Чому торрент-трекери відходять у минуле і що буде далі

  1. Зміст статті Боротьба з піратством в інтернеті прийняла наймасштабніший характер за всю історію....
  2. Як реклама стала піратської
  3. Napster і Gnutella
  4. Королівство заблокованих дзеркал
  5. Продовження доступно тільки учасникам
  6. Варіант 2. Відкрий один матеріал

Зміст статті

Боротьба з піратством в інтернеті прийняла наймасштабніший характер за всю історію. В цьому році був заарештований власник найбільшого пошуковика торрентів KickassTorrents і закриті десятки ресурсів подрібніше. Правовласники стали активніше топити піратів, а останні знаходять все більш витончені способи залишатися на плаву. Чим же унікальний новий виток цього одвічного протистояння щита і меча?

Пірати стародавні і сучасні

Софтверний піратство з'явилося разом з першими програмами, які можна було запускати на інших комп'ютерах. Це може прозвучати парадоксально, проте саме завдяки піратству за радянських, а потім і постперебудовний час з'явилося сучасне покоління вітчизняних ІТ-фахівців широкого профілю. Як в Росії, так і в колишніх союзних республіках дістати будь-який мислимий софт можна було безкоштовно або майже даром. Скільки він коштував - було абсолютно неважливо. Нові операційки, офісні пакети, професійні засоби розробки, креслярські і дизайнерські програми - все це було на файлових ехах в FidoNet, передавалося на дискетах і продавалося на дисках, а пізніше з'явилося і в інтернеті.

Завдяки піратству ми отримали колосальну перевагу, оскільки з дитинства могли вивчати будь-які програми без жодних вкладень. Деякі з них на Заході були тільки у співробітників великих компаній - адже професійний софт оцінювався в сотні і навіть тисячі доларів за ліцензію! Грошей коштували навіть такі речі, як компілятори. Нам же було легко експериментувати хоч з CorelDraw, хоч c ArchiCAD або Visual Studio. Ніякого вимушеного освоєння нелюбимих програм. Цілі добірки софта коштували трохи дорожче диска, на який були записані. У «цивілізованих країнах» користувачам доводиться задовольнятися тим, що купили на свої кревні, - що тоді, що зараз.

Боротьба з піратством в Росії завжди була формальною. Час від часу влаштовувалися показові суди і публічні прочуханки - аби підтримувати ілюзію наведення порядку. Тоді закордонні партнери матимуть з нами справу, а в ринок країни, що розвивається продовжать надходити іноземні інвестиції. Відкриваючи свої представництва в Росії, міжнародні компанії прекрасно розуміли всі ризики. Однак вони намагалися працювати на перспективу, попутно вибиваючи великі держконтракти не найбільш чесним чином. Спочатку вони ставилися до нас зверхньо - як до перевиховувати дикунам, які програли холодну війну. З роками вони мусили адаптуватися до російської дійсності або перебиратися в інші регіони.

Тим часом піратство розвивалося і піднімалося на новий рівень, чому сильно сприяли варезні сайти і особливо файлообмінні мережі. Разом з новим технічним рівнем стався і якісний перехід: піратство перестало бути ідеологією і дрібним бізнесом, перетворившись на великий джерело тіньових доходів. Піратство більше не було лише національною рисою і не могло існувати окремо від інших нелегальних форм отримання прибутку. Інтереси багатьох кримінальних груп дуже тісно переплелися, а найбільші пірати поступово почали легалізуватися.

Приблизно з кінця дев'яностих на замовлення одних піратів регулярно стали влаштовуватися рейди на інших - не мають впливового прикриття. З'явилися витончені схеми монетизації. Наприклад, в «таблетки від жадібності» стали додавати трояни з метою формування ботнетів і крадіжки даних. На той час всі вже звикли до спрацьовувань антивірусів на утиліти для альтернативної реєстрації програм. Писати звичне попередження «Вимкніть антивірус, файрвол, запустіть від адміна і встаньте в позу № 92» стало надмірним. Користувачі і так виконували цей ритуал самозаражения.

Незабаром генератори ключів і кряки перестали бути безкоштовними аматорськими виробами. Основну частину почали регулярно писати цілі групи, крадучи способи злому нових програм вже один у одного. Їх навіть стали продавати з оплатою через СМС, віртуальну валюту або хоча б отримуючи гроші за примусовий показ реклами на файлообмінних хостингах. Частина посилань на варезних ресурсах стала фішинговою, та й в самих роздачах з'явилася сумнівна реклама. Одним словом, давно закінчилася піратська романтика, почалася жорстка конкурентна боротьба.

Як реклама стала піратської

Довгий час піратська копія була єдиним способом подивитися фільм без реклами. Її не тільки в обов'язковому порядку покажуть по ТБ, але і змусять дивитися в кінотеатрі або на купленому диску. Реклама буде крутитися кілька хвилин на оглушливої ​​гучності без можливості перемотування штатними засобами. Тому очищений рип був навіть кращий за оригінал. Зараз пірати освоїли і цю нішу.

«Присутні вставки голосовий і текстової реклами» - такий напис можна помітити на багатьох нових роздачах. На практиці це означає, що в найнесподіваніший момент ти побачиш (і почуєш) хвалебну оду на адресу якогось онлайнового казино, у якого тепер знову іншу адресу. Колишній був заблокований за рішенням суду. Для користувачів це неподобство пояснюється як вимушена необхідність. Любительський переклад фільму, створення і оформлення роздач вимагають часу, а робота трекера - грошей. Насправді це говорить про те, що тіньові форми бізнесу зливаються один з одним. Навіть пірати хочуть, щоб їх робота оплачувалася, і аж ніяк не за ставкою МРОТ.

Napster і Gnutella

Показова історія розвитку перших файлообмінних мереж. Юридично Napster згубила офіційна діяльність, а технічно - централізоване управління списками. Єдиний сервер містив повний перелік як всіх файлів, що роздаються, так і зберігають їх хостів. Через це групі Metallica було легко натиснути на засновників Napster і довести компанію до банкрутства. Звичайно, єдиним позовом її не закрили, але гучний розгляд з відомою групою призвело до великих втрат. Пізніше на аукціоні банкрутів Napster був викуплений за значну суму майже в два з половиною мільйона доларів і перетворився в розкручений платний ресурс. Справа була зовсім не в захисті авторських прав, а в боротьбі за джерела доходу. Це звичайний бізнес, в якому позов від Metallica став способом позбавлення від конкурентів.

Непрямим нащадком Napster стала файлообмінна мережу Gnutella. Вона була створена програмістами з Nullsoft, пізніше покинули компанію. Gnutella, на відміну від Napster, спочатку була децентралізованою. Для пошуку файлів був розроблений універсальний протокол gPulp (general Purpose Location Protocol). Його фактичне втілення відбувалося різними способами - аж до пошуку файлів запитами через IRC. Реліз однойменного клієнтського додатка з відкритим вихідним кодом так і не відбувся, проте методом реверс-інжинірингу код все ж отримали, а потім наплодили два десятка ФОРКОМ під різні операційки.

У кожного з них були свої цікаві особливості, але підтримка більшості клієнтів Gnutella зараз припинена. Активна розробка триває тільки для трьох ФОРКОМ: gtk-gnutella , Shareaza і WireShare , Раніше відомого як LPE (LimeWire Pirate Edition).

Хоча gtk-gnutella не рахується популярною програмою, багато ідей її розробників були втілені в інших клієнтів файлообмінних мереж. Shareaza цікава своєю всеїдністю. Вона дозволяє качати відразу з декількох P2P-мереж по різних протоколах, включаючи не тільки оригінальний Gnutella, але і Gnutella2, eDonkey і BitTorrent. Також одним з найбільш просунутих P2P-клієнтів залишається WireShare. Він доступний для Windows, Linux і Mac. Фактично це перероблена версія LimeWire, з якої повністю вилучена реклама, тулбари і бекдори. WireShare поширюється з відкритим вихідним кодом. За допомогою цього клієнта можна скачувати торренти, переглядати файли на доступних хостах, створювати закриті роздачі «для своїх» і навіть паралельно спілкуватися.

Королівство заблокованих дзеркал

По суті BitTorrent - лише один з протоколів файлообмінних мереж, але за рахунок деяких особливостей він швидко став найпопулярнішим. У BitTorrent відразу було те, що об'єднало варезні сайти і P2P-мережі, - це каталоги торрентів, окремі сайти зі списком роздач і зручним оформленням. У порівнянні зі звалищем в DC-хабах і з непростими спробами приборкати ослика eDonkey для користувача на торрент-каталогах все виглядає максимально звично. Забиваєш адреса сайту, шукаєш, що потрібно, і тиснеш «Завантажити». Різниця ще й в тому, що на таких сайтах є статистика, відгуки і рейтингова система.

Доступність знайденого в торрентах відразу видно, оскільки паралельно з каталогом працює один або кілька трекерів, що зв'язують клієнтів один з одним. Вони формують списки вузлів, моніторять дані про кількість завантажених частин, використовуваних клієнтів та їх налаштування у всіх учасників файлообміну. Замість дохлої посилання на черговий файлообмінник трекером передається файл .torrent, який містить дані для завантаження шуканого зовнішньої програмою з усіх доступних вузлів. При великому числі роздають скачування йде максимально швидко, «без реклами і СМС». Втім, рекламу стали вбудовувати вже в самі клієнтські програми.

Каталоги і трекери сприяли успіху BitTorrent, але одночасно стали його найбільш вразливою частиною. Через них порушувався принцип децентралізації, а для правовласників з'являлися цілком певні мішені: сайти, які можна заблокувати, і їх власники, яких можна заарештувати.

Творців торрент-каталогів намагалися боротися з блокуваннями: частково легалізуватися вдалося за допомогою впровадження форм для скарг правовласників. Однак далеко не всіх з них влаштовувало видалення роздач за запитом. Багатьом був потрібен лише привід для судового позову. Тому інший відповіддю стало віддзеркалення сайтів, так чи інакше беруть участь в файлообмене. Коли за рішенням суду блокували сайт в одному домені, його клон продовжував працювати в інших.

Така тактика виживання допомагала, але лише частково. Найбільший пошуковик торрентів - KAT (KickassTorrents) за запитом Мін'юсту США цього літа позбувся відразу семи доменів. Він блокувався не тільки провайдерами різних країн, але навіть сервісами Whois, Google, Twitter і чатом в Steam. Багато ресурси видаляли посилання на KAT на вимогу влади.

Багато ресурси видаляли посилання на KAT на вимогу влади

Коли не можуть закрити ресурс, закривають його власника

Другий за популярністю торрент-ресурс - The Pirate Bay (TPB) був найбільшим за кількістю дзеркал в різних доменах. Однак навіть його доменної гідрі в самий переддень 2016 року відрубали відразу вісім голів. В ході цієї операції реєстраторами був створений унікальний прецедент: делегування доменів призупинили на невизначений час. Фактично з такими доменами нічого не можна зробити. Вони і не видалені, і не активні - такі собі напівмертві домени Шредінгера.

поки що TPB працює більш-менш стабільно тільки в домені .org. Це не заслуга реєстраторів в даному домені - просто на поточний момент так склалася ситуація. Інший відомий каталог торрентів - rutor.org виявився заблокований. Тепер він працює за новими адресами в доменах .info і .is.

is

Rutor без .org
Таким чином, старі методи підтримки торрент-ресурсів на плаву перестають бути ефективними. Тому зараз активно розвиваються відразу два асиметричних відповіді: догляд в даркнет і відмова від трекерів взагалі.

Продовження доступно тільки учасникам

Варіант 1. Приєднайся до товариства «Xakep.ru», щоб читати всі матеріали на сайті

Членство в співтоваристві протягом зазначеного терміну відкриє тобі доступ до ВСІХ матеріалами «Хакера», збільшить особисту накопичувальну знижку і дозволить накопичувати професійний рейтинг Xakep Score! Детальніше

Варіант 2. Відкрий один матеріал

Зацікавила стаття, але немає можливості стати членом клубу «Xakep.ru»? Тоді цей варіант для тебе! Зверни увагу: цей спосіб підходить тільки для статей, опублікованих більше двох місяців тому.


Чим же унікальний новий виток цього одвічного протистояння щита і меча?
Ru»?

Дополнительная информация

rss
Карта