У Державну думу внесений законопроект, який скасовує заборону замінювати безкоштовне харчування донорів грошовою компенсацією. Авторами законодавчої ініціативи виступили депутати від фракції «Справедлива Росія». Після скасування грошової винагороди донорам деякі регіони країни зіткнулися з крайнім дефіцитом крові.
У січні цього року депутати заборонили заохочувати донорів грошовою компенсацією. Раніше громадяни після здачі крові могли отримати або безкоштовний обід, або гроші. Однак у зв'язку з недавніми змінами в законодавстві виплату донори могли отримати тільки в тому випадку, якщо здали кров або її компоненти рідкісних груп або тромбоцити, а також еритроцити на апараті. Розмір винагороди в регіонах різниться, в Челябінській області донори отримували близько 300-900 рублів. Після січневих поправок лікарі стали відзначати різке зниження кількості бажаючих здати кров.
Однак як розповідає директор Челябінської обласної станції переливання крові Галина Рудакова, на Південному Уралі на відміну від інших регіонів проблем з дефіцитом донорської крові все ж не виникло. «У Челябінській області 99,9% донорів завжди здавали кров безоплатно - не через грошей, а керуючись бажанням допомогти ближньому - людям, яким терміново потрібно переливання крові, для яких це питання життя і смерті». За її словами, число донорів в першому кварталі навіть трохи зросла - на 3% в порівнянні з тим же періодом минулого року. «Відповідно до закону кожна людина, яка здала кров, отримує довідку на два дні відпочинку, які оплачуються роботодавцем», - нагадує Галина Рудакова.
Заступник директора з навчально-виробничої роботи Челябінського медичного коледжу Світлана Калистратова вважає, що повернення до колишньої схеми - оплатній здачі крові - не зовсім правильно: необхідно пропагувати безкоштовне донорство. За її словами, студенти і педагогічний колектив навчального закладу регулярно здають кров. «Тим не менше, є категорія людей, які мають потребу в грошах - для них грошову винагороду за здану кров вкрай важливо», - додає вона.
В інтерв'ю «Известиям» лідер партії «Справедлива Росія» Сергій Миронов розповів про різке п'ятикратному скорочення числа донорів. Лідер есерів посилається на статистику ВООЗ, згідно з якою для нормального функціонування національної системи охорони здоров'я необхідно 40 постійних донорів на 1000 чоловік. У Росії цей показник і до вступу нового закону в силу становив всього лише 12-14 осіб на кожну тисячу.
Житель Челябінська Ігор Бородін регулярно безоплатно здає кров, розраховуючи отримати статус почесного донора. «Я вже 30 раз здавав кров, залишилося ще десять - і піду оформляти документи», - розповідає він.
За словами Галини Рудаковой, почесні донори можуть розраховувати на щорічну виплату. «Зараз щорічна грошова виплата почесним донорам області становить 11 138 рублів з урахуванням індексації. Для того щоб отримати ці кошти, потрібно звернутися в органи соціального захисту за місцем проживання », - резюмує директор Челябінської обласної станції переливання крові.