«Іноді краще жувати, ніж говорити ...» - так звучало одне з кращих слоганів в історії російської реклами. Незважаючи на те, що з його появи пройшло близько вісімнадцяти років, ці слова ніколи не втратять своєї актуальності.
Чи не Ванга
Ви ніколи не вгадаєте, як буде себе вести валюта. Вона залежить останнім часом від настроїв, ризиків, будуть введені санкції, не будуть, - заявив в понеділок глава Мінфіну РФ Антон Силуанов.
За його словами, на курс впливає як ставка Федеральної резервної системи США, так і «настрій інвесторів, які після оголошення можливих санкцій почали виходити з російських активів».
Цей глибокодумний пасаж прозвучав на тлі чергового обвалу рубля і загального зниження курсу національної валюти на 20% за останні 4 місяці.
Тим часом, незважаючи на весь пафос висловлювання, міністр виразно «плутається в свідченнях». Справа в тому, що буквально кілька днів тому він же сам - Антон Силуанов - заявляв про те, що політика його відомства спрямована на прогнозованість і стабілізацію курсу нацвалюти при будь-яких умовах. З цією метою Мінфін, за словами Силуанова, скуповує валюту на Московській біржі в рамках бюджетного правила. В валюту, будь то долари США, євро або фунти стерлінгів, конвертуються всі доходи, отримані від продажу нафтової експортної виручки за цінами вище 40 доларів за барель.
Уряд не послаблює і не зміцнює рубль, уряд здійснює політику, спрямовану на прогнозованість і стабілізацію рубля незалежно від зовнішньої кон'юнктури, - пояснив Силуанов на тлі останніх піруетів рубля на Московській біржі.
Немов на сміх над цими заявами власного керівника, Мінфін минулого тижня все-таки був змушений тимчасово призупинити скупку валюти, так як курс рубля за кілька днів звалився до буквально непристойних значень.
Як не дивно, це рішення дозволило досить швидко стабілізувати і зміцнити курс нацвалюти, незважаючи на слова про те, що Мінфін його «не послабляє і не зміцнює».
Просто і зі смаком
Розповідаючи то про прагнення до стабільності курсу рубля, то навпаки, про його повної непередбачуваності, фінансове відомство всіляко уникає пояснення справжніх причин власних дій. Тим часом, не треба бути ні провісником, ні інсайдером, щоб здогадатися про його справжні цілі і завдання. І цілі ці до банальності прості, як і вся політика, що проводиться сьогодні російським Мінфіном.
По суті, всі дії відомства спрямовані на «набивання комор» резервів напередодні очікуваних економічних потрясінь, ймовірність яких наростає з кожним днем. Чи будуть вони пов'язані з черговими санкціями або глобальною економічною кризою, не має особливого значення. Мінфін і уряд продовжують реалізовувати нехитру політику, за яку прийнято лаяти екс-міністра фінансів Олексія Кудріна. Останній, як відомо, увійшов в історію тим, що зміг накопичити величезний резервний фонд, направляючи в нього значну частину доходів, отриманих країною в період надвисоких нафтових цін.
Сьогоднішня політика Мінфіну ідентична актори з тією лише різницею, що нафта сьогодні коштує не 140 доларів за барель, а країна обкладена санкціями і відрізана від зовнішнього фінансування.
Очевидно, що в цій ситуації уряд і ЦБ не розраховують на багато, а намагаються скористатися залишками кон'юнктури і накопичити якомога більшу кількість ліквідних резервів. Ймовірною метою може бути доведення обсягу резервів до 500 млрд доларів з нинішніх 452,2 млрд .
А чому не золото?
Не будемо давати оцінок подібної політики, а задамося всього одним лише питанням: який сенс Мінфіну скуповувати іноземну валюту в експортерів, заганяючи рубль в усі нові глибини, коли можна зайнятися покупкою золота за рублі, які не вкачувавши при цьому курс?
Відповідь на нього досить простий: опускаючи курс рубля, Мінфін формально збільшує доходи бюджету, дозволяючи забезпечити його профіцит. Таким чином, фінансові результати російської економіки в 2018 році будуть виглядати досить пристойно. По крайней мере, в частині бюджету ...
Та й нові санкції і кризи краще зустрічати «в кеші».
(З озвученням)