Навчитися програмування можна різними шляхами: самостійно, в навчальному закладі (ВНЗ або коледжі), на спеціалізованих курсах або з наставником.
Вуз або коледж
Навчання на програміста в вузі займає 4-5 років. Стати програмістом або розробником можна після навчання на різних напрямках підготовки. У російських вузах можна знайти такі:
Однак тут багато що може залежати від профілю напряму підготовки, який реалізується вузом. Наприклад, в двох вузах є спеціальність «Бізнес-інформатика». Але в одному з них в рамках цього напрямку реалізується профіль «Бізнес-аналітика», а в іншому - «Електронний бізнес». Варто уважно вивчити опис профілів. Адже в першому випадку вас навряд чи навчати писати коди і розробляти програми, тоді як другий вуз обіцяє випускникам даного напрямку впевнені знання деяких мов програмування.
Для вступу до вузу на будь-яку IT-спеціальність необхідно здавати ЄДІ з математики (на профільному рівні). Предмет другого необхідного ЄДІ може змінюватися в залежності від напряму підготовки: фізика, суспільствознавство, інформатика або навіть іноземну мову.
Отримати професію програміста можна і в коледжах. Але таких дуже мало. Спеціальності, на яких готують кодеров з середньою професійною освітою:
При цьому для вступу до коледжів та технікуми сьогодні не потрібно здавати ніяких іспитів. Досить мати хороші оцінки в атестаті.
До речі, професії програміста і розробника Web і мультимедійних додатків, отримані в коледжі, включені Міністерства освіти та науки в список затребуваних на ринку праці.
спеціалізовані курси
Попит на програмістів і розробників різних додатків народжує широке пропозицію в сфері підготовчих курсів. Здається, сьогодні всього за пару-трійку місяців всі бажаючі можуть осягнути мистецтво програмування. Познайомитися з основами написання кодів можна ще швидше на інтенсивний і майстер-класах. При цьому в більшості випадків якихось початкових знань і навичок зовсім не потрібно.
Однак варто врахувати, що популярність цього напрямку робить курси, пов'язані з програмуванням, досить дорогими. Але прийнятний варіант за ціною і змістом знайти все-таки можна.
У той же час в інтернеті з'являється все більше майданчиків, що пропонують пройти різноманітні курси дистанційно і безкоштовно. Як російських, так і зарубіжних. Зустрічаються серед них і курси з програмування. Подібне дистанційна освіта є, як правило, курс лекцій від університетських викладачів і фахівців у цій галузі. В кінці кожної лекції слухачам пропонується виконати практичне завдання і відповісти на питання по темі. Найбільш успішні учні, які завершили весь курс, можуть отримати відповідний електронний документ.
Заняття з наставником
Вам пощастить, якщо вдасться знайти собі наставника в особі вже відбувся програміста. Шукайте серед знайомих, друзів друзів в соціальних мережах, форумах в інтернеті, IT-заходах (виставках, конференціях, семінарах) і так далі. Такій людині можна задати питання, відповідь на який проблематично знайти в інтернеті. Однак, якщо ваш наставник погодився допомагати вам абсолютно безоплатно, то не варто користуватися його добротою і дошкуляти його по кожному незначному приводу. Вашу тягу до знань можна буде переплутати з нав'язливістю. Просіть свого старшого товариша давати вам завдання, виконання яких він перевірить і дасть свої коментарі.
Знайти собі ментора можна не тільки пошуком по знайомих. Сьогодні серед оголошень про численні освітніх послугах можна відшукати пропозиції репетиторів з програмування. В цьому випадку, його допомога вже навряд чи буде безкоштовною. Але можна сміливо сподіватися на те, що це дійсно професіонал, який вже виробив свою методику навчання програмуванню.
Існують навіть цілі сайти, які спеціалізуються на допомозі починаючим програмістам. Наприклад, Codementor - сайт, де можна проконсультуватися з кваліфікованим розробником в режимі відеодзвінка або в онлайн-чаті. Коштують такі консультації від 4 $ за 15 хвилин.
самостійно
Займатися самоосвітою програмісту доведеться в будь-якому випадку, яким би способом він не освоював професію. І це відноситься не тільки до початківцям фахівцям. У сфері інформаційних технологій все змінюється з величезною швидкістю. І якщо не вдосконалювати свої навички та не поповнювати знання, можна залишитися незатребуваним.
Джерел для осягнення ремесла кодера сьогодні більш ніж достатньо - платних і безкоштовних. Спеціалізовані сайти, форуми, книги, дистанційні курси, навчальні відео-ролики на youtube та інше. Все це допоможе вивчити основи програмування, навіть не виходячи з дому.