Глава 6. БУДОВА АКОРДІВ ТА УТРИМАННЯ ЇХ В тональності

Деякі «гітаристи» не те що самі не можуть налаштувати гітару, хоча це «дрібниці», але ще й запитують акорди на пісню. І ось так от канючить: «ну покажи мені акорди до цієї пісні ...», а після заіменія їх у себе ще й питає: «а як їх грати? Пісню, в сенсі ... ». Дана глава якраз присвячена тому, щоб якомога сильніше скоротити кількість таких питань.

З попередніх декількох глав ти знаєш, які акорди і тональності бувають. Крім того, я припускаю, що ти вже навчився їх навіть будувати самостійно, знаючи їх формули. Відмінно, тоді перейдемо до питання про те, як підбирати акорди до пісні, а тим більше грати пісню разом з виконавцем, включивши радіо або магнітофон, вперше чуючи пісню. Під як розмахнувся, А?

Не хвилюйтеся. Насправді підібрати акорди (гармонію) до пісні, маючи в руках нормально налаштовану гітару, сущі дрібниці. Інша справа - соло. Ось там уже доведеться возитися, напружуючи свій віддавленими ведмедем слух?)))

Отже. По-перше, домовимося про те, що все домінантсептакорду і інші з наворотами ми викидаємо і зараз їх не чіпаємо. Залишаються тільки наші рідні 24 мажорних і мінорних акорду (по 12 на вигляд), так як практично будь-яку гармонію можна звести до їх набору за винятком рідкісних екземлярчіков «авангардного» мистецтва.

Про ля ля! Цілих 24 штуки. І як накажете з усього цього оберемка на ходу вибрати акорд? А дуже просто. Нам не знадобляться всі 24 акорду?

Справа в тому, що пісня грається, як правило, в певній тональності або в наборі таких тональностей. Так що в певний момент використовуються тільки звуки тональності, яких в нашому випадку 7 з 12. Тобто 5 звуків ми не використовуємо. А раз ми їх не використовуємо, то нам не підійдуть акорди, звуки яких потрапляють на невикористовувані звуки в тональності. Тобто нам підійдуть тільки ті акорди, все звуки яких входять в потрібну нам тональність.

На прикладі тональності До мажор (C dur) (звуки білих клавіш фо-но), якщо ми пройдемося по цій табличці

Деякі «гітаристи» не те що самі не можуть налаштувати гітару, хоча це «дрібниці», але ще й запитують акорди на пісню

, То зауважимо, що таких потрібних акордів у нас всього лише 6. Це C, Dm, Em, F, G, Am.

Для легкості виявлення акордів в тональності можна усвідомити те, що від I, IV і V ступенів мажорній тональності будуються мажорні акорди, а від II, III і VI ступенів - мінорні акорди. Для мінорній тональності (якщо лінь перекладати в паралельну мажорну) вийдуть мажорні акорди з III, VI і VII ступенів, а мінорні акорди з I, IV і V ступенів.

Для дуже ледачих привожу таблицю змісту акордів в тональності. Паралельні тональності згруповані в пари, так як набір акордів в них однаковий. Примітка: дана таблиця справедлива лише для натуральних мажору і мінору! Для легкості сприйняття я використовував тільки дієз, що не зовсім правильно, зате більш наочно.

Для легкості сприйняття я використовував тільки дієз, що не зовсім правильно, зате більш наочно

Тепер, знаючи все це, ми можемо це застосувати. Яким чином? Все дуже просто. Насолоджуйтеся фотографіями та музикою майже будь-яка в певний момент часу йде в якійсь певній тональності.

Але крім цього варто знати ще кілька моментів. До цих моментів відносяться так звані «Модуляція» і «Відхилення».

Що це таке.

МОДУЛЯЦІЯ - перехід з однієї тональності в іншу. Тобто простою мовою кажучи, музика йшла - йшла в одній тональності, а потім раптом раз, і стрибнула в іншу тональність і на ній закінчилася, або стрибнула ще в якусь нову тональність.

ВІДХИЛЕННЯ - короткочасний перехід в іншу тональність з поверненням в попередню. Як правило, відхилення не триває більше одного такту.

Таким чином, знаючи все це, ми можемо з'ясувати, що попередня таблиця при певних знаннях може досить сильно різноманітити гру при застосуванні відхилень і модуляцій. Однак, про принципи модуляції і відхилень вже буде розказано в іншій главі.

Хочу заспокоїти людей люблячих російський Рок. Практично всі (переважна більшість) композиції грає винятково в одній тональності без використання модуляцій. Винятком є ​​група «Крематорій», яка з досить великим успіхом зуміла застосувати ці два елементи на практиці.

Так що дана табличка акордів вам повинна сильно допомогти :)

Варто додати те, що якщо ви будете грати різні конструкції акордів з цієї таблиці в різній послідовності, то досить швидко звикнете до певних тональностям (фізичні відчуття при переходах від акорду до акорду) і досить швидко зможете підбирати невідомі вам композиції.

Варто згадати лише таку річ, як «Пачка сигарет» Віктора Цоя. Вона написана в тональності E moll (Мі мінор), а акорди там такі: Am, C, D, Em. Якщо ми подивимося на таблицю, то побачимо, що ніяких протиріч не спостерігається. Всі ці акорди є в цій тональності.

Однак є ще невелика АЛЕ! Це АЛЕ відноситься до застосування гармонічного мінору. В цьому випадку акорд, побудований від IV ступеня мінору буде не мінорним, мажорним. Тобто, наприклад, в тональності A moll (Ля мінор) буде не акорд Em (Мі мінор), а E (Мі мажор). Коротше кажучи, в третьому стовпці таблиці при гармонічному мінорі вийдуть НЕ мінорні, а мажорні акорди.

Пам'ятаєте пісню з кінофільму «Біле сонце пустелі» під назвою «Ваше благородіє»? Ось там якраз використовується гармонійний Ля мінор. І зустрічається акорд Е (Мі мажор). Ось такий набір акордів: Am E Am CGCA Dm Am EA Dm Am E Am.

До речі, помітили наявність там акорду А (Ля мажор)? Ось це і є відхилення в іншу тональність.

Ну, про модуляції і відхилення вже в іншій главі.

А поки поживе цим. Має вийти.

УСПІХІВ!

Елліот Крейг.

При використанні матеріалу посилання на сайт є обов'язковим.

Ви можете обговорити цю статтю в форумі в розділі "Обговорення сайту".

| На початку |

», а після заіменія їх у себе ще й питає: «а як їх грати?
Під як розмахнувся, А?
Ось там уже доведеться возитися, напружуючи свій віддавленими ведмедем слух?
І як накажете з усього цього оберемка на ходу вибрати акорд?
Нам не знадобляться всі 24 акорду?
Яким чином?
Пам'ятаєте пісню з кінофільму «Біле сонце пустелі» під назвою «Ваше благородіє»?
До речі, помітили наявність там акорду А (Ля мажор)?

Дополнительная информация

rss
Карта