Азбука відновлення Windows 2000

  1. Диск ERD
  2. Створення актуального ERD
  3. Відновлення: вручну або швидко?
  4. Відновлення в безпечному режимі
  5. Відновлення за допомогою консолі RC
  6. запуск RC
  7. Пароль адміністратора RC
  8. перевстановлення RC
  9. видалення RC
  10. Приклади використання RC
  11. Використання RC для усунення типових несправностей
  12. Як видалити файл підкачки
  13. Як відключити драйвер або службу
  14. Як відновити файл гілки реєстру SYSTEM

Windows 2000 в усіх відношеннях складніше Windows NT. Це стосується і вбудованих інструментів діагностики, і усунення несправностей. Усунути неполадки в операційній системі можна одним з трьох способів: скористатися диском аварійного відновлення (Emergency Re-pair Disk, ERD); завантажитися в безпечному режимі (Safe Mode), щоб обійти несправні драйвери і помилки в прикладних програмах; завантажити консоль відновлення (Recovery Console, RC), щоб блокувати невірно функціонують драйвери або служби. Всі три інструменти дозволяють виявляти і усувати несправності, що виникли через відсутність або псування файлів, некоректної роботи драйвера або невидаленого тимчасового файлу підкачки. Щоб вибрати відповідний метод, необхідно знати діагностичні та відновлювальні можливості кожного з них.

Диск ERD

Якщо операційна система просто не завантажується, то потрібен диск аварійного відновлення. З його допомогою можна виправити пошкоджений завантажувальний сектор, відновити зіпсовану головний завантажувальний запис (Master Boot Record, MBR), замінити пошкоджені файли NT Loader (NTLDR) і ntdetect.com, а також переписати SCSI-драйвер незалежного постачальника ntbootdd.sys, необхідний для доступу до завантажувального диску. Диск аварійного відновлення дозволяє відновити системний диск після зараження вірусом; це єдиний інструмент, за допомогою якого можна завантажити систему з другого диска в разі виходу з ладу дзеркального тому.

В рамках нового підходу до інструментів відновлення в Windows 2000 був збільшений розмір бази даних налаштувань (гілки SYSTEM) - файлів, складових системний реєстр. Більш об'ємні і численні файли реєстру Windows 2000 вже не вміщаються на диску аварійного відновлення. Тому фахівці Micro-soft скоротили функціональність диска, обмеживши її трьома завданнями:

  • обстеженням і виправленням середовища початкового завантаження;
  • перевіркою файлів Windows 2000 і заміною зіпсованих файлів;
  • перевіркою і внесенням поправок в завантажувальний сектор.

Якщо для вирішення завдання не можна обмежитися невеликими виправленнями - наприклад, в системній папці встановлені некоректні або зіпсовані драйвери пристроїв або проблеми виникли після появи початкового екрану завантаження (OSload-er), - то необхідно завантажити систему в безпечному режимі Safe Mode або скористатися консоллю відновлення RC.

Створення актуального ERD

Створення диска аварійного відновлення при розгортанні кожної системи має стати обов'язковою процедурою. У деяких випадках цей диск - єдиний засіб, який може допомогти повернути систему до життя. Крім того, що диск аварійного відновлення дозволяє швидко звернутися до найважливішого інструменту відновлення, створити його простіше, ніж підтримувати набір файлів установки на кожній робочій станції або забезпечити доступ до загальної мережевої папці з файлами установки. Крім того, за допомогою ERD можна швидко отримати копію робочих даних реєстру на диску. Відновити систему за допомогою дискової копії простіше, ніж з резервного носія.

На настановних дисках Windows 2000 є версія диска аварійного відновлення. Вона може стати в нагоді лише при початковій установці системи. Коли операційна система налаштована на конкретне застосування (наприклад, запущені або відключені служби, створені облікові записи користувачів або груп, налаштована система захисту інформації), вихідний диск аварійного відновлення містить застарілу інформацію і не придатний для відновлення системи. Необхідно створити новий диск, в якому враховані зміни, внесені в конфігурацію системи.

Щоб створити диск ERD для поточної конфігурації, слід скористатися утилітою Backup. Ця утиліта знаходиться не в меню Administrative Tools (як можна було б очікувати), а в розділі System Tools програмної групи Accessories. Утиліту Backup можна запустити і з командного рядка, ввівши з клавіатури

ntbackup

У будь-якому випадку робота Backup починається з появи на екрані закладки Welcome. Якщо користувач вибирає на закладці функцію Create an Emer-gency Repair Disk, то програма просить вставити в НГМД чистий відформатований 3,5-дюймовий диск, як показано на Екрані 1.

В даному діалоговому вікні можна вибрати режим копіювання файлів реєстру. Це потрібно робити завжди, щоб на диску зберігалася остання версія найважливіших файлів конфігурації. Справа в тому, що Windows 2000 має в своєму розпорядженні двома наборами файлів реєстру. В процесі інсталяції оригінали файлів реєстру містяться в каталог \% systemroot% epair. Коли створюється аварійний диск і обраний режим копіювання реєстру, утиліта Backup зберігає файли гілки SYSTEM і в каталозі \% systemroot% epair egback. За допомогою консолі RC можна відновити поточну (а не вихідну) версію найважливіших файлів реєстру, використовуючи файли, поміщені утилітою Backup в каталог egback. Після того як процес створення диска аварійного відновлення і копіювання реєстру завершено, утиліта Backup виводить на екран підтвердження.

В каталозі egback завжди будуть зберігатися останні версії файлів реєстру, якщо створювати новий аварійний диск кожен раз після зміни конфігурації системи. У разі збою можна запустити консоль RC і відновити систему з використанням останніх файлів - замість того, щоб повертатися на два кроки назад через відсутність своєчасно зробленої копії реєстру на диску. Якщо в процесі відновлення системи виникає необхідність в оригіналах файлів реєстру, а локальні копії поточних файлів не були створені за допомогою функції ERD, то відновлювати поточні файли доведеться з магнітної стрічки. При зверненні до файлів з каталогу Repair доводиться виконувати додаткову роботу. В цьому випадку для повного відновлення системи буде потрібно змінити конфігурацію служб і заново встановити всі пакети виправлень, модулі корекції і додатки.

Єдиний недолік утиліти ERD - необхідність використовувати 3,5-дюймовий накопичувач, навіть якщо потрібно лише скопіювати файли реєстру в каталог egback. Це може викликати деякі труднощі у користувачів портативних комп'ютерів.

Відновлення: вручну або швидко?

На диску аварійного відновлення зберігаються лише три файли: autoexec.nt, config.nt і setup.log. Оскільки auto-exec.nt і config.nt не використовуються Windows 2000, тут вони, по суті, не приносять користі. Важливіше файл setup.log, в якому зберігається список всіх компонентів, встановлених процедурою Setup в ході початкового завантаження Windows 2000. Кожне ім'я файлу в setup.log забезпечено контрольної сумою для перевірки вмісту файлу. Якщо з меню відновлення ERD обраний режим Verify Windows 2000 system files, то утиліта Repair порівнює встановлені файли з тими, які перераховані в setup.log, щоб відшукати відсутні або зіпсовані файли. Виявивши зіпсований файл, утиліта Repair замінює його коректної копією з дистрибутива.

Приступаючи до процесу відновлення за допомогою ERD, потрібно завантажитися з компакт-диска або 3,5-дюймових настановних дисків. Потім слід запустити утиліту Repair, вибравши в меню пункт R. Третій варіант описаний в статті Microsoft «How to Create a Bootable Disk for an NTFS or FAT Partition» ( http://support.microsoft.com/suport/ kb / articles / q119 / 4 / 67.asp ). Якщо потрібно замінити один файл даних реєстру, необхідно використовувати консоль RC - диск аварійного відновлення непридатний для відновлення на такому низькому рівні.

У Repair існує два режими роботи. Натиснувши кнопку M, можна перейти в ручний режим Manual Repair, в якому користувачеві надається можливість вибрати дії по відновленню системи зі списку. Для переходу в режим Fast Repair слід натиснути кнопку F, і все відновлювальні операції будуть виконуватися автоматично.

Ручний режим. Щоб контролювати роботу утиліти, необхідно вибрати режим Manual Repair. Меню Manual Repair складається з трьох пунктів: Inspect the startup environment (досліджувати параметри запуску), Verify Windows 2000 system files (перевірити системні файли Windows 2000) і Inspect the boot sector (досліджувати завантажувальний сектор). У разі вибору опції Inspect the startup environment, то утиліта Repair замінює або виправляє файл boot.ini. Якщо Ви вибрали Verify Windows 2000 system files, то Repair порівнює завантажені файли NTLDR, ntdetect.com, arcsetup і arcldr.exe з відповідними елементами файлу setup.log. Якщо виявляються розбіжності, то утиліта пропонує замінити або пропустити файл. Для заміни некоректного файлу необхідні носій з файлами установки або диск з драйверами від незалежного постачальника. Функція Verify Windows 2000 system files не перевіряє файл ntbootdd.sys, необхідний для доступу до операційної системи на дисках SCSI, тому для перезавантаження цього файлу потрібен диск з драйверами для SCSI. У разі вибору опції Inspect the boot sector, то утиліта Repair виправляє активний системний розділ і заново встановлює завантажувальні файли.

Режим швидкого відновлення. Для відновлення знову встановленої системи слід вибрати режим Fast Repair. При цьому автоматично виконуються всі три операції режиму Manual Repair і перевіряються найважливіші файли реєстру (SAM, SECURITY, SYSTEM та SOFTWARE). Якщо файл реєстру відсутній або зіпсований, то Fast Repair копіює його версію з каталогу \% systemroot% epair в каталог \% systemroot% system32 config. В результаті відновлюється первісна (а не поточна) версія файлу реєстру, і система повертається до початкової конфігурації.

Після застосування функції Fast Repair можна відновити поточний стан системи з резервного носія або скористатися консоллю RC, щоб замінити вихідні версії файлів реєстру їх поточними версіями, збереженими в каталозі egback. У статті Microsoft «Differences Between Manual and Fast Repair in Windows 2000» ( http://support.microsoft.com/support/ kb / articles / q238 / 3 / 59.asp ) Наводиться докладний опис кожної з цих операцій і наводить додаткові довідкові матеріали.

Відновлення в безпечному режимі

Для усунення проблем, що виникають після завантаження Windows 2000, необхідно завантажитися в режимі Safe Mode. Щоб перейти в режим Safe Mode, потрібно натиснути клавішу F8, коли при завантаженні системи на екрані з'явиться повідомлення For troubleshooting and advanced startup options for Windows 2000. У безпечному режимі передбачено 10 варіантів початкового завантаження, але найбільш важливі три перші: Safe Mode, Safe Mode with Networking і Safe Mode with Command Prompt. (Більш докладно про використання Safe Mode для відновлення Active Directory (AD) розповідається в ст. Роберта Макінтоша «Відновлення каталогу AD», опублікованій в цьому ж номері журналу - прим. Ред.)

У кожному з перших трьох режимів Windows 2000 запускається з параметрами за замовчуванням, в тому числі з відеодрайвером VGA, базовими драйверами миші і клавіатури, нечисленними драйверами пристроїв і службами, необхідними для виконання основних операцій (а також мережевим драйвером, якщо обраний режим Safe Mode with Networking). У Safe Mode і раніше діють функції автоматичного виявлення обладнання Plug-and-Play (PnP), тому перед завантаженням в безпечному режимі необхідно відключити пристрої, що викликали збій. Однак, якщо потрібно з'ясувати, як і наскільки успішно механізм PnP розпізнає і конфігурує нові апаратні засоби, перед завантаженням необхідно підключити до машини нові пристрої.

Safe Mode. Цей режим слід вибрати, якщо поведінка системи стає некоректним після установки спеціалізованої програми для миші або клавіатури, факсу, цифрової фотокамери, мережевого клієнта або програми енергозбереження для ноутбука. Якщо система успішно завантажується в безпечному режимі, то, ймовірно, її вдасться відновити, просто видаливши програму-порушника. У Safe Mode можна перевстановити функції захисту, програми корекції і навіть повні пакети виправлень, повернувши вийшла з ладу машину в нормальний стан. Завершити роботу системи слід, як правило, з меню Start.

Safe Mode with Networking. Цей варіант безпечного режиму доповнений мережевими функціями. Слід пам'ятати, що Safe Mode with Networking працює тільки з локальними сполуками, так що в цьому режимі не можна виконувати діагностику, тестувати або створювати нові сполуки DUN або VPN.

Safe Mode with Command Prompt. Даний пункт слід вибрати, якщо несправності відеодрайвера, клавіатури або миші не дозволяють працювати через графічний інтерфейс. В цьому режимі система виконує тільки дев'ять процесів: System, SMSS, Csrss, Winlogon, Services, Lsass, Taskmgr, Svchost і Winmgt. Щоб вивести на екран список команд, сумісних з даними режимом завантаження, слід набрати в командному рядку:

help

У цьому режимі можна користуватися багатьма відомими утилітами відновлення, в тому числі Chkdsk, Chkntfs, Convert, Diskcopy і Format, а також звичайними командами для роботи з файлами. Хоча навігація по Windows 2000 за допомогою командного рядка утруднена, користувач може перевіряти і форматувати диски FAT і NTFS, переміщати, копіювати, перейменовувати і видаляти файли і каталоги. Щоб перезавантажити систему в безпечному режимі, потрібно натиснути клавіші Ctrl + Alt + Del, і на екрані з'явиться знайоме діалогове вікно Windows Security. Потім слід клацнути на пункті Shutdown. Якщо діалогове вікно Security не з'явилося, комп'ютер доведеться вимкнути, а потім знову включити.

Після того як режим (Safe Mode) обраний, процедура Startup повертає систему в завантажувальний меню, з якого потрібно вибрати конкретну установку Windows 2000 (якщо на машині встановлений не один екземпляр системи). Потім на екрані прокручується довгий список файлів, відповідних завантажуваних компонентів операційної системи. Завантаження в режимі Safe Mode займає більше часу, ніж звичайна завантаження, тому слід запастися терпінням, чекаючи на запрошення до початку роботи.

У відповідь на запрошення необхідно вказати локальну обліковий запис Administrator і пароль (але не обліковий запис і пароль адміністратора домена). Якщо користувач забув ім'я облікового запису або пароль, доведеться перевстановити операційну систему або скористатися утилітою від незалежного постачальника, щоб скинути пароль і ім'я цього облікового запису. Потім Windows 2000 підтверджує, що машина працює в безпечному режимі (див. Екран 2), і потрібно клацнути OK, щоб продовжити роботу. Як показано на Екрані 3, Windows 2000 розміщує нагадування про режим Safe Mode в кожному кутку екрану, змінює колір фону на чорний і обмежує робочу область вікном VGA мінімального дозволу.

Відновлення за допомогою консолі RC

RC має розширеним набором функцій ERD і Safe Mode. Консоль відновлення незамінна, якщо виникають проблеми з завантаженими драйверами, службами або файлами реєстру, відкритими в процесі роботи (для усунення таких несправностей можна використовувати диск аварійного відновлення або безпечний режим). RC працює з командним рядком, тому консоль можна використовувати в тих випадках, коли через апаратних неполадок або проблем з драйверами не вдається завантажити графічну оболонку.

Подібно диску аварійного відновлення, RC дозволяє відновити зіпсований файл boot.ini і головний завантажувальний запис, а також перевірити і замінити компоненти Windows 2000. За допомогою RC можна замінити зіпсований SCSI- або відеодрайвер; відформатувати і розбити на розділи жорсткий диск; зупинити або відключити сумнівні служби; видалити тимчасовий сторінковий файл, який заважає створити більш об'ємний постійний файл підкачування. Детальніше про застосування RC для усунення трьох найбільш поширених системних неполадок розказано в урізанні «Використання RC для усунення типових несправностей» .

RC можна запустити з компакт-диска Windows 2000 або настановних дисків (кнопка F10 на екрані Welcome to Setup). Можна також встановити локальну копію RC, але вона буде корисна лише в тому випадку, якщо система успішно завантажується. RC має ще одна важлива перевага: її можна використовувати для пошуку та усунення несправностей системи NT 4.0 (консоль слід запустити з компакт-диска або встановити заздалегідь на машині NT 4.0).

Процедура установки RC проста і займає мало часу, але, перш ніж приступити до неї, необхідно виконати декілька умов:

  • потрібна наявність 7 Мбайт вільного простору на завантажувальному диску;
  • не можна інсталювати RC під час установки Windows 2000;
  • не можна інсталювати RC, якщо завантажувальний диск входить до складу програмно-організованого дзеркального набору дисків.

Програмно-організований дзеркальний набір необхідно розбити, інсталювати RC, а потім відтворити заново. Однак якщо використовуються успадковані базові дзеркальні диски, перенесені з NT 4.0 в Windows 2000, то розбивати набір слід лише в тому випадку, якщо системний диск планується перетворити з базового в динамічний. Windows 2000 не може відтворити успадкований набір дзеркальних дисків. Якщо планується відновити системний диск в Win-dows 2000, то необхідно перетворити успадкований диск в динамічний, а потім відтворити дзеркальний набір.

Якщо система відповідає цим вимогам, то для інсталяції RC потрібні носій з Windows 2000 (встановити RC можна з будь-якого інсталяційного носія, в тому числі і Windows 2000 Professional) і пароль локального облікового запису Administra-tor. Щоб інсталювати локальну копію RC, слід ввести в командному рядку

F: i386winnt32 / cmdcons

де F - місцезнаходження дистрибутивних файлів або компакт-диск з Windows 2000. Winnt32.exe ініціює процедуру Windows 2000 або NT 4.0 Setup. Параметр / cmdcons вказує на необхідність установки RC і являє собою лише один з багатьох ключів, використовуваних даною утилітою.

запуск RC

После перезавантаження RC з'являється в нижньому рядку меню. У разі Вибори опції RC, то у верхній части чорного екранах Відображається текст Win-dows 2000 Recovery Console V5.0, а во время завантаження файлів - Знайомий рядок з точок. Потім RC виводить текстовий екран, на якому перераховані екземпляри Windows 2000 і NT 4.0 із зазначенням літери розділу диска і імені системного каталогу, і запрошує вибрати операційну систему для запуску. На Екрані 4 показано меню машини, на якій можна завантажити чотири операційні системи: одну з диска C, одну з диска D і дві з диска E. Відображаючи список розпізнаних примірників операційної системи, RC НЕ доповнює його описом кожного розділу і каталогу. Тому при наявності декількох системних каталогів перед завантаженням RC необхідно ще раз перевірити букву диска і ім'я системного каталогу для завантаження. Завантаживши операційну систему, RC виводить командний рядок в системному каталозі.

Після інсталяції локального екземпляра RC файлу boot.ini присвоюються атрибути System, Hidden, Read-Only і Archive. На Екрані 5 показаний файл boot.ini машини з чотирма операційними системами. В останньому рядку цього файлу (C: cmdconsootsect.dat = «Microsoft Windows 2000, Recovery Console» / cmdcons) міститься команда запуску RC. Якщо згодом адміністратор вирішить деінсталювати RC, буде потрібно змінити атрибути файлу boot.ini таким чином, щоб мати можливість видалити рядок запуску RC і зберегти змінений файл boot.ini. Нижче я поясню, як це зробити.

Пароль адміністратора RC

Після того як введено число, відповідне запускається примірнику операційної системи, RC запитує локальний пароль адміністратора. Консоль завжди запитує пароль для облікового запису Adminis-trator, навіть якщо вона перейменована. Хоча текст на екрані реєстрації RC не змінюється, консоль приймає пароль для перейменованої облікового запису і реєструє користувача.

Після введення пароля на екрані з'явиться запрошення командного рядка. Користувач може безперешкодно досліджувати системні файли, відключати служби, видаляти або замінювати файли і вносити інші зміни, щоб повернути систему в робочий стан.

Встановлюючи RC на машині, яка згодом наділяється функціями контролера домену (DC) Windows 2000, адміністратор по суті послаблює інформаційний захист. Коли майстер Configure Your Computer призначає перший DC в лісі, Windows 2000 присвоює паролю для режиму відновлення Directory Services Restore Mode нульове значення. Зломщик може скористатися цим, щоб зареєструватися в обхід встановленої процедури авторизації. Більш того, майстер Configure Your Com-puter автоматично присвоює нульове значення паролю RC Administrator.

У грудні 2000 р Microsoft випустила виправлення для усунення цієї прогалини в системі безпеки. У статті Microsoft «The Configure Your Computer Wizard Sets Blank Recovery Mode Password» ( http://support.microsoft.com/support/ kb / articles / q271 / 6 / 41.asp ) Описується пролом в системі захисту і наводиться URL для завантаження виправлення. Ймовірно, цей модуль корекції увійде до складу пакету виправлень Service Pack 2 (SP2).

перевстановлення RC

Повторна інсталяція RC необхідна в двох випадках. Якщо консоль RC встановлена ​​в розділі FAT, який згодом перетвориться в формат NTFS, то що зберігаються в каталозі cmdcons файли, специфічні для конкретної файлової системи, недійсні для нового розділу NTFS. У цій ситуації необхідно заново інсталювати RC або запускати RC з компакт-диска Windows 2000.

Повторна установка RC необхідна і після переходу на пакет виправлень SP2. В каталозі cmdcons містяться найважливіші завантажувальні драйвери. Вони можуть бути замінені при установці пакетів виправлень, тому потрібно спочатку застосувати пакет виправлень до файлів установки або використовувати екземпляр Windows 2000 з уже виправленими файлами. Після завершення процедури установки SP2 слід повторно інсталювати RC з каталогу установки. У підсумку в каталозі cmdcons знаходитимуться останні версії всіх необхідних завантажувальних драйверів.

видалення RC

Видалення RC проводиться в кілька етапів. Спочатку необхідно видалити прихований файл CMDLDR в кореневому каталозі завантажувального диска, прихований каталог cmdcons і його вміст, а потім текстовий рядок в файлі boot.ini, за допомогою якої запускається утиліта.

Оскільки CMDLDR і каталог cmdcons мають атрибути Hidden і System, потрібно спочатку зробити їх видимими в Windows Explorer. У меню Tools програми Windows Explorer потрібно клацнути на пункті Folder Options і вибрати закладку View. Слід встановити прапорець Show hidden files and folders, скинути прапорець Hide protected operating system files і клацнути OK. Потім потрібно відшукати і видалити каталог cmdcons і файл CMDLDR.

Видалити командний рядок RC з файлу boot.ini трохи складніше, тому що boot.ini є прихованим системним файлом, і призначений тільки для читання. Слід клацнути на файлі правою кнопкою миші в Windows Explorer, вибрати в меню пункт Properties і скинути атрибути файлу. Після видалення прапорця Read-only з'являється можливість змінити завантажувальний файл і зберегти його з тим же ім'ям. Атрибути можна скинути і з командного рядка:

Attrib -h -s -r boot.ini

Файл boot.ini грає найважливішу роль в процесі завантаження, тому, перш ніж змінити його, необхідно зробити копію файлу за допомогою команди

C: copy boot.ini boot.ini.bak

Потім, відкривши boot.ini.bak в текстовому редакторі (наприклад, Notepad, Word-Pad), слід видалити рядок, що містить текст Windows 2000 Recovery Console, і зберегти файл з цим ім'ям boot.ini.

Тепер все сліди RC видалені, і систему можна запустити знову. З метою безпеки після завантаження системи рекомендується відновити атрибути Hidden, System і Read-only за допомогою команди Attrib + h + s + r boot.ini. Якщо всі маніпуляції проводилися на комп'ютері користувача, то бажано відновити колишній режим функції View програми Windows Explorer.

Приклади використання RC

Команди консолі відновлення наведені в Таблиці 1. За допомогою цих команд можна копіювати, перейменовувати і замінювати файли і каталоги операційної системи; відключати і активізувати драйвери і служби; виправляти найважливіші завантажувальні файли; відшукувати помилки на жорсткому диску і частково усувати їх; створювати і форматувати розділи жорсткого диска; виконувати інші операції. Щоб виконувати сценарії з консолі, необхідно активізувати команду Set. Функції і синтаксис кожної команди документовані в статті Microsoft «Descrip-tion of the Windows 2000 Recovery Console» ( http://support.microsoft.com/support/ kb / articles / q229 / 7 / 16.asp ).

Працюючи з RC, слід пам'ятати про деякі важливі обмеження. Дозволені звернення тільки до системного диску, каталогу \% systemroot%, каталогу cmdcons і змінних носіїв, в тому числі 3,5-дюймовим дискам і компакт-диску. Інші каталоги системного диска можна побачити на екрані, але при спробі змінити файл або каталог, відмінний від кореневого системного каталогу, система видасть повідомлення Access denied (відмова в доступі). Не можна використовувати RC і для створення нових файлів або копіювання файлів з системного диска на змінний носій (але можна копіювати файли з дискети або CD-ROM на жорсткий диск). Приступаючи до операції відновлення, слід пам'ятати про ці обмеження і переконатися в наявності всієї необхідної інформації і драйверів для заміни.

Диск аварійного відновлення призначений для усунення невеликих несправностей, що виникають при завантаженні. Якщо система завантажується, але потім виникають проблеми, пов'язані з конкретними додатками, слід вибрати для завантаження режим Safe Mode. Щоб змінити завантажуються компоненти операційної системи, потрібна консоль RC. Слід пам'ятати, що функції PnP Windows 2000 активні і в режимах Safe Mode і RC; тому перед запуском утиліти відновлення несправність приладу слід відключити. Ще важливіше пам'ятати, що необережне поводження з будь-якої з цих утиліт може порушити нормальне функціонування системи або зовсім вивести її з ладу, так що слід ретельно підготуватися до роботи і діяти обачно.

Паула Шерік - редактор Windows 2000 Magazine і консультант з питань планування, реалізації та взаємодії мереж. Її адреса: [email protected] .

Використання RC для усунення типових несправностей

Консоль Recovery Console (RC) дозволяє усувати деякі проблеми, які не можна вирішити за допомогою диска аварійного відновлення (Emergency Repair Disk, ERD) або режиму Safe Mode. Три типові завдання, для вирішення яких застосовується RC, - видалення файлу підкачки, відключення драйвера або служби і відновлення файлів гілки реєстру SYSTEM.

Як видалити файл підкачки

При збої в процесі установки Windows 2000 або Windows NT 4.0 (або при інсталяції пакета виправлень) іноді утворюється дуже маленький тимчасовий файл підкачки, який заважає операційній системі створити більш об'ємний постійний файл. У таких випадках операційна система завантажується і використовує тільки тимчасовий файл, що різко знижує продуктивність. Тимчасовий файл підкачки відкритий і використовується під час роботи системи, тому його неможливо видалити. Більш того, при існуючому тимчасовому файлі операційна система не створює постійний файл підкачування, навіть якщо налаштований постійний файл відповідного розміру. Видалити тимчасовий або постійний сторінковий файл можна за допомогою RC, але дана процедура досить складна.

  1. Перед завантаженням RC необхідно з'ясувати, де знаходиться тимчасовий і постійний файли підкачки. І Windows 2000, і NT 4.0 розміщують постійний файл підкачування в корені розділу, а тимчасовий файл - в корені системного каталогу. Щоб дізнатися розділ і каталог тимчасового і постійного файлів, слід відшукати за допомогою функції пошуку Windows Explorer файл з ім'ям pagefile.
  2. Як обирається за замовчуванням призначається каталог, що містить файл підкачки. Якщо файл знаходиться в кореневому каталозі розділу C і цей розділ обраний за замовчуванням, то він з'явиться відразу в командному рядку (C :). Якщо файл підкачки знаходиться в кореневому системному каталозі winnt32, то слід ввести команду cd C: winnt32.
  3. Щоб файл підкачки можна було побачити з консолі RC, необхідно перезаписати його вмістом іншого файлу. Для цього слід скопіювати будь-який файл в каталог, що містить файл підкачки, і перейменувати скопійований файл в pagefile.sys. Наприклад, щоб скопіювати і перейменувати файл з ім'ям help.txt, потрібно ввести команду copy help.txt pagefile.sys
  4. Щоб видалити щойно створений файл підкачки, слід ввести команду delete pagefile.sys
  5. Потім слід перезапустити систему, запровадивши у відповідь на запрошення RC команду Exit. При перезапуску Windows 2000 помічає відсутність файлу підкачки і відтворює його, використовуючи параметри Virtual Memory з System Properties, Advanced, Performance Options. На моєму ноутбуці Windows 2000 в результаті цієї операції було створено також новий файл hiberfile.sys для збереження стану системи під час «сплячки».
Як відключити драйвер або службу

Припустимо, що операційна система зависає через помилки драйвера або служби перш, ніж користувач звернеться до програми, за допомогою якої можна відключити несправний компонент. Досить трьох команд RC, щоб блокувати відповідний файл Windows 2000 і перезапустити систему. Перезапустивши систему, можна назавжди видалити або замінити несправний драйвер або службу.

Щоб переглянути статус усіх драйверів і служб, слід ввести в командному рядку

listsvc

Дана команда видає список драйверів і служб, що складається з трьох стовпців, в яких вказані ім'я внутрішнього драйвера або служби, статус компонента і (в деяких випадках) текст опису. Команда Listsvc показує низкоуровневое ім'я, а не описовий, зазвичай приводиться в програмах Services або Devices при роботі в Windows 2000. Наприклад, Listsvc виводить Lanmanworkstation для служби Workstation, Rasman для служби Remote Access Connection Manager і Seclogon для служби RunAs. Команда видає довгий перелік результатів, і для ознайомлення з усім списком доводиться прокручувати багато екранів. Вибравши ім'я сумнівного компонента, слід відключити його за допомогою команди

disable

Щоб перезапустити систему, потрібно скористатися командою Exit. Якщо відключені драйвер або служба дійсно були винуватцями збоїв, то після перезапуску працездатність системи буде повністю відновлена.

Як відновити файл гілки реєстру SYSTEM

Якщо файл гілки реєстру SYSTEM відсутня, фрагментований, зіпсований або занадто великий, то Windows 2000 не може завантажити його і почати роботу. Через апаратних обмежень операційна система не в змозі звертатися до пам'яті понад 16 Мбайт під час початкового завантаження. Щоб запустити операційну систему, необхідно розмістити завантажувач, файли ядра, коди рівня апаратних абстракцій (HAL) і файл SYSTEM в пам'яті об'ємом 16 Мбайт. Якщо дана умова порушено, то Windows 2000 видає повідомлення про відсутній або зіпсованому файлі. Зазвичай це повідомлення свідчить про те, що файл SYSTEM фрагментований або зіпсований.

Якщо файл SYSTEM фрагментований, то Windows 2000 не може почати роботу в розділі NTFS. Щоб частково - якщо не повністю - дефрагментировать файл, можна завантажити RC і скопіювати файл SYSTEM. RC працює з версією операційної системи в мінімальній конфігурації, тому утиліта не потребує файлі SYSTEM для запуску Windows 2000. Операція завершиться успішно, якщо на жорсткому диску є безперервне вільний простір, де можна розмістити копію, придатну для завантаження. Слід завантажити RC і перейти в каталог \% systemroot% system32config (в якому зберігаються активні файли реєстру) за допомогою команди:

cd winntsystem32config

Потім потрібно дати файлу SYSTEM тимчасове ім'я:

rename system system.org

Після чого копіювати назад перейменований файл в файл з вихідним ім'ям:

copy system.org system

Нарешті, слід перезапустити систему командою Exit.

Іноді в результаті неполадок Windows 2000 або файлової системи файл SYSTEM виявляється не фрагментованим, а зіпсованим, в результаті чого операційну систему запустити не вдається. При наявності актуальних даних в каталозі epair egback зіпсований файл SYSTEM можна замінити справної копією, виконавши всього два дії. По-перше, потрібно перейменувати зіпсований файл і його власну резервну копію (system.alt) в каталозі config:

cd system32config ren system system.old ren system.alt systemalt.old

Потім скопіювати нормальну копію файлу з \% systemroot% epair egback в \% systemroot% system32config:

cd \% systemroot% epair egback copy system \% systemroot% system32config *. *

На завершення операції потрібно ввести в запрошенні команду Exit, щоб перезапустити комп'ютер.

назад

Відновлення: вручну або швидко?

Дополнительная информация

rss
Карта