Експерт виявив касетні бомби на відео російських авіаударів в Сирії

«У деяких країнах касетні боєприпаси заборонені, але ми не підписувалися під цим забороною»

Ось що розповів «МК» експерт в галузі авіаційного озброєння, полковник служби озброєння ВПС Сергій Семірек:

- Що відразу ж розумієш, дивлячись на кадри, представлені Міноборони - це те, що наша авіація працює з дуже великої висоти, щоб гарантовано не потрапити під американські переносні зенітні ракетні комплекси «Стінгер» і зенітні установки, які терористи захопили в Іраку .

З такою великою висоти, звичайно, важко з точністю визначити, якими саме боєприпасами вони працюють, так як по розлітання з цієї точки огляду всі вони дуже схожі. За спалахів визначити, коректовувані це бомби, чи ні, важко - спалах і у тих, і інших однакова (корректируемая бомба, як правило, керується наводчиками з землі - вона летить в ціль, «орієнтуючись» на спрямований наводчиками спеціальний промінь - «МК» ). Але при цьому - я можу сказати напевно - вже перші кадри однозначно свідчать про те, що торохнули наші ВПС по ІГ дуже добре.

І тут я б уточнив: деякі вважають, що, так як під час повітряної операції в Сирії, ми знаходимося під пильною увагу всього світу, ми не маємо права вдарити в бруд обличчям, а значить повинні використовувати тільки найбільш передове озброєння.

У зв'язку з цим хочу нагадати: війна - надто дороге задоволення, щоб думати в першу чергу про «показуху». Навряд чи заради неї слід застосовувати виключно високоточне, а, значить, дороге озброєння, якщо того ж самого ефекту можна домогтися за допомогою більш дешевих, але в даній ситуації не менше ефективних авіабомб і ракет. І не обов'язково керованих.

І не обов'язково керованих

Фото: AIRWAY.RU ФАБ-500. Фугасна авіаційна бомба. Призначена для знищення наземних цілей, застосовується з усіх типів літаків і вертольотів, обладнаних відповідними вузлами підвіски.

Напередодні в теленовинах нам показали, як в Сирії перед вильотом на наші літаки підвішують ФАБ-250. Це - осколково-фугасна авіабомба, модель 1954 роки, корректируемая. Тобто звичайна, «дурна» чавунна болванка. Але це, підкреслюю: те, що показали ... Цілком можливо, що «за кадром» могли підвісити і коректується бомбу, що нормально - ми ж не зобов'язані все виставляти напоказ.

У всякому разі, відео з безпілотника, яке демонструє бомбардування складу боєприпасів, говорить про те, що використовувана для цього бомба, швидше за все, перевищує потужність не тільки ФАБ-250, але і ФАБ-500, про яку говорилося в повідомленні військового відомства. І те, що на кадрах ми бачимо деяке відхилення від хреста прицілу, зовсім неважливо - потужність такої бомби легко «добирає» невеликий промах. Виходячи з цього, я можу припустити, що в Сирію, ймовірно, завезені не тільки ФАБ-250 і ФАБ-500, але так само ФАБ-1000 і ФАБ-1500.

Наступні кадри, де в горах знищується підземний бункер з командним пунктом, найімовірніше свідчать про те, що там використовувалися касетні бомби ФАБ-25. Логічно було б припустити, що для знищення такої мети повинні застосовуватися бетонобійні авіабомби. Але у них в одному контейнері по чотири боєприпасу, і якщо навіть їх скидати по два, то ми побачимо, як на землі утворюються вісім хмарок від вибухів. А на кадрах їх десятка півтора, що схоже на застосування саме ФАБ-25.

Фото: TVZVEZDA.RU Новітній російський винищувач-бомбардувальник Су-34. Призначений для нанесення високоточних ракетно-бомбових ударів по сухопутних і надводних цілях в будь-який час доби. У перспективі він повинен замінити в складі Повітряно-космічних сил РФ застарілі фронтові бомбардувальники Су-24. Цей літак озброєний ракетами класу «повітря-повітря» і «повітря-земля». Радар літака виявляє малорозмірні цілі на висотах до чотирьох тисяч метрів, титанова кабіна робить пілотів і бортове радіоелектронне обладнання невразливими від вогню зенітної артилерії і стрілецької зброї з землі.

Їх касета скидається літака, якийсь час летить, потім в певній точці траєкторії розкривається, і з неї висипаються більш дрібні бомби. Їх багато, тому і маленьких хмарок від вибухів на землі теж велика кількість, і всі вони виникають одночасно.

У деяких країнах касетні боєприпаси заборонені, але ми не підписувалися під цим забороною, у нас вони дозволені. Тим більше, як видно на кадрах, ці бомби (якщо це дійсно вони) застосовувалися в горах, де немає поселень, будівель і мирних жителів.

Калібр вони мають невеликий. Можливо, тому після перших бомбардувань з їх застосуванням, надійшло повідомлення Міноборони про те, що довелося добивати цей командний пункт, так як бійці ІГ спробували його відновити. Це може означати, що перші бомбардування завдали об'єкту деякий збиток, але після удару мета все ж підлягала відновленню. Саме тому після дорозвідки збиток довелося довести до такого стану, щоб ні про яке відновлення мовлення вже йти не могло.

Тоді виходить - все, що нам показали, це, можливо зовсім високоточне кероване озброєння, про яке всі зараз говорять. Однак, я вважаю, це цілком зрозуміло. І ось чому.

Швидше за все в стрімко змінюється міжнародної ситуації, пов'язаної з виступом і переговорами нашого президента на Генасамблеї ООН , Військові були поставлені в умови, коли приймати рішення про початок бомбардувань об'єктів ІГ довелося в терміновому порядку, що стратегічно цілком виправдано.

Власні боєприпаси, в тому числі високоточні керовані по ряду причин могли бути ще не підготовлені до використання. І цілком ймовірно, що наші льотчики для початку ударів могли використовувати навіть боєприпаси сирійської армії , Які там були (а коректованих бомб у серійцев напевно немає). Але, смію вас запевнити, коли настане черга використовувати наше власне озброєння - а у нас сьогодні є серйозні розробки в області коректованих керованих авіаційних боєприпасів, і наші військові не забудуть їх випробувати в умовах реальних бойових дій - ось тоді почнеться все серйозно. Поки ж, то що ми бачили - тільки репетиція.

Дополнительная информация

rss
Карта