Гранатові радості Богемії

Історія піропів, або ж чеських гранатів на території Богемії налічує понад тисячу років. 152 роки тому чеські гранати стали минералогическим символом Чеського Королівства, а тому піропи по праву вважаються національним багатством. Ще в першій половині 18 століття імператриця Марія Терезія видала указ, що забороняє їх вивезення з держави, тим самим, зберігши за Чехією монополію на видобуток та обробку граната. Сьогодні найбільшим виробником ювелірних виробів з цього незвичайного каменя в Чехії є Кооператив художнього виробництва «Granát», а вироблену ним продукцію купують не тільки в Чехії, але і експортують в більш ніж 40 країн світу.

«Я можу з упевненістю назвати попит на чеський гранат стабільним. Прикраси з чеського граната полюбилися і іноземцям, і по праву вважаються дуже цікавим і приємним подарунком. Ми експортуємо нашу продукцію в більш, ніж 40 країн - від Сполучених Штатів до Росії, хоча, треба зауважити, що в Росію - в досить невеликих обсягах. Найбільше ми експортуємо в Німеччину, Францію, Данію, а також в Нову Зеландію », - розповідає голова Ради директорів Кооперативу художнього виробництва« Granát »Вацлав Коломбо.

Кооператив художнього виробництва «Granát Turnov» функціонує вже понад 50 років Кооператив художнього виробництва «Granát Turnov» функціонує вже понад 50 років. У 1953 році невеликі приватні фірми ювелірів-ремісників вирішили об'єднатися, так і виник кооператив. У той час виробничі ділянки кооперативу знаходилися в різних містечках в ареалі Турнова, наприклад, в Ческа Дубі, Долне Боусове, Ломниці-над-Попелкоу, а також в Рівненсько-під-Тросками. Для того, щоб можна було забезпечити достатню кількість сировини чеського граната, кооператив став власником єдиних родовищ з видобутку сировини граната, які знаходяться в Поседіцах в області міста Літомержіце і в містечку Вестржев в Трутновской області. Видобуток граната - справа трудомістка, тому що з однієї тонни гірської породи видобувається приблизно 13 грамів граната. До речі, чи є така ймовірність, що коли-небудь гранат в чеській землі закінчиться?

«В даний час про природних запасах чеського граната можна не хвилюватися в найближчі 15-20 років. При цьому наша компанія, зрозуміло, фінансує подальші геологічні дослідження. В даний час ми якраз ведемо переговори про відкриття ще одного місця видобутку, де покладів чеського граната буде досить на подальші 10-15 років ».

Пан Коломбо також розповів нам, що кооператив співпрацює з придбання граната у приватних осіб. Нелегальний збір граната офіційно заборонений, проте, до цих пір в Подкрконошье можна зустріти невеликі групи людей, які приїхали туди в пошуках маленьких червоних зерняток щастя. Здебільшого вони збирають камінчики для себе, тому що, як вважає Вацлав Коломбо, особливо на цьому не заробиш. Однак, якщо на нелегальному зборі граната не заробиш стану, то на підробках чеського граната заробити можна ще як. І в цьому зараз і полягає велика проблема.

«На жаль, нині проблеми з підробками і імітаціями чеського граната на ринку досить значні. Ряд виробників зрозумів, що прикраси з чеським гранатом користуються великою популярністю у туристів, завдяки своїм видатним якостям і прославленої історії. Тому вони зайнялися виробництвом підробок або ж імітацій, які не мають з чеським гранатом нічого спільного. На жаль, часто вони використовують і наші торгові марки «Чеський гранат» (Český granát) і «Чеські гранатові прикраси» (Český granátový šperk) », - розповідає Вацлав Коломбо.

Великі труднощі почалися після відкриття ринку в 1989 році, коли справжньою хвилею ринули підробки з Азії, Туреччини та Італії. Замість гранатів нечесні виробники вправляли в прикраси менш якісні альмандини, здобуті в Танзанії, а, часом - і зовсім звичайні скельця. Найчастіше жертвами «піратів» стають іноземці, які мріють придбати прикраси з чеським гранатом. Вацлав Коломбо звертає увагу на те, що, перш за все, при покупці граната потрібно шукати пробу. Кооператив «Granát» позначає свою продукцію відмітками G1 і G2. Крім того, насторожити покупця повинен, наприклад, камінь, розмір якого перевищує півсантиметра, а колір має коричневий або фіолетовий відтінок, тому що колір чеського граната - темно-червоний.

«Якщо людина не впевнена, чи придбав він прикраса з чеським гранатом чи ні, він може звернутися до Чеської торговельну інспекцію. По-друге, людина повинна вибирати місце, де він збирається придбати прикрасу. Це означає, що він повинен вибирати якісне місце продажу, з хорошою репутацією, вимагати сертифікат якості і так далі », - радить пан Коломбо.

Лише тільки в центрі Праги вироби з чеського граната пропонує більше десятка магазинів. При цьому Турновскому кооперативу належать з них лише два, інші, можна сказати, наживаються на їх славу. Через їх незаконної діяльності турновская фірма щорічно позбавляється десятків мільйонів крон. Так чому ж чеський гранат все ж унікальний? Виявляється, що крім оригінальності походження, піроп має цілий набір особливих якостей. Як ми вже говорили, чеський гранат має стійкий темно-червоним кольором, ступінь його твердості за шкалою Мооса становить 7-7,5 балів, а при температурі 1600 градусів з ним нічого не трапиться. Вацлав Коломбо вважає, що чеському гранату воістину є, чим пишатися.

«Свою популярність чеський гранат придбав за часів імператора Рудольфа II. Його особистий лікар і мінеролог звеличував чеський гранат, і, завдяки його особливим якостям, прирівняв його до діамантів і чистого золота, назвав його незламним і вперше дав йому ім'я «granati bohemiči», або ж «чеський гранат». Цей камінь прикрашає королівські регалії. Наприклад, його носила на поясі королева Елішка, остання кохана Карела IV. Гранат з'явився на хресті чеського правителя Пржемисла Отакара II. Прикраси з чеським гранатом носила російська імператриця Катерина Велика, піроп прикрашав і хрест Папи Іоанна Павла II. Прихильницями чеського граната є королеви Великобританії, Бельгії, Швеції і багато інших видатних особистостей », - не без гордості перераховує Вацлав Коломбо.

Крім перерахованих вище історичних особистостей, коштовності з чеським гранатом прикрашають і сьогоднішніх знаменитостей. Серед його власників - спортсменки Катержина Еммонс і Барбора Шпотакова, міністр закордонних справ США Кондоліза Райс і президент Франції Ніколя Саркозі, брошка з мотивом американського прапора, прикрашену чеським гранатом носить дружина президента США Лаура Буш. Але чеський гранат зовсім необов'язково купувати, а для того, щоб захопитися його красою, можна відвідати музеї. Найбільша колекція історичних робіт з чеським гранатом зберігається в Національному музеї, меншу колекцію можна побачити в Художньо-промисловому музеї в Празі і в Моравської галереї в Брно. До речі, незабаром у Празі відкриється і ще один музей, присвячений цьому унікальному мінералу.

«Так, я чув про це, якщо мова йде про музеї чеського граната, який відкривається на вулиці Майзелова в Празі. Ми вже тісно співпрацюємо з його власником, і, до речі, там будуть продаватися справжні, справжні прикраси з чеського граната ».

До речі, чи є така ймовірність, що коли-небудь гранат в чеській землі закінчиться?
Так чому ж чеський гранат все ж унікальний?

Дополнительная информация

rss
Карта