Чи потрібен сторонній антивірус домашнього комп'ютера на Windows 10?

  1. Кібергігіена зменшує ризики і наслідки
  2. Превентивні правила знижують ризик зараження
  3. Страхувальні - допоможуть, коли вірус подолає захист
  4. «Захисник Windows» справляється з 99% погроз, тобто з 5%, або з 81%
  5. Сторонні антивіруси допомагають
  6. Сторонні антивіруси створюють додатковий захист
  7. Сторонні антивіруси у спокаівают користувача і полегшують життя
  8. Існує рецепт 100% захисту від вірусів
  9. У сухому залишку

Варто зазначити: автор тексту не працює IT-спеціалістом, користується комп'ютером 17 років, робить висновки на основі призначеного для користувача досвіду і посилається на відкриті джерела. Стаття прагне до об'єктивності і буде корисна звичайним користувачам.

У пошуку відповіді на питання заголовка ми пройдемося по принципам віртуальної гігієни, відзначимо можливості «Захисника Windows», розглянемо точність досліджень, не забудемо про плюси сторонніх антивірусів і дізнаємося рецепт абсолютного захисту.

Кібергігіена зменшує ризики і наслідки

Наступний перелік складається з правил, які продиктовані людським досвідом і здоровим глуздом. Від них побічно залежить збереження призначених для користувача даних, фінансів і нервів. Дотримуватися їх чи ні - добровільне рішення кожного. Для зручності правила розділені на два типи. Вони однаково важливі.

Превентивні правила знижують ризик зараження

  1. Безперервно оновлювати програми та систему. Навесні і влітку 2017 роки від глобальних епідемій вірусів-вимагачів WannaCry і Petya постраждали комп'ютери з неоновлення версіями Windows.
  2. Завантажувати файли з перевірених місць. І безкоштовне, і платне ПО найкраще скачувати з сайтів розробників, так як будь-який файл з неофіційного джерела може нести загрозу.
  3. Чи не натискати на посилання і файли в повідомленнях від незнайомих контактів. Видаляти такі повідомлення.
  4. У браузері використовувати доповнення , Яке блокує рекламу. Низькопробна реклама дратує і підсовує посилання з вірусами. Якщо ваш браузер не підтримує такі доповнення - поміняти браузер.
  5. Відключити автозапуск пристроїв на комп'ютері. Ця функція може стати «вхідними воротами» інфекції. Для відключення в Windows 10 натисніть Пуск → Параметри → Пристрої → Автозапуск → Увімкнути.

Страхувальні - допоможуть, коли вірус подолає захист

1. Користуватися різними паролями довжиною від 12 символів. Для зручності можна зберігати їх в менеджері паролів.

2. Захистити сайти з особистими даними через двухфакторную авторизацію. Підтверджувати зміни через електронну пошту, СМС або телефонний дзвінок.

3. Регулярно робити копії файлів в хмарні сервіси або на окремі пристрої. Привчив себе до цього після втрати особистих фотографій за 15 років життя.

Зовнішні пристрої з копіями файлів варто підключати до комп'ютера тільки для поновлення даних. Сучасні віруси-шифратори розпізнають флешки, диски та інші пристрої. Тому шанс заблокувати резервні файли зростає, якщо сховище постійно пов'язане з комп'ютером.

4. У браузері використовувати доповнення , Яке змушує більшість сайтів використовувати протокол для передачі даних з шифруванням - HTTPS.

«Захисник Windows» справляється з 99% погроз, тобто з 5%, або з 81%

З релізом Windows 10 системне засіб захисту Windows Defender стало повноцінним антивірусом. згідно червневим даними ресурсу AV Test, «Захисник Windows» в 99% випадків захищає комп'ютер від «атак нульового дня». Так фахівці називають вторгнення через поточні уразливості системи і віруси, проти яких не розроблена захист. З відомими кіберзагрозами «Захисник» справляється у 99,7% випадків. Звучить непогано.

На жаль, це може нічого не означати. У 2012 році компанія Imperva опублікувала дослідження , Яке показало малу ефективність більшості антивірусів в реальних умовах. Більшість штучних тестів антивіруси проходять в середньому на 97% успішно. Такі дослідження проводяться на відомих віруси, які втратили свою актуальність для атак. А хакери тестують свої програми на сайті VirusTotal , Який перевіряє будь долучення популярними антивірусами.

Тому дослідники з Imperva отримали зразки тоді ще нових хакерських програм і протестували основні захисні рішення. Середня ефективність антивірусів не дотягувала до 5%. Програми починали розпізнавати віруси після чотирьох тижнів зараження, а найуспішніші захисники також показали високі результати помилкових спрацьовувань.

Менше 5% - середня ефективність антивірусів при їх тестуванні на нових хакерських програмах.

Минуло кілька років. Кожна аналітична компанія пропонує розробникам і користувачам свої алгоритми для тестування антивірусів з безліччю підходів, факторів і показників. Результати таких досліджень часто відрізняються і суперечать один одному.

Повернемося до «Захиснику Windows». вересневий бюлетень компанії SE Labs стверджує, що Windows Defender забезпечить рейтинг захисту 81%. А згідно вересневого звіту від Anti-Virus Comparative «Захисник» захистить користувача від 98,84% онлайн-загроз.

При цьому в зазначених дослідженнях «Захисник Windows» все ж знаходиться ближче до кінця рейтингу. Перші місця займають відомі і не дуже, але завжди різні антивіруси: AhnLab V3 Internet Security, Kaspersky Internet Security і Adaware.

Наскільки вдалося з'ясувати, чи не існує єдиної системи оцінки антивірусів навіть на рівні однієї країни. Є безліч дослідницьких компаній, технічних видань і аматорських тестів, які по-різному розраховують ефективність захисних програм. Будь-рейтинг можна оскаржити даними іншого рейтингу. Значить, при виборі антивіруса такі дослідження повинні грати далеко не першу роль.

Ситуацію коментує менеджер по групі продуктів ESET Russia Сергій Кузнецов:

«Для формування об'єктивної картини цілком достатньо досліджень незалежних міжнародних лабораторій. На тестах антивірусного ПО спеціалізуються Virus Bulletin, AV-Test, AV-Comparatives і деякі інші лабораторії, провідні вендори надають для досліджень свої продукти, результати визнаються міжнародним ІБ-спільнотою (ІБ - інформаційна безпека, прим. Автора). Вивчити результати тестів можна на сайтах лабораторій, вони дозволяють оцінити рівень захисту, який на даному етапі свого розвитку здатний забезпечити "Захисник Windows" ».

Сторонні антивіруси допомагають

Можна подумати, що індустрія антивірусів схожа на пустушку. Деякі відкрито про це заявляють. У 2016 році фахівець Google з інформаційної безпеки Даррен Білбі говорив, що антивірусні компанії «впарюють магію і вішають локшину на вуха наївних покупців». А на початку 2017 року один з розробників браузера Firefox Роберт О'Каллахана заявляв, що останні версії Windows справляються з більшістю погроз, а сторонні антивіруси не потрібні.

Пізніше в блозі «Лабораторії Касперського» вийшла замітка про заяву О'Каллахана. Експерт з шкідливим програмам Олексій Маланов привів кілька результатів досліджень, згідно з якими продукти його роботодавця виглядають краще, ніж штатні засоби захисту Windows.

Розробники антивірусів завжди захищатимуть свою працю і переконання. Вони роками оптимізували програми і додавали в них нові функції. Багато користувачів уникнули зараження і змогли відновити свої дані завдяки стороннім антивірусів. А безперервний потік нових зловредів забезпечує фахівців постійною роботою. Не дарма в 2015 році Forbes прогнозував збільшення вартості ринку кіберзахисту більш ніж в два рази за п'ять років. Виходить, що сторонні антивіруси все-таки потрібні.

Сторонні антивіруси створюють додатковий захист

Будь-сторонній антивірус стає ще однією фортечною стіною для системи. «Захисник Windows» став краще з роками, але поки не перетворився на еталон. Тому йому в будь-який момент може знадобитися допомога.

Сергій Кузнецов, менеджер по групі продуктів ESET Russia, вважає, що головне у виборі антивіруса - проактивні захисні технології:

«Для актуальних версій ОС Windows як і раніше необхідно антивірусне ПЗ. З появою "Захисника Windows" картина кардинально не змінилася. Ключовий момент у процесі вибору антивірусного ПО - наявність в продукті проактивних технологій; простого сигнатурного аналізу сьогодні недостатньо для побудови повноцінного захисту. Перерахую сучасні технології безпеки, наявність яких в антивірусному ПО - запорука "виживання" системи: антифішинг, антиспам, захист від мережевих атак і експлойтів, репутаційні сервіси, розширене сканування пам'яті, евристичний аналіз ».

Сторонні антивіруси у спокаівают користувача і полегшують життя

Коли на комп'ютері встановлено додатковий антивірус, користувач відчуває себе спокійно і впевнено. Він знає, що програма сама оновиться, нагадає про сканування, попередить про небезпеку і підкаже рішення. Якщо при цьому комп'ютер працює стабільно, Інтернет не пропадає, а віруси не потрапляють в систему, значить, програма справляється зі своєю роботою.

Існує рецепт 100% захисту від вірусів

Для цього потрібно відключити комп'ютер від всіх мереж, запаяти входи і відвезти його в глухий ліс.

У сухому залишку

  1. Раціональна поведінка знижує ризик зараження вірусами. Це стосується не тільки комп'ютерів.
  2. «Захисник» на Windows 10 - це повноцінний антивірус. І він працює.
  3. Якщо у вас є сторонній антивірус, який не заважає жити і допомагає користуватися мережею, значить, все добре. Хто б що не говорив.
  4. Повний захист комп'ютера від вірусів можлива тільки в ізоляції.

Дополнительная информация

rss
Карта