- 1. Занурення в комфортну ілюзію, придуману кимось
- 2. Відтворення уявлення про втрачені з часом артефактах і події
- 3. Побудова ілюзії, свого ідеального світу
- 4. Імітація небезпечних ситуацій для набуття досвіду
- 5. Віртуалізація ділових процесів
- 6. Віртуалізація взаєморозрахунків
- 7. Резюме розділу
Розмову №1 можна освіжити в пам'яті, перейшовши по засланні
Ілюзії залучають нас тим, що рятують від болю, а в якості заміни приносять задоволення.
За це ми повинні без нарікань приймати, коли, вступаючи в суперечність з частиною реальності, ілюзії розбиваються вщент.
Зигмунд Фрейд
У першій частині ми визначили основні властивості і характеристики, дійових осіб і оточення явища Віртуальної реальності, трактуючи цей феномен ширше, ніж Вікіпедія та інші сучасні джерела. Ми припустили, що це штучна реальність створена, не тільки виключно за допомогою технічних засобів, а Ілюзія взагалі. По крайней мере, це поняття так і трактувалося в докомпьютерную епоху.
Тепер давайте зберемо, і проаналізуємо інформацію, для чого люди вдаються до її "вживання", які дози безпечні, не викликають звикання і побічних ефектів.
1. Занурення в комфортну ілюзію, придуману кимось
А коли ж ми вперше стикаємося з відчуттями неіснуючого світу? Напевно це все-таки казки, які нам читали в дитинстві. З давніх часів, відчуваючи потребу хоча б на час втекти від жорстокої реальності, в іншу: щасливу, справедливу і комфортну, люди придумували казки. Хоча справедливості заради, треба зауважити, що на деяких більше діє зворотний ефект. Занурюючись в жахи і страждання, людина вирвавшись назад в об'єктивну реальність, розуміє, що життя, в порівнянні з відчутими відчуттями, не так уже й жахлива, а цілком навіть непогано, і він ще не погано влаштувався, та чого там - пощастило просто і все. І навіть подорослішавши, люди не перестають потребувати казках. Так і тягне додати сюди фразу «і деякі козли цим користуються ...».
Ще одна місія казок - це можливість отримати життєвий досвід, а використання уявних (Віртуальних) образів допомагає посилити враження і прискорити процес навчання. І ми вже з дитинства точно знаємо, як потрібно правильно розпорядитися бажаннями, якщо випадково зловимо золоту рибку, з чого треба будувати будиночки, щоб проходить повз вовк не зміг їх зруйнувати. Ось зараз подумав: дивно, але чомусь ми з дитинства отримуємо найширший досвід звернення саме з вовками. Ну да ладно не суть. Жарти - жартами, а є люди, яких казки підштовхнули втілити їхні щасливі сюжети в життя, так чи інакше, підправив свою реальність. При цьому, іноді вони навіть і не здогадувалися, що це просто казка, і не варто навіть намагатися її відтворити.
Виходячи з концепції представленої в першій бесіді - модель казки може виглядати так
2. Відтворення уявлення про втрачені з часом артефактах і події
Наступна корисність, лежить на поверхні, всім добре відома, і тому торкнемося її лише лапідарно. Пов'язана вона з тим, що все в житті вмирає: люди, традиції, будівлі, цілі міста і навіть цивілізації. І допомогти не розгубити уявлення про них повністю і безповоротно, дозволяє мабуть, тільки Віртуальна реальність. Адже, за допомогою штучного відтворення подібних ілюзій, можна змоделювати деталі, знання про які вже втрачені. Але тут важливо не переборщити з домислами і відсебеньками. А тому, можна стверджувати, що одним з найбільш використовуваних призначень Віртуальної реальності, є відтворення втрачених з часом артефактів і подій.
3. Побудова ілюзії, свого ідеального світу
Що ще? Швидше за все кожен з вас хоч раз у своєму житті зустрічав людей, про яких кажуть: «живуть в своєму світі». Це може бути світ «чарівників і фей», «щенячого любові до всіх», «віри у вселенську справедливість» і т.п. В даному випадку, ми говоримо не про фобії типу «загального змови проти мене», що диктуються якимсь негативним життєвим досвідом, а про прагнення людини вирватися з реальності свого буття, яка його не влаштовує і яку він не в силах змінити. Типовий приклад існування в такому уявному світу, можна підкреслити з фільму «Закоханий за власним бажанням», коли героїня міркує:
«Подивися: він скучающе їде і нудьгуючи дивиться. Так чи розуміє він, що він - обранець! обранець світобудови! »...« Я ніколи не буваю одна. Ось наприклад, зараз я думаю про якусь людину. Адже він зараз, цієї хвилини, щось робить, живе. А я подумала про нього і поріднилася. Ми з ним побратими одномоментно існування ». Цей фільм знімали ще в докомпьютерную епоху. А в наше століття всепоглинаючих комп'ютерних ігор і соціальних мереж, так і тягне прикрити проблеми таким уявним світом. При такому навіть не треба напружувати фантазію - опустив в'ялі м'язи в крісло за комп'ютер, і ось ти вже супергерой, розкидає монстрів за межі монітора. Або красавчик, недбало ділиться з іншими, своїми незліченними перемогами на любовному фронті. Весь такий в білому, на білому верблюді, за білим роялем ... ну красавчик ж, погодьтеся. Звідси можна зробити висновок: що затребуваною роллю Віртуальної реальності в життя людини, є можливість без особливих фізичних зусиль відчути себе кимось іншим - ідеальним, або в якомусь іншому - ідеальному оточенні. Це явище також проявлявся з давніх часів, що прекрасно помітив Оскар Уайльд в своїй фразі: «Людина відчуває себе незатишно, коли говорить про себе. Дайте йому маску, і він розповість вам всю правду ».
Ось такою собі маскою нас і наділили соціальні мережі, які стали незамінним «рішали» такого роду проблем. Мета використання подібного прийому - приховати свою фізичну, а іноді і духовну ідентичність. Втілитися іншою людиною, для того щоб обдурити іншого, а найчастіше - обманюватися самому.
Соціальні мережі реалізують ще один феномен, який успішно розглядав у своїх працях американський психіатр Арнольд Людвіг (англ. Arnold M. Ludwig) - це соціальна згуртованість, За допомогою цього інструменту світ став змінюватися набагато швидше. Останнім часом, це все частіше почали звертатися в зброю, при боротьбі когось з кимось. Але цю тему якось страшно навіть піднімати. Коли я писав в свій статті про інструменти створення «Соціального організму», мене звинуватили в "состряпиваніі" інструкції по створенню секти. Але і промовчати про це, я теж не міг.
4. Імітація небезпечних ситуацій для набуття досвіду
Звернути увагу на прояв ще одного призначення Віртуальної реальності, мене допомогла думка великого філософа Фрідріха Вільгельма Ніцше. Він писав: «Нездійснене буває куди важливіше того, що сталося ...». А нездійснене, як ми розуміємо, немає і ніколи не було і єдине середовище його існування - Віртуальна реальність. Саме вона дозволяє моделювати ситуації і заглядати за грань недалекого, уникаючи негативних наслідків в реальному світі. Людина набуває досвід, навчаючись на своїх - «чужих» (віртуальних) помилках. Це позбавляє Вас від однієї з найстрашніших помилок в житті - постійно бояться зробити помилку. І ви можете як у фільмі «День бабака», раз по раз пробувати змінити сюжетну лінію і поспостерігати зсередини, до чого це призведе.
До того ж, якщо взяти за основу припущення Олексія Толстого про те, що: «Щастя є задоволення без каяття.», То Віртуальний світ, як раз і здатний робити нас щасливими, виключивши зі схеми необхідність каятися.
Це дуже корисне і труднозаменімое іншими засобами, призначення Віртуальної реальності.
5. Віртуалізація ділових процесів
А ще останнім часом дуже радує електронний уряд, зрозуміло віртуальне. Наприклад, сайти «держпослуг». Які ж вони швидкі, ввічливі і послужливі - ці «держпослуги». Мовчки вислухають і ні разу не переб'ють, поки ти їм строчити гнівного листа, бризкаючи слиною від надлишку почуттів, відчуваючи таку особисту неприязнь, до тих іншим - цілком реальним, безвідповідальним ледарям, що псує життя Вам. Та чого тільки Вам - всім оточуючим навколо. Подав скаргу або наприклад, заявку на отримання довідки, документа, права що-небудь робити, та хіба мало чого ще. І чекаєш ... Ні, не в черзі в товкучці і гомоні, а вдома на м'якому дивані, з чашкою кави, кому лікар звичайно дозволяє. І ось блимкнуло в комп'ютері, і ти знаєш - прийшло повідомлення, а там вже готову відповідь, роз'яснення, дозвіл, ну в крайньому випадку відмова. Але теж дуже важливий, з поясненнями звичайно, вибаченнями, так мовляв і так вийшло.
А чому все так здорово складається? Так просто виключили людини з деяких ланцюжків государева справи, замінивши Віртуальної реальністю, яка не така чутлива, дратівлива і емоційна. Яка з часом, не вважатиме себе незамінною і не почне грубіянити і вимагати поваги до себе як до особистості.
6. Віртуалізація взаєморозрахунків
Ще одне стрімко набирає прояв Віртуальної реальності - це Віртуальні (або електронні) гроші. Вони можуть обмінюватися як за правилами Центробанку, так і за правилами різних приватних електронних платіжних систем. Але тут варто відзначити, що один з головних ознак законності валюти - статус законного платіжного грошових коштів, яким на поточний момент не володіє ні одна з віртуальних валют.
Суть використання цієї віртуальності полягає в тому, що якась організація (емітент) випускає аналог грошей, відповідно віртуальних, і продає їх стражденним користувачам, за гроші реальні. Ті можуть зробити на них обумовлені покупки, у обумовлених продавців, розплатившись з ним віртуальної готівкою. Продавець, в свою чергу, з отриманими електронними грішми звертається назад до емітента, що випустив їх і гасить оні, конвертуючи в реальні гроші. Є ще електронні чеки та інші віртуальні взаєморозрахунки.
У тих, хто ніколи з цим не працював, може виникнути питання: «Навіщо ж так складно»? Тут вигода досягається в основному (але не тільки) за рахунок мінімізації витрат на операції банківської системи. З ними взаємодіють, грубо кажучи, два рази на схемі. Перший раз купивши електронні гроші, і другий - конвертуючи їх назад в реальні. А між цими двома подіями, можна зробити безліч операцій покупок не використовуючи банківські транзакції. Виходить так сказати безмитна зона - а-ля дьюті фрі.
І тут доречно згадати приклад з життя, використання віртуальних (правда не електронних) грошей в доинтернетовскую епоху. Якось в 90-ті грошей на всіх не вистачало, і вони, як-то дуже швидко знецінювалися і в зв'язку з цим, їх все більше не вистачало. Що придумали світлі голови тодішньої сучасності? При поїздці працівників заводу в заводській профілакторій, розташований в іншому регіоні, їм вдавалося купони на відвідування бару з вживанням алкогольних напоїв. Чим не віртуальні гроші? Такі не підведуть. Адже їх: по-перше, можна використовувати тільки за цільовим призначенням, дружина на косметику не забере, по-друге, вони не втратять у купівельної спроможності при інфляції.
7. Резюме розділу
В результаті у нас вийшло виділити наступні необхідності використовувати Віртуальну реальність:
- Відтворення уявлень про втрачені з часом артефактах і події;
- Придбання власного досвіду, грунтуючись на чужих уявленнях, найчастіше гіпертрофованих, для посилення ефекту;
- Створення навколо себе альтернативного, більш комфортного світу, що допомагає відчути себе щасливіше, ніж в реальному житті;
- Можливість анонімного спілкування, що дозволяє обмежити доступ до своєї фізичну ідентичність, а іноді і духовну. Дозволяє прикинутися іншою людиною, знизити вразливість;
- Моделювання різних небезпечних ситуацій, які могли б відбуватися в реальному житті, для запобігання їх негативних наслідків в реальному світі і вибору найкращих варіантів вирішення проблем;
- Створення ілюзії, обману, для того щоб ввести людей в оману, в якихось корисливих цілях;
- Підміна людини в ділових процесах, що дозволяє виключити негативні прояви його слабкостей і вад;
- Виняток з взаєморозрахунків офіційних фінансових інститутів, для мінімізації витрат на їх послуги.
Список літератури
1. А. В. Россохин, В.Л.Ізмагурова. Особистість в змінених станах свідомості. Москва: Сенс, 2004 р
2. Н.А., Носов. Віртуальна психологія. Москва: «Аграф, 2000 г.
3. А.Ф., Іванов. Про онтологічний статус віртуальної реальності.
У тих, хто ніколи з цим не працював, може виникнути питання: «Навіщо ж так складно»?
Що придумали світлі голови тодішньої сучасності?
Чим не віртуальні гроші?