- Брак оперативної пам'яті
- перегрів процесора
- Віруси, трояни і т.д.
- Робота жорсткого диска
- Реєстр: помилки, багато непотрібних записів
- Проблеми з операційною системою
- перегрів відеокарти
Пам'ятається, коли я збирав свій попередній ПК, радості не було меж - працював він дуже спритно, абсолютно не гальмував і взагалі не доставляв ніяких турбот. Але лише до пори, до часу - згодом з'явилися гальма, підвисання і інші «принади». Причин такої поведінки комп'ютера було кілька. Саме про них я розповім вам сьогодні, плюс повідаю вам і про інші можливі проблеми, які можуть викликати зависання. Давайте почнемо.
Брак оперативної пам'яті
Ви пам'ятаєте той час, коли флеш можна було зустріти тільки в забавних іграх? Ті дні давно минули, а флеш-технологія є сьогодні на кожному другому сайті, що в свою чергу вимагає додаткових потужностей, особливо оперативної пам'яті. YouTube , ВКонтакте , Однокласники - всі вони побудовані навколо флеша і часто «їдять» стільки пам'яті, що мало не здасться ... Та що там говорити, якщо навіть один тільки запуск браузера Mozilla вимагає щонайменше 500 Мб (!!!) пам'яті.
Це, в общем-то, основна причина проблеми. До того ж уважно подивіться на кількість запущених процесів при запуску комп'ютера - цілком можливо, що їх занадто багато, причому багато хто з них взагалі бажано відключити, так як ви ними все одно не користуєтеся.
Іноді, правда, неполадка полягає в самому модулі пам'яті, що на ділі відбувається вкрай рідко. Проте, якщо ви вважаєте, що є механічне пошкодження, наприклад, то можна обстежити планку на предмет вад або тих же пошкоджень. Ось тільки робити це повинен фахівець, тому як звичайному користувачеві знайдений недолік навряд чи про щось скаже.
Якщо ж проблема в нестачі пам'яті, треба просто придбати додаткову планку. На щастя, вартість таких комплектуючих відносно невелика. Тільки потрібно знати, скільки всього пам'яті підтримує материнська плата і яку саме планку потрібно купувати (вони можуть бути різними).
Чув також, що «оперативка» має властивість перегріватися, хоча особисто з цим не стикався. «Лікування» просте - ставимо додаткове охолодження в системний блок, не забуваючи при цьому позбутися від пилу і бруду в ньому.
перегрів процесора
А ось з цими труднощами стикалися і продовжують стикатися багато з нас. Проблема актуальна здебільшого для тих комп'ютерів, в яких встановлено потужні багатоядерні процесори, які виводять дуже багато тепла і яке необхідно правильно відводити. Для цього й існують кулери. Тільки при виборі комплектуючих користувач нерідко економить на деталях типу того ж кулера, за що в підсумку потім розплачується. Тому вентилятор потрібно вибирати із запасом, щоб він міг впоратися навіть з великим потоком тепла, яке виводить процесор. В принципі, можна навіть придбати водяне охолодження - судячи з відгуків, працює воно в рази ефективніше повітряного, але поки стоїть не так вже дешево, до того ж для наших користувачів це новинка і не всі готові зробити вибір саме на користь водяного охолодження. Я, до речі, сам з таких.
Як тільки температура досягає критичної позначки і кулер вже не в змозі відводити тепло, температура самого процесора також починає підвищуватися, що в свою чергу впливає на роботу комп'ютера в цілому - він починає «гальмувати», зависати і т.п. У разі, якщо температура досягне критичної позначки, комп'ютер, швидше за все, або автоматично перезавантажиться, або просто вимкнеться.
До речі, проблема з перегрівом часто спостерігається в тому випадку, якщо системний блок набивається пилом. Рекомендую проводити чистку хоча б один раз на місяць.
Віруси, трояни і т.д.
Ненабагато рідше, а то й частіше, причиною зависання є наявність якоїсь бяки на комп'ютері. Якщо років 15 тому про віруси мало хто чув, то сьогодні вони буквально заполонили мережу!
Власне, проблема наявності вірусів полягає навіть не стільки в тих же зависаниях, скільки в тому, що саме «черв'яки» можуть робити з вашою системою. Так, багато вірусів вміють красти дані з ПК і відправляти їх зловмисникові (логіни, паролі, номери банківських карт і т.д.), підміняти файл HOSTS , Показувати всіляку рекламу в браузері ...
Деякі з них дійсно впливають на комп'ютер таким чином, що він починає гальмує, причому настільки сильно, що навіть один рух стрілки миші може тривати кілька хвилин. У чому сенс таких вірусів, незрозуміло, але позбавлятися від них потрібно в будь-якому випадку. Вам може допомогти використання антивірусів або, наприклад, спеціальних утиліт типу Cureit від Dr.Web. Причому далеко не факт, що ці програми вам допоможуть - найчастіше вони просто не бачать вірус. У цьому випадку може допомогти, наприклад, відновлення системи або виправлення реєстру через завантажувальний диск.
Робота жорсткого диска
Досить сильний вплив на роботу всієї системи в цілому надає жорсткий диск. Вірніше, неполадки в ньому. Справа в тому, що вінчестер - пристрій, який вимагає дбайливого ставлення до себе. Деякі моделі досить потрясти в руці і вони можуть просто перестати працювати.
Причини неполадок жорсткого диска можуть бути зовсім іншими. Наприклад, це часті збої в роботі системи, використання спеціальних утиліт для реанімації пошкоджених секторів на диску і т.д. Кумедне погане в цьому те, що на перших порах вінчестер ніяк не дає знати про проблеми, їх можна виявити, лише запустивши спеціальну програму для сканування пристрою. Однак надалі неполадки неодмінно позначаться на швидкості його роботи.
Якщо ви вважаєте, що проблема криється саме в жорсткому диску, перевірте його роботу за допомогою фірмової утиліти (зазвичай її можна завантажити з офіційного сайту виробника). Якщо є можливість, реанімує пошкоджені сектора. У гірших випадках придбайте новий диск і завантажте на нього всю важливу інформацію, поки намагаючись не наказав довго жити.
Що стосується SSD-дисків, то вони теж не сильно відрізняються довговічністю своєї роботи. При цьому працюють в десятки разів швидше, ніж звичайні вінчестери. Що вибрати, кожен вирішує сам. Можу сказати лише, що SSD-диск підходить тільки для операційної системи і програм, а ось для складування файлів його використовувати небажано.
Реєстр: помилки, багато непотрібних записів
О так, це й справді проблема. Ми завжди встановлюємо купу програм, якими часто не користуємося, але ж вони не тільки завивають реєстр непотрібними записами, а й редагують його. Крім того, після видалення програм залишається багато непотрібних записів, які в свою чергу негативним чином позначаються на швидкості роботи вашого ПК.
Що робити? Потрібно очищати реєстр. «Хардкорщиков» можуть зробити це вручну, однак більшість користувачів навіть не знає, що таке реєстр, тому я раджу скористатися сторонніми утилітами типу Vit Registry Fix або моєї улюбленої CCleaner. Програма все зробить за вас, хоча перед її запуском краще створити точку відновлення - на всякий випадок.
Як сильно вплине чистка реєстру на продуктивність ПК? Це сказати важко. Можливо, взагалі не вплине, тому що причина проблеми в іншому. Але спробувати все ж варто.
Проблеми з операційною системою
Проблеми з «операционкой» можуть бути самими різними. Наприклад, буває несумісність програм, які викликають зависання. Зазвичай допомагає видалення програм і подальша очистка реєстру від «хвостів».
Куди рідше проблему викликають працюють служби, які вам зовсім не потрібні, але чомусь запускаються разом з системою. Відключити їх дуже просто ( «Комп'ютер» - «Управління» - «Служби і додатки» - «Служби»), але тут є одна заковика - потрібно уважно стежити за тим, які саме служби ви відключаєте. Адже якщо відключити потрібні, то в наступний раз система може просто не завантажитися.
Існують також неконтрольовані процеси, з якими я, зізнатися, ніколи не стикався. Судячи з відгуків, виникають вони в тому випадку, якщо сучасне ПО встановити на «старе залізо». Виникає несумісність і ПО задіє систему на повну потужність, викликаючи проблеми з працездатністю. Процес треба завершити за допомогою «Диспетчера завдань», а ПО - негайно видалити.
перегрів відеокарти
Нерідко можна чути питання виду «Чому комп'ютер висне під час гри»? З цією проблемою я особисто зустрічався і не один раз. Все просто - відбувається перегрів відеокарти. Спочатку комп'ютер може злегка подвисать, а коли температура вийде на критичну позначку, то система просто зависне.
Якщо ви часто стикаєтеся з перегрівом, можу порекомендувати вам поставити додаткове охолодження відеокарти, оскільки пристрій може просто згоріти. Як варіант, можна спробувати поставити «слабкі» параметри, що дозволить відеокарті не перегріватися, але це далеко не найкращий вихід з положення.
Нарешті, можна придбати іншу відеокарту з потужним охолодженням, проблем з якою у вас взагалі не буде. Ось тільки чи варто вона в середньому 400-500 доларів, що по кишені далеко не кожному користувачеві.
Що робити?Як сильно вплине чистка реєстру на продуктивність ПК?