Автор статті - Боб Брозман . Переклад Арсена Шомахова.
Майже кожен гітарист, кого я зустрічав, захоплюється звуком слайда. Однак для багатьох музикантів техніка характерна для цього унікального стилю залишається загадкою. Наведені нижче правила та вправи надзвичайно важливі для того, щоб навчитися грати слайдом чисто, акуратно і швидко. Вони дозволять вам уникнути неефективного методу проб і помилок.
Навіщо грати слайдом?За винятком прийому "бенд", не існує іншого способу добування ноти "між" ладами. Не існує і ніякого іншого способу домогтися співучого, схожого на голос звуку, а також сустейна, характерного для слайда. Звук дуже тісно пов'язаний з типом слайда, який ви використовуєте.
на фото (зліва направо): товстий латунний слайд з магазину, баночка для ліків (у Дуейна Оллман була така ж, але достовірніше), покрите хромом гніздо для свічки запалювання, скляний слайд з магазину, виготовлений вручну боттлнек зеленого скла, металевий слайд з магазину .
Хоча слайди продаються в магазинах, я вважаю за краще слайди, зроблені з горлечка винної пляшки (товщина стінки, по крайней мере, 1/8 дюйма), тому що їх вага хороший для гри вібрато, а поверхня дуже гладка, чому струни шумлять значно менше). Хоча різні музиканти використовують різні пальці лівої руки для гри слайдом, я б порекомендував використовувати мізинець. Це дасть можливість використовувати вільні 3 пальця для ладової гри і для приглушення небажаного шуму струн (більше на цю тему пізніше). З пляшки вина Матеус виходять найкращі слайди. Матеус - не найкраще з існуючих вин, але його пляшка має рідкісне довге горлечко, досить пряме (без розширення) щоб використовувати його для гри на гітарі. У продажу є скляні слайди, якими цілком можна користуватися, але вони не досить важкі і відповідно ними складніше грати (чим важче слайд, тим краще звук і тим легше контролювати гру).
Як тільки шийку відокремлено від пляшки (бажаю удачі - приготуйтеся зіпсувати кілька пляшок), місце відколу необхідно гладко зашкуріть. Оскільки цей процес може зайняти кілька годин, можливо, вам вдасться попити вина. Точильний круг і ванночка з водою найкраще підходять для завершальній полірування, але пам'ятайте, що використовувати ванночку з водою необхідно - це зменшить тертя і захистить від осколків. Дуже важливо зробити крайку (ту, що була відколена) круглої і гладкою.
Коли ви закінчите виготовлення боттлнека, приміряйте його на палець. (Я віддаю перевагу слайд такої довжини, щоб він повністю покривав мізинець). Боттлнек буде вільно сидіти на пальці, так що вам доведеться утримувати його, зігнувши мізинець, що допоможе надати руці правильну напівкруглу позицію, для приглушення струн пальцями лівої руки. (Рис.1)
Дотик до струнБлизько 80% гри боттлнеком доводиться на першу струну, так що почнемо з неї. Тримайте руку в полукруглом положенні і поставте слайд на 5 лад першої струни. (Пам'ятаєте, щоб грати без фальші, треба розташовувати слайд прямо над ладами; якщо ви задумаєтеся, як витягуються ноти на гітарі, вам стане зрозуміло, що саме лади, а не пальці визначають довжину струни і висоту звуку) Як тільки ви визначили, де розташовується потрібна нота, доторкніться слайдом до струни. Чи не притискайте! У той же час, дозвольте нижньої частину вказівного пальця лівої руки злегка торкатися до струни позаду слайда. Це приглушує струни і відсікає сторонні шуми, дозволяючи вам досягти чистого, без призвуків звуку.
Рис.1. Положення лівої руки. Вид зверху.
Рис.2. Вид на поперечний розріз грифа. починаємо грати
Перше що треба зробити, коли ви встановите слайд над 5-м ладом - повільно поскользить вниз і вгору по струні. Слухайте звук, який виходить, і постарайтеся довести плавність і звук до максимуму, злегка змінюючи положення руки. Дуже важливо щоб рука зі слайдом була абсолютно розслаблена! Крім того, зверніть увагу, як гра правої руки впливає на звук, в залежності від того, наскільки близько чи далеко від поріжка ви витягаєте звук. Після того як вам стане комфортно повільно грати слайдом вниз і вгору по струні, можна переходити до простих вправ.
Оскільки весь наступний матеріал зачіпає тільки першу струну, він застосуємо до будь-якої настроювання гітари. На додаток до сказаного, я раджу використовувати інструмент з верхніми струнами середньої товщини, і з висотою струн не нижче 1/8 дюйма над 12-м ладом. В іншому випадку ви будете страждати від сторонніх призвуків, незвучащей нот, і від поганого співвідношення "сигнал / шум". Ось кілька найпоширеніших варіантів настройки гітари, з якими можна поекспериментувати: для гри на електрогітарі я рекомендую лад Ля (Е А Е А С # E, від нижньої до верхньої) і лад Мі (EBEG # BE від нижньої до верхньої); оскільки ці тональності дуже часто використовуються в рок і блюз. Для гри на акустиці рекомендую лад Сіль (DGDGBD, від нижньої до верхньої) і лад Ре (DADF # AD, від нижньої до верхньої). Сам я використовую більш низький лад, оскільки натяг струн вище стандарту надає небажаний тиск на деку і гриф інструмента. Оскільки лад Сіль дуже широко використовується і дозволяє грати фрази, асоційовані з кантрі блюзом, цей лад найкраще підходить для акустичної гри.
Від звуків до музики. При грі слайдом звук і тембр найбільш важливі; фразування - наступний етап. Наведені далі вправи розроблені з метою розвитку хорошого звуковидобування і гри без фальші. Хоча використовується тільки перша (Ре) струна, можна досягти досконалого контролю в грі, шляхом багаторазового програвання цієї вправи і на інших п'яти струнах.
Чисте стаккато. В середньому темпі, грайте дуже короткі чисті ноти, починаючи від 1-го до 12-го ладу і назад. Приглушує струни вказівним пальцем лівої руки, в той час як ви піднімаєте і опускаєте слайд над кожним ладом. Мета - не допустити стороннього шуму, піднімаючи і опускаючи боттлнек.
Чисте стаккато.
Послідовна гра стаккато / відкрита струна. Грайте так само короткими чистими нотами, як і в попередньому прикладі, але в цей раз піднімайте слайд і приглушує палець, щоб зіграти на відкритій першій струні між цими нотами. Тут важливо акуратно піднімати і повертати на попереднє місце кисть руки (слайд і приглушує палець), утримуючи її все в тій же формі півкола. Слідкуйте за правильним витяганням нот, намагаючись не виробляти сторонніх шумів.
Послідовна гра стаккато / відкрита струна
Гра гам слайдом. Тут ви повинні спробувати грати чисто, акуратно і осмислено. Ковзаєте слайдом від заданого місця до кожної ноті, і точно виймайте наступний звук. Хоча корисно очима стежити за лівою рукою, в той момент, коли ви впевнено опануєте технікою, гра не дивлячись допоможе вам більш зосереджено слухати. Вправу потрібно ускладнювати, граючи слайдом зниження до кожної ноті.
Гра гам слайдом
Витяг ноти і ковзання. Тут треба починати з ноти сіль на п'ятому ладу і ковзати до наступної ноті. Слідкуйте за тривалістю. Ця вправа також дуже корисно для розвитку вміння грати в ритмі, без фальші і акуратно.
Витяг ноти і ковзання
Довгі стрибки. Послідовно граючи ноти акорду G7 на першій струні, ви вчитеся покривати лівою рукою значні відстані. Це складно грати чисто, і потрібно вправлятися двома способами: граючи стаккато і ковзанням до кожної ноті. Чим більше ви будете вправлятися, тим більш підготовлені ви будете до різних ситуацій в грі.
Довгі стрибки.
Вібрато змушує слайд співати. Вібрато - це тремтячий, тривалий співаючий звук, характерний для гри слайдом. Найкраще починати вчитися цієї важливої прийому на першій струні. Вібрато досягається швидким рухом слайда вліво-вправо від потрібної ноти. Однак на практиці це відбувається несвідомо. Кисть вашої руки і слайд повинні як би звисати під своєю вагою, спираючись на великий палець лівої руки, притиснутий до грифу. Він створює опору для руху вліво - вправо. Найкраще можна описати прийом вібрато, порівнявши його з тим, як ви дратуйте когось, похитуючи перед його носом тарілочкою з желе. Рука зі слайдом має рухатися дуже м'яко, повільно, спокійно, не надаючи надмірного тиску на струну. Буде потрібно якийсь час, щоб розвинути навички гри цим прийомом, так що запасіться терпінням.
Діапазон вібрато: більше ніж пів-лада вниз від основної ноти. Якщо зробити підвищення від основної ноти, буде звучати неправильно. Швидкість вібрато варіюється, але повинна бути досить повільною, щоб грати розслаблено. Якщо м'язи кисті вашої руки напружені, ваша гра буде звучати так само напружено. Потрібен час, щоб навчитися грати рівномірний, розслаблене вібрато, але без уміння грати цим прийомом ви можете з тим же успіхом просто грати пальцями лівої руки.
Мал. 3: Той же вид, що і на рис.2. Гра на 1-ій, 2-ий, 3-ій і 4-ій струнах
Рис.4: Той же вид, що і на рис.2. Гра на "внутрішньої" струні (в даному випадку на 3-ій). Як щодо інших струн?
Акорди для основної блюзової схеми I IV V можна легко грати в відкритому ладі СІЛЬ (точно як ЛЯ, тільки на тон нижче) покриваючи слайдом три (або більше) струни одночасно. Наприклад, перші три відкриті струни, також як і три струни на дванадцятому ладу дають акорд СІЛЬ (тоніка або акорд I ступені). Перша струна - це п'ятий ступінь акорду СІЛЬ, друга струна - третій ступінь, а третя струна - тоніка. На п'ятому ладу ті ж три струни дають акорд ДО мажор (IV), а акорд РЕ можна зіграти на 7-му ладу (V). Можна також додавати четверту струну (п'ятий ступінь акорду) і п'яту струну (тоніка). У буквальному сенсі тисячі блюзових пісень складаються тільки з акордів I IV V.
Щоб отримувати окремі ноти на інших струнах, вам потрібно змінити кут нахилу боттлнека (продовжуючи приглушати струни). На рис. 1, 2 і 3 видно три кути дозволяють вам грати тільки на першій струні, на декількох струнах одночасно (до шести), і на окремій "внутрішньої" струні відповідно. Приглушення струн при комбінуванні всіх цих позицій завдання не з легких, але, все-таки, здійсненне. Граючи слайд на декількох струнах, використовуйте всю довжину вказівного пальця для приглушення струн. Граючи на одній внутрішньої струні, використовуйте кінчик вказівного пальця для приглушення.
Не можу не зробити наголоси на тому, наскільки важливо добре вивчити гриф, щоб добре грати в різних строях. І не забувайте, що ви можете використовувати вказівний, середній і безіменний пальці лівої руки для ладової гри. Існує безліч унікальних поєднань голосів в акордах, які можна отримати тільки в цих строях, і які заслуговують вивчення. Мені здається, найбільш цікава гра слайдом в відкритих строях характерна для кантрі блюз гітаристів, таких як Роберт Джонсон, який однаково використовував гру пальцями і слайдом. Крім того слід слухати таких чудових гітаристів використовували боттлнек як Мадді Вотерс, Тампа Ред, Сон Хаус, Лоуелл Джордж, Дуейн Аллман, Бо Уевіл Джексон, Кокомо Арнольд і Букка Уайт. Якщо будете слухати доти, поки звук не поллються у вас з вух, буде значно простіше отримувати ці звуки руками.
Підводячи підсумок, дозвольте мені ще раз повторити думки, пов'язані з грою слайдом: вибирайте правильну позицію руки і грайте спокійно наскільки можливо. Грайте головним чином на першій струні протягом тижня або близько того, намагаючись домогтися жирного, м'якого, без призвуків звуку, без ударів слайда по грифу і ладів. Дозвольте своїй руці вільно звисати під власною вагою, спираючись на великий палець, упертий в задню частину грифа, і виробляючи рукою і слайдом вібрато. Чи не примушуйте свою руку рухатися взад - вперед, лише злегка похитує нею, як желе на тарілці. Пробуйте грати кожну ноту під різними кутами. Навчіться ковзати вниз і вгору до певної ноті, домагаючись різних відтінків звучання. Грайте розслабленої рукою і не забувайте: щоб грати без фальші потрібно брати ноти над ладами. Не думайте, що зможете оволодіти цим стилем за день - швидких шляхів немає. Грайте і слухайте до тих пір, поки гра слайдом не буде виходити так само природно, як спів у ванній кімнаті.
Боб Брозман - www.bobbrozman.com
Переклад Арсена Шомахова.
Slide Guitar Basics: Developing Clean Technique. - оригінал статті.
© Bob Brozman 1984, 2004
Матеріал публікується на сайтах Blues.Ru, BluesGuitar.Ru з люб'язного дозволу Боба Брозмана. Використання матеріалів без узгодження з Брозманом заборонено.
Як щодо інших струн?