- основи
- Форм-фактор материнської плати
- BIOS
- Що таке EPROM?
- Що таке ЕЕPROM?
- Що таке Flash ROM?
- Що таке CMOS?
- Що таке CMOS Battery?
- Чи потрібно міняти батарейку?
- Що таке Clear CMOS?
- Що таке RTC?
- Що таке Clear RTC?
- Що таке POST?
- Що таке POST-Codes?
- Що таке BIOS Setup?
- Що таке ESCD?
- Що таке ACPI?
- Фірми-виробники програмного забезпечення BIOS
- UEFI
- Що таке UEFI?
- Clear CMOS
- Батарейка в материнській платі
Для харчування незалежній пам'яті конфігурації комп'ютера (CMOS) на системній платі встановлюється літієва батарейка. Терміну її роботи вистачає на кілька років. Про необхідність її заміни говорить повідомлення "CMOS Battery State Low" або "CMOS Checksum Error" під час виконання процедури POST (Power On Self Test) - самотестування при включенні. Першими ознаками заміни батарейки можуть бути зупинка внутрішнього годинника-календаря або втрата установок SETUP при виключенні машини.
На старих материнських платах батарейка представляла собою зазвичай синій бочонок, припаяний до плати. В останні роки вони виходять з ладу на системних платах 286 і 386 машин. При цьому втрачається інформація CMOS, але що набагато небезпечніше, можуть протекти, викликаючи замикання ланцюгів і раз'еданіе елементів системної плати. Протекшего батарейку треба обов'язково випаять, а плату на тому місці очистити щіточкою і промити. Знайти нову батарейку такого ж розміру буває складно, але її можна замінити на будь-яку іншу з аналогічним напругою (зазвичай 3-4,5 В). Нову батарейку можна підключити до контактів раз'ема зовнішньої батареї (Ext. Bat.), Наявного на більшості системних плат (див рис.1б), знявши перемичку харчування від внутрішньої батареї і обов'язково дотримуючись полярності підключення. Існують зовнішні батарейки для PC, укладені в пластмасові корпуси з проводами підключення. Цей корпус за допомогою "липучки" закріплюють в зручному місці. Можливе застосування простого і надійного саморобного варіанти багаторазового користування: в дерев'яну білизняний прищіпку вколюють дві металеві канцелярські кнопки з припаяними проводами, і ними затискається батарейка-таблетка (наприклад, типу 2732), суворо дотримуючись полярності. Закріпити таку конструкцію в корпусі досить просто.
Примітка: Літієві батарейки не в якому разі не можна заряджати, вони при зарядці, як правило, вибухають і можуть пошкодити нутрощі комп'ютера.
на сучасних системних платах частіше застосовується батарейка-таблетка в спеціальному тримачі, яку легко замінити.
Раз'ем підключення зовнішньої батарейки використовується і для обнуління CMOS. Така необхідність може виникнути, наприклад, при втраті вхідного пароля в BIOS Setup (Або при необхідності його скидання). Зазвичай для цього достатньо при вимкненому комп'ютері на кілька хвилин переставити перемичку в положення, показане на рис. 1в.
Мал. 1. Підключення зовнішньої батарейки та обнуління CMOS : А - робота від внутрішньої батареї, б - від зовнішньої, в - обнуління CMOS
Іноді для скидання пароля призначений окремий джампер або перемикач (застосовується, якщо пароль зберігатися не в CMOS, а в NVRAM). В цьому випадку, переключивши джампер, комп'ютер необхідно включити - тільки тоді пароль буде скинутий, після чого джампер необхідно повернути в початковий стан.
Обнуленням CMOS слід користуватися з обережністю. Інформація про конфігурацію, яка там зберігатися, відновлюється відносно легко - проблеми можуть виникнути тільки з нестандартними параметрами жорстких дисків, заданими вручну. Крім інформації Setup, в CMOS може бути записаний ключ прив'язки будь-якого прикладного ПО до конкретної системної плати, і при обнулення CMOS ключ буде втрачено. Так, наприклад, легко "вбити" легальну копію пакета "1C-Бухгалтерія". Для страховки від подібних неприємностей після установки подібних захищених продуктів слід зберегти в файлі вміст CMOS. Це дозволяє зробити, наприклад, тестовий пакет QAPlus.
Однак, бувають випадки, коли цими штатними способами пароль не скинув. Тоді є ще один спосіб: закоротити висновки мікросхеми CMOS-пам'яті при відключеному (!) Харчуванні і відключеною батарейці. Для цього шматочок фольги прикладається зверху до мікросхеми і акуратно пригладжується ногтемк висновків по периметру корпусу. У старих материнських платах 286, 386 і деяких 486 мікросхема CMOS-пам'яті має 14 - 16 контактів. У цих випадках досить закоротити контакти харчування (зазвичай 7 з 14 для 14-контактних мікросхем і 8 з 16 для 16-контактних мікросхем).
Періодичне руйнування інформації CMOS при включенні харчування може бути викликано не батарейкою, а недостатньою затримкою сигналу Power Good щодо моменту встановлення напруги живлення або, навпаки, зайвої затримкою цього сигналу після включення джерела. Визначити причину досить просто. Якщо перед включенням харчування утримати кнопку Reset і відпустити її тільки через кілька секунд, цим в більшості випадків імітується збільшення затримки сигналу Power Good. Якщо дані CMOS все одно губляться, потрібно перевірити версію затримки при відключенні. Для цього кнопку Reset слід натискати перед вимиканням харчування і утримувати ще кілька секунд - цим імітують прискорення зняття сигналу Power Good. Якщо при такому способі виключення дані CMOS зберігаються, справа в великій затримці при виключенні. В обох випадках потрібна заміна або ремонт блоку живлення.
Розділ поки ще в роботі ...
основи
Що таке CPU?
CPU (від англ. "Central Processing Unit") - центральне обробляє пристрій - центральний процесор, головна частина архітектури персонального комп'ютера. Призначений для обчислень загального призначення (виконує логічні і арифметичні операції), операцій введення / виводу, а також для управління усіма іншими компонентами комп'ютера. Фізично реалізується, як правило, у вигляді дискретної мікросхеми. Дана мікросхема або встановлюється в спеціальний роз'єм на материнської плати (Socket), або розпаювали прямо на ній.
Форм-фактор материнської плати
Форм-фактор материнської плати (від англ. "Form Factor") - фактор форми - індустріальний стандарт, який визначає габаритні розміри материнської плати, кількість і розташування місць її кріплення до корпусу, розташування на ній різних пристроїв і роз'ємів (сокета центрального процесора , Слотів для оперативної пам'яті , Інтерфейсів шин, портів вводу / виводу і т.п.), а також розташування і тип роз'єму (або роз'ємів) для підключення до неї блоку живлення.
Стосовно до звичайних (офісним або домашнім) комп'ютерів, основними сучасними форм-факторами материнської плати є: АТХ, Micro ATX, Flex ATX і Mini-ITX.
Основні сучасні форм-фактори материнської плати (розміри в дюймах)
На роздрібному ринку представлені в основному плати АТХ, Micro ATX і Mini-ITX.
Рідко, але зустрічаються й інші варіанти. Так, компанією AMD, спеціально для малогабаритних домашніх комп'ютерів, був запропонований форм-фактор DTX / Mini-DTX, на жаль, так і не отримав масового поширення. А компанія EVGA випустила кілька плат форм-фактора HPTX, орієнтованих на заможних маніяків ентузіастів.
Плати професійного форм-фактора E-ATX (Extended ATX) на ринку непрофесійних комп'ютерів практично не зустрічаються, але іноді сумісність з ними вказується виробниками комп'ютерних корпусів.
У нижчеприведений таблиці вказані характеристики сучасних форм-факторів материнської плати в порядку убування їх габаритних розмірів.
Форм-фактор
(Стандарт) Габарити, мм Кількість слотів
для карт
розширення ширина висота HPTX 381 345 до 9 E-ATX 330 305 7 АТС 244 305 7 Micro ATX 244 244 4 Flex ATX 191 229 3 DTX 244 203 2 Mini-DTX 170 203 2 Mini-ITX 170 170 1
Кілька зауважень до таблиці.
Жирним шрифтом виділені основні сучасні форм-фактори материнської плати.
Якщо корпус комп'ютера розрахований на плату одного форм-фактора, то і все нижчестоящі в нього теж помістяться.
Слід також зауважити, що форм-фактор має рекомендаційний характер, тому виробники можуть змінювати розміри материнських плат (як правило, в бік зменшення ширини), декларуючи при цьому сумісність зі стандартом.
BIOS
Що таке BIOS?
BIOS (від англ. "Basic Input / Output System") - базова система введення / виведення - програмне забезпечення , Що забезпечує взаємодію операційної системи і апаратних ресурсів комп'ютера.
Фізична реалізація BIOS - це набір мікросхем на материнській платі, плюс батарейка живить CMOS.
Сама програма BIOS зберігається в мікросхемі Flash ROM (для старіших комп'ютерів в EPROM або ЕЕPROM). У сучасних комп'ютерах ця мікросхема, як правило, знімна, і лежить в спеціальній "ліжечку".
Що таке EPROM?
EPROM (від англ. "Erasable Programmable Read Only Memory") - пам'ять тільки для читання, стирається, програмована - мікросхема постійної (незалежній) пам'яті, вміст якої стирається за допомогою ультрафіолетової лампи. Для запису інформації в таку мікросхему потрібно спеціальний пристрій - програматор.
Що таке ЕЕPROM?
ЕЕPROM (від англ. "Electrically Eraseble Programmable Read Only Memory") - пам'ять тільки для читання, електрично стирається, програмована - мікросхема постійної (незалежній) пам'яті вміст якої стирається за допомогою електричного сигналу. Для запису теж потрібен програматор.
EPROM і ЕЕPROM - застарілі типи мікросхем, і в сучасних комп'ютерах для зберігання програми BIOS вони вже не застосовуються.
Що таке Flash ROM?
Flash ROM (від англ. "Flash Read Only Memory") - пам'ять тільки для читання, на мікросхемах "флеш" - "перепрошивати" постійна (незалежна) пам'ять. Оновлювати інформацію в такий мікросхемі можна і програмними засобами (Як правило, з DOS).
Що таке CMOS?
CMOS (від англ. "Complementary Metal-Oxide Semiconductor") - пам'ять для зберігання інформації про поточну конфігурацію (настройках) апаратної частини комп'ютера. Назва походить від технології виробництва транзисторів - комплементарна структура метал-оксид-напівпровідник (КМОП). Саме для збереження цієї інформації при відключеному харчуванні і є та сама батарейка.
Що таке CMOS Battery?
CMOS Battery (від англ. "CMOS Battery") - батарейка CMOS - джерело живлення, необхідний для збереження інформації в CMOS при відключеному живленні комп'ютера.
Деякі помилково думають, що на платі варто акумулятор - немає, там звичайна літієва батарейка на 3 В. А чому вона так довго працює? Тому що струм, необхідний для живлення мікросхеми CMOS, дуже маленький, а сама батарейка дуже якісна :)
Чи потрібно міняти батарейку?
Якщо комп'ютер уже старий (ну старше років восьми, наприклад), то батарейка може і розрядитися. Перша ознака наближення цього - запізнювання внутрішнього годинника. Це недобре, оскільки в разі повного розряду батарейки дані CMOS будуть стерті, а комп'ютер буде або включатися з настройками CMOS, скинутими на значення за замовчуванням, або зовсім не включатися. Тому батарейку краще поміняти. Підійде будь-який літієвий джерело живлення типу CR2030 або CR2032 (краще цей).
Тут слід врахувати, що без батарейки дані CMOS стираються (через пару-трійку секунд). Тому перед заміною не зайве запам'ятати або записати всі налаштування, зайшовши в BIOS Setup. Ну а після заміни, відповідно їх там відновити.
Процес витягування і повторної установки (через пару-трійку секунд) батарейки також може стати в нагоді, якщо потрібно очистити CMOS (і головне стерти пароль на вхід в BIOS Setup :), а інших засобів для цього не виявлено :)
Для більш простих і безпечних маніпуляцій з даними CMOS рекомендується використовувати програму CMOS De-Animator - утиліту, яка дозволяє стерти контрольну суму CMOS, скинути все настройки BIOS на значення замовчуванням, а також стерти всі паролі BIOS (якщо такі є). Крім цього програма може зберегти поточні настройки CMOS в файл, а також відновити їх з збереженого файлу. Завантажити цю програму можна ось звідси.
Що таке Clear CMOS?
Clear CMOS (від англ. "Clear CMOS") - очищення CMOS - стирання всієї інформації, що зберігається в CMOS. Всі настройки при цьому скидаються на деякі базові значення (значення за замовчуванням). За реалізацію даної функції зазвичай відповідає перемичка (джампер) на материнській платі, розташована десь поруч з батарейкою. Як використовувати цю перемичку має бути зазначено або в описі плати, або прямо на її текстоліті.
Як правило, для стирання даних CMOS потрібно переставити джампер в сусідню позицію, включити комп'ютер, почекати пару-трійку секунд, вимкнути комп'ютер і переставити джампер назад.
Що таке RTC?
RTC (від англ. "Real Time Clock") - годинник реального часу - електронна схема, призначена для обліку хронометричних даних (поточний час, дата, день тижня і ін.). Являє собою систему з автономного джерела живлення і враховує пристрою.
Що таке Clear RTC?
Clear RTC (від англ. "Clear Real Time Clock") - очищення (скидання) годин реального часу. Стосовно до комп'ютерів, як правило, те ж саме, що і Clear CMOS.
Що таке POST?
POST (від англ. "Power On Self Test") - самотестування при включенні харчування - перевірка функціонування апаратного забезпечення комп'ютера перед завантаженням операційної системи. Виконується програмами, що входять в BIOS материнської плати.
Що таке POST-Codes?
POST-Codes (від англ. "Power On Self Test Codes") - коди помилок самотестування (цифрові, в шістнадцятковому форматі). Значення цих цифрових кодів повинні приводитися в описі BIOS материнської плати.
Що таке BIOS Setup?
BIOS Setup (від англ. "Basic Input / Output System Setup") - програма настройки поточної конфігурації комп'ютера. Фраза "зайти в BIOS" має на увазі запуск саме цієї програми :)
Взагалі, правильніше говорити не BIOS Setup, а CMOS Setup, оскільки налаштовується то не програма BIOS, а дані CMOS. Проте, словосполучення BIOS Setup більш споживані.
Що таке ESCD?
ESCD (від англ. "Extended System Configuration Data") - розширені конфігураційні дані системи - відповідають за налаштування пристроїв Plug & Play. При зміні апаратної конфігурації комп'ютера, наприклад, при заміні відео або звукової карти, вони підлягають оновленню. Для цього існує відповідний пункт в BIOS Setup.
Що таке ACPI?
ACPI (від англ. "Advanced Configuration and Power Interface") - вдосконалений інтерфейс конфігурації та керування живленням. ACPI прийшов на зміну APM (від англ. "Advanced Power Management"), і визначає загальний інтерфейс для виявлення апаратного забезпечення, управління живленням і конфігурації материнської плати та інших пристроїв. Завдання ACPI - забезпечити взаємодію між операційною системою, апаратним забезпеченням і BIOS материнської плати.
Фірми-виробники програмного забезпечення BIOS
Фірми-виробники програмного забезпечення BIOS:
- Award Software, належить Phoenix Technologies Ltd. ( Award BIOS )
- American Megatrends Inc. (AMI BIOS)
- Phoenix Technologies Ltd. (Phoenix BIOS)
На сучасних материнських платах встановлено, як правило, або Award BIOS, або AMI BIOS.
завантажити все необхідні програми для роботи з BIOS можна з відповідного розділу нашого файлового архіву.
UEFI
Що таке EFI?
EFI (від англ. "Extensible Firmware Interface") - розширювана інтерфейс вбудованого ПО (прошивки) - програмне забезпечення, що забезпечує взаємодію операційної системи і мікропрограм, керуючих безпосередньо апаратною частиною комп'ютера. Основне призначення EFI - коректно форматувати наявне обладнання і передати управління завантажувача операційної системи.
Спочатку специфікація EFI створювалася для перших систем Intel - HP Itanium в середині 1990-х років. Специфікація EFI 1.02 була випущена Intel 12 грудня 2000 року.
Що таке UEFI?
UEFI (від англ. "Unified Extensible Firmware Interface") - уніфікований розширюваний інтерфейс вбудованого ПО (прошивки) - версія EFI для архітектур Intel x86, Intel x64 і ARM. Позиціонується як заміна BIOS в персональних комп'ютерах .
В даний час розробкою UEFI займається Unified EFI Forum. Остання, на даний момент, версія UEFI 2.5 була прийнята в квітні 2015 року.
Фактично EFI / UEFI є якоюсь подобою операційної системи, зі своїми сервісами, драйверами, підтримкою накопичувачів і файлових систем (в т.ч. FAT32) і зі своєю графічною оболонкою (EFI shell). Оболонка може використовуватися для виконання різних додатків EFI, таких як настройка системи, установка ОС, діагностика, оновлення прошивок. Команди оболонки EFI дозволяють копіювати і / або переміщати файли і каталоги в підтримуваних файлових системах , Завантажувати і вивантажувати драйвери. Оболонка може також використовуватися і для, наприклад, відтворення CD / DVD або для виходу в Інтернет (без завантаження "основний" ОС), за умови, що додатки EFI підтримують ці можливості.
Іншими словами, оболонка EFI являє собою функціональну заміну текстового інтерфейсу BIOS і інтерпретатора командного рядка DOS.
Завантажити всі необхідні програми для роботи з UEFI можна з відповідного розділу нашого файлового архіву.
Матеріал поки ще в роботі ...
Привіт всім дорогі друзі! Користувачі, встановивши пароль на Bios, частенько його забувають. Тільки ось зайти в систему не набравши пароль неможливо. Про те, як відбувається скидання пароля BIOS вирішив написати в цій статті.
Ось так виглядає монітор, під час запиту введення пароля:
Clear CMOS
Вимкніть комп'ютер, витягніть кабель живлення з комп'ютера. Тепер знайдіть на материнській платі джампер Clear CMOS (напис Clear CMOS знаходиться зазвичай біля батарейки, також напис може бути написана в скороченні). Тепер джампер переставте на сусіднє місце. Після того, як він був переміщений, натисніть на кнопку «Power» (включити комп'ютер). Тепер поставте джампер назад і можете включати комп'ютер.
Після цих дій буде скинутий пароль і налаштування за замовчуванням (Default).
У тому випадку, якщо ви не знайшли, де саме знаходиться напис Clear CMOS, читайте інструкцію до вашої материнської плати, яку дають при покупці комп'ютера. У разі її відсутності (втратили, викинули), введіть у пошуковик модель вашої материнської плати і знайдіть місце, де знаходиться Clear CMOS.
Про те, як скинути пароль на Bios за допомогою батарейки, що знаходиться на материнській платі, читайте нижче.
Батарейка в материнській платі
Скидання пароля BIOS Якщо Clear CMOS на материнській платі відсутній, то потрібно вийняти батарейку і почекати від 30 до 180 хвилин. Для цього вимикаємо комп'ютер, висмикуємо кабель живлення і на материнській платі, витягуємо батарейку (де вона знаходиться, дивимося на малюнку вище).
Для того щоб витягти батарейку, скористайтеся маленькою викруткою. Просто натисніть на засувку, яка знаходиться в гнізді батарейки і вона сама підніметься вгору. Витягніть батарейку, натисніть на кнопку «Power» (кабель живлення не повинен бути підключений під час натискання) і залиште комп'ютер у такому стані на 30 - 180 хвилин.
Від цих дій пароль буде скинутий і відновляться налаштування за замовчуванням (Default). Коли мине час, можете вставити батарейку назад і включати комп'ютер. Після цього при завантаженні комп'ютера, з'явиться повідомлення «CMOS checksum error - Defaults loaded. Press «F1»: to continue, «DEL»: BIOS Setup »або« CMOS checksum Failure ».
Напис може відрізнятися, але зміст залишиться тим же. На малюнку нижче, можна побачити приклад такого повідомлення:
Якщо хочете завантажити комп'ютер з параметрами за замовчуванням (Defaults), то натисніть клавішу «F1». Більш досвідчені користувачі можуть зайти в BIOS Setup, натиснувши клавішу «Delete», де можна налаштувати BIOS. Після настройки тисніть «F10» і підтверджуйте зроблені зміни клавішею «Enter».
Разом з цією статтею читають: «»
Успіхів! Намагайтеся не забувати паролі від BIOS!
Що таке Flash ROM?
Що таке CMOS?
Що таке CMOS Battery?
Чи потрібно міняти батарейку?
Що таке Clear CMOS?
Що таке RTC?
Що таке Clear RTC?
Що таке POST?
Що таке POST-Codes?