Без фейків і джинси: Як технологія блокчейн змінить журналістику

  1. Тексти на чужу музику
  2. Висока ціна
  3. розумні контракти
  4. ринок контенту
  5. Замовлення без "заказух"
  6. "Редакції" з хартії
  7. відстріл фейків
  8. Зростання на токенах
  9. На шляху медіареволюціі

Журналісти можуть вийти на новий рівень свободи і взаємодії з читачем завдяки винаходу, яке лежить в основі біткойнов

Depo.ua розібрався, як можна замінити неефективну бізнес-модель медіа, засновану на рекламі, позбутися від цензури і фейковий новин за допомогою технології блокчейн, а головне - нарешті звести журналістів і читачів на конкурентному ринку - як продавців і покупців.

Тексти на чужу музику

Щоб жити за рахунок реклами, для преси потрібні високі тиражі, а для інтернет-ЗМІ - відвідуваність. Зокрема, веб-редакції змушені підлаштовуватися під правила гри пошукових систем або соцмереж (витрачаючись на CEO і SMM). Вартість реклами у виданні також залежить від його іміджу, але більшість ресурсів роблять легку ставку на відвідуваність і в гіршому випадку генерують порожній, але "клікабельним" контент. Тут проблема саме в джерелі доходу - рекламі, яка, до речі, може бути прихованою (джинсою). З точки зору бізнесу, інформувати, захоплювати і утримувати читача - проміжна мета, а головна - конвертувати кліки в гроші. Але рекламних доходів все одно не вистачає, тому ЗМІ як бізнес бувають рентабельними не завжди, а в Україні взагалі дуже рідко.

Другий варіант - ще гірше. Це модель роботи інформаційних видань як трибуни. В такому випадку основним джерелом доходу для них є сам власник, який хоче мати інструмент впливу на громадську думку. І це означає тенденційність викладу, в гіршому випадку - гримучу суміш відвертої пропаганди і цензури. Словом, хто платить, той і замовляє музику. Навіть якщо власник і рекламісти "танцюють" видання вскладчину, читачеві дістаються тексти, покладені на чужу музику.

Це не означає, що всі видання, які працюють "як трибуна", обов'язково задовольняють примхи власника, заробляють на пропаганді і знемагають від цензури. Є компанії, які дотримуються стандартів журналістики і, якщо пропагують, то загальнолюдські (або хоча б західні) цінності. У такому контексті варто згадати BBC і Радіо "Свобода". Правда, у них немає власника-магната. Крім реклами, бюджет цих медіагігантів наповнюють британські або американські платники податків, відповідно.

Висока ціна

Виходить, за справжню журналістику люди повинні платити самі, але платоспроможний попит нібито дуже обмежений. І хоча деякі статусні видання, наприклад The ​​New York Times і Washington Post, продають свій веб-контент безпосередньо читачам за передплатою, більшість онлайн-ЗМІ просто не витримають такої ставки на гаманці читачів.

То який же вихід? Щоб відповісти, треба зрозуміти, чому так сталося. Поки доступ до контенту можна зробити платним, але - для всіх або безкоштовним - але теж для всіх. У першому випадку різко зменшується аудиторія, у другому - немає джерела доходу "від читача". А брати гроші тільки від тих, хто готовий платити, не вийде: ніхто не буде купувати прав доступу на матеріали, які можна побачити безкоштовно.

Важливо, що навіть читачі-передплатники за власні гроші не можуть прямо впливати на вибір тим і заохочувати вподобаних журналістів. Звичайно, ЗМІ орієнтуються на смаки своєї аудиторії, розробляють форми зворотного зв'язку, але читачі систематично не замовляють конкретні статті.

розумні контракти

Нарешті з'явилася можливість так запрограмувати співпрацю журналістів з читачами, щоб автори отримували винагороду безпосередньо від тих, кому сподобалися їхні матеріали, і сама інтернет-аудиторія визначала пріоритетні теми. Запрограмувати - в прямому сенсі слова.

Рішення прийшло, звідки і всім відомий біткойн - перша і найпопулярніша криптовалюта, яка працює на блокчейне - ланцюжку блоків інформації, об'єднаних і захищених математичними алгоритмами. Всі записи в ній одночасно "упаковуються" і розсилаються на комп'ютери тих, хто приєднався до цієї системи. Тому підробити дані про грошові перекази практично неможливо.

Але цей принцип можна використовувати для будь-яких масивів інформації - від баз даних державних органів до ділових угод. Зокрема, в Інтернеті створена спеціальна система Ethereum, яка має однойменну криптовалюта, але перш за все призначена для укладення так званих смарт-контрактів. Це програми, які відображають певні домовленості і працюють з електронними гаманцями (приймають гроші, вирішують, кому і скільки відправити і т. П.) За правилами, відомими всім користувачам. Якщо в системі Bitcoin записуються дані про транзакції, то в Ethereum - ще й запрограмовані контракти, які також не можна підмінити.

Крім того, технологія блокчейн дає можливість користувачам відстежувати всі зміни в публікаціях, що гарантує збереження прав на інтелектуальну власність: будь-які правки в тексті створюють нову публікацію, а в перепис автоматично формується посилання на оригінал.

ринок контенту

У світі вже створюють нові інформаційні системи на базі блокчейна. Так, норвезька компанія Hubii, відома як агрегатор новин з 50 млн передплатників, запускає проект Hubii Network - децентралізований ринок контенту, не тільки статей, а й фото і відео.

"Ідея полягає в тому, щоб створити здорову екосистему, згідно з якою контент-мейкери зможуть встановити свої правила участі, дистриб'ютори отримають доступ до постійного потоку контенту від творців, а користувачі - доступ до бажаного контенту", - йдеться в Білій книзі компанії.

Відносини між учасниками ринку будуть регулюватися смарт-контрактами. А для розрахунків, зокрема з авторами, спеціально випущені "фішки" Hubiits12 (HUB) - це так звані маркери (з англ. "Жетони"), які відрізняються від криптовалюта тим, що приймаються в межах конкретної онлайн-компанії і по суті є часткою в ній. на спеціальних біржах жетони можна придбати або обміняти на різні валюти.

Отже, як все буде працювати. Наприклад, журналіст, публікуючи статтю в мережі Hubii, встановлює для неї смарт-контракт на умова, що в разі перегляду цього тексту Х раз він отримає Y Hubiits. Читачі, приймаючи правила контракту, відкривають матеріал. Як тільки набереться вказану кількість переглядів - автору буде нарахована обумовлена ​​сума в токенах. Журналіст може відстежувати дані про використання його контенту в реальному часі. Смарт-контракти на основі реальних даних створюються за допомогою спеціальної служби Oracle.

Автори також зможуть ділитися частиною свого заробітку, наприклад, з тими, хто поширює їх статті. Розробляючи контракт, журналіст може пообіцяти відсоток від доходу за Х переглядів свого матеріалу, створених впливовими блогерами, які будуть постити статтю в своїх соціальних мережах.

"Грошова транзакція заснована на правилах, які встановлюються творцем контенту і зберігаються в блокчейне, вони прозорі для обох сторін і не вимагають посередника", - відзначають розробники Hubii Network.

Крім того, користувачі зможуть за власною ініціативою відправляти авторам контенту токени як подяку.

Замовлення без "заказух"

Схожий проект, названий Civil, запускають в США. Ця платформа також заснована на блокчейне Ethereum, вона дозволяє учасникам об'єднуватися в так звані ньюсрум і станції. Тут фінансові транзакції також підуть через розумні контракти, а розрахунковою одиницею буде однойменний токен Civil (СVL).

Ньюсрум будуть створювати читачі, які стануть скидатися своїми токенами на висвітлення конкретних тем. Чим більше фінансування піде на тему - тим більше авторів зможуть за неї взятися. Журналісти, які захочуть долучитися до ньюсрум, зможуть подати відповідну заявку, після цього за них проголосують учасники спільноти. Прийняті автори отримуватимуть гарантований в ньюсрум мінімум токенов, а в разі хорошої роботи - значно більше: учасники спільноти зможуть підтримати їх персонально. Якщо ж читачам не сподобається якийсь автор, вони виженуть його з ньюсрум за результатами голосування.

"Редакції" з хартії

А станції, навпаки, будуть створювати журналісти як місце для поширення своїх матеріалів. Вони опублікують хартію, в якій визначать загальну тематику станції і свої розцінки. Для прикладу, автори можуть стягувати плату за доступ до тижневої колонці або брати гроші авансом на великий проект. Їх успіхи цілком залежатимуть від здатності зацікавити платоспроможних читачів. Щоб створити свою станцію, журналісти повинні себе зарекомендувати в одному або декількох ньюсрум. Там же можна популяризувати станції, отримувати інсайда і перевіряти факти.

Civil буде мотивувати контент-мейкерів об'єднуватися: коли набереться команда для висвітлення теми, можна буде автоматично розподілити майбутній прибуток завдяки укладанню смарт-контракту: наприклад, 10% отримає редактор, а 15% - фотограф.

відстріл фейків

Плюсом блокчейн-журналістики може стати спрямованість на фактчекінг - перевірку фактів спільнотою, яка повинна запобігати фейковий новини, плагіат і прості помилки. Очікується, що в Сivil і Hubii журналісти, заробіток яких безпосередньо залежить від репутації, будуть принципово перевіряти інформацію. Є сумніви? Спільнота прийде на допомогу. Знайдуться користувачі, які перевірять факти в обмін на жетони. Для цього складається смарт-контракт, за яким перевіряючі розділять між собою певний відсоток доходу від статті. Вигідніше буде полювати на фейки, а не плодити їх.

Зростання на токенах

Чим більше будуть рости блокчейн-платформи контенту, тим швидше буде оборот токенов. Журналісти, швидше за все, стануть продавати їх в обмін на звичайні гроші для життя, в той же час інші учасники захочуть купити ці "фішки", які будуть забезпечувати доступ до контенту, право голосу і можливість заробити на фактчекінге.

Компанія Hubii вже вийшла з первинним пропозицією своїх токенов в серпні і таким чином привернула інвестиції. А Сivil - планує це на початок наступного року. До речі, відома венчурна компанія, що спеціалізується на блокчейне, ConsenSys вже оголосила про намір вкласти в цей проект $ 5 млн.

За допомогою розумних контрактів на блокчейне з'являються і інші журналістські стартапи. Зокрема, з 2016 року працює "самоврядна" платформа для ЗМІ і соцмережа Steemit, в якій винагороджуються не тільки пости, але і коментарі і навіть лайки. А в січні 2018 року стартує проект PUBLIQ, мета якого - зводити без посередників читачів та авторів, заробіток останніх буде залежати від репутації. Для розрахунків передбачені відповідні маркери.

На шляху медіареволюціі

Незважаючи на все, сподіватися на швидку медіареволюцію не варто. І справа не стільки в опорі власників традиційних ЗМІ - найбільш далекоглядні з них вже поглядають у бік блокчейна і навіть укладають угоди з Civil - є зрозумілі технічні і, можливо, психологічні перепони на стороні читача.

По-перше, щоб підключитися до платформи типу Hubii або Сivil, потрібно приєднатися до Ethereum і навчитися працювати з криптовалюта, зокрема купувати їх і відправляти через спеціальні електронні гаманці. Незважаючи на вибуховий розвиток кріптоекономікі, оборот віртуальних монет і токенов в загальному потоці платежів поки незначний. З іншого боку, приклад Зімбабве і Венесуели в цьому році довів, що масовий перехід на криптовалюта можливий .

По-друге, блокчейн згодом просто не вмістить "важкі" дані, особливо відео, і доведеться використовувати сторонні сервери. У Hubii передбачають збільшення обсягу інформації до петабайт за лічені місяці, а тому шукають партнерів.

"Повністю децентралізовані системи зберігання є недосконалими, тому звичайні методи зберігання неминучі. Ми встановимо діалог з компаніями, які зберігають дані на основі технології блокчейн, такими як Storj, Sia, Filecoin, Burst і Maidsafe, щоб обговорити з ними умови надання нам простору для зберігання даних на кожному етапі для тексту, аудіо та відео ", - відзначають в компанії.

По-третє, блокчейн-технологія сама не знає, що відбувається в реальному світі. Наприклад, якщо умови смарт-контракту залежать від поточних курсів валют, то потрібно, щоб хтось, кому можна довіряти, вносив дані.

І нарешті, в Інтернеті люди не звикли платити за контент. І ця проблема стоїть не тільки перед нашою, а й перед західною журналістикою, про що свідчать, зокрема, розробники Сivil. Однак тут оптимізму більше. І ось чому. Користувачі Мережі неохоче купують те, на що вони не впливають (наприклад, звичайний доступ до контенту), при цьому за інтерактивні сервіси та можливості люди готові платити, особливо коли мова йде про невеликі гроші, які зручно перевести, наприклад, за допомогою мобільного телефону. Приклади - покупка в соцмережах балів для отримання додаткового функціоналу або онлайн-ігри. Тепер порівняємо. Журналістський контент на таких платформах, як Hubii Network і Civil, повинен бути дешевше, ніж класична передоплата, через набагато більш широкого охоплення. І головне - читач тут матиме безпосередній вплив на інформаційний порядок денний, а значить, буде мотивований витрачати на це токени, тим більше що їх, як і криптовалюта, можна переводити через телефон.

І головне - читач тут матиме безпосередній вплив на інформаційний порядок денний, а значить, буде мотивований витрачати на це токени, тим більше що їх, як і криптовалюта, можна переводити через телефон

Втім, у блокчейн-журналістики є й інші виклики. Люди схильні читати тих авторів і ті видання, ідеологію яких вони поділяють. За цим же принципом у разі безпосереднього вибору журналістів і замовлення тим вони зможуть зануритися в той контент, який відповідає їхнім поглядам на світ, але, можливо, не відображає реальну картину, навіть якщо в самих статті не буде перекручувань і пропаганди.

Незважаючи на всі перепони, у нових журналістських IT-проектів є головне - потенційний попит. У 2018 року кількість користувачів Інтернету досягне 3,8 млрд і прогнозовано буде рости на 10% щорічно. Очікується, що вже в 2020 році медіаіндустрія в цілому отримає $ 2 трлн, і блокчейн-журналістиці для початку досить схопити хоча б малий шматок цього "пирога", щоб закріпитися в інформаційному просторі.

То який же вихід?
Є сумніви?

Дополнительная информация

rss
Карта