Багатодітним готують єдиний закон

  1. Валентина Матвієнко: «В ОСНОВУ ЗАКОНУ ПРО БАГАТОДІТНИХ СІМ'ЯХ буде покладено ПРАКТИКА РЕГІОНІВ РОСІЇ»
  2. НОВИЙ ПОГЛЯД НА держгарантії
  3. В СІМ'ЯХ ІНІЦІАТИВУ ОЦІНИЛИ
  4. БАГАТО ДІТЕЙ - ЦЕ СКІЛЬКИ?
  5. НЕЛЕГКА РОБОТА

У Раді Федерації розробляють закон, що закріплює в федеральному законодавстві статус багатодітних сімей. З такою пропозицією звернувся до палати регіонів Патріарх Московський і всієї Русі Кирило в ході щорічних Різдвяних парламентських зустрічей. Спікер палати Валентина Матвієнко погодилася з ініціативою негайно, більше того, доручила колегам почати розробку єдиного закону про підтримку багатодітних.

Валентина Матвієнко: «В ОСНОВУ ЗАКОНУ ПРО БАГАТОДІТНИХ СІМ'ЯХ буде покладено ПРАКТИКА РЕГІОНІВ РОСІЇ»

Багатодітним сім'ям потрібен єдиний юридичний статус, проте уніфікувати на федеральному рівні заходи підтримки таких родин не варто. Про це сказала голова Ради Федерації Валентина Матвієнко, відповідаючи на питання нашого видання.

Вона зазначила, що робота над законом про багатодітні родини сенаторами вже ведеться. «На це потрібен час -Нам треба буде непроста робота. Краще не поспішати і зробити якісний закон », - вважає Валентина Матвієнко. При цьому наголосила, що поліпшення демографії визначені Президентом Росії як один з найважливіших пріоритетів держави. На її переконання, «прийшов час повернутися до єдиного закону про підтримку багатодітних сімей». «У них повинен бути єдиний юридичний статус - зараз в різних регіонах він регламентується по-різному. Нам належить уважно вивчити регіональну практику і закласти її в основу єдиного закону », - вважає спікер Ради Федерації.


Тим часом Валентина Матвієнко відзначила, що «абсолютної уніфікації» заходів підтримки багатодітних не буде. За її словами, можливість регіональної підтримки сімей з трьома і більше дітьми залишаться.

НОВИЙ ПОГЛЯД НА держгарантії

«Зараз заходи підтримки багатодітних розкидані по різних законах. Але мені видається, що сьогодні треба проаналізувати, чи достатні ці заходи. І зібрати їх в один закон », - пояснила Валентина Матвієнко .

Займатися підготовкою законопроекту будуть комітети Ради Федерації з соціальної політики і з питань науки, освіти та культури, займатиметься роботою - віце-спікер Галина Карелова . Підключитися до роботи готові і в Держдумі - про це повідомив заступник голови палати Петро Толстой .

«Такий єдиний закон, що систематизує заходи підтримки багатодітних сімей, в першу чергу стане зручним інструментом для батьків, дозволить їм краще знати свої права і гарантії, - вважає Галина Карелова. - Потрібно єдине розуміння статусу багатодітної сім'ї, систематизація діючих гарантій ».

Сенатор нагадала про те, що за останній час з'явилося багато нових заходів підтримки і пільг для багатодітних сімей: «Вони прописані в Житловому, Трудовому, Податковому і Земельному кодексах, в пенсійному законодавстві, у всіх базових соціальних законах і безлічі інших, в указах президента. Навіть досвідченим юристам потрібно час, щоб зорієнтуватися в цьому різноманітті правових норм. Що ж говорити про громадян, які не мають спеціальної освіти ».

На її думку, зведення всіх заходів підтримки в єдиний закон дасть можливість по-новому поглянути на державні гарантії, надані багатодітним сім'ям, побачити прогалини і повтори в системі і, можливо, ініціювати додаткові правові норми, що стосуються сімей з дітьми. «Нам є на що спиратися, - констатувала сенатор. - Є Національна стратегія дій в інтересах дітей, є указ Президента РФ про проведення Десятиліття дитинства. Ці документи ляжуть в основу концепції нового закону ».

В СІМ'ЯХ ІНІЦІАТИВУ ОЦІНИЛИ

«Тему підтримки багатодітних сімей не раз піднімали на найвищому рівні, - нагадала голова Комітету Ради Федерації з науки, освіти та культури   Зінаїда Драгункина «Тему підтримки багатодітних сімей не раз піднімали на найвищому рівні, - нагадала голова Комітету Ради Федерації з науки, освіти та культури Зінаїда Драгункина . - І зверніть увагу: ставлення до сімей з трьома і більше дітьми в суспільстві змінилося - я більше ніде не чую якихось зневажливих висловлювань про них. Навпаки, люди усвідомили: саме багатодітні сім'ї - запорука успішного демографічного розвитку нашої країни. Виробляючи заходи підтримки таких сімей, ми дбаємо про майбутнє нашої держави. І, зрозуміло, складно переоцінити значення того, що Патріарх Московський і всієї Русі Кирило запропонував визначити статус багатодітної сім'ї саме в федеральному законі, а Валентина Іванівна Матвієнко додала, що в цьому ж єдиному законі потрібно об'єднати всі заходи підтримки таких сімей. Як співголова Національної батьківської асоціації, можу сказати, що захист багатодітних сімей - один з пріоритетів державної політики ».

За її словами, пропозиція патріарха і спікера Ради Федерації вже знайшло відгук у суспільстві. «Я зустрічалася зі своїми виборцями з Зеленограда, які були присутні на Різдвяних парламентських зустрічах, і знаєте, вони були в хорошому сенсі слова вражені. Одна багатодітна мама мені розповіла, наскільки їм важливо, що про них говорять на такому рівні, що про них піклуються, що скоро у них буде «свій», окремий закон », - розповіла Зінаїда Драгункина. І наголосила: потужний імпульс подальшій роботі в інтересах сім'ї і дітей надав Президент Росії Володимир Путін .

«На підсумковому засіданні Координаційної ради з реалізації Нацстратегії дій в інтересах дітей на 2012-2017 роки глава держави запропонував ряд нових конкретних заходів підтримки російської сім'ї та дітей, - нагадала сенатор. - Це підтверджує постійне особисту увагу глави держави до питань сім'ї, материнства і дитинства, фізичного і морального здоров'я дітей, захисту традиційних сімейних цінностей ».

У тому, що в державній сфері і в суспільстві стався поворот в сторону проблем дітей, активізувалася робота по їх подоланню, важливу роль грав президентський статус Національної стратегії, затверджений указом глави держави 1. червня 2012 року, в День захисту дітей, вважає Зінаїда Драгункина. «У 2018 року ми вступили в Десятиліття дитинства, оголошене в нашій країні указом Президента Росії. Важливо забезпечити спадкоємність з прийнятими стратегічними документами у сфері дитинства та з урахуванням нових викликів, об'єднуючи зусилля держави і суспільства, вибудувати подальшу ефективну роботу в інтересах сім'ї і дітей. Кожна дитина повинна відчувати себе захищеним, потрібним і щиро улюбленим, мати можливість реалізувати свій творчий хист, відбутися в житті, бачити майбутнє своєї країни. Благополуччя сім'ї і дітей - пріоритетна сфера наших загальнонаціональних інтересів », - заявила вона.

БАГАТО ДІТЕЙ - ЦЕ СКІЛЬКИ?

ДОВІДКА Існуючі заходи держпідтримки багатодітних сімей
2011 рік. Безкоштовне надання земельної ділянки багатодітним сім'ям, які проживають на території регіону не менше п'яти років. Граничні розміри ділянки встановлюються регіональним законом.
2012 рік. Щомісячна субсидія батькам на оплату дитячого садка.
Розмір виплати встановлюється в регіоні. При цьому в федеральному законодавстві закріплений нижній поріг субсидії: 20 відсотків середнього розміру батьківської плати за державні та муніципальні дитсадки в даному суб'єкті на першу дитину, 50 відсотків - на другого, 70 відсотків - на третю.
2014. Заходи соціальної підтримки щодо забезпечення житлом (замість безкоштовного надання земельної ділянки). Підстави - громадяни повинні перебувати на обліку в якості нужденних у житлових приміщеннях або мати підстави встати на цей облік.
2017 рік. Програма підтримай багатодітних сімей з 1 січня 2018 року. Про початок її реалізації оголосив Президент Росії Володимир Путін на засіданні Координаційної ради з реалізації Національної стратегії дій в інтересах дітей.

У чинному законодавстві передбачені різні «бонуси» для сімей з трьома і більше дітьми, в тому числі виділення їм земельних ділянок із проведеної інфраструктурою, виплата додаткових посібників, надання автомобілів, нарахування материнського капіталу за народження третьої дитини, пільговий проїзд на громадському транспорті, безкоштовне харчування у школі. Проблема в тому, що здебільшого підтримка даної категорії громадян регулюється регіональними законами, і, відповідно, належні їм пільги та допомоги істотно різняться від одного суб'єкта Федерації до іншого.

«Ідея єдиного закону для багатодітних сімей виникла не спонтанно, - нагадала член Комітету Ради Федерації з соціальної політики Олена Попова. - Важливо, щоб члени багатодітних сімей, приїжджаючи, приміром, з Новосибірська в Москву, мали ті ж самі пільги і знижки при відвідування музеїв або проїзді в метрополітені ».

Чому ж досі не вдалося зробити кращі практики шаблоном? «В даному випадку важливо згадати про указ президента від 1992 року про заходи соціальної підтримки багатодітних сімей», - сказала сенатор. Саме цей документ наказує, що статус багатодітної сім'ї визначають влади суб'єктів Федерації, вони ж закріплюють це поняття в регіональних законах. Тобто в одному регіоні багатодітній може вважатися сім'я з трьома дітьми, а в сусідньому - з п'ятьма. Цей же указ має на увазі, що в кожній області, краї і республіці можуть бути свої законодавчі акти, регулюючі заходи підтримки багатодітних. Також документ визначає мінімальний перелік пільг, але це носить скоріше декларативний характер, оскільки в ньому не міститься конкретного механізму їх реалізації. «Проблема в тому, що указ не є федеральним законом і не підлягає скасуванню, - зазначила Олена Попова. - У зв'язку з цим ми домовилися промоніторити і вибрати кращі практики суб'єктів в цій сфері. Саме вони і потраплять в єдиний федеральний закон ».

При цьому сенатори не забувають і про прийняту в 2016 році законодавчої ініціативи про розмежування повноважень між різними рівнями влади. «Виходячи з цього, ми не завжди можемо спустити регіонах нові зобов'язання, - зазначила сенатор. - Найчастіше ми просто даємо їм право прийняти на своїй території додаткові закони ».

Ще одна проблема, на думку Олени Попової, - це відсутність контролюючого органу, який міг би відстежувати політику щодо багатодітних на всій території Росії і вказувати регіонах на недоліки в їх практиках. «Є, звичайно, контрольно-рахункові палати та координаційні ради з надання допомоги багатодітним сім'ям, але вони діють далеко не скрізь, - пояснила вона. - А в Міністерстві праці та соціального захисту навіть немає відокремленого департаменту, який би відповідав за підтримку багатодітних. Але якщо ми говоримо про те, що сім'ї з трьома і більше дітьми - це оплот Росії, що попереду - демографічний провал і без збільшення числа багатодітних ми цю проблему не вирішимо, звичайно, цю ситуацію потрібно змінювати ». Тут також міг би допомогти єдиний федеральний закон.

НЕЛЕГКА РОБОТА

Легкої роботи зі створення зазначеного нормативного акту не буде, прогнозують в Раді Федерації. «Швидше за все, нам доведеться створювати спеціалізовану робочу групу і перед нею буде поставлено досить складне завдання - проаналізувати безліч законів і аргументувати, чому ті чи інші практики кращі», -зазначив голова Комітету з питань соціальної політики Валерій Рязанський . При цьому сенатори пообіцяли не забути про головне - прописати джерела фінансування тих бонусів, які потраплять в єдиний федеральний закон.

«Важливо, щоб цей закон містив конкретні заходи підтримки, - закликав член Громадської палати, керівник робочої групи з моніторингу законодавства і правозастосовчої практики в сфері захисту прав дітей і зміцнення традиційних сімейних цінностей Сергій Рибальченко. - Якщо ж він просто буде повторювати указ президента від 1992 року, то мало що змінить в ситуації, пов'язаної з поліпшенням становища багатодітних сімей ».

Зокрема, на думку експерта, «було б дуже добре», якби в федеральному законі було передбачено реальне допомогу на кожну дитину в багатодітній родині, яка виплачується до тих пір, поки молодший не досягне повноліття. «Як позитивний приклад можна привести Сахалінську область, в якій в 2011 році були введені додаткові заходи підтримки багатодітних сімей, в тому числі виплата регіонального допомоги на кожну дитину. Завдяки цьому в області досягнуто суттєві успіхи, пов'язані з ростом народжуваності, - пояснив він. - Звичайно, грандіозним досягненням буде, якщо такі заходи будуть закріплені федеральним законом ». Не менш важливо, на його думку, закріпити на федеральному рівні критерії багатодітності.

ДО РЕЧІ

Пільги для багатодітних сімей

(З указу Президента РФ, 1992 рік)

1. Знижка у розмірі не нижче 30 відсотків встановленої плати за користування опаленням, водою, каналізацією, газом і електроенергією, а для сімей, які проживають в будинках, що не мають центрального опалення, - від вартості палива, придбаного в межах норм, встановлених для продажу населенню на даній території.

2. Безкоштовна видача ліків, що надаються за рецептами лікарів, для дітей у віці до шести років.

3. Безкоштовний проїзд на транспорті (трамвай, тролейбус, метрополітен і автобус міських ліній, крім таксі), а також в автобусах приміських і внутрірайонних ліній для учнів загальноосвітніх шкіл.

4. Прийом дітей у дошкільні установи в першу чергу.

5. Безкоштовне харчування (сніданки та обіди) для учнів загальноосвітніх та професійних навчальних закладів за рахунок коштів всеобучу та відрахувань від їх виробничої діяльності та інших позабюджетних відрахувань.

6. Безкоштовне забезпечення відповідно до встановлених нормативів шкільною формою або заміняє її комплектом дитячого одягу для відвідування шкільних занять, а також спортивною формою на весь період навчання дітей у загальноосвітній школі за рахунок коштів всеобучу яких інших позабюджетних коштів.

7. Один день на місяць для безкоштовного відвідування музеїв, парків культури і відпочинку, а також виставок.

8. Сприяння в наданні багатодітним сім'ям пільгових кредитів, дотацій, безпроцентних позик на придбання будівельних матеріалів і будівництво житла.

БАГАТО ДІТЕЙ - ЦЕ СКІЛЬКИ?
Чому ж досі не вдалося зробити кращі практики шаблоном?

Дополнительная информация

rss
Карта