У власників Макінтошів з'явилася нова забава - програма OneNote. За великим рахунком це онлайновий клієнт робочого щоденника. Точніше, будь-якого щоденника, яким би він не був. Програма безкоштовна. Є і комерційний варіант - з нормальною доступною пам'яттю і численними поліпшеннями. Втім, для ведення звичайного щоденника підійде і безкоштовна Microsoft OneNote. Разом з онлайновими програмами виходить цілком гідний варіант для використання пакета MS Office. Але, зауважимо, лише для перегляду готової бази даних. Для створення документів доведеться платити.
Ми не будемо розглядати весь пакет. Обмежимося лише програмою OneNote. Причому її безкоштовним варіантом - для ведення текстового щоденника. Справа в тому, що всі інші функції доступні після оплати програми. Хто зацікавиться, оплатить. А кому-то вистачить і того, що є. Головне - програма вміє зберігати інформацію. І зберігає її досить вміло - навіть в безкоштовному варіанті.
Я скачав цю програму досить давно - більше місяця тому. І за місяць призвичаївся працювати з нею. Основні недоліки програми полягають в її онлайновому сервісі. Вона просто неквапливо працює. Запускається відносно довго. На цьому недоліки програми і закінчуються. Надалі все відбувається досить жваво.
Викачуємо дистрибутив програми і запускаємо інсталятор. Після паузи, викликаної цією рутиною, перший запуск проходить досить швидко. Ми вказуємо адресу основної служби. І пароль. Входимо в онлайновий сервіс. І починаємо роботу.
Початок роботи дається легко, бо в програмі немає нічого такого, що б викликало хоч якісь труднощі. В основному вікні програми задаємо книжку, назвавши її «Щоденні записки». Всі операції треба робити в правій частині основного вікна. Тут ми задаємо назви розділів - щоденні записи, до яких звертаємося протягом дня. У мене ці записи виглядають, як назви, які йдуть за розділом «Додати сторінку». На ділі виглядає набагато простіше. Потрібно лише мати на увазі, що нові записи додаються знизу. Свіжа запис буде знаходитися там же. Ці записи можна вести помісячно, відбиваючи кожен з місяців окремої записником. А можна вести записи протягом року. Різниці немає. Головне - не забити своїми записами весь розділ OneNote. Він в безкоштовному варіанті не так вже й великий. Але, загалом, справа виявилася простим. І розділ забити так і не вдалося.
Як виглядає розділ щоденника? Дуже просто. Спочатку йде назва. Потім дрібно - день тижня, число і рік. Вказується час. І нижче - сам запис. На Маке записи йдуть з автоматичною перевіркою орфографії (російської, звісно). І з автокапіталізаціей. І це важливо. В цьому відношенні програма виявилася єдиним безпроблемним інструментом для ведення щоденника.
Довжина запису може бути будь-хто. Поділ абзаців - пробілами між рядками. Все дуже просто і наочно. Ніяких складнощів не виникає.
Тепер про лінійці інструментів, що нагадують лінійку Word`а. Тут все те ж саме - три розділи, «Домашня сторінка», «Вставка», «Вид». У «Домашній сторінці» є кнопки «Вставити», «Вирізати» і «Копіювати». Є лінійка управління шрифтами і абзацами. Явно надмірну кількість елементів. Хоча - не надмірна, управління дано в тому вигляді, до якого ми звикли. Тут же наводиться лінійка оформлення тексту, лінійка тегів і установка «тега справи». Знову ж таки, все стає зрозуміліше, якщо побачити саму програму.
В опції «Вставка» меню виходять скромніше. Тут знаходяться кнопки вставки «Таблиці», «рисунка», «Дати» і «Дати і часу». Меню «Вид» ще простіше. Тут знаходяться кнопки вибору «Кольори сторінки», зменшення і збільшення, зміни масштабу і установки «Ширини сторінки».
Є у програми та меню швидкого запуску. У ньому є меню «Відкрити», кроки «Назад» і «Вперед», а також кнопки «Скасувати» і «Повторити». Тут же знаходяться віконце «Пошуку у всіх записниках» і надання доступу в форматі PDF або відправки посилання на книжку обраному абонентові. Нарешті, тут же знаходиться кнопка повноекранного режиму виведення інформації.
Власне, цього і повинно вистачити для ведення щоденника. І для збереження результатів роботи на онлайнових сторінках OneNote. Причому зберігати можна не тільки текст, а й всі інші дані - відео, звукові файли, фотографії. Тобто все, до чого пристосований ваш комп'ютер. Зрозуміло, за гроші - в безкоштовному варіанті обсяг онлайнового сховища невеликий. І зберегти, скажімо, відео не вдасться. Хіба що спробувати.
Окремо варто поговорити про настройках програми. Їх зовсім небагато. Дві опції - «Орфографія» і «Вид». І опція «Відгуки і пропозиції». У першій опції налаштовується орфографічний коректор. Опції всього дві - «Автоматичне виправлення орфографічних помилок і помилок форматування у міру введення» і «Автоматично перевіряти орфографію». Можна поставити опції, можна їх зняти. Якоїсь настройки паче не передбачається. Ах, так - ще можна скинути орфографічний словник для видалення всіх доданих нами слів. Ну, а в меню «Вид» можна вибрати масштаб відображення за замовчуванням - в моєму випадку 100%.
В опції «Відгуки і пропозиції» можна включити звіти про помилки (від Microsoft) і взяти участь в програмі підвищення якості ПЗ. Ну, і подивитися заяву про конфіденційність OneNote для Мака.
Слід зауважити, що настройки програми елементарно прості. З ними впорається навіть дитина. Але сенс програми саме в тому, що з нею може працювати користувач будь-якої кваліфікації - і початківець, і досвідчений. Різниці не існує. Ця програма - найкраще свідчення того, що в Microsoft думають про користувачів (маючи на увазі себе, звичайно).
Як би там не було, але постріл OneNote був дуже доречним. Програма цей не нова, але в безкоштовному варіанті дуже добре вистрілила разом з трійцею від Office. У тому варіанті, в якому пропонувався безкоштовний Office, програма OneNote виглядала єдиним дієвим інструментом. І час випробувань показало, що так воно і є. Навіть у своєму безкоштовному варіанті вона здатна тримати дані користувача в порядку, надаючи йому можливість працювати з ними. Але справжні масштаби доступу, звичайно ж, починаються з платної версії програми. Саме тут користувач може розвернутися і почати роботу.
Однак, мені ця гарна (дійсно, дуже хороша!) Програма не давала спокою лише в перший місяць. Потім я заспокоївся. Є ще Evernote, можливості якої я не використовую. Є й інші програми - наприклад, Bits. Я, зрештою, зупинився на старому доброму Chronories. Справа-то лише у звичці. І в зручностях, що надаються програмою.
Як виглядає розділ щоденника?