Дешеві сонячні панелі і контрабандні інвертора для СЕС

  1. Як заощадити гроші і побудувати сонячну станцію?
  2. Нелегальне обладнання сонячної енергетики. А чи варто?
  3. Чи варто невелика економія цих можливих ризиків і незручностей?
  4. Як визначити «правильного» дилера?
  5. Б / у сонячні панелі і інвертора з Європи. Про все ризики ви знаєте?
  6. Основні проблеми, які можуть бути з б / у або дешевими сонячними панелями:

В останні кілька років в Україні почався стрімкий розвиток ринку будівництва сонячних електростанцій. Визначальну роль в цьому зіграла державна програма «Зелений» тариф для підтримки виробництва електроенергії з поновлюваних джерел енергії. А також зростання цін на енергоресурси і загальносвітове зниження ціни на сонячні панелі і комплектуючі.

Як не складно здогадатися - це спричинило за собою стрімке збільшення попиту на обладнання сонячної енергетики, і поява сотень нових компаній, що займаються продажем такого обладнання, а також проектно-монтажними роботами.

При середній ціні на ринку 1 тис. $ За 1 кВт встановленої потужності термін окупності сонячної станції, що працює за «Зеленим» тарифом , Становить всього 4,5-6 років. А потім до 2030 року - чистий прибуток і компенсація власного споживання домогосподарства, що само по собі є відмінною інвестиційною можливістю, з прибутковістю вище ніж по депозитах або від здачі квартири в оренду.

Як заощадити гроші і побудувати сонячну станцію?

У гонитві за швидкою окупністю і прибутком клієнти часто хочуть заощадити на стартових капіталовкладень. Це й не дивно, але чи всі методи економії однаково виправдані?

Так, наприклад, широкий вибір в інтернет-магазинах країни неякісного китайського обладнання в значній мірі ускладнює пошук гідних сонячних батарей, інвертора і комплектуючих. Для недосвідченого покупця, який хоче зібрати свою сонячну станцію власними руками, важко знайти і зрозуміти відмінності в візуально однакових сонячних панелях або инверторах зі схожими технічними характеристиками. А менеджери-консультанти подібних великих торгових майданчиків рідко володіють достатніми технічними знаннями і досвідом, щоб допомогти клієнту. Дешеві сонячні панелі можуть втратити в продуктивності 30% вже в перші 5 років, що є недопустимим для сонячних станцій.

У даній ситуації все просто - якість не може коштує дешево.

Нелегальне обладнання сонячної енергетики. А чи варто?

Україна була б не Україна, якби слідом за ринком офіційного сертифікованого і розмитненого обладнання не з'явився ринок «сірої» техніки і ринок б / у комплектуючих з Європи. Тим самим зайнявши більше 40% всього обладнання відновлюваної енергетики, що продається в Україні.

Такому стану речей сприяло відразу кілька фактів:

  • криза української економіки і наступне підвищення курсу валюти;
  • добре сформований і користується попитом ринок «сірої» комп'ютерної, фото, мобільного та побутової техніки;
  • непродуманість законодавства щодо виявлення контрабандного обладнання;
  • відсутність моніторингу ринку та вилучення товару, який не був оформлений на митниці;
  • низький рівень контролю на митниці і процвітаюча корупція;
  • відсутність реальних санкцій і штрафів за продаж неофіційного товару;
  • до сих пір дозволено підключення до «Зеленим» тарифом громадян без перевірки постачальників обладнання;

криза української економіки і наступне підвищення курсу валюти;   добре сформований і користується попитом ринок «сірої» комп'ютерної, фото, мобільного та побутової техніки;   непродуманість законодавства щодо виявлення контрабандного обладнання;   відсутність моніторингу ринку та вилучення товару, який не був оформлений на митниці;   низький рівень контролю на митниці і процвітаюча корупція;   відсутність реальних санкцій і штрафів за продаж неофіційного товару;   до сих пір дозволено підключення до   «Зеленим» тарифом   громадян без перевірки постачальників обладнання;

Така техніка, як правило, завозиться без сплати податків і продається з меншою націнкою, ніж офіційна. Однак «сірий» продавець в реальності отримає більший прибуток від продажу, ніж офіційний постачальник або дистриб'ютор. Оскільки постачальнику необхідно заплатити податки в українську казну, а також вкласти кошти в маркетинг і просування товару, ніж потім користуються «сірі» продавці. І, що найважливіше, він забезпечує офіційні гарантії і сервісне обслуговування свого обладнання.

Нелегально ввезена техніка зазвичай дешевше офіційної всього на 10-15%. У кого купити обладнання, ризикувати чи ні - це вибір клієнта. Але перед покупкою варто задуматися про такі моменти:

  • Продавець «сірої» техніки не несе на собі жодних гарантійних зобов'язань. Чи не проводить ремонт, обмін або заміну вийшла з ладу техніки. Варто нагадати, що для якісних інверторів виробнича гарантія становить від 5 років, часто з можливістю продовження. Гарантія на брендові сонячні панелі становить 5-12 років. У разі поломки «сірий» продавець швидше за все попросить вас звернутися безпосередньо до фірми виробник і вести з ними самостійно листування. Але тут теж є нюанс, часто великі компанії-виробники не несуть гарантійних зобов'язань за неофіційно ввезену техніку. Про що вас, звичайно ж, не попередить недобросовісний імпортер.
  • Якщо модель інвертора офіційно не представлена ​​в Україні, то неможливо буде знайти інструкції по експлуатації або установці державною мовою. А також у разі поломки витратні матеріали необхідно буде замовляти з-за кордону. Можуть виникнути складнощі і з пошуком кваліфікованого навченого в сервісних центрах майстри по ремонту даної моделі.

Чи варто невелика економія цих можливих ризиків і незручностей?

Для тих клієнтів, що бажають заощадити гроші і час є відмінна альтернатива від більшості компаній інсталяторів Для тих клієнтів, що бажають заощадити гроші і час є відмінна альтернатива від більшості компаній інсталяторів. При покупці сонячної станції під «ключ» вартість всього комплекту обладнання, включаючи монтажні роботи буде дешевше в середньому на ті ж самі 10%, ніж замовляти кожну позицію окремо в інтернет-магазинах або шукати дешеві сонячні панелі б / у з Європи. Перевагою такого підходу є те, що проектно-монтажні компанії проходять спеціалізоване навчання, є офіційними дилерами легальних імпортерів, а також здійснюють не тільки продаж обладнання, а й проектування, і пуско-налагоджувальні роботи, які відразу входять у вартість комплекту обладнання і монтажних робіт.

Як визначити «правильного» дилера?

Оскільки при подачі документів на оформлення «Зеленого» тарифу поки не просять надати документи про «походження» обладнання, а саме обладнання не підлягає обов'язковій сертифікації, то з'являється можливість для використання контрабандної техніки. У Національному регуляторі НКРЕКУ знають про такий стан справ і вже розглядають можливості для вирішення цієї ситуації і повернення ринку відновлюваної енергетики в легальне русло. Тому, ймовірно, вже скоро ми побачимо нові доповнення до закону України «Про електроенергетику», які зобов'яжуть проводити перевірку постачальників обладнання.

Тим, хто хоче бути впевненим вже зараз, що його сонячна станція на 100% легальна, необхідно перед покупкою упевнитися в тому, що компанія-продавець, крім документа про необов'язкову сертифікацію обладнання надасть заповнений офіційний гарантійний талон, який містить інформацію про гарантійних умовах, підпис і печатка продавця.

Б / у сонячні панелі і інвертора з Європи. Про все ризики ви знаєте?

Купувати чи не купувати б / в обладнання з Європи та Америки - це швидше питання світогляду клієнта. На відміну від покупки контрабандного товару, тут можна заощадити куди більшу суму грошей і навіть побудувати сонячну станцію за 50-70% від її ринкової вартості.

Однак, потенційні труднощі з генерацією та економічні ризики при купівлі б / у техніки найбільші. Ми маємо ті ж проблеми, як і з дешевим китайським неякісним обладнанням, тому що чим старіше сонячна панель, тим менш технологічним було виробництво. Плюс у нас відсутня гарантія і технічне обслуговування, а значить всі проблеми і форс-мажори необхідно буде вирішувати самостійно.

Хоча сонячна станція розрахована на тривалий термін служби, зокрема сонячні панелі мінімум на 20-30 років, а інвертора на 15-20 років, можуть виникнути непередбачені проблеми, які пов'язані з умовами і терміном експлуатації обладнання.

Основні проблеми, які можуть бути з б / у або дешевими сонячними панелями:

  1. Деградація продуктивності фотоелектричних модулів (PID).
  2. Гарячі точки.
  3. Мікротріщини.
  4. Відшарування або зміна кольору ламинирующей плівки.
  5. Деформація рами або захисного скла.
  6. Порушення гідроізоляції.

Порушення гідроізоляції

Термін служби сонячних батарей визначається коефіцієнтом деградації сонячних фотомодулів, який залежить від виробника, точніше від технологічності і якості його продукції. Більшість виробників з топ-списку Tier 1 закладають щорічну втрату потужності сонячної панелі в розмірі 0,8-1% (існують і нові преміум моделі з 0,3 - 0,5% коефіцієнтом). Це означає що, купивши сонячну станцію на 10 кВт при коефіцієнті деградації в 1%, через 10 років у вас залишиться гарантовано близько 90% потужності, тобто 9 кВт. Непогано, правда? Особливо якщо ці 9 кВт можна купити за півціни на б / у ринку. Але чи все так оптимістично?

Мабуть, найнебезпечніше явище, яке може очікувати нового господаря сонячних панелей - це PID-ефект. Небезпечний він тим, що без спеціального обладнання, тільки візуальним оглядом стану панелей його виявити не можна. А наступити різкий спад продуктивності фотомодулів може дуже несподівано, за довго до передбачуваного гарантією продуктивності зносу сонячних панелей.

PID - це явище характеризується поступовим погіршенням характеристик фотоелектричних модулів на основі кристалічного кремнію через наявність індукованого електричного струму в самому серці модуля, що призводить до зменшення потужності модуля і незворотної деградації кремнієвих осередків. Виникає він в слідстві взаємодії різних матеріалів, що входять в конструкцію фотомодуля (скло, ламінація, рама, пластик) і появи струмів витоку внаслідок спостерігається різниці потенціалів. Причин і каталізаторів такого ефекту відразу кілька: неякісні матеріали, особливості будови сонячної панелі і всієї сонячної станції, підвищена вологість і температура, вид використовуваного заземлення та типу інвертора.

Оскільки до причин виникнення PID деградації для старих моделей фотомодулів входять умови експлуатації та монтажу, то покупка б / у устаткування здається особливо економічно небезпечною.

Ще 10 років тому мало хто з виробників знав і враховував при проектуванні сонячної панелі PID деградацію. На сьогоднішній день у великих світових топ виробників це явище враховано, чого не скажеш про дешевий сегмент ринку. Тому ми радимо при виборі моделі фотомодуля звернути увагу на цей важливий пункт в технічних характеристиках.

Часто виникнення однієї проблеми з сонячною панеллю, може спричинити за собою і ряд додаткових. Так при неякісному демонтажі інсталятори можуть пошкодити панелі, а проблеми з генерацією будуть виявлені тільки на новому місці установки.

Візуальний огляд сонячних панелей може виявити лише ряд потенційних проблем. Необхідно звернути увагу на тріщини в склі, деформацію рами, пожовтіння ламінації або пластика, спалені паяні з'єднання осередків, можливі відшарування і деламінація. Для більш якісного визначення стану фотомодулів доведеться використовувати спеціальні вимірювальні прилади та інфрачервоні камери. Такі послуги аналізу і діагностики коштуватимуть додаткових грошей. Тому дешеві сонячні панелі можуть стати зовсім не дешевим задоволенням і додаткової тратою часу.

Який варіант покупки і будівництва сонячної станції ви б не вибрали, ми рекомендуємо звертатися за допомогою та консультаціями до фахівців сонячної енергетики.

Автор: Черкашина Маргарита (менеджер проектів, інженер-проектувальник)

Копіювати статтю або частину тексту можна тільки за умови посилання на джерело.

Як заощадити гроші і побудувати сонячну станцію?
А чи варто?
Чи варто невелика економія цих можливих ризиків і незручностей?
Як визначити «правильного» дилера?
Про все ризики ви знаєте?
Як заощадити гроші і побудувати сонячну станцію?
Це й не дивно, але чи всі методи економії однаково виправдані?
А чи варто?
Чи варто невелика економія цих можливих ризиків і незручностей?
Як визначити «правильного» дилера?

Дополнительная информация

rss
Карта