Стартап - це не тільки фантазійна ідея і впевненість, що «такого ще не було і ми прославимося». Це ще й фінанси, податки, товарообіг - і багато інших по-дорослому нудних, але, на жаль (та ні, на щастя, звичайно), часто вживаних слів і термінів.
проект Ipark.vc і «Комп'ютерні вести» вирішили підняти фінансове питання: чи потрібен бухгалтер молодому стартапу, чи можна впоратися самому і чи вистачить знань про дебет і кредит ? А розповість про все це один з експертів Ipark.vc, засновник онлайн-бухгалтерії «Учёткін.by» - Микита Вельмаскін.
З чого почати? Курси бухгалтерів або похід до податкової?
Більшість бід білоруського бізнесу відбувається з трьох речей:
- Невігластво (незнання і небажання знати)
- авось пронесе
- Відсутність особистої дисципліни
Почати краще з розуміння, чим ви займаєтеся. В першу чергу в голові (а потім краще і на папері) уявіть всю «дорожню карту» ваших бізнес-процесів, починаючи від пошуку клієнта і закінчуючи фондом всіх витрат, пов'язаних з бізнесом.
Відповідно, маючи уявлення про своє бізнес-процесі, можна його максимально оптимізувати - прибрати непотрібні гілки і додати важливі. І тільки після цього вирішувати, що краще: робити все самому, наймати бухгалтера в штат або брати керуючу компанію на аутсорс.
Далі, слід розуміти, для чого потрібен облік. Багато хто помилково вважає «для того, щоб вважати податки і щоб держава мене не обходило». Це як раз прояв невігластва. Ця позиція в корені невірна!
Облік потрібен бізнесу для того, щоб він існував. Податки - «побічний» ефект обліку.
Справжній інструмент обліку (не важливо, онлайн-бухгалтерія або живий бухгалтер) повинен відповідати на два головних питання:
- Де мої гроші ЗАРАЗ? (Який дохід, кому повинен, скільки мені повинні)
- Які мої витрати (кому я повинен, скільки я витратив на просування / оренду / рекламу , Скільки я повинен виплатити зарплати)?
Для формування більшості звітів - ніяких курсів бухгалтерів не потрібно. Потрібно розуміти які цифри крутяться у тебе в бізнесі. І мати відповіді на вище поставлені питання. А податки можна порахувати, використовуючи клієнт-банк і Excel.
Про що розповість і про що змовчить податковий інспектор?
Про податкову. Запам'ятайте раз і назавжди: ви - працюєте, а податкові інспектори - служать.
Ті, хто був у армії, знає просте правило: солдат спить - служба йде. Під таким же девізом працюють всі податкові інспектори, поки не надходить особливих розпоряджень.
Тому, перш ніж ставити питання в податковій, підготуйте його так, щоб в питанні вже містилися варіанти відповіді, або він повинен бути чітко і однозначно сформульований.
Вчіться і не бійтеся писати електронні звернення в різні інстанції. У Білорусі вже давно існує цей чудовий інструмент. Відповідь від інстанції допоможе в спірних ситуаціях - показав відповідь, який регламентує твій вчинок, - від тебе відстали, немає - шукай юристів або підкоряйся.
Будьте впевнені в собі і своїх силах. Вдосконалюйте свої знання в сфері законодавства, пов'язаного з вашим бізнесом. Не лінуйтеся писати собі пам'ятки і носити з собою (на випадок «небезпеки»).
На жаль, в нинішній час білоруський бізнес переживає затяжну етап безкультур'я. Найчастіше, в бізнесі, діють закони вулиці. Вважається «нормою» обманювати і підставляти. Дав слабину - відразу ж щось віджали. Злякався чуток, тут же розплатився за це своїми грошима.
І саме вам під силу це припинити. Просто не працюйте з такими «партнерами». Вмійте рахувати гроші. Вмійте читати договори і не бійтеся їх допрацьовувати, щоб скасувати свої ризики. Вмійте РОЗМОВЛЯТИ! А якщо трапляється «гоповатий» чиновник - вмійте на законних підставах обґрунтувати свою точку зору.
В якому випадку все-таки доведеться найняти бухгалтера?
Якщо ви все-таки не закрили три основні проблеми, описані зверху (ті, які про невігластво і дисципліну), або ви вважаєте, що вас як завжди - пронесе, і з упевненістю укладаєте ризиковану операцію, або просто - любите розкидати накладні по квартирі, забуваючи про них, - у всіх цих випадках вам потрібен уважний і дисциплінований бухгалтер.
У наш час наплодилося дуже багато непрофесійних бухгалтерів, що працюють «в лоб». Тобто, наприклад, будучи неосвіченим бізнесменом, ви проводите не найбільшу розумну угоду з обміну вагона акордеонів на фуру апельсинів заради виручки в 100 доларів США.
Непрофесійний бухгалтер зробить все за фактом (тобто, в лоб), не думаючи про наслідки для бізнесу. А професійний просто не дозволить провести таку ризиковану операцію, доведе все вам «на пальцях».
Якщо ж ви впевнені в адекватності і зваженості прийнятих вами рішень з купівлі-продажу акордеонів, апельсинів і навіть мобільних додатків, то вам потрібен не бухгалтер, потрібен тільки оператор ЕОМ, який вчасно буде вносити дані в систему обліку.
висновок
Перестаньте нити, що все навколо намагаються погубити ваш бізнес! Працюйте в «білу», уважно читайте закони, не бійтеся страшилок зі ЗМІ та інтернету. Знайте - вас ЗАВЖДИ будуть «кошмарити» з усіх боків. І особливо слабких будуть брати «на понт» і користуватися вашим же невіглаством. І особливі «ділки» будуть користуватися вашими страхами.
Майте пам'ятки по законодавству, вмійте писати листи. При прийнятті фінансового рішення ні в якому разі не керуйтеся правилом «У Петі вийшло, у мене значить теж вийде». Вмійте особисто спілкуватися. Без емоцій і образ - тихо, спокійно але наполегливо! Так, щоб вода в батареях стигла.
Інна Рикуніна
З чого почати?Курси бухгалтерів або похід до податкової?
Про що розповість і про що змовчить податковий інспектор?
В якому випадку все-таки доведеться найняти бухгалтера?