- Швидкий запуск Windows 10
- Драйвер Intel Management Engine Interface
- Оновлення BIOS материнської плати
Сама по собі проблема при якій комп'ютер відмовляється вимикатися - не нова. Вона була ще в старій-добрій XP, вона ж залишилася і в більш нових версіях. Так, в нових версія ОС від Майкрософта багато проблем були вирішені повністю, але додалися і нові, а значить і ряд причин теж змінювалися з кожною версією змінювалися.
Ось і після переходу або поновлення на Windows 10 багато користувачів зіткнулися з тим, що комп'ютер або ноутбук не вимикається при звичайному завершенні роботи, хоча раніше на «Сімці» або «Вісімці» такого не було. При цьому подальша поведінка пристрою може бути різним.
Найчастіше просто довго-довго-довго висить напис «Завершення роботи», іноді може «впасти» в синій екран BSOD, а іноді може знову включитися і завантажити операційну систему заново. Можна, звичайно, відключати його через кнопку харчування або висмикуючи штепсель з розетки, але такий спосіб неправильний і з часом може навіть призвести до серйозних апаратних проблем. А значить ситуацію треба терміново вирішувати!
Давайте разом розберемо найбільш часто виникають причини чому Windows 10 відмовляється відключатися і варіанти їх вирішення.
Швидкий запуск Windows 10
Помилка операційної системи через яку при завершенні роботи не вимикається комп'ютер на Windows 10 може бути викликана збоєм роботи функції ... швидкого запуску. Так-так, ви не помилилися! Вже не знаю що такого «понасправляли» програмісти з Майкрософта, але функція може мати значний вплив не тільки на включення, а й на вимикання. Так що, якщо Ваш ПК не відключається - спробуйте її деактивувати. Для цього натискаємо кнопку Пуск і вибираємо пункт меню «Параметри» щоб відкрилося ось таке вікно:
У списку доступних налаштувань вибираємо розділ «Система» і переходимо до його налаштувань:
Тепер треба в меню зліва вибрати підрозділ «Харчування і сплячий режим», а зліва - клікнути по посиланню «Додаткові параметри харчування». Відкриється вікно «Електроживлення»:
Тут в меню зліва треба клікнути на пункт «Дія кнопок харчування» щоб перейти до системних параметрів живлення ПК.
Прокручуємо до кінця вміст вікна до підрозділу «Параметри завершення роботи». Тут потрібно знайти галочку «Включити швидкий запуск (рекомендується)». Саме вона багато в чому може впливати на те, що Windows 10 не вимикається. Знімаємо її, перезавантажується і перевіряємо результат.
Примітка: Хочу зауважити, що взагалі ця опція корисна тільки тим, що повністю виключає свій комп'ютер або ноутбук. Якщо ж звикли просто відправляти його в сплячий режим, то в цьому випадку вона для Вас буде фактично марна.
Драйвер Intel Management Engine Interface
Ще один фактор, який може служити причиною того, що комп'ютер з Windows 10 не відключається - це драйвер MEI - «Management Engine Interface», який встановлюється на ПК з процесорами Intel. а саме його 11-я версія. Щоб перевірити яка встановлена у Вас - відкрийте диспетчер пристроїв і перейдіть в розділ «Системні пристрої»:
Знайдіть там рядок Intel Management Engine Interface, клікніть на ньому правою кнопкою миші і виберіть пункт меню «Властивості». У вікні, зайдіть на вкладку «Драйвер»:
Дивимося що написано в рядку «Версія драйвера». Якщо як в моєму прикладі - 11.XXХ - має сенс спробувати замінити його на більш старий реліз з гілки 9.Х.Х.Х. Для цього треба зайти на офіційний сайт виробника Вашої материнської плати і завантажити там дану версію. Як варіант, можна скачати драйвер з сайту Intel - посилання .
Далі потрібно буде видалити встановлений драйвер і примусово вказати на скачав файл.
Після цього потрібно буде в обов'язковому порядку відключити службу оновлення Windows, щоб вона самостійно за новою все не оновила.
Так само рекомендую скористатися спеціальним пакетом, який буде приховувати повідомлення в системному лотку про необхідність завантажити нову версію - посилання .
Оновлення BIOS материнської плати
На ноутбуках (особливо чомусь частіше у ASUS) я зіткнувся з тим, що навіть на вельми сучасних моделях після установки Windows 10 починаються «чудеса» - то WiFi не працює, то в синій екран звалюється, то зовсім не вимикається ПК. У більшості випадків проблему вдалося вирішити через оновлення драйверів.
Робиться це відносно нескладно. Треба зайти на офіційний сайт виробника девайса, відкрити розділ «Підтримка», знайти свою модель і перевірити наявність оновлень БІОС. Якщо є - завантажуєте і далі прямуєте прикладеним до файлу інструкцій.
Багато користувачів останнім часом взагалі не відключають ПК в тому сенсі, як це робилося раніше, тобто до повного завершення роботи. Найчастіше просто відправляють ноутбук в сон закривши кришку. І саме тому я окремо хочу розглянути деяку різновид наведеної вище проблеми, а саме коли відключення апарату проходить нормально а ось в сплячий режим комп'ютер не переходить, а знову повертається в штатний режим роботи.
- Найчастіше в цьому випадку винуватцем є окремий додаток або утиліта, яка працює в активному або фоновому режимі і не дає пристрою заснути. І тому почати варто з того, що запустити диспетчер задач і подивитися які процеси найбільш активно використовують процесор і оперативну пам'ять. Якщо це якась конкретна програма - спробуйте зупинити її виконання. А якщо активний сервіс системний (наприклад, System, SVCHOST, Explorer.exe і т.п.) то в цьому випадку треба вже перевіряти Windows 10 за допомогою хорошого антивіруса, так як у Вашій ОС швидше за все оселилася якесь шкідливий додаток.
- Інша поширена причина - активність периферійних пристроїв. Причому зазвичай це або клавіатура, або миша або щось ще, підключений через універсальну послідовну шину USB. Наприклад, WIFI-адаптер. У Windows 10 є інструмент, який дозволяє уточнити яке з пристроїв останній раз пробуджувало комп'ютер - це консольна команда:
powercfg -lastwake
Якщо вона не спрацює - спробуйте інший варіант:
powercfg -devicequery wake_armed
Введіть її в командному рядку і в результатах Ви побачите «винуватця». Наприклад, це буде яке-небудь USB-пристрій. Щоб заборонити йому пробуджувати ПК, відкрийте Диспетчер пристроїв Віндовс.
Знайдіть у списку рядок «Кореневий USB-концентратор», клікніть по ньому правою кнопкою миші і виберіть пункт «Властивості». У вікні, треба зайти на вкладку «Управління електроживленням»:
Знімаємо галочку «Дозволити цьому пристрою пробуджувати комп'ютер з режиму очікування» і натискаємо на кнопку ОК. Те ж саме бажано зробити для миші і мережевих карт - дротових і бездротових. Після цього перезавантажуємося і перевіряємо - переходить комп'ютер в сплячий режим або як і раніше не переходить.
Не варто забувати і про можливі таймери пробудження, встановлені в системі. Наприклад, поновлення який-небудь програми або гри, або якесь шкідливий додаток. Для виключення такого варіанту розвитку подій треба знову відкривати настройки електроживлення Windows 10, зайти в додаткові параметри використовуваної схеми управління живленням і відкрити підрозділ «Сон»:
Там буде пункт «дозволити таймери пробудження». Треба перевірити щоб у нього було встановлено значення «Відключити».
PS: Як висновок хочу ще раз зазначити, що ми з Вами розглянули лише най-най частих винуватців, які впливають на нормальну роботу ПК. Решта окремі випадки - це всього лише 5-10% від загального обсягу.
Для їх вирішення можна спробувати зробити ось що:
- спробувати встановити останні оновлення Windows 10
- відключити всі периферійний пристрої (особливо підключення по USB)
- видалити драйвера на відеокарту
І вже коли зовсім нічого не допомагає, то швидше за все такий збій швидше за все пов'язаний або з серйозними програмними проблемами, що виникли в самій Віндовс 10 і потрібно її перевстановлення, або апаратної несправністю тих чи інших комплектуючих і без серйозної діагностики вирішити це не вийде.