Який Linux вибрати замість Windows XP?

  1. Debian
  2. Ubuntu
  3. Linux Mint
  4. PS

Катастрофи 8 квітня не відбудеться, комп'ютери з Windows XP на борту не вимикатися самі собою. Але припинення підтримки називають "смертю" не дарма: Microsoft залишає своє дітище поважного віку без регулярних оновлень і "латочок", що робить XP ласим шматочком для хакерів і шахраїв.
Деякі користувачі, не оновлюється кілька років Windows і сигнатури антивіруса та містять зоопарк вірусів, "смерті ХР" не помітять. Інші ж змушені міняти ОС, щоб не перетворитися на тих з зоопарком.

Перше, що спадає на думку користувачеві, перед яким постає проблема "мертвої ХР", - оновитися до "сімки" або "вісімки". Але далеко не всі "залізо" витягне нові операційні системи Microsoft (які по-хорошому треба ще і купити за гроші).

Власникам старих комп'ютерів IT.TUT.BY рекомендує не засиджуватися на ОС, що позбулася підтримки та захисту і звернути увагу на Linux-системи - безкоштовні, "легкі" і для "заліза", і для користувача.

Linux має досить відмінностей від Windows, свою логіку і свій набір програм. Однак більшість програм, звичних користувачеві Windows, є і для Linux: браузер, Skype, плеєри, офісний пакет, "пасьянс" так "косинка" ...

На відміну від Windows, де кожні пару років виходить готова збірка "під ключ" (Windows XP, Vista, 7, 8 ...), Linux - основа для операційної системи, на якій будуються різні збірки (дистрибутиви). У них "з коробки" може бути різний набір софта, різний інтерфейс, різні вимоги до "заліза" - на основі Linux можна зібрати і "чорний екран з командним рядком", і "напхану красивостями" систему, і гнучку мобільну ОС, і універсальну настільну "заміну винде".

У Linux установка і оновлення ПЗ відбувається не по тій логіці, що в Windows. Програми не потрібно шукати в інтернеті - для управління ПО існує пакетний менеджер зразок того, що є в Android і iOS (і зароджується в Windows 8). У різних дистрибутивах він може виглядати як голий набір команд в командному рядку або красиве вікно магазину додатків. Але суть одна: чи не шукати софт по сайтам різного ступеня безпеки, а отримувати його з надійного джерела.
Що таке "лінуксовка" і чим Linux краще Windows >> Розібратися в різноманітті софта і способах його установки можна або на форумах в інтернеті, або за келихом чаю з другом-линуксоидов, або на лінуксовках - щомісячних зустрічах доброзичливих фанатів відкритих програмних продуктів, до яких відноситься і Linux.

Що таке лінуксовка і чим Linux краще Windows   >> Розібратися в різноманітті софта і способах його установки можна або на форумах в інтернеті, або за келихом чаю з другом-линуксоидов, або на лінуксовках - щомісячних зустрічах доброзичливих фанатів відкритих програмних продуктів, до яких відноситься і Linux

Тимофій Тітовець


Про те, який дистрибутив вибрати для заміни "померлої винде", IT.TUT.BY розповів Тимофій Тітовець, за власним зізнанням "відбувся сисадмін" і фанат Linux-систем, перепробував з десяток різних дистрибутивів Linux.

Debian

Debian - один з перших і найбільш масових дистрибутивів на основі Linux. Цей фундаментальний дистрибутив створювався як універсальний, при цьому простий і стабільний "варіант для всіх". Сьогодні на його основі створена маса дистрибутивів, серед яких Linux Mint, Ubuntu і SteamOS. Для Debian адаптовано найбільшу кількість додатків, забезпечена широка підтримка "заліза".

Отримати Debian можна легально і безкоштовно через інтернет - звідси (там же є всі потрібні інструкції), з кількох варіантів установки новачкові порадимо вибрати LiveCD.Власником старого "заліза" швидше за все підійде варіант i386.
Ті ж, хто впевнений, що його процесор сконструйований з підтримкою 64-бітної архітектури, слід вибрати варіант amd64."Amd" і "I" тут не значать виробника процесора (AMD або Intel) - на 64-бітний процесор Intel все одно потрібно ставити amd64, на 32-бітний AMD - i386.

У списку файлів вибираємо один з образів дисків у форматі * .iso - тут є "великовагові" збірки з оболонками KDE та Gnome, "голий" rescue-образ для відновлення системи і "легковагі" збірки з оболонками LXDE і Xfce. Останні якраз підійдуть власникам старого "заліза".

Останні якраз підійдуть власникам старого заліза

Debian / LXDE


Творці LXDE фокусуються в першу чергу на "легковажності" для машин з малим об'ємом "оперативки". З усіх дистрибутивів LXDE за замовчуванням буде найбільш схожою на Windows XP. Однак функціонал збірки навмисне "урізаний", тонка настройка може зажадати додаткового гугленія з використанням ключових слів Debian і LXDE.

Debian / Xfce


"Xfce - легке настільний робоче оточення для різних UNIX-подібних систем. Розроблене з метою підвищення продуктивності, воно дозволяє завантажувати та запускати програми швидко, зберігаючи ресурси системи", - так описує Xfce Олівер Фордан, творець оболонки.Однак тут упор робиться не на старі машини, а на люьітелей мінімалістичного окружения.

У Xfce при всій мінімалістичний користувач знайде безліч налаштувань (на кшталт налаштувань анімацій або створення тулбаров в стилі MacOS) і більш "наворочений" софт. Але на зовсім слабкому "залозі" Xfce може пригальмовувати там, де "літає" LXDE.

Ubuntu

Розробляються Canonical збірки Ubuntu націлені на витіснення з ринку MacOS і Windows, на потужному залозі зручна і функціональна ОС. В Ubuntu є графічний пакетний менеджер, користувач вже точно не вдасться до (так лякає багатьох) взаємодії з консоллю. Є і своя "людяна" ( "ubuntu" на мові зулу означає "людяність") оболонка Unity. Але на старому залозі Ubuntu, як і "сімка", здатна викликати нервовий зрив.


Якщо фінальні збірки Debian робляться з упором на стабільність, то збірки Ubuntu включають останні версії пакетів, що означає більш непередбачувана поведінка на деякому залозі. Є альтернативні збірки Ubuntu з оболонками Xfce і LXDE (Xubuntu та Lubuntu відповідно) замість рідної Unity.

Lubuntu

Складання Xubuntu можна взяти прямо з сервера byfly (навіть абонентам інших операторів).Lubuntu можна (з російськомовними інструкціями) знайти тут .Зовні графічні оболонки на різних дистрибутивах (будь то Debian або Ubuntu) будуть виглядати однаково.Але при однаковій зовнішності Lubuntu в порівнянні з Debian / LXDE матиме більш сучасний набір софта (тобто свіжі версії браузера, офісного пакету і т.д.) і магазин додатків."Вилучені старі баги, додані нові", - жартує Тимофій.
Російськомовне співтовариство "убунтоводов" - ubuntu.ru

Linux Mint

Debian і Ubuntu "збирають" спільноти, які піклуються про вільність і відкритості ПО. Як наслідок, при базовій установці в системі не буде кодеків для аудіо- та відеоформатів MPEG, пропрієтарних драйверів для відеокарт ATI і NVidia та іншого ПО, чиї автори не розкривають вихідний код. Користувач отримує вільний і відкритий аналог або своїми руками встановлює софт "протилежної ідеології".

Користувач отримує вільний і відкритий аналог або своїми руками встановлює софт протилежної ідеології

Linux Mint / Cinammon


Творці Linux Mint не так переконані в необхідності використання тільки вільного програмного забезпечення, їм "релігія не заважає" включати в збірки пропрієтарні елементи. Девіз дистрибутива - "from freedom came elegance". Це означає, що користувачеві не доведеться доустанавливать ті ж драйвера і кодеки.

Це означає, що користувачеві не доведеться доустанавливать ті ж драйвера і кодеки

Linux Mint / MATE

Для Linux Mint надаються підтримувані самими розробниками оболонки Cinnamon і MATE.Вони аналогічні Xfce і LXDE (які також "надягають" на Linux Mint) зовні і в цільової аудиторії, але пішли своїми шляхами у виборі програмної начинки.Завантажити збірки Linux Mint з різними оболонками можна звідси , Російськомовна спільнота проживає тут .

PS

Свої шанувальники знайдуться у оболонок   Enlightenment   ,   KDE   і багатьох інших, хоча початківцю вони можуть здатися більш складними в освоєнні
Свої шанувальники знайдуться у оболонок Enlightenment , KDE і багатьох інших, хоча початківцю вони можуть здатися більш складними в освоєнні.
Серед читачів є досвідчені лінуксоїди, які вважають інакше? Що порадили б ви для заміни "померлої ХР" на старих комп'ютерах?

Серед читачів є досвідчені лінуксоїди, які вважають інакше?
Що порадили б ви для заміни "померлої ХР" на старих комп'ютерах?

Дополнительная информация

rss
Карта