Відносно недавно з'явилися особливі гарнітури, призначені для мобільних телефонів і планшетних комп'ютерів. Вони чудово виглядають саме на невеликих екранах.
Якогось принципу найменування гарнітур шрифтів не розроблено. Буває, що назва дають по тому друкованого органу, де вперше цю гарнітуру застосували.
Є, наприклад, гарнітура Times. Цей новий шрифт був придуманий Стенлі Морісон (Stanley Morison; 1889 - 1967) в 1929 році. Редакція лондонської газети «Таймс» (The Times), якій на той час виповнилося вже 100 років, вирішила повністю змінити зовнішній вигляд газети. Старий шрифт, яким набирали газету, теж вирішили замінити на новий, більш компактний, більш красивий і краще читається.
Поранений британський офіцер читає в The Times новина про закінчення Кримської війни. (Картина «Світ укладений», Дж. Е. Мілле, 1856 г.)
Фото: ru.wikipedia.org
А головне, консервативна «Таймс», яку читали міністри і державні діячі королівства, мала виглядати інакше, ніж бульварні газети, які набирали старим шрифтом. І ось з 1932 року газету «Таймс» стали друк новим шрифтом, який зараз став одним з найвідоміших і впізнаваних у світі.
Times New Roman
Фото: ru.wikipedia.org
Багато шрифтів було названо іменами знаменитих друкарів або виробників шрифтів.
Як вже було сказано, творцями шрифтів найчастіше ставали ювеліри. Джон Баськервіль, перш ніж стати шрифтовика, працював учителем чистописання. Тобто вміння красиво виписувати літери у нього було. Баськервіль також навчився відливати літери і гравірувати їх, створюючи красивий, добре читається шрифт.
Baskerville
фото: джерело
Взагалі, Баськервіль виявився універсальним друкарем. Він власними руками виготовляв все, що було необхідно для друкування: не тільки шрифт, а й друкарську фарбу, і навіть папір.
Одне з винаходів Баскервиля - веленевий папір. Ця назва походить від французького слова «velin», що означає тонко вироблену шкіру, пергамент. Веленевий папір варилася з чистої целюлози, без слідів деревних стружок. В результаті папір отримувати якісні, щільна, без водяних знаків. Вона справді була схожа на тонкий пергамент, який дуже часто застосовували в рукописних книгах. Перші партії веленевому паперу були виготовлені в Англії в 1757 році.
Інший відомий «іменний» шрифт називається Гарамон в честь французького гравера і виробника шрифтів Клода Гарамона (Claude Garamond; 1499 - 1561). Гарамон був власником друкарні і гравером, чиї шрифти вперше з'явилися в книгах, які видавали в Парижі в першій половині XVI століття. Шрифти радували око настільки, що інші шрифтовики не рахували гріхом запозичити розробки Гарамона.
Stempel Garamond
Фото: ru.wikipedia.org
Як бачимо, піратство з'явилося на самій зорі книговидавництва. Втім, і сам Гарамон не соромився використовувати і творчо переробляти шрифти Альда Мануция.
Шрифт Альда Мануция
Фото: ru.wikipedia.org
Свою популярність Клод Гарамон зміг монетизувати, розробивши курсивний шрифт для видання грецьких класиків, фінансованого самим королем Франциском I (1494 - 1547). Цей король відомий тим, що під час свого правління став заохочувати у Франції мистецтва і науки. Саме в цей час французьке вище суспільство почало набувати то, ніж в подальшому прославилося - красу і витонченість.
Не можна сказати, що Клод Гарамон казково збагатився, беручи участь в королівському проект, але популярність він отримав саме в цей час. Його латинські шрифти стали використовуватися при публікації державних актів і судових постанов. Таким чином, діяльність Клода Гарамона вплинула не тільки на книгодрукування у Франції, а й у всій Західній Європі
Гарнітура шрифтів «Гарамон» до сих пір є однією з найпопулярніших в світі. Наприклад, всі американські видання книг про Гаррі Поттера були набрані цим шрифтом, не тільки красивим, але і розбірливим, який легко читати навіть дітям.
Італієць Джамбаттіста Бодоні (Giambattista Bodoni; 1740 - 1813) був спадковим друкарем і шрифтовика. Ще його дід був складачем у друкарні Ватикану. Навчені ремесла друкаря від батька, в 18 років він вступив на службу туди ж, в друкарню при Святому Престолі. Тут йому було доручено розібратися з гарнітурами шрифту Гарамон, які папа Сикст V придбав для ватиканської друкарні ще в XV столітті.
Бодони
Фото: ru.wikipedia.org
Бодони не тільки успішно розібрався зі старовинними гарнітурами, але створив на основі шрифту Гарамона свій шрифт, яким згодом було дано його ім'я. Шрифт Бодони гарний, але через те, що його букви сильно витягнуті вгору, щодо погано читається. Тому його найчастіше використовують для набору заголовків або оголошень.
Оскільки в Ватиканської друкарні, де працював Бодони, друкувалися і книги на слов'янських мовах, він розробив близько 80 кириличних шрифтів.
До речі, серед гарнітур кириличних шрифтів є кілька, названих в честь художників-шрифтарів, їх що розробили. Так, Вадим Володимирович Лазурский (1909 - 1994) в 1957-1961 роках розробив шрифт для набору художньої літератури та видань з мистецтва, який отримав назву «гарнітура Лазурского», або просто Лазурский.
Графік Галина Андріївна Баннікова (1901-1972) в 1950 році створила гарнітуру, яка також використовувалася для набору книг з мистецтва і художніх творів. Шрифтовая гарнітура «Банніковская» (або «Bannikova») вважається оригінальною кириличної гарнітурою, яка не має прототипу в латиниці. А фахівці друкарі рахують цей шрифт одним з кращих, якими набирають книги російською та іншими кириличних мовами.
Гарнітура «Банніковская», (Bannikova)
Фото: ru.wikipedia.org
Що ще почитати по темі?
Коли з'явився на світло шрифт Times New Roman?
Що відомо про життя першого друкаря Білорусі?
Книга - найкращий подарунок?
Коли з'явився на світло шрифт Times New Roman?
Що відомо про життя першого друкаря Білорусі?
Книга - найкращий подарунок?