1-2 грудня в Москві пройшла ювілейна конференція CG-EVENT - значуща подія в області комп'ютерної графіки. За останні десять років 3D- і візуальні ефекти стали важливим інструментом у створенні відеоряду сучасних фільмів. Подібні заходи дозволяють скласти картину про стан справ в постпродакшн-цеху, і не тільки. Завдяки величезній кількості майстер-класів на CG-Event можна підвищити свої професійні навички. У цій статті ми поділимося враженнями, яких за два дні конференції накопичилося чимало.
Ювілейна, десята за рахунком, конференція і виставка CG-Event, в цей раз запропонувала відвідувачам і учасникам неймовірно насичену і цікаву програму, разом в себе близько 87 доповідей і виступів в декількох залах. Старожили CG-Event, тобто люди, що побували на всіх попередніх конференціях, отримали медаль з написом «Ветеран CG-Event». На жаль, відвідати всі виступи не представлялося можливим, тому ми вибрали тільки ті доповіді, в яких порушувалися голлівудські кінопроекти і очікувані російські фільми.
День перший
Організатор заходу Сергій Ципцин відкриває конференцію
Перший день конференції відкрився виступом організатора заходу Сергія Ципцина, відомого сертифікованого інструктора по програмі Autodesk Maya і автора книги по роботі в цьому популярному редакторі тривимірної комп'ютерної графіки. Ципцин змалював загальну картину майбутніх виступів і показав ролик з першої конференції, яка відбулася 9 вересня 2006 року. Тим, кому вдалося згадати приблизну дату проведення, дісталися подарунки (шарфи і бандани) від одного зі спонсорів конференції - компанії Autodesk.
Знайомство з програмою CG-Event почалося з виступу художника Ольги Нікуліній зі студії Trigraph, яка брала участь в роботі над нашумілої картиною «Висоцький. Спасибі, що живий » , В якій роль знаменитого радянського актора і барда виконав Сергій Безруков. Як відомо, Безруков грав в пластичному гримі, створеному художником Петром Горшеніна, а й фахівцям з графіки знайшлися творчі завдання для вирішення. Через невідповідність физиогномики Безрукова і Висоцького художникам по графіку все-таки треба було допрацьовувати дуже якісний грим під час монтажно-тоніровочного періоду. Цифрова доведення здійснювалася в буквальному сенсі, найчастіше, по кадрам. Слід особливо відзначити, що завдання створити клон не стояв, художники лише прагнули втілити образ, схожий на Володимира Семеновича Висоцького. Вийшло чи ні - тема для окремої і палкої дискусії.
Трейлер фільму «Висоцький. Спасибі, що живий »
У перший день нас більшого всього цікавило виступ американського дизайнера Джейсі Хенсена, що спроектував і реалізував засобами комп'ютерної графіки інтерфейси для моніторів в фільмах «Месники» і «Повстання планети мавп» , А також доповідь наукового співробітника студії Rhythm & Hues Євгена Вендровская, з яким ми обов'язково опублікуємо окреме інтерв'ю. Але до Хенсена ми встигли заглянути в один із залів, де проходив майстер-клас супервайзера Стаса Пологрудова з московської студії Main Road | Post, яка є основним підрядником по створенню ефектів для картини «Сталінград» і однієї зі студій, які працюють над відеорядом фільму «Метро» .
Майстер гри на Houdini Стас Пологрудов
Вітчизняний фільм «Метро» знятий в жанрі катастрофи. Ролик уже вийшов, тому ви можете оцінити якість постановки сцен дії. Кадри з поїздом зроблені на високому рівні. Для зйомок в тунелі виробнича група відбудувала фрагмент його повнорозмірною декорації і мініатюру в масштабі 1: 3. Крім цього вони використовували повномасштабні вагони і зменшені копії, але і комп'ютерної графіки в картині також більш ніж достатньо. Наприклад, в ряді планів м'яти буде 3D-модель вагона, і Стас Пологрудов продемонстрував схожі деформації на моделі автобуса. Виглядало досить переконливо. Взагалі, імітувати динаміку руйнувань твердих тіл в програмному пакеті Houdini фахівці студії Main Road | Post вміють на хорошому міжнародному рівні. Воду для багатьох планів також симулювали на комп'ютері трёхмерщікі студії Main Road | Post.
турнір художників
Послухавши Пологрудова, вирушили в інший зал, де очікувався виступ заокеанського спеціаліста Джейсі Хенсена на тему дизайну інтерфейсів моніторів в голлівудських фільмах. До речі, в холі готелю була організована виставкова зона: стояли стенди деяких студій комп'ютерної графіки, виробників обладнання та дистриб'юторів програмного забезпечення. В цей же час проходив традиційний турнір з малюнку, що влаштовується компанією Wacom - художники змагалися в двох дисциплінах - 2D- і 3D-малюнок. Там же проходила демонстрація 10-хвилинного фрагмента фільму «Вій 3D» . Це не ремейк старого радянського фільму і не екранізація безсмертного твору Гоголя, а картина, яка використовує міфологію першоджерела, в якості відправної точки для власної оригінальної історії. На жаль, оцінювати довелося по картинці на 15-дюймовому екрані монітора, але в стерео-окулярах компанії Nvidia. У картини відмінний відеоряд без всяких знижок на вітчизняного виробника. Добротні декорації будували чехи, основні зйомки пройшли також за межами Росії. Вовкулаки і різна живність - суміш пластичного гриму, аніматроніка і комп'ютерної анімації. Нічого видатного, але зроблено якісно, дорого і в єдиному художньому стилі. Продюсери розраховують на прокат за межами Росії, тому зробили дубльовану англійською мовою версію картини. Розмовляє англійською Валерій Золотухін - ще той спецефект, в найкращому сенсі. «Вій 3D» повинен вийти на екрани в 2013 році. Поряд з «Метро» і «Сталінградом», про який у другій частині статті, це один з головних мейджорські вітчизняних проектів останніх років.
Трейлер фільму «Вій 3D»
Нарешті, ми опинилися в головному залі на виступі Джейсі Хенсена. Цей дизайнер-фрілансер живе в Лас-Вегасі і спеціалізується на створенні зображень, що виводяться на прозорі дисплеї в голлівудських фантастичних фільмах. Подібні екрани ви бачили в картині «Аватар» , «Прометей» і в дюжині інших стрічок. У своєму виступі він торкнувся два великих студійних фільму: «Повстання планети мавп» і «Месники». Про методику роботи Хенсен розповів наступне:
Хенсен продемонстрував зібрану ним бібліотеку різних зображень для розглянутих в доповіді фільмів.
Семюел Л. Джексон за прозорими моніторами на майданчику
У роботі над інтерфейсами Хенсен приділяє велику увагу інформативності і наочності. Перед ним, як правило, стоїть завдання спроектувати дизайн віджетів (елементи інтерфейсу - прим. Авт.) І інших графічних елементів, які б працювали на драматургію фільму. Саме цим він і займався, коли отримав підряд від компанії Cantina Creative, яку залучили до виробництва фільму «Месники» .
У дизайнера пішло багато часу на придумування і узгодження контенту виведеної на екрани інформації. Монітори Ф'юрі (Семюел Л. Джексон), зроблені з прозорого скла, було вирішено заповнити інформацією загального характеру і глобальними показниками роботи системи корабля. Крім цього на них виводилося відео з камер спостереження. Графічні елементи дизайнер виконав в стриманій колірній гаммі, оскільки вертольотоносець був військовим об'єктом.
Прозорий дисплей з сенсорним управлінням з фільму «Месники»
Увага всіх присутніх Хенсен загострив на планах з керуванням Тоні Старком екзоскелета Залізної людини. Під час роботи над дизайном разноображних віджетів і графіків, спливаючих перед очима головного героя, художник звернувся за консультацією до пілота військового винищувача. Той йому порадив обов'язково вивести на екран індикатори вертикального зльоту, швидкості і перевантаження. Хенсен послухався поради, додавши також показники працездатності всіх основних систем костюма, які повинні були знадобитися по ходу розвитку подій фільму. Дивлячись на всю цю спливаючу інформацію перед очима Старка, глядач, як і герой, розумів, що у екзоскелета виникли технічні проблеми, так як ряд систем горіли червоним. «Месники» вийшли в стерео-3D-форматі, тому віджети малювалися з урахуванням об'ємної проекції. Вся робота була зроблена в Adobe Illustrator, Adobe After Effects і Cinema 4D. Дизайн всіх графічних елементів всередині шолома Тоні Старка налічував 250 шарів.
У ролику показано процес створення дисплея всередині шолома Залізної людини
Потім в головному залі відбувся виступ Євгена Вендровская (американська студія Rhythm & Hues) - частого гостя конференції, який радує учасників CG-Event своїми інформативними майстер-класами з 2007 року. Цього разу Євген Вендровская познайомив нас з роботою студії Rhythm & Hues над свіжими проектами - голлівудськими картинами «Життя Пі», «Білосніжка і мисливець», а також «Хроніка».
Євген Вендровская зі студії Rhythm & Hues розповідає про досягнення компанії
Особливої згадки заслуговує картина "Життя Пі" Енга Лі оскільки є найбільш інноваційним проектом компанії за останні 20 років. Фільм перебував у виробництві три з половиною роки. В цілому над картиною працювали 3000 чоловік. Проект унікальний героями-тваринами змодельованими і анімованими на комп'ютері. Особливо вражаюче створений тигр, комп'ютерний звір зображений зі 100% -ної реалістичністю. У цьому всі переконалися, подивившись шматочок знімального матеріалу (справжній тигр був задіяний в 15% картини) і готові кадри з фільму. Художники студії проявили справжні чудеса майстерності, з ювелірною точністю відтворивши роботу м'язів, а також шкуру і лиснючу шерсть. Звіра анімували в програмі власної розробки Voodoo, шерсть візуалізували в пакеті Wren. На нашу думку, «Життя Пі» - один з основних претендентів на здобуття премії «Оскар» в номінації «Кращі візуальні ефекти».
Ролик про створення візуальних ефектів і анімації для фільму «Життя Пі»
"Продовження": http: //filmpro.ru/journal/17742264