- Причини виникнення помилок служб DNS
- Перевірка і зміна налаштувань dns сервера у властивостях підключення, прописування альтернативного...
- В операційних системах Windows 7, 8, 10
- В налаштуваннях маршрутизатора (роутера)
- Сканування системи на віруси
- Налаштування антивіруса і брандмауера
- Оновлення драйверів мережевої карти
- Перезавантаження комп'ютера і роутера
- Перезапуск і діагностика служби «DNS-клієнт» Windows
- Очищення кеша DNS і інших мережевих параметрів через командний рядок
- Нічого не допомагає: що робити
DNS (Domain Name System) - надбудова над інтернет-протоколом TCP / IP, що дозволяє використовувати звичні всім назви сайтів виду www.yandex.ru замість незрозумілих адрес виду 147.15.28.677. Реалізується цей механізм як на стороні провайдера (за допомогою серверів DNS), так і на клієнтському обладнанні спеціальними службами і сервісами операційної системи. Також додаткову підтримку DNS може надавати комунікаційне обладнання клієнта: маршрутизатор, точка доступу або 3G-модем. Неполадки служби доменних імен (DNS) для середньостатистичного користувача рівнозначні відмови інтернет-каналу, так як він не може відривати веб-сторінки. Тому дуже важливо розібратися, які неполадки можуть виникати в роботі служб DNS і як їх оперативно усувати.
Причини виникнення помилок служб DNS
Важливим елементом інфраструктури інтернету є сервери доменних імен (DNS). Саме вони виконують перетворення символічного імені сайту на адресу IP, за яким і відбувається доступ. Як правило, такі сервери є частиною програмно-апаратного комплексу вашого інтернет-провайдера, але є і альтернативні майданчики, отримати доступ до яких можна відповідними настройками мережевого адаптера або домашнього маршрутизатора. Так як DNS-сервер є звичайним комп'ютером (або кластером комп'ютерів), то він може «зависнути», бути заражений комп'ютерним вірусом або атакований спам-мережею. В кінці-кінців, на майданчику може статися аварія електроживлення і робота DNS-сервера припиниться. Результатом буде неможливість нормального інтернет-серфінгу, так як символічні імена ваших сайтів не будуть перетворюватися в адреси IP і у вікні інтернет-браузера ви побачите повідомлення наступного виду:
Повідомлення подібного роду говорить про неполадки системи DNS
Перевірка і зміна налаштувань dns сервера у властивостях підключення, прописування альтернативного адреси DNS
Перше, що потрібно зробити, зіткнувшись з помилкою адресації DNS, - перевірити настройки DNS як у властивостях мережевого підключення, так і в панелі управління домашнього маршрутизатора. Якщо DNS-сервер інтернет-провайдера не працює, можна підключитися до одного з альтернативних DNS-серверів і відновити працездатність інтернет-каналу. Зробити єто нескладно.
В операційних системах Windows 7, 8, 10
В ОС сімейства Windows параметри DNS розташовані в налаштуваннях протоколу TCP / IP мережного адаптера. Щоб перевірити і змінити їх, потрібно зробити наступні маніпуляції:
- За допомогою вікна командного рядка відкрийте оснащення «мережеві підключення».
Викличте оснащення «мережеві підключення» за допомогою командного рядка Windows
- У вікні мережевих підключень виберіть мережевий адаптер, через який організований доступ до інтернету і відкрийте його властивості.
Виберіть мережеве підключення, через яке організований доступ в інтернет і відкрийте його властивості
- Зі списку властивостей і служб мережевого адаптера відкрийте настройки протоколу TCP / IP v4.
Протокол TCP / IP - основа підключення до інтернету і параметри DNS знаходяться в його настройках
- Налаштування DNS - два поля в нижній частині вікна, для основного і альтернативного сервера. Якщо ці поля порожні - операційна система буде використовувати ту адресу сервера DNS, який наданий провайдером або прописаний в панелі управління домашнього маршрутизатора.
За замовчуванням, адреси DNS виходять автоматично, щоб ввести адреси вручну, - включите режим «використовувати такі адреси DNS- серверів»
- Щоб використовувати альтернативний сервер DNS - Введіть його основний і альтернативний адреси у відповідні поля діалогового вікна. В цьому випадку, використовується популярний DNS-сервер корпорації Google.
У використанні альтернативних серверів DNS є як плюси, так і мінуси. Величезною перевагою є можливість обходу блокування деяких сайтів, які ввів провайдер або системний адміністратор підприємства
- Натисніть кнопку «ОК», щоб внесені зміни вступили в силу.
В налаштуваннях маршрутизатора (роутера)
Панелі управління (веб-інтерфейси) маршрутизаторів у різних роутерів виглядають по-різному, але всі вони інтуїтивно зрозумілі і розраховані на непідготовленого користувача. Навчившись міняти параметри сервера DNS на одній моделі роутера, нескладно це буде робити і на інших.
Для того щоб отримати доступ до веб-інтерфейсу маршрутизатора, потрібно з'ясувати його мережеву адресу. Зробити це можна за допомогою команди ipconfig, викликавши її з командного рядка. У пункті «основний шлюз» відображається мережеву адресу маршрутизатора. Щоб отримати доступ до веб-інтерфейсу роутера, потрібно ввести цю адресу в інтернет-браузері.
За допомогою команди ipconfig можна з'ясувати адресу маршрутизатора і отримати доступ до його веб-панелі
Відкривши веб-інтерфейс, внесемо в налаштування адреси DNS-серверів. Зробимо це на прикладі налаштувань маршрутизатора розповсюдженими сімейства TP-Link.
- Після введення адреси маршрутизатора потрапляємо на головну сторінку його веб-панелі. Зазвичай це сторінка статусу.
На стартовій сторінці веб-панелі маршрутизатора відображаються всі базові настройки
- Переходимо в розділ «Network», на вкладку «WAN». Тут знаходяться налаштування підключення до інтернет-провайдера. Якщо тип підключення «динамічний IP» (Dynamic IP) або «статичний IP» (Static IP), то вказати адреси серверів DNS можна прямо на цій вкладці, у відповідних полях.
Адреси серверів DNS можна вказати в налаштуваннях WAN, якщо тип підключення - без авторизації (просто адреса IP)
- Якщо тип підключення до провайдера «PPPoE», «PPTP» або «L2TP», - настройки серверів DNS краще зробити в розділі DHCP.
В налаштуваннях DHCP можна вказати і альтернативні адреси серверів DNS
Сканування системи на віруси
Вже досить давно існує категорія комп'ютерних вірусів, що спеціалізуються на крадіжці персональних даних користувачів. Одним з тактичних прийомів таких «троянських коней» є підключення до операційної системи фіктивного сервера доменних імен. Це дозволяє зловмисникам перенаправляти користувача замість сайту поштової програми, платіжної системи або електронного гаманця на спеціально створені фальшиві копії, за допомогою яких здійснюється крадіжка паролів, електронних ключів і навіть параметрів двухфакторной авторизації.
Якщо ваші часто відвідувані сторінки стали відкриватися не з першого разу, з великою затримкою або не відкривається зовсім, а сайт банківської програми став виглядати трішечки по-іншому, - є резон припинити спроби авторизації, відключити комп'ютер від інтернету і провести повну перевірку системи за допомогою антивірусної програми. Хоча існує велика кількість умовно-безкоштовних і безкоштовних антивірусних пакетів, розраховувати на реальний захист можна лише використовуючи комерційний антивірусний пакет «першого ешелону»: Касперський, Dr. Web або ESET NOD32.
Крім високої ефективності сканування і очищення комп'ютера від вірусного сміття, ці пакети містять резидентні модулі контролю інтернет-активності і зможуть припиняти в зародку спроби вірусних програм встановити контроль над вашою системою.
Антивірусний пакет NOD32 забезпечить захист від широкого спектру вірусів в реальному часі
Налаштування антивіруса і брандмауера
За рідкісним винятком, настройки антивірусного пакета і брандмауера (фаєрвола) не повинні призводити до порушення роботи DNS-сервісів. Причиною цього може стати тільки зміна налаштувань «експертного» режиму недосвідченим користувачем. Спробуйте на короткий проміжок часу відключити фаєрвол і антивірусний захист. Якщо це усуне проблему - скиньте настройки антивірусного пакета або брандмауера на встановлені «за замовчуванням».
Відновлення початкових налаштувань вбудованого брандмауера Windows допоможе усунути проблеми з відкриттям деяких сайтів
Оновлення драйверів мережевої карти
Встановлення більш актуальних нових драйверів мережевого адаптера допоможе інтернет-з'єднання працювати більш ефективно, забезпечить швидкий доступ до серверів DNS і виключить помилки, що виникають при відкритті веб-сторінок.
- За допомогою поєднання клавіш <WIN + Pause> викличте вікно системної інформації, а звідти відкрийте посилання «Диспетчер пристроїв».
Відкрийте «Диспетчер пристроїв» з вікна системної інформації
- Розкрийте розділ «Мережеві адаптери», виберіть потрібний зі списку і натисніть на ньому праву кнопку миші для виклику контекстного меню.
Розкрийте список мережевих адаптерів і виберіть той, драйвери якого треба оновити
- У розкрився контекстному меню виберіть пункт "Оновити драйвери ...» і чекайте закінчення оновлення.
Запустіть процедуру автоматичного оновлення драйверів
Автоматичне оновлення драйверів мережевої карти буде можливим тільки при працюючому інтернет-з'єднанні.
Перезавантаження комп'ютера і роутера
Щоб «привести до тями» обладнання - мережевий адаптер комп'ютера або ноутбука, маршрутизатор, точку доступу іноді досить перезавантажити ці пристрої.
Комп'ютер перезавантажується стандартними засобами операційної системи Windows. Досить вибрати з меню «Пуск» піктограму виключення і вибрати зі списку пункт «перезавантажити».
Перезавантажте комп'ютер, використовуючи меню «Пуск» операційної системи
Маршрутизатор теж можна перезапустити за допомогою відповідного розділу веб-інтерфейсу, але більш надійним способом буде перезавантаження по харчуванню: вимкніть пристрій за допомогою вимикача на задній панелі або витягнувши з розетки його мережевий адаптер. Зачекайте 15-20 секунд, а потім увімкніть живлення назад.
Якщо вимикач живлення на задній панелі роутера відсутня, вимкніть його вийнявши мережевий адаптер з розетки
Перезапуск і діагностика служби «DNS-клієнт» Windows
Як і багато інших системні служби «DNS-клієнт» включається, вимикається і перезапускається через стандартний аплет «Адміністрування» панелі управління Windows:
- За допомогою інтерфейсу командного рядка відкрийте «Панель управління», а в ній - пункт «Адміністрування».
Панель управління Windows - командний центр операційної системи
- У вікні інструментів адміністратора виберіть «Служби».
У вікні «Адміністрування» можна викликати диспетчер служб Windows
- Подвійним клацанням миші відкрийте властивості служби «DNS-клієнт».
Вікно «Служби» дозволяє переглядати статус сервісів і служб системи, а також зупиняти і запускати їх
- У вікні властивостей переконайтеся, що служба запущена і коректно функціонує.
Вікно властивостей служби «DNS-клієнт» дозволяє перезапустити її в разі збою або помилки
- Якщо служба не працює - її потрібно перезапустити. Послідовно клацнувши по кнопках «Зупинити», а потім - «Запустити» ви здійсните перезапуск служби «DNS-клієнт» і відновите її нормальну роботу.
Очищення кеша DNS і інших мережевих параметрів через командний рядок
При активному інтернет-серфінгу в кеші DNS накопичується значний обсяг даних про адреси відвідувалися ресурсів. Використання браузером DNS-кеша замість звернення до сервера DNS має підвищувати швидкість відкриття сторінок, але на практиці дані в кеші можуть втратити свою актуальність і сторінка вже не зможе бути відкрита. В цьому випадку кеш DNS потребує очищення, що нескладно зробити за допомогою інструментів командного рядка Windows.
- Утримуючи Windows, натисніть клавішу X.
- Виберіть пункт «Командний рядок (адміністратор)».
- У командному рядку введіть «ipconfig / flushdns» і натисніть клавішу введення.
- Введіть ipconfig / registerdns і натисніть Enter.
- Введіть ipconfig / release і натисніть Enter.
- Введіть ipconfig / renew і натисніть Enter.
- Введіть netsh winsock reset і натисніть Enter.
- Перезавантажте комп'ютер.
Нічого не допомагає: що робити
Якщо всі ваші спроби «достукатися» до потрібних сайтів не мали успіху, - проблема знаходиться на стороні інтернет-провайдера. В цьому випадку залишається сподіватися лише на моторність служби технічної підтримки та кваліфікацію сервісних інженерів, які будуть максимально швидко усувати неполадки. За великим рахунком, дзвінок на гарячу лінію інтернет-провайдера повинен бути першим, що користувач зробить, коли у нього перестануть відкриватися веб-сторінки.
Якщо наявність інтернет-каналу 24 в добу, сім днів на тиждень є для вас життєво важливим, - непогано подбати про резервний каналі, який буде забезпечувати ваші потреби, поки основний знаходиться на профілактиці. Реалізувати його можна за допомогою зв'язки бездротового маршрутизатора з портом USB, куди потрібно підключити стільниковий 3G модем. Налаштування маршрутизатора дозволяють підключати 3g-інтернет лише тоді, коли основний канал недоступний.
Маршрутизатор з портом USB дозволить організувати резервний інтернет-канал за допомогою 3G-модема стільникового зв'язку
Механізм доменних імен (DNS) - один з найбільш важливих, так як саме він забезпечує той рівень прозорості і комфорту, без якого інтернет так би і залишався закритою мережею для IT-фахівців і гиків. На щастя, кожен вид неполадки в роботі DNS досить легко діагностується і виправляється як на стороні клієнта, так і з боку провайдера. Ретельно дотримуйтесь інструкцій і ваш браузер ніколи не висвітить колишнє вікно з настирливою помилкою.