видалити його частина - вирівнювання включено в реставрацію.

Збереження файлу. На цифровому зображенні не повинно бути смуг від сканера, слідів від ворсу або плям на склі, зображення повинно бути таким же чітким, як на паперовому оригіналі. Збережіть зображення у форматі TIFF, при можливості задавши максимальну якість. Якщо ваш сканер не дозволяє якісно оцифрувати фото або не вистачає досвіду, краще звернутися за цією послугою в спеціалізований центр. Отриманий файл можна зберегти в електронному вигляді, відправити поштою або залити на спеціальний сервер для зберігання файлів . Не зайвим буде створити кілька копій, зберігши їх на різні носії.

Як поліпшити відскановану фотографію? Будь-які паперові фотографії з часом вицвітають, і навіть при самому дбайливому зберіганні з'являються потертості. Але на відсканованої фотографії можна прибрати будь-які пошкодження за допомогою обробки і повернути їй колишній вигляд.

При скануванні старих фотографій для реставрації краще встановлювати високий дозвіл. Метод друку фотографій аж до середини 20 століття давав хорошу чіткість. Це означає, що при скануванні з високим дозволом на фотографіях проявляються дрібні деталі, які не видно неозброєним поглядом: елементи прикрас, нагород, одягу. На фотографії з хорошим дозволом будуть краще видно риси обличчя. І хоча для друку фотографій без збільшення буває достатньо 300 dpi, старі фотографії краще сканувати з роздільною здатністю не менше 600 dpi. Тоді при збільшенні знімка в електронному вигляді ви зможете краще розгледіти деталі, а відреставрувати його вийде набагато краще.

Цифрове зображення складається з пікселів - окремих точок з різним кольором і яскравістю. Дозвіл 300 dpi означає, що один дюйм (2,54 см) складається з 300 точок, тобто квадратний дюйм зображення - 300 на 300 пікселів. При збільшенні цифрове зображення нагадує мозаїку, а пікселі - її фрагменти. Чим більше «шматочків» мозаїки, тим більше деталей на зображенні.

Чим більше «шматочків» мозаїки, тим більше деталей на зображенні

Фрагмент відсканованої фотографії з різним дозволом.
Зліва направо 1200 dpi, 600 dpi, 300 dpi.
Зверху оригінальний масштаб, знизу пропорційно збільшений.

Практично на всіх старих паперових фотографіях є тріщини, плями або потертості. При реставрації пікселі копіюються з цілих областей і вставляються на місце пошкоджених. Коли пікселів мало, це обмежує можливості реставрації. По-перше, пошкоджені пікселі зливаються з цілими, що спотворює риси обличчя, по-друге, для правильного відновлення може не вистачити потрібної інформації. Більша кількість пікселів дозволяє не тільки точно відреставрувати фотографію, але і збільшити її при друку.

скан з нормальним дозволом 600 dpi, в 100% масштабі

скан з нормальним дозволом 600 dpi, в 100% масштабі

скан з маленьким дозволом в 100% масштабі

скан з маленьким дозволом в 100% масштабі

скан з маленьким дозволом в збільшенні

У керівництві користування сканером вказується максимальну оптичну роздільну здатність, вище якого сканувати марно. Сканер буде додавати пікселі, яких немає в оригінальному документі за принципом інтерполяції. Для гарної реставрації досить оригінальних пікселів, інші замість корисної інформації тільки збільшать обсяг.

При збереженні фотографій для реставрації краще вибирати формат TIFF. Формат може заздалегідь виставлятися в програмі сканера до сканування або після залежно від моделі. Збереження повинно бути без стиснення. Файл JPG зменшує розмір файлу за рахунок втрат інформації на зображенні. При збереженні файлу в JPG алгоритм розбиває фотографію на прямокутні блоки: чим більше інформації втрачається при стисненні, тим більше блоки стають видимими. Коли це відбувається на ділянці з дрібними деталями, останні губляться і розмиваються, тонові і колірні переходи стають не видно: це називається артефакт JPG. Однак в налаштуваннях сканера за умовчанням часто стоїть стиснення JPG файлу, тому їх треба встановити вручну. Налаштування з фразами «Формат файлу» або «якість» повинні бути виставлені на максимум, стиснення або компресія повинні стояти на мінімумі. Безпомилковим варіантом для сканування старих фотографій буде формат TIFF, де файли зберігаються без втрати якості.

Безпомилковим варіантом для сканування старих фотографій буде формат TIFF, де файли зберігаються без втрати якості

Фотографія в форматі JPG
Зліва мінімальне стиснення і великий обсяг, справа сильне стиснення і менший обсяг.
Зверху оригінальний розмір, знизу - збільшений.

В інтернеті можна зустріти такі рекомендації по фото як сканувати його з дозволом 300 dpi і зберігати в формат JPG. Це економить пам'ять і прискорює передачу файлів за рахунок втрати деталізації на зображенні. Подумайте, чи варто відмовлятися від неї заради невеликої економії. Сучасні технології дозволяють зберігати і передавати фотографії в найкращій якості, тому економія на обсязі файлу сьогодні практично не актуальна.

зверху фотографія, відсканована з маленьким дозволом, знизу - здатність 1200 dpi

зверху фотографія, відсканована з маленьким дозволом, знизу - здатність 1200 dpi

зліва фотографія, відсканована в альбомі і розмита, праворуч розправленими і притиснута до скла сканера, внизу після реставрації

Далі: покращуємо скани >>

Як поліпшити відскановану фотографію?

Дополнительная информация

rss
Карта