Ціни на фрукти в Україні впали через щедрого врожаю

  1. Фрукти та овочі
  2. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  3. експерти
  4. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  5. Бакалія: бідно і дорого

Фрукти. Цінники знизилися через сезонність і рясного врожаю / Фото: Олександр Яремчук

Налітай, подешевшало: урожай змусила продавців знизити ціни на продукти Олександр Панченко https://cdn.segodnya.ua/img/article/11850/9_main_new.1541116013.jpg https://cdn.segodnya.ua/img/article/11850/ 9_tn.1541116013.jpg 2018-11-05T07: 19: 00 + 02: 00 Економіка на прилавках велика кількість недорогих українських і заморських фруктів, а ціни на овочі почали зростання

Нинішня осінь порадувала українців не тільки теплом, але і цінами на дари садів і городів. Прилавки завалені дешевими вітчизняними яблуками і імпортними бананами вартістю нижче звичного умовного долара за кіло. Експерти продринку кажуть, що причиною тому рясний урожай. А ось ціни на свіжі помідори і огірки вже кусаються, що й зрозуміло - сезон на них давно закінчився.

Фрукти та овочі

Як показав моніторинг "Сегодня" столичних ринків і супермаркетів, українські яблука можна купити в роздріб по 6-7 грн / кг, а ящиками - по 5 грн / кг. Доступні і груші: наприклад, листопадова бера - по 20-22 грн / кг. Для порівняння: рік тому ціни на ці фрукти були на 10-12 грн вище, а асортимент їх набагато менше. Супермаркети радують дешевими цитрусовими: банани по 22-24 грн / кг (зазвичай 26-28), мандарини по 20-22, апельсини по 25-28, що теж на 3-5 грн / кг дешевше, ніж рік тому.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Овочі, на відміну від фруктів, цієї осені дорожче, ніж рік тому, хоча ціни на них поки доступні, перш за все на картоплю. "Другий хліб" поки додав в ціні всього 10% (50-60 коп. / Кг), при тому що вся овочева кошик за рік подорожчала на 34%. За даними Держстатистики, найбільший приріст дала морква (+ 55%), цибулю тепер коштує більше на 36%, буряк і капуста - на 33%. У гривнях це 11-12 грн за кіло моркви, 9-10 грн за цибулю, 7-8 грн за буряк і 6-7 грн за капусту. Основне подорожчання припало на жовтень, ще місяць тому ціни на борщнабор були трохи вищі за торішні. Свіжі огірки навіть дорожче помідорів: 30-35 грн / кг проти 25-28.

експерти

Аналітики агроринку головною причиною дешевизни фруктів називають небувалий урожай. За даними інформагентства Шувар-Інфо, середні ціни на українські яблука впали на 70% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Причому вродило всюди: в більшості країн ЄС ціни на яблука знизилися вдвічі, і багато садівників вирішили зовсім не збирати урожай - невигідно. У Польщі яблука продають в опті в середньому по 0,14-0,26 євро / кг, або 4,5-8,3 грн в залежності від сорту - зимові сорти, які можуть довго зберігатися, коштують дорожче. Експерт овочевого ринку Федір Рибаков каже, що зростання цін на коренеплоди пов'язаний зі зниженням пропозиції:

"Агрогосподарства, що не мають потужностей для зберігання, розпродали врожай за безцінь оптовикам, розуміючи, що втрати при зберіганні не перекриють можливого зростання цін. Тому чекаємо повільного подорожчання борщнабора до кінця року ще на 15%. Ціна на свіжі помідори і огірки може зрости на третину - до 45 грн / кг тепличних огірків чи помідорів ".

Директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко уточнив, що дорожчати буде все, крім картоплі, якого вродило багато.

"Більше 90% картоплі вирощують приватні господарства для себе, і надлишок готові продавати оптовикам навіть по 2-3 грн / кг. Тому дати точний прогноз за ціною на" другий хліб навіть на 2-3 місяці складно ", - роз'яснив Дорошенко.

Також він радить дбайливим господарям закупити дешевих яблук і переробити їх про запас - на сік, повидло. Тому що в наступному році такого врожаю може не бути, а значить, ціни виявляться набагато вище.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

М'ясо, молоко і яйця - в зростання

У жовтні кг свинини можна було купити навіть по 100 грн (-20 грн), яловичини по 120-130 грн. На думку Олексія Дорошенко, зниження цін викликане тим, що закупівельні ціни знизилися на 3-5%, також восени забій вище, що означає збільшення пропозицій.

"Але це короткочасна тенденція, до грудня треба чекати повернення цін до колишніх і плюс ще 3-5%", - упевнений Дорошенко.

Молочна продукція, яка в цьому році подорожчала на 1-3% при інфляції 5,6% за 9 місяців, також надолужить згаяне, додавши в листопаді і грудні відразу 15%. Це, наприклад, 2-3 грн на літрі молока. Чи не буде стабільною і ціна яєць, що подешевшали за літо на 2-3 грн / десяток: до січня десяток яєць може подорожчати на 3-4 грн, або до 27-28 грн.

Бакалія: бідно і дорого

А ось з асортименту круп і макаронів радує тільки гречка: ціни на неї впали вдвічі проти торішніх, і на вагу ядриця можна купити навіть по 12 грн / кг. Але такі демократичні крупи, як горох, пшоно, пшенична січка, кукурудза, навпаки, пішли вгору: рік назад кг пшона коштував 8-9 грн / кг, зараз 10-12, причому в асортименті воно є не скрізь. Горох, кукурудза та ін. Продаються, але по 10-12 грн / кг (+ 2-3 грн в порівнянні з минулим роком). Подорожчали і макарони: якщо рік тому вироби з пшениці м'яких сортів можна було купити навіть по 7 грн / кг, то зараз - по 9-10 грн. Продавці кажуть, що перебої з крупами почалися після того, як постачальники підняли оптові ціни на недорогі макарони. В результаті люди стали більше купувати крупи, а ось поставки злакових, на жаль, не збільшилися. Також другий місяць тримаються рекордно низькі ціни на цукор: 11,5-12 грн / кг. Але це ненадовго, говорить Дорошенко: цукор додасть наступної зими до 15% від нинішньої ціни (в середньому до 15 грн / кг). А ось бакалія може подешевшати на 10-15% (1-1,5 грн на кілограмі).

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Дополнительная информация

rss
Карта