Американський футуролог Жак Фреско створив проект життя без грошей

Поки фінансові гуру всіх мастей лякають людство насувається світовою кризою, є люди, які стверджують, що не тільки знайшли вихід з положення, але і готові запропонувати справжню панацею від усіх можливих економічних потрясінь. Спосіб називається просто - життя без грошей. З автором цієї ідеї - американським футурологом Жаком Фреско - можна сперечатися, можна навіть над ним сміятися. Але не можна заперечувати очевидне: навколо нас з'являється все більше можливостей отримати те, що ти хочеш, а то й зовсім безкоштовно, то в усякому разі без участі грошей. Більш того, вже є люди, які роками живуть без використання грошових знаків. І, до речі, цілком непогано живуть. Поки фінансові гуру всіх мастей лякають людство насувається світовою кризою, є люди, які стверджують, що не тільки знайшли вихід з положення, але і готові запропонувати справжню панацею від усіх можливих економічних потрясінь

Свій проект світлого майбутнього, де все для всіх буде безкоштовним, Жак Фреско розробляє понад 80 років. Самому футуролог при цьому 96, але він ще цілком бадьорий, щоб виступати з лекціями. Нещодавно подібний виступ відбулося і в Москві. Правда, вчений не був присутній в залі на "Червоному Жовтні" особисто, спілкуючись зі слухачами за допомогою сучасних технологій, але в будь-якому випадку сам факт заслуговує на повагу.

За відправну точку, яка змусила Жака задуматися про владу грошей і їх ролі в управлінні світом, стала Велика американська депресія початку 30-х років минулого століття. В інтерв'ю порталу Openspace.ru він згадував страшні картини того часу, коли люди тисячами спали на вулицях Нью-Йорка - голодні, бездомні, безробітні. Майбутнього футуролога тоді вразило явна невідповідність того, що відбувається насправді: ресурси країни нікуди не поділися, фабрики і заводи при цьому теж не зникли, але люди в одну мить опинилися без грошей і без роботи тільки від того, що звалилася біржа. Наскільки виправдана настільки безмежна влада грошей? "Тоді я зрозумів: світ, в якому ми живемо, безнадійно застарів. Все потрібно міняти, причому кардинально", - сказав Жак Фреско і придумав "Проект" Венера ".

Читайте також: Професія соцпрацівник з англійської подачі

Венера - це не в честь планети, а в честь однойменного американського міста, де проживає творець майбутнього. У цьому прекрасному майбутньому немає місця політикам, банкірам, фінансистам, рекламним агентам і багатьом іншим відповідальним за нинішню економічну систему - вони там просто не потрібні. Всі люди там отримують все необхідне їм для життя абсолютно безкоштовно. При цьому їм не потрібно працювати в поті чола. Можна навіть взагалі не працювати. Але Жак Фреско впевнений, що подібне неробство занадто нудно і швидко набридне. В ідеалі всі будуть займатися справою, але тільки тим, яким їм хочеться і яке приносить справжнє задоволення. Всю чорну роботу передадуть машинам, людям залишать лише творчість.

За рахунок чого можливо подібне благоденство - перше питання, яке виникає у будь-кого. За рахунок практично безмежних ресурсів Землі - негайно відповідає Жак. Натомість нафти, вугілля і газу він пропонує використовувати альтернативні джерела енергії - силу морських припливів, тепло надр. І в цьому, безперечно, є логіка. Розробки подібних джерел дешевої енергії ведуться, але поки балом правлять глобальні корпорації, які торгують нафтою і газом, вони навряд чи дозволять їм втілитися в життя.

А якщо є дешева, а може, навіть і безкоштовна енергія в необмеженій кількості, все інше - справа техніки. А значить, і транспорт, і житло, і освіту стають безкоштовними. Ну, а якщо якійсь людині захочеться надто багато чого - наприклад, жити одному в величезному особняку, Жак пропонує йому пройти обстеження у психіатра. З його точки зору, таке невгамовне прагнення до надмірного майна явно межує з безумством.

Звичайно, зовсім без грошей обійтися не вдасться, але тільки на першому етапі. Адже в будівництво першого міста майбутнього необхідно вкласти кошти. Та й самим жителям цього ідеального міста спочатку доведеться скинутися для створення громадського банку, звідки можна буде брати гроші, наприклад, на будівництво житла на перехідному етапі. Згодом потреба в грошах повинна відпасти сама собою.

Читайте також: 40 відсотків життя - в подарунок кожному

Напевно, у багатьох ідеї Жака викличуть посмішку, а то й усмішку - ну да, плавали, знаємо. Була така країна під назвою Радянський Союз, там теж намагалися побудувати суспільство під девізом: від кожного за здібностями, кожному за потребами. Хоча якщо хорошу ідею з тих чи інших причин не вдалося реалізувати в даному місці, може, просто час не прийшов?

У США Жака Фреско вважають підозрілим типом - він же практично вибиває грунт з-під ніг головною американської мрії, коли будь-який чистильник взуття може стати мільйонером. А якщо не буде мільйонерів, про що тоді мріяти? Проект Жака Фреско, безумовно, не для благополучних і ситих часів, коли і так більшості непогано живеться. Але в період кризи, що зачіпає основи західного суспільства, мимоволі почнеш замислюватися, а може, щось в цьому є? Чому життя мільйонів людей повинна залежати від того, лопне чи ні черговий фінансовий міхур, надутий біржовими спекулянтами, які не мають ніякого відношення до реального виробництва?

І чому дохід фінансиста повинен бути в сотні або навіть тисячі разів більше зарплати того, хто виробляє необхідні для життя речі? Криза на багато змушує переоцінити і в першу чергу на реальну вартість речей. І ось що дивно: останнім часом мимовільних послідовників Жака Фреско стає все більше і більше. Навіть не підозрюючи про це, вони починають створювати основи безгрошової економіки. Мова в першу чергу йде про набирають все більшої популярності сайтах, де люди мають можливість обмінюватися один з одним речами і послугами.

До речі, неймовірна історія Хайдемарі Швермер з Німеччини почалася саме з такого безкоштовного обміну. Переїхавши після розлучення в Дортмунд, вона вирішила відкрити магазинчик під назвою "Давай і бери". Будь-яка людина міг отримати там будь-яку річ безкоштовно, обмінявши її на іншу або ж на власну послугу в якості сантехніка, автослюсаря, домробітниці. Неймовірна популярність магазину у місцевих жителів наштовхнула Хайдемарі на несподівані думки. А чи потрібні нам всі ці численні речі, які нас оточують і яким ми присвячуємо стільки часу і сил?

Читайте також: У 2030 році секс стане електронним

Відповідь на це питання справив прямо-таки колосальні зміни в житті жінки. Спочатку вона перестала купувати нові речі. Потім пішла з роботи вчительки, яку все життя терпіти не могла. А з 1996 року Хайдемарі Швермер повністю відмовилася від грошей. Тобто буквально: продала квартиру і все майно і роздала кошти бідним. Собі вона залишила лише невелику валізку з речами першої необхідності та 200 євро на крайній випадок. За минулу 15 років цей випадок так і не настав.

Жінка їздить по Європі, а дах над головою, їжу і одяг набуває в обмін на свою працю: допомагає по господарству, вигулює собак. При цьому вона отримує пенсію від уряду, але також роздає її. Після того, як про неймовірну життя колишньої вчительки написала німецька преса, її стали запрошувати виступати з лекціями. А місцеве видавництво запропонувало написати книгу. Зрозуміло, гонорар за неї жінка також роздала.

Як підкреслює німецький журналіст, недавно брав інтерв'ю у Хайдемарі, вона абсолютно не справляє враження бездомної - елегантна, доглянута жінка з посмішкою на обличчі. На питання, чи не боїться вона бідною старості, 69-річна дама відповідає, не замислюючись, - зрозуміло, немає. Вона підтримує тіло в хорошій формі і має намір якомога довше залишатися повною сил. Більш того, за її словами, вона ніколи раніше в більш молодому віці не відчувала себе настільки щасливою і здоровою. А чи багато нинішніх пенсіонери - не важливо, російські або німецькі - можуть відповісти подібним чином?

А вся справа в тому, що людина живе в гармонії з самим з собою - так, як потрібно його душі, а не по однотипним лекалами, нав'язаним всім сучасним суспільством. Як зізнається Хайдемарі, її завжди мучило питання: чому гроші стали головним мірилом людської гідності і самого життя? Напевно, дуже багато періодично задаються питанням про те ж. Правда, рідко кому вдається звільнитися від загальноприйнятої точки зору.

Загалом, питання - чи є життя без грошей - виявляється далеко не безглуздим. А головне - відповідь на нього зовсім не безнадійний.

Читайте найцікавіше в рубриці "Суспільство"

Наскільки виправдана настільки безмежна влада грошей?
Хоча якщо хорошу ідею з тих чи інших причин не вдалося реалізувати в даному місці, може, просто час не прийшов?
А якщо не буде мільйонерів, про що тоді мріяти?
Але в період кризи, що зачіпає основи західного суспільства, мимоволі почнеш замислюватися, а може, щось в цьому є?
Чому життя мільйонів людей повинна залежати від того, лопне чи ні черговий фінансовий міхур, надутий біржовими спекулянтами, які не мають ніякого відношення до реального виробництва?
І чому дохід фінансиста повинен бути в сотні або навіть тисячі разів більше зарплати того, хто виробляє необхідні для життя речі?
А чи потрібні нам всі ці численні речі, які нас оточують і яким ми присвячуємо стільки часу і сил?
А чи багато нинішніх пенсіонери - не важливо, російські або німецькі - можуть відповісти подібним чином?
Як зізнається Хайдемарі, її завжди мучило питання: чому гроші стали головним мірилом людської гідності і самого життя?

Дополнительная информация

rss
Карта