Чи є сенс купувати автомобіль в Білорусії?

Митний бар'єр між нашими країнами зник з 1 липня 2011 року, але потік автомобілів з сусідньої республіки аж ніяк не припинився

Митний бар'єр між нашими країнами зник з 1 липня 2011 року, але потік автомобілів з сусідньої республіки аж ніяк не припинився. Яка вигода для покупців білоруських машин і з якими бюрократичними складнощами їм доведеться зіткнутися в Росії?

(УВАГА: стаття актуальна на літо 2011 року!)

Практично будь-яка машина в Білорусії виявляється дешевше, ніж в Росії. Так, наприклад, розкид цін на Opel Astra 2008 року в Росії становить від 400 до 470 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в Білорусії (в перекладі з доларів на російські рублі) - від 375 до 445 тисяч. Якщо ж взяти, наприклад, Renault Megane 2006 року, то в Росії вони коштують від 320 до 370 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в Білорусії - від 280 до 350 тисяч. Вигода, звичайно, не критична, але вона є.

Правда, законно поставити на облік в нашій країні можна далеко не кожен автомобіль з іншої країни. За діючими правилами неновий автомобіль, ввезений в Росію з Білорусії, повинен:

- бути розмитненим в Білорусії до 1 січня 2010 року
- мати сертифікат відповідності нормам «Євро-4»

Як відомо, в ЄС стандарт «Євро-4» набув чинності 1 січня 2005 року. Тому всі автомобілі, офіційно продавалися в Європі після цього моменту, з 100% -ною вірогідністю екологічним вимогам задовольняють. Ті авто, що старше, теж теоретично можуть виконувати норми, але їх вихлоп обов'язково потрібно перевіряти газоаналізатором. У будь-якому випадку, на кожну машину (нову або стару), що потрапляє на територію РФ з Білорусії, треба отримувати сертифікат відповідності. Вся різниця в тому, чи потрібно попередньо проводити випробування чи ні.

Відповідні документи видають компанії, які займаються експертизою і сертифікацією автотранспорту. Їх представники, як правило, постійно бувають на митних пунктах. Вартість документа коливається в районі 3-5 тис. Рублів.

За неофіційною інформацією, зараз не є проблемою отримати екологічний сертифікат для будь-якої машини. Недобросовісні експерти за окрему плату готові підтвердити відповідність нормам «Євро-4» навіть старі авто 1990-х років випуску. Правда, ніхто не гарантує, що такий документ задовольнить митників. Відомі випадки, коли при спробі оформити ПТС автомобіль «розгортали», незважаючи на наявність сертифіката.

Головна проблема полягає в тому, що на білоруських ринках майже не залишилося машин, завезених до 2010 року - їх все в основному розібрали. Зате досить вигідними зараз виглядають умови придбання нового автомобіля у офіційних білоруських доларів. На «нульові» авто, правда, теж існує обмеження за часом ввезення - не раніше 1 липня 2011 року, коли положення про Митний союз запрацювали на повну силу. Тому навряд чи вдасться придбати білоруський автомобіль, що залишився на дилерському складі з минулого року і продається з великою знижкою.

Правда, навіть без жодних спеціальних акцій вартість нових авто в Білорусії об'єктивно нижче, ніж в Росії. Судіть самі: Mazda CX-7 обійдеться трохи більше ніж в 1 млн рублів, тоді як тут ціна аналогічної версії починається від 1 120 тис. Рублів. Суцільнометалевий Volkswagen Transporter в мінімальній комплектації коштує в Білорусі від 800 тис. Рублів, а в Росії - від 1 млн. Різниця в ціні Honda CR-V досягає близько 100 тис. Рублів. Подібних прикладів можна підібрати масу. Також у наших сусідів в наявності є версії автомобілів, які в РФ не продаються. Зокрема - вельми привабливі для малого бізнесу Renault Logan MCV і Logan Van. Чим дорожча машина, тим відчутніше різниця. Так, наприклад, при покупці люксових моделей від BMW, Porsche і Mercedes можна заощадити до півмільйона рублів!

Пояснюється така різниця цін досить просто. Владі Білорусі потрібно було якось підтримати місцевих офіційних дилерів, дуже страждають від потоку старих авто з Європи. Тому до цих пір вони платять ПДВ тільки з власного прибутку, а не з повною ціни автомобіля.

Правда, іноді керівництво компаній-виробників навмисно зрівнює ціни, щоб уникнути внутрішньої конкуренції між дилерами в різних країнах. Так, наприклад, поїздка в Білорусію за Ford Mondeo або Ford Focus ніякої вигоди не принесе. Автомобілі, що збираються під Петербургом, тут обійдуться навіть трохи дешевше. Деякі компанії вибирають іншу тактику: просто не продають росіянам автомобілі в Білорусії, посилаючись на власні внутрішні правила - так робить Volkswagen. По кожній конкретній машині треба уточнювати умови окремо. Все ж в більшості випадків придбання авто у «братів» по ​​Митному союзу - це дійсно вдала угода.

Економлячи хорошу суму, потрібно бути готовим зіткнутися з деякою кількістю складнощів:

- Як правило, білоруські дилери вважають за краще продавати машини за готівку - або за долари, або за місцеву валюту. Тому доведеться везти з собою величезну пачку купюр (що небезпечно) або платити комісію за переведення в готівку в білоруському банку.

- Поки ви не отримаєте російський ПТС, на машину можна буде оформити страховку від угону і збитку. Тому під час поїздки назад в Росію і протягом того часу, поки авто чекатиме свого паспорта, доведеться трохи понервувати за збереження свого майна.

Припустимо, авто благополучно куплено і привезено додому. Як оформити на неї ПТС і поставити на облік?

Доведеться везти автомобіль на митницю. Для отримання ПТС необхідна довідка від білоруських митників, що підтверджує сплату ввізного мита в Митний союз. Папір цю вам на руки ніхто не дасть: наші митники самі запитують її у білоруських колег.

Потрібно заповнити заяву на отримання ПТС, прикласти до нього договір купівлі-продажу і довідку про відповідність машини нормам «Євро-4» (отримати можна у експертів), потім віднести цей пакет документів на митний пункт і чекати, поки там оформлять паспорт на машину. Термін очікування може бути досить тривалим - до місяця, за свідченнями автомобілістів, які успішно пройшли це випробування. Краще все це час на купленому автомобілі не їздити. Згідно із законом управляти незареєстрованим автомобілем можна не більше п'яти днів з моменту покупки.

Таким чином, відповідь на питання про доцільність покупки залежить від того, скільки коштує ваш час і яка буде різниця в ціні на конкретний автомобіль.

Яка вигода для покупців білоруських машин і з якими бюрократичними складнощами їм доведеться зіткнутися в Росії?
Як оформити на неї ПТС і поставити на облік?

Дополнительная информация

rss
Карта