Десять заповідей процесу макетування та додрукарської підготовки

  1. 1. Формати продукції
  2. 3. Вильоти під обріз
  3. 4. Шрифти
  4. 5. Колірна модель
  5. 6. Перевищення ліміту барвистого шару
  6. 7. Дозвіл напівтонових (бітових) зображень
  7. 8. Ефекти в програмах векторної графіки
  8. 9. Профілі

через техвідділу нашій компанії за місяць проходять сотні макетів поліграфічної продукції. Ми перевіряємо їх на наявність помилок, здатних або докорінно вплинути на якісні характеристики кінцевої продукції, або взагалі перешкоджають можливості таку продукцію виготовити. Анітрохи не перебільшимо, якщо на підставі накопиченої статистики скажімо, що більше 70% всіх макетів містять в собі одні й ті ж повторювані помилки. Вони трапляються з місяця в місяць, з року в рік і ця аномалія не є специфічною особливістю лише нашої друкарні (судячи по спілкуванню з колегами-поліграфістами). І це все при тому, що чітко сформульовані вимоги до файлів існують в будь-якій друкарні, а у нас вони навіть є незмінним Додатком до договору на друк.

1. Формати продукції

Заповідь: технологічність і грамотніше все багатосторінкове макетировать (збирати) в програмах верстки (наприклад, Adobe InDesign), оскільки в цьому випадку ви одночасно можете бачити візуальні розвороти, а з іншого боку зможете без проблем записати посторінкові eps- або pdf-файли , З яких в друкарні потім будуть робити електронний спуск смуг .
Якщо ж ви вирішили макетировать щось багатосторінкове візуальними розворотами не в програмі верстки, а у векторному редакторі (CorelDraw), то ви прирікаєте надалі або себе (безкоштовно) або друкарню (вже за гроші) на те, щоб розділити і рознести ваш макет на окремі сторінки.Ми навіть вже не говоримо про те, що технологічні можливості і зручності при верстці всього багатосторінкового у верстальних пакету в порівнянні з пакетом векторних - несумірні.
Правилом хорошого тону і вимогою видавничих стандартів є розстановка нумерації сторінок в багатосторінкових виданнях.Повірте - при листопідбір і брошюровке працівники цеху постпечаті будуть набагато більш застраховані від помилок, якщо вони стануть орієнтуватися на колонцифр сторінок, а не на чорно-білі принтерні роздруківки лише, які такої нумерації не містять.

3. Вильоти під обріз

Заповідь: Вильоти (припуски до формату обріза) обов'язкові в тому випадку, коли частина зображення в виданні йде під самий обріз - тобто коли лінія різу проходить по фотографії або ще якогось об'єкту на сторінці. Задавайте вильоти при створенні документа. Або задавайте спочатку дообрізний формат.
Якщо у виданні немає об'єктів на смузі, що примикають впритул до обріза краю, - таку продукцію можна макетировать, задаючи у відповідній програмі чистий (обрізний) розмір. При цьому треба врахувати, що відстань від значущих об'єктів макета (інформація, зображення, номери телефонів і т.п.) до лінії різу має бути не менше 3 мм, щоб уникнути «зарізу».
для листової продукції , буклетів, газет і листівок вильоти можуть становити по 2 мм з усіх боків.
Заповідь: Вильоти (припуски до формату обріза) обов'язкові в тому випадку, коли частина зображення в виданні йде під самий обріз - тобто коли лінія різу проходить по фотографії або ще якогось об'єкту на сторінці
для будь-якої зброшурованої продукції і для книг - по 5 мм з трьох сторін (виключаючи, природно, корінець).
Для продукції, що має на увазі вирубку як постпечатной операції - по 5 мм за межі вирубного контуру.
Що станеться, якщо рейси не робити в тих випадках, коли це необхідно?
Станеться те, що ви ризикуєте отримати продукцію, на частині якої по самому краю буде йти тонка, але помітна біла смуга (або пофарбована в колір сусіднього макета на друкованому аркуші). Це трапляється тому, що готове видання (листівка, буклет) підрізає завжди в стопі. При цьому збити стопу паперу абсолютно ідеально - неможливо (і чим менше щільність паперу, тим складніше цього домогтися). У стопі неминуче будуть перебувати листи, зрушені один щодо одного в різних напрямках. І навіть якщо таке зрушення в сумі дає підсумкову похибка в півміліметра - така стороння лінія по краю вашого видання завжди буде помітна. І знайте - це буде виглядати вкрай неестетично.

4. Шрифти

Заповідь: Якщо ви створюєте макет в програмі верстки (наприклад, Adobe InDesign), то така програма без проблем здатна впровадити шрифти, які ви використовували в макеті, в генерований підсумковий eps- або pdf-файл (при умові завдання правильних установок ).Якщо ви створюєте макет в програмах векторної графіки (CorelDraw, Adobe Illustrator) і передаєте його в друкарню в цифрових форматах таких програм (* .cdr, * .ai, * .eps), то шрифти необхідно перевести в криві, оскільки в цьому випадку коректно впроваджувати шрифти в файл такі програми не в змозі.
Може скластися враження, що якщо ви створили макет, використовуючи (наприклад) поширену шрифтову гарнітуру Times, то має право розраховувати, що вже вона-то точно повинна знайтися в друкарні, а значить ваш макет цілком коректно зможе відкритися на комп'ютері препресс-фахівця.Нічого подібного.Різних версій-модифікацій шрифту однієї назви - велика кількість і незначні відмінності в шрифтових версіях здатні внести спотворення в вами задуману верстку.Також небажаним є використання системних шрифтів (Arial, Times New Roman, Tahoma, Verdana і т.п.).

5. Колірна модель

Заповідь: Всі елементи макета (зображення, текст, графіка, логотипи і т.п.) повинні бути в колірній моделі CMYK , Оскільки друк може проводитися тільки в цій колірній моделі.
Напівтонові зображення в колірній моделі RGB - надзвичайно поширена помилка, практично біда.Процес конвертації з колірної моделі RGB в колірну модель CMYK називається квіткоділенням.Оскільки колірний простір RGB в деяких зонах спектра (зелений, синій і ін.) Ширше, ніж колірне простір CMYK - при перекладі з однієї моделі в іншу зміну кольору в цих спектральних зонах практично неминуче.

Отже після такого конвертування, як правило, потрібні зусилля дизайнера по підсумковій кольорокорекції і щодо приведення зображення до необхідних графічним параметрам.Саме тому Техвідділ друкарні, як правило, пропонує замовнику виправити свої макети з RGB-зображеннями.І це не тому що наші препресс-фахівці ліниві, а тому що за колір відповідає той, хто макетує.І це дуже важливо розуміти.Буває, що замовник погоджується на те, щоб переклад RGB-зображень в CMYK в його макеті був здійснений силами наших фахівців.Але в цьому випадку треба розуміти, що такий переклад буде зроблений по якомусь усередненому алгоритму, по якимсь усередненим установкам кольороподілу і підсумкову корекцію (яка в багатьох випадках буває необхідна) препресс-інженери друкарні робити не будуть.У них на це просто часу немає при трафіку в десятки макетів в день на 2-3 фахівця, ну і знову ж таки з тієї причини, що за колір відповідає той, хто макетує.
Adobe Photoshop дозволяє конвертувати з RGB в CMYK з різними установками кольороподілу і ці «тонкі налаштування» здатні допомогти вирішити специфічні завдання.
Якщо ви крім CMYK-кольорів пофарбувати в макеті якісь об'єкти в кольори сумішевих фарб ( «Pantone»), то растровий процесор на фотовисновок вважатиме, що ви дійсно вирішили ввести додаткові (5-е, 6-е, 7-е і т . Д.) фарби і вам для цього повинні знадобитися відповідні їм форми (а значить ви повинні понести додаткові витрати).Ніколи не використовуйте в макеті кольору з палітри «Pantone», якщо ви не плануєте в реальності друкувати такими фарбами.(Детальніше про доцільність вибору між CMYK і Pantone - тут )

6. Перевищення ліміту барвистого шару


Заповідь: Контролюйте перевал по фарбах!
Для цього, перш ніж перевести зображення з RGB в CMYK, виберіть в Photoshop'e меню Color Settings> Custom CMYK і в поле Total Ink Limit встановіть необхідну межу по кількості фарби: для крейдованому паперу - 300%, для крейдованого - 290%. Чим небезпечне перевищення гранично допустимої кількості фарби на аркуші? Перетискивание, перезволоженням і іншими неприємними моментами. Зверніть увагу, що перевищення граничної кількості фарб може статися не тільки з вини невірних установок кольороподілу. Якщо ви, наприклад, покладіть 100% -ву чорну плашку оверпринт на зображення або об'єкт з колірною рецептурою С60 / М100 / y100 / до0, то підсумкове сумарне покриття буде рівним 360%. Перевал по фарбах в підсумкових pdf-файлах легко перевірити, відкривши в Acrobat Professional: Advanced> Output Preview і далі використовуючи в цьому вікні опцію Total Area Coverage.

7. Дозвіл напівтонових (бітових) зображень

Заповідь: Для якісного друку дозвіл напівтонових зображень має лежати в межах 250-300 dpi при масштабі 1: 1.
Якщо вам потрібна підвищена деталізація в зображенні - можна використовувати зображення з великою роздільною здатністю (наприклад, до 400 dpi), але в інших випадках немає ніякого сенсу захоплюватися такими підвищеними дозволами - нічого, крім збільшення розміру файлу і збільшення часу фотовисновку це не принесе.
Низьке же дозвіл напівтонових зображень стало справжньою проблемою з розвитком Інтернету: нерідкі випадки, коли в макетах використовуються картинки, бездумно взяті з різних сайтів.Треба розуміти, що в світовій мережі найчастіше використовуються зображення, які веб-дизайнерами оптимізовані під дозвіл монітора, що нижче необхідного «поліграфічного» в 4 рази.Те, що чудово виглядає на вашому моніторі, може мати абсолютно непривабливий вигляд при виході з друкарської машини.Нижче - ілюстрація до сказаного.Ось в такому вигляді вийдуть з друкарської машини зображення з різним дозволом.

8. Ефекти в програмах векторної графіки

Заповідь: Ніколи-ніколи-ніколи (ми б написали ще багато разів, але хочеться заощадити місце) не використовуйте спецефекти, якими багаті програми векторної графіки (CorelDraw, Adobe Illustrator), а саме: складні бленди, прозорості, тіні, растрові заливання, лінзи і частково градієнти.
А тепер важливе уточнення. Та все це використовувати можна, але за однієї умови - якщо перевести область з цим ефектом в bitmap (не забути про дозвіл в 300 dpi). У випадку з градієнтами не завадить також через Photoshop додати «шуму» (фільтр «Noise») в межах 1-2%. У всякому разі описаний спосіб з набагато більшою ймовірністю може привести вас до потрібного результату, на відміну від використання подібних ефектів в чистому вигляді.

9. Профілі

Заповідь: Всі зображення, які використані в макеті, повинні бути збережені без ICC-профілю, оскільки наявність такого вбудованого профілю здатне привести до спотворення кольору.
Мова йде не про той випадок, коли ви використовуєте профіль, отриманий безпосередньо з друкарні, а про те, коли ви застосовуєте якісь «штатні» профілі, що надаються різними програмами обробки зображень.Якщо профілю конкретного друкованого процесу у вас немає, то остерігайтеся довантажувати будь-які інші профілі.Якщо ж у вас в макеті використано зображення з якимось ICC-профілем, невідповідним конкретному друкованому процесу, то таке зображення необхідно перезберегти за допомогою Photoshop'а і без позначки про його впровадженні.

10. Перевірка свого макета на предмет помилок

Заповідь: Використовуйте штатні програмні засоби перевірки.
Практично всі програми, які використовуються дизайнерами для створення макетів поліграфічної продукції, мають в своєму арсеналі засоби перевірки на наявність проблемних місць. В CorelDraw - це «Document Properties», в Adobe Illustrator - це «Document Info», в Adobe InDesign - це «Package». Якщо взяти за правило перевіряти будь-який макет хоча б подібними засобами - можна заощадити гігабайти часу і тонни нервових клітин. Як своїх так і чужих.
Дизайнера, здатного з завидною постійністю не допускати описаних вище помилок, сміливо можна назвати технічно грамотним і професійним.

Що станеться, якщо рейси не робити в тих випадках, коли це необхідно?
Чим небезпечне перевищення гранично допустимої кількості фарби на аркуші?

Дополнительная информация

rss
Карта