Електронна валюта: визначення, історія, класифікації

  1. Реальні і віртуальні електронні гроші
  2. криптовалюта
  3. Яким способом жителі різних країн вважають за краще розплачуватися за покупки через інтернет
  4. Обмінники електронних грошей

Сучасні платіжні засоби не обмежуються готівкою і безготівковими грошима, широке поширення в XXI столітті отримала електронна валюта - цифровий механізм, не прив'язаний до національних платіжних одиницям або іншим еквівалентів обміну.

Такі терміни, як цифрова валюта, віртуальні гроші та інші - цілком звичайні поняття серед просунутих користувачів інтернету. Але, так як не всі є такими, спробуємо розібратися з поняттям електронна валюта. Що це таке пояснюється нижче.

Реальні і віртуальні електронні гроші

Електронна валюта - це платіжний засіб, що має власну одиницю обчислення, діюча в рамках однієї віртуальної системи. Вона застосовується для оплати товарів в он-лайн магазинах , ведення бізнесу в інтернеті , А також для заробітку на курсових різницях.

Не слід плутати електрону валюту з системами інтернет-грошей, до яких відноситься, наприклад, Яндекс-гроші: тут вартісним еквівалентом виступають звичайні російські рублі, просто потрапляючи на яндекс-гаманець, вони трансформуються в електронну форму. Їх можна зняти в банкоматі (якщо є карта Яндекс-грошей), оплатити ними товари або послуги або перевести на банківську картку. Така ж ситуація з електронними гаманцями: Qiwi, західним PayPal. Що зберігаються гроші еквівалентні традиційним платіжним засобам (рублям, доларам і т.д.). Тобто це реальні гроші, виражені в віртуальній формі. Сюди ж відносяться інтернет-банкінгу, що мають на увазі віртуальні сховища реальних грошей.

А ось система Webmoney має свою електронну валюту, яка функціонує тільки в межах цієї системи. Коли грошові кошти перераховуються на відповідний гаманець Webmoney: WMR - рублевої, WME - європейський, WMZ - доларовий і т.д., вони конвертуються в власну валюту системи Webmone. Така ж ситуація з платіжною системою Perfect Money.

Окрема система електронних валют - це криптовалюта.

криптовалюта

Криптовалюта - віртуальні кошти обміну, випуск та облік яких заснований на методах криптографії - використанні відкритих алгоритмів шифрування за допомогою обчислювальних засобів.

Прикладом абсолютно незалежною криптовалюта є біткоіни. Це криптовалюта з плаваючим курсом, що не має реальних аналогів, у якій немає національності, її купюри не імітує жодна країна в світі, і, тим не менш, за ці цифрові гроші можна здійснювати покупки в деяких інтернет-магазинах, а також обмінювати на спеціальних он-лайн обмінниках і біржах на традиційні гроші.

Цікаво, що деякі особи розбагатіли на те, що придбали кілька тисяч, а хтось сотень тисяч цій електронній валюти кілька років тому (у 2009 році 1 $ можна було обміняти на 1 309 біткоіни), зараз же вартість одного біткоіни (!) Перевищує 600 $.

Віртуальна валюта діє лише в певних сферах і не має таких атрибутів традиційних грошей, як: натуральна емісія, обертаність, законність, забезпеченість золотом. Ні в одній державі електронна валюта не має статусу законного засобу платежу.

Світові ЗМІ в 2016 році повідомили, що японці можуть тепер платити за рахунками за електроенергію біткоіни. Завдяки взаємодії біткоіни-біржі Японії Coincheck і компанії E-net Systems Co така можливість стала реальною. Причому, при оплаті криптовалюта для жителів країни передбачені знижки в 3-4% від суми рахунку.

У криптовалюта віртуальна емісія відбувається децентралізовано в спеціально розподіленої комп'ютерної мережі. Процес випуску (видобутку) називається Майнінг. Це спосіб отримання криптовалюта, заснований на вирішенні комп'ютерами, підключеними до єдиної мережі, складних математичних задач. При цьому, після того, як встановлено необхідне обладнання і запущений процес Майнінг, присутність людини не потрібно. Комп'ютер все робить сам, а його власник отримує за це криптовалюта. Хоча зараз для організації такого процесу потрібні величезні обчислювальні потужності.

Криптовалюта анонімна, контролювати і впливати на курс неможливо, він визначається попитом, тобто кількістю людей, які бажають її купити. Російське Міністерство Фінансів і Центробанк негативно ставиться до біткоіни, прирівнюючи їх до сурогатним грошей, розробляються законопроекти і поправки до кримінального кодексу, що передбачають покарання за їх випуск. З цього питання суперечки ведуться донині, у вересні 2016 Росфінмоніторинг запропонував ліцензувати компанії, які проводять операції з криптовалюта.

У 2016 році з'явилися повідомлення про те, що російські електронні гроші зможуть зберігати дані своїх минулих власників. Це стало можливо завдяки проекту WhiteMoney (білі гроші). За допомогою технології блокчейн буде відслідковуватися шлях руху коштів, фіксований цифровими записами, а також скоротиться термін їх перекладу між юридичними особами. За прогнозами світового економічного форуму до 2017 року 80% банків по всьому світу будуть користуватися технологією блокчейн.

Яким способом жителі різних країн вважають за краще розплачуватися за покупки через інтернет

Малюнок 1 Уподобання жителів різних країн при оплаті покупок в інтернеті Джерело: ESET

Обмінники електронних грошей

Напрошується питання про те, як електронну валюту можна перевести в справжні відчутні гроші. Для цього існують спеціальні обмінники - веб сервіси, за допомогою яких в автоматичному (коли обмін відбувається моментально) або ручному (коли обмін здійснюється адміністратором і на це потрібен певний час) режимі віртуальні гроші перетворюються в реальні. За обмінні операції в таких сервісах передбачена комісія, яка складає певний відсоток від суми здійсненої операції. За допомогою таких обмінників можна конвертувати електронні гроші з однієї системи в іншу або міняти на рублі, долари і т.д. за найбільш вигідним курсом.

Користувач будь-яких віртуальних грошей несе певний ризик їх втратити, так як системи електронних валют «живуть» до тих пір, поки у них все добре і в разі злому, збою, заборони, припинення функціонування кошти ніхто не поверне.

Так один з популярних сервісів для обміну біткоіни Bitfinex був зламаний хакерами, в результаті чого ціна однієї одиниці цієї криптовалюта знизилася на відразу на 17% і за неофіційними даними власники втратили кошти еквівалентні сумі в більш ніж 70 млн. $

Дополнительная информация

rss
Карта