- Чому модуль Bluetooth перестав працювати
- Недоступність модуля Bluetooth
- Перевірка стану пристроїв в Windows 7/8 / 8.1 / 10 / 10.1
- Відео: як перевірити роботу Bluetooth
- Відео: як перевстановити драйвери Bluetooth
- Включення незадействованного пристрої Bluetooth з BIOS
- Апаратні збої модулів Bluetooth
- Перегрів модуля Bluetooth
- Збої при обміні трафіком між пристроями
- Вірусна активність на ПК і гаджетах
- Поради та рекомендації фахівців
Незважаючи на меншу популярність в порівнянні з Wi-Fi, технологія Bluetooth жива і продовжує розвиватися. Одного разу може виявитися, що такий знайомий канал обміну файлами між устрройствамі - за допомогою Bluetooth - відмовиться працювати.
Чому модуль Bluetooth перестав працювати
Причинами непрацездатності модуля Bluetooth можуть бути:
- фізичне вимикання модуля (від'єднаний, що не подається харчування з інших причин);
- відмова драйверів (пошкоджені файли драйверів, неправильна їх установка);
- пристрій в Windows розпізнається як приховане;
- апаратний збій (помилка обміну даними ПК, ноутбука або планшета з іншими гаджетами);
- інші причини, наприклад, вірусна діяльність і інші «безгоспні» стану системи Windows, що порушують її роботу.
Недоступність модуля Bluetooth
Причин, за якими Bluetooth-модуль раптово виявився «оффлайн», полягають в наступному.
- Пошкоджено кабель USB. Перевірте кабель з роботою інших пристроїв (флешка, модуль Wi-Fi, USB-мікрофон / навушники, USB-камера (зовнішня) і т. Д. Поключённое пристрій відразу з'явиться в списку активних пристроїв. Якщо жодне з них не обределяется - замініть кабель або виправте колишній кабель, який став непридатним. Найпоширеніша причина - перетерті один або кілька проводів в кабелі біля штекера або роз'єму USB. При використанні планшета, що не має вбудованого адаптера Bluetooth, може пошкодитися OTG-перехідник, через який підключаються не тільки Bluetooth-модулі, але будь-які пристрої, включаючи мишу, клавіатуру і принтер.
- Модуль Bluetooth перебуває в трудодоступном місці (занадто довгий кабель) і міг від'єднатися, або потрапити під щось важке, наприклад, під системний блок ПК, через що може статися поломка самого модуля.
- Несправність окремо взятого порту USB на материнській платі ПК або ноутбука. Для планшета - це поломка порту microUSB. Зверніться в сервіс-центр. У випадку з поломкою на системному блоці плата USB-контролера з портами, якщо вона знімна, може бути замінена самостійно.
- Перевищена допустима довжина кабелю - найчастіше не більше 3 м. Якщо ви загорілися ідеєю витягнути модуль Bluetooth на дах або провести через всю квартиру або коридор для створення персональної локальної мережі PAN, може знадобитися посилення харчування. Даний спосіб має сенс для модулів класу A, що мають дальність до 100 м - вони використовують в десятки разів потужніший сигнал до 100 мВт. У пристроях класу B, де використовується дальність не більше 10-15 м (планшети і смартфони), потужність вбудованого радиомодуля куди менше - від 3 до 10 мВт. У підсумку, більш потужному модулю потрібно і посилене харчування, що полягає у використанні USB-кабелів з більш товстим перетином, або підведення додаткових проводів для висновків «+» і «-» з перепайкой гнізда на кабелі, в яке і вставлений USB-модуль Bluetooth. Чи не врахувавши цю обставину, ви отримаєте нестабільно працюючий модуль, відключається при спробі відіслати через нього великі файли «вагою» від сотень мегабайт (швидкість Bluetooth 4.0 становить від 75 Мбіт / с) - або сам модуль визначиться як невідомий пристрій.
- Пристрій підключений, але не задіяно. Необхідна перевірка, чи правильно розпізнається пристрій в «Диспетчері пристроїв Windows».
Драйвер Bluetooth не працює належним чином або не встановлено
Перевірка стану пристроїв в Windows 7/8 / 8.1 / 10 / 10.1
Диспетчер пристроїв Windows - це вбудоване в ОС додаток, що стежить за коректністю роботи пристроїв.
- Дайте команду «Пуск» - праве клацання мишею на елементі «Комп'ютер» (для Windows 10 / 10.1 - «Цей комп'ютер») та відкрийте «Властивості».
Перехід до диспетчера пристроїв Windows 7
- Виберіть «Диспетчер пристроїв», знайдіть своє непрацююче пристрій Bluetooth. Якщо воно відключено (піктограма стрілки «вниз») - дайте команду: праве клацання мишею на пристрої - «Задіяти». Якщо вона була придбана, але не працює належним чином (не приймає і не відправляє дані між ПК на інший пристрій), дайте команду "Відключити", а потім - команду «Задіяти».
В даному прикладі використовується не модуль Bluetooth, а SD-кардрідер
- Якщо потрібного пристрою немає - підключіть Bluetooth-модуль (або його шнур) до іншого USB-порту. У разі використання планшета - змініть OTG-перехідник або USB-концентратор (якщо з Bluetooth-модулем одночасно підключені, наприклад, клавіатура і миша). Повторіть попередні дії, як тільки пристрій з'явиться в списку (зазвичай воно має включитися і відразу заробити, а не виявитися як незадіяний).
У «Диспетчер пристроїв Windows 10» можна також потрапити п'ятьма іншими способами: через пошук за словом «Диспетчер» в меню «Пуск»; по команді «Пуск - Виконати» з запуском по фразі «devmgmt.msc»; по команді «Пуск - Панель управління - Система - Диспетчер пристроїв»; по команді «Цей комп'ютер - Управління комп'ютером - Диспетчер пристроїв»; правим клацанням на «Пуск» з вибором пункту меню «Диспетчер пристроїв». Як видно, Windows 10 / 10.1 надає куди більш значний перелік способів відкрити майстер управління підключеними пристроями. Половина з них відомі ще з часів Windows Me / 2000.
Відео: як перевірити роботу Bluetooth
Оновлення драйверів Bluetooth
Поверніться в уже знайомий «Диспетчер пристроїв Windows» і зробіть наступне.
- Дайте вашому пристрою команду: праве клацання мишею - "Оновити драйвери». Відкриється майстер поновлення / перевстановлення драйверів.
Запустіть майстер роботи з драйверами наявних пристроїв
- Самий грамотний варіант - знайти і перевстановити драйвери вручну. Вставте флешку (або дистрибутивний CD / DVD з вашими програмами, на якому є і версія драйвера для вашого модуля Bluetooth) з драйвером і виберіть ручний спосіб пошуку драйвера.
Виберіть неавтоматичний пошук драйверів на вашому ПК
- Виберіть локацію папки з файлами шуканого драйвера.
Як приклад - призначена для користувача папка диска D :, а не зовнішній носій
- Підтвердіть переустановку драйвера, натиснувши «OK» і «Далі». Система перевстановить драйвер Bluetooth.
Як приклад - все той же SD-кардрідер, а не Bluetooth
Після завершення установки система може як знайти драйвер, так і повідомити, що він не потребує перевстановлення.
Пристрій працює нормально і не потребує перевстановлення
Якщо ж перевстановлення модуля Bluetooth як пристрої в Windows нічого не дала - дотримуйтесь Іструкції нижче.
Але перш ніж рухатися далі, поступите інакше: дайте проблемному пристрої команду «Видалити» (і підтвердіть запит, зазначивши опцію видалення драйверів). Буде потрібно його повторне перепідключення, після чого дається команда "Оновити драйвери», і знову проходяться всі кроки з даної інструкції. Після видалення драйверів може знадобитися перезапуск Windows.
Відео: як перевстановити драйвери Bluetooth
Що робити, якщо пристрій перебуває у прихованому
Для початку відкрийте вже знайомий диспетчер пристроїв Windows і дайте команду «Вид - Показати приховані пристрої».
Windows 7 буде відображати приховані і неподключённие пристрої
Якщо драйвер модуля Bluetooth ні встановлено (пристрій не прописано в Windows) - в списку прихованих сам модуль не з'явиться. Категорія прихованих пристроїв передбачає наявність вже встановлених і до цього правильно працювали пристроїв.
Якщо модуль Bluetooth був встановлений - дійте згідно вищенаведеної інструкції по (пере) установці модуля Bluetooth.
Включення незадействованного пристрої Bluetooth з BIOS
Управління з BIOS корисно, коли ви маєте в своєму розпорядженні вбудованими адаптерами Bluetooth - як правило, в ноутбуках і планшетах.
Залежно від версії BIOS / UEFI, команди для Bluetooth відрізняються
Всі команди переведені на російську і популяризувати.
- Завершіть роботу з Windows і дочекайтеся появи логотипу виробника з описом команд входу в BIOS.
- Натисніть F2 / F4 / F7 / Del (потрібна клавіша залежить від виробника і версії BIOS) для входу в BIOS.
- Дайте команду «Конфігурація - (Пристрої) Bluetooth» і встановіть значення «Включено».
Перемикання бездротової периферії виконується зі схожих меню BIOS
Включення вбудованого адаптера Bluetooth з BIOS є ключовим - без нього нічого зробити з Bluetooth не вдасться. Тому краще було б почати з задіяння бездротових модулів саме через BIOS. Тепер можна виконати будь-які дії з попередніх інструкцій.
В системні блоки ПК вбудовані в материнську плату адаптери Bluetooth не встановлюються - корпус системного блоку екранує сигнал Bluetooth з усіх боків, і дальність дії модуля без зовнішньої антени сильно знижується. Тому для настільних комп'ютерів USB-модуль - найкраще рішення. Це саме можна сказати і до адаптера Wi-Fi, 3G / 4G-модему, бездротовим клавіатурі, миші, навушників, мікрофона і аналогічної периферії.
Апаратні збої модулів Bluetooth
Крім проблем з електроживленням, Bluetooth може давати збої в такий спосіб:
Перегрів модуля Bluetooth
Величини швидкості для різних версій радіоінтерфейсу Bluetooth наступні.
- Версія Bluetooth 2.x використовує швидкість обміну даними до 1 Мбіт / с. Так, сервіс Dial-Up Networking, який використовується зі смартфонами Nokia, Siemens та інших марок, популярних у 2000-х рр. і підтримують 3G-Інтернет, дозволяє отримати швидкість мобільного Інтернету до 384 кбіт / с. У ці величини повністю лягає укладається передача високоякісного стереозвуку на навушники (формат MP3 підтримує швидкість 128-320 кбіт / с). Нині витіснений технологією Wi-Fi Direct, що дозволяє роздавати трафік (і файли через зв'язок з роутера) з одного смартфона відразу на кілька (режим «точка-мультиточка») інших гаджетів і ПК з многомегабітной швидкістю.
- Починаючи з версії 3.0, швидкість Інтернету, зв'язку по локальній мережі PAN і файлообміну по Bluetooth між пристроями зросла до 24 Мбіт / с.
- Версії Bluetooth 4.x, як уже було сказано, використовують швидкості 75 і 100 Мбіт / с, впритул наблизившись до пропускної спроможності звичайного кабельного LAN-з'єднання (стандарт Ethernet-100).
Іноді Bluetooth-модулі, що мають дальність в 100 і більше метрів (використовується потужність в 100 мВт) перегріваються і в умовах дуже слабкого сигналу. До перешкодам для впевненої зв'язку з Bluetooth відносяться:
- екрановані приміщення і будівлі;
- занадто велика відстань між пристроями (на межі заявленого в техпаспорті модулів і гаджетів Bluetooth);
- зневага спрямованими антенами при налагодженні зв'язку з образу РРЛ прямої видимості, розтягнутої на кілометри;
- погана согласовка зовнішніх антен і кабелів, що застосовуються в модулях Bluetooth, оснащених СВЧ-гніздом для їх підключення;
- інші фактори.
Інші причини перегріву бездротових пристроїв (не тільки Bluetooth):
- Робота бездротових модулів на спеці, запуск переохолодженого на многоградусном морозі модуля Bluetooth в умовах півночі.
- Сильний перешкоди (на одному концентраторі USB-Hub підключені десятки модулів Bluetooth). Як і всякі радіопередавачі (як такі), як будь-які лінії цифрового зв'язку, ці модулі створюють один одному перешкоди. Рекомендується по можливості розташувати їх подалі один від одного. Це все одно, що розташувати зовнішню антену роутера, що роздає Інтернет по Wi-Fi, і 4G-модем Yota, вставлений в цей же роутер, впритул один у одного - швидкість Інтернету помітно знизиться, особливо при наявності на SIM-карті безлімітного тарифу з дуже високою швидкістю, незважаючи на те, що «вишка» 4G в даний момент виявиться значно розвантажена.
Збої при обміні трафіком між пристроями
Отже, ви «ганяєте» Bluetooth-модуль і гаджети на межі максимальної їх пропускної здатності. Збої при файло- і контентообмене часто-густо відбуваються при відправці багатогігабайтними файлів. Збій часто дають дешеві китайські смартфони та планшети, продуктивність яких не найкраща. Навіть якщо модуль Bluetooth і / або сам гаджет не перегрілися, зупинка пересилання контенту може застати користувача зненацька. Так, відправка фільму в форматі (Ultra) HDTVRip «вагою» в десятки гігабайт з ноутбука на смартфон може «застрягти», скажімо, на яких-небудь 74%.
Переконайтеся, що пристрій прийме такий довгий файл
Справа в тому, що часто-густо поширені низькошвидкісні карти пам'яті - швидкість запису на них становить всього 5-8 Мбайт / с. Не спокушайтеся, вигідно прикупивши карту microSD на 32 ГБ. Якщо Bluetooth-модуль в гаджеті має непогану швидкість (100 Мбіт / с) - а швидкість запису одержуваного контенту на SD-карту помітно нижче (40-64 Мбіт / с), то передані дані не встигатимуть записуватися у флеш-пам'ять. Відбудеться переповнення ОЗУ гаджета - спочатку «сяде» його загальна продуктивність, потім приймає гаджет буде «глючити», інші додатки і процеси «зависнуть», в результаті він аварійно увімкнеться знову. У свою чергу, гаджет- або комп'ютер-донор повідомить про невдалу відправці файлу.
З цією проблемою небезуспішно борються розробники iOS, Android і Windows Phone / Mobile - до складу будь-якої з цих ОС включено програмне керування високошвидкісними потоками у вигляді спеціального системного процесу або служби. Це дозволяє автоматично обмежувати швидкість потоку даних, якщо «приймаюча сторона» має проблеми зі швидкістю їх збереження в файл. Такий підхід дозволяє забути про прикрі збої при контентообмене, що були кошмаром для попередніх поколінь бездротових рішень.
Вірусна активність на ПК і гаджетах
Суть проблем, що виникають при наявності в ОС Windows вірусів в тому, що вірус клонує деякі процеси (системні процеси «explorer.exe», «svchost.exe» та т. Д.), Замусорівая і перевантажуючи продуктивність ПК / планшета.
Оскільки кожен з процесів Windows споживає стільки-то мегагерц продуктивності процесора з кожного його ядра і стільки-то мегабайт оперативної пам'яті, різке збільшення чисельності цих процесів призведе до того, що вся наявна периферія, включаючи і обмін даними по каналу Bluetooth, буде істотно сповільнюватися в роботі, т. к. левова частка апаратних ресурсів витрачається на те, що користувачеві не потрібно.
Антивірусні програми не є єдиним засобом захисту - в цей список для повноти і максимальної ефективності варто додати:
- проксі-сервери з функціями блокування реклами;
- фільтри шпигунського ПЗ;
- засоби блокування паразитного трафіку (програми типу firewall);
- засоби стиснення-розпакування трафіку (активно застосовувалися в 1990-х і в 2000-х рр.) і т. д.
Так, наприклад, список корисних програм, які охороняють ПК або планшет від вторгнень ззовні, може бути таким:
- плагін AdBlock + для браузерів;
- кеш-проксі HandyCache (має свої фільтри веб-контенту);
- програма Windows 8 Firewall Control (відстежує програми і компоненти, які споживають трафік, і дозволяє назовсім прибрати непотрібні);
- безкоштовний антивірус, наприклад, Avast.
Поради та рекомендації фахівців
Нижчевикладені поради підводять підсумок усього сказаного вище.
- Розмістіть ваші модулі та пристрої з Bluetooth в зоні впевненого покриття по відношенню один до одного.
- Якщо потрібно «залити» довгий файл - зарядите гаджет, або не знімайте його з підзарядки, поки файл не буде переданий.
- Своєчасно звільняйте місце на дисках і картах пам'яті від непотрібних файлів, якщо черговий файл не поміщається в пам'яті приймає ПК або гаджета.
- Не використовуйте передачею даних по «беспровод» при екстремальній погоді, наприклад, якщо є ризик переохладженія батареї гаджета або ноутбука і його відключення.
- Не розбирайте модуль під час роботи, не відключайте кабелі (якщо вони є). Спочатку завершите сеанс обміну даних між пристроями.
Ці рекомендації позбавлять вас від даремно втраченого часу.
Bluetooth не збирається здавати позиції. Версія 5.0 буде підтримувати швидкість обміну контентом до сотень мегабіт. А відновити роботу вашого раптово відмовив пристрої Bluetooth насправді не складно.