Здрастуйте дорогі друзі і читачі блогу. Оскільки зараз спека з кожним днем все сильніше дає про себе знати і можливо не всі читали статтю про те « як підготувати комп'ютер до років у ». Хочу розповісти про те як бути, коли у Вас виходить та чи інша залізяка з ладу.
Сьогодні в подробицях розберемо можливі ситуації з відеокартами, а саме артефакти на моніторі і що з ними робити. Самому недавно довелося зіткнутися з оной проблемою, але про це трохи пізніше.
Це спотворення на моніторі різного характеру, наприклад зображення хаотично розкидано по монітору або супроводжується появою різних смуг на моніторі.
Простими словами, відеокарта не може нормально обробляти зображення і посилає на монітор спотворене зображення. В результаті ми бачимо плаваючу картинку.
Не плутайте артефакти відеокарти з битими пікселями монітора . Биті пікселі це нерухомі точки на моніторі, яскраво вираженого білого, зеленого або будь-якого іншого кольору. При артефактах, картинка спотворюється і плаває по монітору.
Артефакти відеокарти, виникають з різних причин, їх можна розділити на дві групи - це апаратні і програмні. Почнемо з апаратних:
до меню ↑
апаратні
Це артефакти, які проявляються, як в 2D (робочий стіл, вікно завантаження Windows) так і в 3D (гри, додатки) режимах роботи відеокарти.
Зазвичай, їх можна побачити при самій завантаженні Windows або працюючи в будь-яких редакторах (той же paint). Причина - найчастіше це відшарування графічного чіпа, рідше бувають проблеми з перегрівом чіпів пам'яті.
У мене недавно була ситуація з відеокартою 8800 GTS Asus. При запуску комп'ютера саме завантаження супроводжувалася артефактами, при цьому температурні показники були в нормі.
Після завантаження системи, артефакти не переставали радувати своєю присутністю, хоча іноді пропадали :-) Все це закінчувалося протягом 5 хвилин. Комп'ютер зависав. Довелося віднести відеокарту в сервіс, де чіп припаяли назад.
Як виявилося пізніше, це особливість 8-й серії Nvidia. Через великі чіпів G80, створених на стародавньому 90нм техпроцесу, які при нагріванні відшаровуються і з'являються артефакти.
Також, чіп може в деякі моменти нормально контактувати з платою і тоді артефакти зникали на 5-7 хвилин. Потім комп'ютер зависає.
Після прогрівання, звичайно відеокарти залишилося недовго жити, в кращому випадку рік. Тому такі проблеми вирішуються заміною відеокарти.
Теж саме стосується чіпів пам'яті, вони можуть перегрітися, в результаті доведеться їх міняти. У цьому випадку відеокарта може прослужити довше, все залежить від майстра який робить Вам ону процедуру.
Ще, картка може просто перегріватися, в результаті в 2 D додатках, по ідеї артефактів бути не повинно, а в 3 D вони обов'язково будуть.
Перевірте температуру відеокарти під навантаженням, за допомогою програми AIDA (в минулому Everest). Відмінна програма, яка протестує все залізяки вашого комп'ютера і покаже реальні результати нагріву компонентів ПК. Детальніше розберемо її пізніше, зараз стаття не про це.
Якщо температура відеокарти перевищує 90 градусів (нові моделі відеокарт GTX560ti наприклад) або досягає 90 градусів (старі відеокарти Radeon 9600 наприклад), то необхідно змінити термопасту, прочистити має кулер від пилу і встановити додатковий ( детальніше тут ).
до меню ↑
програмні
Програмні, це артефакти виникають виключно в 3D додатках або в яких нибудь певних іграх. Наприклад після розгону, Ви запускаючи будь-яку 3 D гру і бачите артефакти.
В цьому випадку, бажано скинути частоти за замовчуванням, далі дотримуючись рекомендацій по охолодженню ( детальніше тут ), Прочистити кулер, можливо замінити на більш якісний.
Потім слідуючи статті про розгін відеокарти ( тут ), Виконати всі покроково. Там, збільшуючи частоту покроково і тестуючи їх, ви відразу зможете обчислити причину артефактів, а саме перебір з частотою GPU або пам'яті.
Також бувають ситуації, коли артефакти виникають в певних 3D додатках (наприклад гра Metro 2033), при цьому в інших іграх і програмах все нормально.
В цьому випадку поновіть драйвера вашої відеокарти ( детальніше про драйвери ) До останньої версії і поставте останній патч на гру, також поновіть DirectX, бібліотеки C ++, Microsoft .Net Framework які, можливо, вимагає гра.
Перегляньте інформацію про гру на сайті, можливо там якраз описана проблема з Вашої відкритий, а значить, рішення буде розписано там-же. У будь-якому випадку протягом місяця рішення повинно з'явиться.
Також можливі проблеми зі старими відеокартами, через малий об'єм пам'яті або підтримки шейдерів всього лише другий версії як наприклад в Ati Radeon 9600.
При запуску нових ігор, (якщо оні взагалі запустяться) можливо появи артефактів. В цьому випадку необхідно міняти відеокарту, так як ніякі програми не допоможуть, а підтримка відеокарт старої серії давно припинена виробником.
Самі артефакти відеокарти, це досить неприємна штука, і найчастіше вони зустрічаються при перегріванні оной.
У мого друга Radeon HD4850 протягом кожного місяця літа, доходила до максимальної температури і комп'ютер перевантажувався. Доводилося щомісяця чистити відеокарту від пилу і міняти термопасту.
Добре коли, артефакти відеокарти програмні а не апаратні. Тому що в останньому випадку, після лікування, відеокарта проживе недовго (в кращому випадку рік). Важливо при появі артефактів, швидко вжити заходів, інакше доведеться купувати нову.
Мало не забув ... Ще бувають ситуації, коли при покупці нової відеокарти, ви включаєте комп'ютер, а у Вас зображення повністю спотворено.
Таке буває, коли відеокарти не вистачає живлення. Перевірте, чи підключено додаткове харчування до відеокарти і тягне Ваш БП, ону відяшку :-). Детальніше запитуйте в коментарях.
Також як говорилося вище, незабаром будуть розглянуті варіанти перегріву інших компонентів комп'ютера, в тому числі процесора. Будемо проводити тести на основі популярної програми AIDA.
Також розглянемо як зробити реболлінг - прогрів відеокарти в домашніх умовах. щоб не пропустити.
Так що всіх бажаючих, буду радий бачити на цьому блозі. Низьких Вам температур, цього спекотного літа :-)