- Робимо очистку Windows
- Дефрагментація
- Перевірка на помилки
- Відео: Як перевірити жорсткий диск
- Режим роботи HDD - PIO / DMA
- Висока температура HDD
- Відео: Пищит жорсткий диск
Падіння швидкості роботи комп'ютера більшість користувачів пов'язують, перш за все, з процесором, відеокартою і іноді ОЗУ. Тим часом значний вплив на продуктивність може надати жорсткий диск.
Дізнатися, що проблема пов'язана з вінчестером, досить просто. Досить подивитися на індикатор його роботи під час повісанія або різкого падіння продуктивності ПК.
Розглянемо основні проблеми, які можуть бути пов'язані з жорстким диском:
- велика кількість тимчасових файлів;
- збійні сектора;
- висока температура вінчестера;
- фізичні ушкодження.
Фото: комп'ютер гальмує
Робимо очистку Windows
При роботі комп'ютера створюється просто величезна кількість тимчасових файлів. Мало того що вони займають вільний простір, вони можуть привести до «гальмах» системи. Це відбувається тому, що розростається таблиця розміщення файлів і система на пошуки потрібних даних витрачає набагато багато часу.
Уникнути гальм через великої кількості тимчасових файлів допоможе регулярна їх очищення. Виробляти її можна за допомогою системних засобів або сторонніх утиліт.
Розглянемо, як проводити очищення тимчасових файлів вбудованими засобами Windows 7:
- перейти в «Панель управління»;
- вибирати розділ «Система і безпека»;
- в розділі «Адміністрування» натиснути на пункт «Звільнення місця на диску»;
Фото: очищення диска
- у вікні вказати потрібний диск F який треба очистити.
В інших версіях операційної системи процес очищення запускається аналогічно.
Очищення тимчасових файлів за допомогою системних засобів не найефективніший спосіб виконати цю операцію обслуговування. Набагато кращі результати показують утиліти, розроблені іншими розробниками, наприклад, CCleaner, але використовувати їх краще досвідченим користувачам, інакше можна втратити важливі дані.
Дефрагментація
Часто гальмує жорсткий диск через великий фрагментації файлів, пов'язана вона з тим, що запис на носій даних відбувається в випадкове вільне місце. Усунувши її можна суттєво збільшити продуктивність ПК. Цей процес називається дефрагментацією.
Фото: жорсткий диск
Розглянемо, як виконати дефрагментацію на комп'ютері зі встановленою Windows 7:
- відкрити "Панель управління»;
- зайти в розділ «Система і безпека»;
- вибрати пункт «Оптимізація жорстких дисків», який знаходиться в розділі «Адміністрування»;
- вказати потрібний диск;
Фото: оптимізація жорстких дисків
- натиснути кнопку «Оптимізувати».
Слід враховувати, що дефрагментація відбувається досить довго, особливо якщо її давно не робили, а обсяг накопичувача великий. Тому краще поставити її на ніч.
Перевірка на помилки
Логічні помилки на жорсткому диску можуть призвести до різноманітних проблем, наприклад, гальмах або появи повідомлень про різних помилках. Вони виникають з різних причин, наприклад, через некоректне виключення живлення комп'ютера. Користувач легко може усунути їх, використовуючи вбудовані в ОС засоби.
Існує два способи запуску перевірки і виправлення помилок на диску. це:
- за допомогою командного рядка;
- в графічному режимі.
Фото: пристрій жорсткого диска
Початківцям користувачам зручніше користуватися графічним режимом запуску утиліти перевірки.
Розглянемо порядок дій для виконання цієї операції в Windows 7:
- відкрити «Мій комп'ютер»;
- вибрати потрібний диск і викликати контекстне меню правою кнопкою миші;
- натиснути на пункт «Властивості»;
- перейти на вкладку «Сервіс»;
- клацнути по кнопці «Перевірка»;
- встановити галочку на пункті «Автоматичне виправлення помилок»;
- запустити тестування, натиснувши відповідну кнопку.
Більш досвідчені користувачі частіше вважають за краще використовувати версією утиліти, написаної для командного рядка.
Для запуску перевірки диска в цьому режимі необхідно виконати наступні дії:
- запустити командний рядок з правами адміністратора;
- ввести команду chkdsk / f;
- натиснути Enter.
Після цього програма виконає перевірку і автоматично проведе виправлення всіх знайдених логічних помилок.
Відео: Як перевірити жорсткий диск
Перевірка диска утилітою Victoria
Іншою відомою проблемою жорстких дисків є збійні сектора. Це блоки на жорсткому диску, читання і запис в які відбувається з помилками. Якщо їх кількість невелика, то проблему можна усунути за допомогою спеціальних утиліт, наприклад, Victoria. Виробники спеціально для цього на вінчестері залишають окрему область.
Фото: робоче вікно Victoria
Увага! Велика кількість збійних секторів - ознака серйозних проблем з диском. Він в будь-який момент може вийти з ладу. Рекомендується негайно виконати резервне копіювання важливих даних.
Наведемо основні ознаки того, що на жорсткому диску з'явилися збійні сектора:
- зависання ПК при зверненні до вінчестера;
- пропажа деяких файлів;
- поява раніше відсутнього скреготу або тріска;
- довгий копіювання даних і загальне зниження продуктивності ПК.
Варто звернути увагу, що ці ознаки можуть вказувати і на інші проблеми з комп'ютером, але жорсткий диск в будь-якому випадку перевірити треба.
Victoria - одна з кращих програм для тестування жорсткого диска на наявність збійних секторів. У неї, звичайно, є аналоги, більш того, в систему вмонтовані власні кошти для вирішення цієї проблеми, так як Victoriaзаслуженно має величезну популярність, розповімо саме про неї.
Розглянемо порядок дій для пошуку та усунення збійних секторів за допомогою утиліти Victoria:
- запускаємо Victoriaс правами адміністратора;
- заходимо в розділ TEST;
- натискаємо кнопку START.
Після цього відбувається тестування поверхні накопичувача. Про наявність проблем буде свідчити поява червоних і синіх прямокутників. Саме останні говорять про наявність збійних секторів.
Якщо Victoria під час тестування виявила один або кілька блоків зазначених в результатах синім кольором, то необхідно повторити перевірку з включеною опцією Remap.
Режим роботи HDD - PIO / DMA
Користувачі деяких старих комп'ютерів часто можуть зіткнутися з тим, що Windowsв результаті помилок переводить режим роботи жорсткого диска з став давно стандартом DMA, який дозволяє працювати з ОЗУ безпосередньо, в старий PIO, коли всі дії виконуються через центральний процесор. Через це виникає істотне зниження швидкості роботи.
Фото: підключення сучасного HDD
Розглянемо, як можна дізнатися в якому режимі працює диск:
- відкрити «Диспетчер завдань»;
- вибрати пункт «Контролери IDE / ATAPI»;
- вибрати первинний або вторинний канал;
- перейти на вкладку «Додаткові параметри».
У разі якщо у вікні режим роботи пристрою буде вказано PIO, то необхідно перевести його в DMA. У більшості випадків проблема викликана програмними помилками, тоді для її усунення необхідно просто видалити обидва канали IDEі перезавантажити систему.
Фото: підключення IDE вінчестера
Під час старту система заново встановить драйвера і підбере оптимальні параметри, переключивши режим роботи пристрою в DMA.
Порада. Подібний режим роботи може також виникнути при підключенні жорсткого диска і приводу оптичних дисків одним шлейфом. Необхідно підключити їх до різних каналах, відкривши системний блок і використовуючи додатковий IDE-кабель.
Примітка. Користувачів, які придбали комп'ютер в останні 3-5 років, дана проблема, як правило, не зачіпає.
Висока температура HDD
Перегрів небезпечний не тільки для процесора або відеокарти, але і для жорстких дисків. Ці пристрої спочатку призначаються для нормальної роботи при температурі 30-45 градусів. У разі, коли показник піднімається понад 50-52 градусів треба терміново вживати заходів.
Фото: температура HDD
Якщо є підозри на перегрів жорсткого диска, то треба, перш за все, перевірити свої припущення. Дізнатися температуру вінчестера легко можна за допомогою утиліти Aida або PC Wizard.
Розглянемо основні способи усунення перегріву HDD в стаціонарних ПК:
- чистка ПК від бруду і пилу;
- перенос вінчестерів на більшу відстань один від одного;
- установка додаткових систем охолодження.
Фото: вінчестер з встановленим кулером
Користувачі зазвичай не приділяють увагу проведенню простих профілактичних дій з системним блоком. Хоча, елементарна чистка допомагає уникнути перегріву комплектуючих і можливого їх виходу з ладу. Рекомендується проводити її мінімум 1-2 рази в рік.
Якщо чистка не допомагає, то користувачі, у яких встановлені 2 і більше диска можуть спробувати встановити їх в системному блоці на більшій відстані один від одного. Зазвичай це дозволяє знизити температури на 7-10 градусів.
У випадках, коли інші способи безсилі можна спробувати поліпшити охолодження всередині корпусу встановивши додаткові кулери. Для охолодження вінчестерів випускаються спеціальні вентилятори, що встановлюються в безпосередній близькості і поліпшують відведення гарячого повітря.
Власники ноутбуків більш обмежені в способах зниження перегріву жорсткого диска вони крім чистки від пилу можуть тільки використовувати охолоджуючу підставку, особливо при роботах з ресурсоємними додатками.
Відео: Пищит жорсткий диск
Що робити, якщо HDD тріщить
Жорсткий диск є механічним пристроєм, у якому перебувають рухомі і обертові деталі. Тому він при роботі видає певні не люті звуки. Це нормальна робоча ситуація. Про проблему можна говорити, тільки якщо раніше їх спостерігалося.
Методика пошуку телефону. Детальніше про в статті, чи можна знайти втрачений айфон .
Як видалити антивірус Касперського з комп'ютера повністю? відповідь тут .
Підключити два монітора до комп'ютера, можна прочитати тут .
Якщо користувач помітив поява сильного шуму або тріска від старого диска, то йому необхідно якомога швидше скопіювати всю важливу інформацію на інший носій і провести тестування жорсткого диска за допомогою спеціальних утиліт, наприклад, Victoria.
Важливо! Якщо тріск з'явився на гарантійному диску не варто намагатися вирішити проблему самостійно, краще звернутися до продавця для безкоштовної його заміни.
Відповідь на питання, чи може жорсткий диск гальмувати систему, однозначно позитивний. Але не варто відразу впадати у відчай в більшості випадків все можна виправити за допомогою спеціальних утиліт. Але не можна забувати робити резервні копії.
Як видалити антивірус Касперського з комп'ютера повністю?