Чому оливкова олія корисна для печінки

Оливкова олія корисна любителям жирної їжі.

Фото: pixabay.com

Ми так часто чуємо про користь для організму оливкової олії першого віджиму Extra Virgin, що віддаємо йому перевагу беззастережно. Але чим насправді так корисна оливкова олія для людини? Вченим вдалося довести, що оливкова олія корисна любителям жирної їжі, а Extra Virgin взагалі знижує ризик ожиріння печінки, пише likar.info .

Вчені знову і знову проводять дослідження на тему сприятливого впливу на організм оливкового масла. Так, результати одного з них показали, що завдяки особливим з'єднанням у складі оливкової олії можна компенсувати шкоду від жирної їжі. Раніше з'ясували, що оливкова олія першого віджиму Extra Virgin здатне знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Тепер команда фахівців під керівництвом доктора Родріго Валенсуела з Чилійського університету взялася за вивчення впливу цього масла на стан здоров'я піддослідних мишей.

Дослідники вважають, що корисний вплив оливкової олії багато в чому обумовлено входять до його складу гідроксітірозолом, поліфенолом, відомим своїми антиоксидантними властивостями. У новій роботі також було показано, що ця сполука має гепатопротекторну впливом. Результати дослідження опубліковані у виданні Lipids in Health and Disease.

Доктор Валенсуела і його колеги вивчали вплив гідроксітірозола на мишей, які отримували жирний корм. Вчені звернули увагу на особливі ферменти, які грали ключову роль в синтезі поліненасичених жирних кислот. Як відомо, вони здатні знижувати рівень "поганого" холестерину, крім того, вони позитивно впливають на стан серцево-судинної системи, роботу мозку і клітинний ріст.

Фахівці розділили піддослідних мишей на 4 групи, по 12-14 у кожній. Миші з перших двох груп отримували їжу з 60% -м вмістом жирів. У кормі для 3-й і 4-ї групи вміст жирів становило лише 10%. Крім того, частини мишей давали гідроксітірозол з розрахунку 5 мг на кг маси тіла на добу протягом 12 тижнів.

В кінці експерименту у піддослідних мишей взяли зразки крові і тканин на аналіз, щоб визначити вплив дієти на синтез жирних кислот, активність ферментів і вираженість окислювального стресу. Виявилося, що у мишей, які отримували корм з високим вмістом жирів, підвищився як загальний рівень холестерину, так і рівень ліпопротеїнів низької щільності ( "поганого" холестерину). При цьому рівень ліпопротеїнів високої щільності ( "гарного" холестерину) не змінився. Однак на тлі прийому гідроксітірозола негативний вплив холестерину на стан здоров'я мишей зменшилася.

Жирна їжа стала причиною підвищених маркерів інсулінорезистентності а у мишей, які отримали гідроксітірозол, такого практично не відбулося. Проте, показників, які спостерігалися в контрольній групі, за допомогою гідроксітірозола досягти не вдалося.

Важливо також, що печінка мишей, які отримували жирну їжу, почала виробляти менше ферментів, необхідних для синтезу корисних поліненасичених жирних кислот. При цьому дисбаланс жирних кислот був виявлений в печінці, мозку і серце миші. Фактично, у піддослідних почалася неалкогольна жирова хвороба печінки. Крім того, багатий жирами раціон привів до підвищення рівня окисного стресу в печінці.

А ось у мишей, які отримували і багате жирами харчування, і гідроксітірозол, активність ферментів печінки виявилася на тому ж рівні, що і у тварин з контрольної групи. Тому вчені зробили висновок, що відносно невеликі дози сполуки здатні компенсувати ту шкоду, яка жирна їжа завдає печінки.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Але чим насправді так корисна оливкова олія для людини?

Дополнительная информация

rss
Карта